Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post Reply
gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by gdeme »

Γεια σας απανταχου ψαραδες επιφανειας !!!

Επεσαν στα χερια μου τα εξης 2 πραγματα.

Καλαμι συρτης. Γραφει πανω matrix bonido. 5,9ft action 80-130lbs.
Μηχανακι συρτης. Μαρκα sea-cor ca-500 ,cormoran. 5.2:1 , 0,50 mm χωραει 480 mtr .

Hερωτηση ειναι η εξης: ασχολουμε μονο με το ψαρεμα των albacore.

Να τα κρατησω ή να τα αλλαξω? αντιλαμβανομαι οτι το action του καλαμιου ειναι μεγαλο.

Περιμενω τις αποψεις σας κ για τα 2.

Σας ευχαριστω πολυ

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by konstantinos kalogir »

Καλησπέρα φίλε.

Δυστυχώς το action του καλαμιού εν τεράστιο, υπολόγισε ότι max που χρησιμοποιούνται εν οι 50lb. Κατα την γνώμη μου ιδανικό εν οι 30lb. Καταλαμβένεις πόσο μεγάλη απόκλιση υπάρχει που τούτα τα βάρη. Αν έχεις την ευκαιρία να το αλλάξεις άλλαξε το φυσικά. Δεν ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο. Όσο για την μηχανή γενικά η cormoran κατά την γνώμη μου έχει αρκετά καλής ποιότητας μηχανές. όμως δεν έτυχε να δοκιμάσω προσωπικά το συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής.

Ξέρω πως πάνω κάτω γνωρίζεις αυτά που σου είπα αλλά ελπίζω να βοήθησα στην επιλογή του καλαμιού που θα πρέπει να ψάξεις αν αποφασίσεις να το αλλάξεις αυτό

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by MariosK »

Θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο για το action του καλαμιού. Θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα αλλά δεν θα απολαύσεις ιδιαίτερα την μάχη γιατί είναι πολύ σκληρό.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:Θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο για το action του καλαμιού. Θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα αλλά δεν θα απολαύσεις ιδιαίτερα την μάχη γιατί είναι πολύ σκληρό.
Να σου πω κάτι που φοούμε ρε φίλε, την ώρα που εν να μουντάρει το ψάρι, άμαν εν πολλά σκληρό το καλάμι εν νεν πολλά πιθανό το ψάρι να μεν καρφωθεί? Δηλαδή να καρφωθεί και που την αδράνεια να φύει το ψαρούι που το στόμα του? Η κατά την διάρκεια της μάχης επειδή το καλάμι εν θα απορροφά σωστά τα κεφάλια του? Έχω τούτην την εντύπωση - φόβο όταν μιλούμε για έτσι καταστάσεις

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by belluga »

konstantinos kalogir wrote:
MariosK wrote:Θα συμφωνήσω με τον Κωνσταντίνο για το action του καλαμιού. Θα κάνεις την δουλειά σου χωρίς πρόβλημα αλλά δεν θα απολαύσεις ιδιαίτερα την μάχη γιατί είναι πολύ σκληρό.
Να σου πω κάτι που φοούμε ρε φίλε, την ώρα που εν να μουντάρει το ψάρι, άμαν εν πολλά σκληρό το καλάμι εν νεν πολλά πιθανό το ψάρι να μεν καρφωθεί? Δηλαδή να καρφωθεί και που την αδράνεια να φύει το ψαρούι που το στόμα του? Η κατά την διάρκεια της μάχης επειδή το καλάμι εν θα απορροφά σωστά τα κεφάλια του? Έχω τούτην την εντύπωση - φόβο όταν μιλούμε για έτσι καταστάσεις
συμφωνω τζαι γω οτι εν πολλα μεγαλο το action αλλα εν εχει φοβο να μεν καρφωθει γιατι εννα εχει λλιο χαλαρα τα στοπερ της μηχανης τζαι μολις τσιμπισι και σφυξιτα λλιο εννα καρφωθει που μονο του αλλα εχει δικιο ο μαριος οτι εν θα απολαυσει καθολου μαχη γιατι το καλαμι εννα ειναι οπως το αγγουρι εν θα αντιδρα καθολου!


Sent from my iPhone using Tapatalk

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by gdeme »

Ωραια. Το καλαμι παει για αλλαγη.

Καποιος που καταλαβει ας κοιταξει πλς κ για το μηχανακι κ ας μου πει την αποψη του

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Δημητρη!
Μια χαρα ειναι η μηχανη.
Βαλε 55αρα μισινα και με ενα 20-30 λιβρο καλαμι ΑΝ ΤΑ ΣΥΝΤΗΡΕΙΣ ΣΩΣΤΑ θα περασεις μια χαρα.
Προσφερω καφε στο καφενειο του Αυγορου και δωρεαν στησιμο αν θελεις :lol: :lol: :lol:

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Βοηθεια για εξοπλισμο.

Post by gdeme »

Ευχαριστω κ Ευανθη.
Γιωργος το ονομα μου ;) .

Ευχαριστω κ για τον καφε,αλλα λογω ελλειψης χρονου....

Θα χαρω να βρεθουμε, κ με οποιον αλλο επιθυμει σε καποια μελλοντικη εξορμηση στους τονους!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”