2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by PrEdAtΩR »

Μαλλον fish n κολοκασι :mrgreen:

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by psarakas »

Μέσα
catch and release

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
PrEdAtΩR wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote: Αν καποια μερα θελετε να κανουμε ενα get together over fish & chips και να σας πω τα σημεια που πρεπει να προσεξετε :idea:
Τoσα replies και ουτε ενας δεν σχολιασε στο πιο πανω που ειναι το πιο σημαντικο για τον επομενο αγωνα! :think:
Εν κρυφαλούπες ρε! Ήδη ετοιμάζεται η λίστα με τις συμμετοχές :lol:.
σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!!!!!!!!!!!!! :doh: :whistle: :whistle: :whistle:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by plenom'metatopsarem? »

Ούλλοι ξέρουν πως αν δεν δεις την ταπέλα στον Ορκόντα ψάρι εν φκάλεις στον καλοπαναγιώτη! :hand: :hand: :hand:

Μέσα! :D Θέλω όμως fish and steam vegetables!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by (CyBasser) »

Βαζω και ημερομηνία: 1/6 Παρασκευή βραδυ αν σας βολεύει...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by Στάθης »

(CyBasser) wrote:Βαζω και ημερομηνία: 1/6 Παρασκευή βραδυ αν σας βολεύει...
...Βολεύει και δεν βολεύει... Θα προτιμούσα Σαββατο η Κυριακή, αλλά οι γάμοι και τα βαφτίσια δίνουν ρεστα. :roll:
no whey no gain

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by (CyBasser) »

Στάθης wrote:
(CyBasser) wrote:Βαζω και ημερομηνία: 1/6 Παρασκευή βραδυ αν σας βολεύει...
...Βολεύει και δεν βολεύει... Θα προτιμούσα Σαββατο η Κυριακή, αλλά οι γάμοι και τα βαφτίσια δίνουν ρεστα. :roll:
Γι'αυτό το πρότεινα Παρασκευή... Ξέρω ότι για εσένα από Κάμπο ενναν λίγο δύσκολο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by paris91 »

Σαββατο ή Κυριακή και εγώ μέσα!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by Στάθης »

(CyBasser) wrote:. Ξέρω ότι για εσένα από Κάμπο ενναν λίγο δύσκολο...
Εχασες επεισόδια Ρολάνδε... :P
Even further beyond :!:
no whey no gain

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by (CyBasser) »

Στάθης wrote:
(CyBasser) wrote:. Ξέρω ότι για εσένα από Κάμπο ενναν λίγο δύσκολο...
Εχασες επεισόδια Ρολάνδε... :P
Even further beyond :!:
Πύργο? Πηγαίνια?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by bassman »

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Πόλυ και το κατάστημα PM Outdoors που ήταν ο χορηγός της επιτυχημένης αυτής διοργάνωσης, τους κριτές μας (Μάριο και Ευάνθη) για την πολύτιμη τους βοήθεια αλλά και τον ταμία μας το Γιάννη που ανάλαβε την όλη διοργάνωση και παρόλο που είχε τόσες ευθύνες, έλαβε μέρος στο διαγωνισμό. Φυσικά το μεγαλύτερο ευχαριστώ εκ μέρους του Συμβουλίου του CFAA πάει στα μέλη μας που έλαβαν μέρος.
Το Συμβούλιο παρακολουθεί τις διάφορες συζητήσεις και σημειώνει όλα τα σχόλια και εισηγήσεις που γίνονται. Σκοπός είναι να γίνει καλύτερη η διοργάνωση στο μέλλον.
Θα αρχίσω με την αρνητική κατάσταση που δημιουργήθηκε με κάποια σχόλια σε ρωσικό φόρουμ. Όλοι πρέπει να έχετε υπ’ όψιν κάποια πράγματα.
1. Ο CFAA δεν είναι Bass Fishing Association αλλά Σύνδεσμος για τα γλυκά νερά γενικά. Άρα ο διαγωνισμός δεν έγινε μεταξύ ατόμων που ασχολούνται με το ψάρεμα λαβρακιού αποκλειστικά όπως ο RBL, αλλά περιλάμβανε και άτομα που δεν ασχολούνται καν με αυτό το είδος ψαρέματος.
2. Το συγκεκριμένο μέλος έπιασε 1 ψάρι ενώ άτομα που δεν ασχολούνται τόσο με λαβράκι έπιασαν περισσότερα ή και μεγαλύτερα ψάρια. Άρα ποιος πρέπει να ανησυχεί περισσότερο?
3. Το ότι κάποια μέλη αποχώρησαν είναι φυσιολογικό. Έλαβαν μέρος παρόλο που ήξεραν ότι δεν έχουν πλέον τη φυσική κατάσταση να ψαρεύουν εντατικά σε συνθήκες διαγωνισμού για 7 ώρες. Εγώ θέλω να τους συγχαρώ για τη συμμετοχή.
4. Ο CFAA δεν πρόκειται να ανεχτεί οποιαδήποτε μορφή κοροϊδίας ή ρατσισμού από κανένα μέλος προς άλλο μέλος. Δεν αγωνίζεται η Κύπρος ενάντια στη Ρωσία αλλά τα μέλη μεταξύ τους. Δεν θέλουμε να αναδείξουμε τον ήδη καλύτερο αλλά να φτιάξουμε τους καλύτερους.
Νομίζω δεν αξίζει στο παρόν στάδιο να ασχοληθούμε περισσότερο με το θέμα αυτό.

Εκείνο που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε είναι οι λόγοι για τους οποίους γίνεται αυτός ο διαγωνισμός. Ο CFAA έχει ανάμεσα στους σκοπούς του, την προώθηση του ερασιτεχνικού ψαρέματος. Θέλουμε με τον συγκεκριμένο διαγωνισμό να δώσουμε την ευκαιρία στα μέλη μας να γνωρίσουν αυτό το ωραίο είδος ψαρέματος, να πάρουν εμπειρίες, να νοιώσουν την πίεση του ανταγωνιστικού ψαρέματος και να αποφασίσουν οι ίδιοι αν είναι αυτό που θέλουν ή όχι. Σκοπός μας δεν είναι να λαμβάνουν μέρος μόνο οι ψαράδες λαβρακιού, αλλά όλα τα μέλη. Στο μέλλον θα θέλαμε αν οι συνθήκες το επιτρέψουν και αν έχουμε αρκετό ενδιαφέρον και δέσμευση από κάποια μέλη, να δημιουργήσουμε μια ομάδα που να ασχολείται σοβαρά και σχεδόν αποκλειστικά με αυτό το ψάρεμα. Ίσως σε μεταγενέστερο στάδιο να λάβουμε μέρος και σε αγώνες εξωτερικού κλπ. Μέσα από αυτούς τους διαγωνισμούς θα μπορέσει ο καθένας να καταλάβει αν αυτό το ψάρεμα τον γεμίζει και τον εκφράζει. Θα μπορέσει να έχει εμπειρίες, να ρωτήσει, να παρατηρήσει και να μάθει από τα άλλα μέλη. Οι διαγωνισμοί μας δεν αποκλείουν κανένα. Γι’ αυτό δεν έχουμε αποκλεισμούς για όσους δεν παραμένουν ως το τέλος. Ίσως στο μέλλον να έχουμε εξειδικευμένους διαγωνισμούς με πιο αυστηρούς κανόνες, σε πιο συχνά χρονικά διαστήματα, κλπ.

Το ψάρεμα του λαβρακιού προϋποθέτει σοβαρή μελέτη και εξάσκηση. Πρέπει να μάθει κάποιος τον αντίπαλο του (μεγαλόστομο λαβράκι), με κάθε λεπτομέρεια. Από τη μέρα της γέννησης του μέχρι τον θάνατο του. Τις συνήθειες του, τις ανάγκες του, τι κάνει κάθε μέρα (από το πρωί μέχρι το βράδυ) σε κάθε εποχή του χρόνου, πώς οι καιρικές και μορφολογικές συνθήκες το επηρεάζουν, τι τρώει, γιατί το τρώει, που το βρίσκει, που ζει και πώς συμπεριφέρεται η τροφή του, κλπ, κλπ. Μετά πρέπει να αφιερώσει πολλή χρόνο στο νερό και να εφαρμόζει τη θεωρία στην πράξη. Πρέπει να παίρνει σημειώσεις όπως που βρήκε ψάρια, τι τα έκανε να κτυπήσουν το δόλωμα, ποιο δόλωμα δεν δούλεψε, τι συνθήκες επικρατούσαν κλπ. Μετά θα πρέπει να γίνεται απολογισμός της κάθε εξόρμησης. Τι ξέρω στη θεωρία, τι βρήκα στην πράξη, μπορώ να δικαιολογήσω αυτά που έγιναν; Πρέπει όταν είμαι στο νερό να μην ρίχνω απλά το δόλωμα και να τραβώ, αλλά να εφαρμόζω αυτά που έμαθα πολύ καλά στη θεωρία. Πιάνουμε τον εαυτό μας πολλές φορές απλά να «ψαρεύουμε». Το ψάρεμα του λαβρακιού είναι πολύ περισσότερο από αυτό (μιλώ πάντα για όσους θέλουν να είναι ένα βήμα μπροστά και να ασχοληθούν σοβαρά και αποκλειστικά με το λαβράκι). Μπορώ να συνεχίσω αλλά νομίζω έδωσα το μήνυμα που ήθελα.
Περισσότερα από τον ταμία του Συνδέσμου τον Γιάννη στη συνάντηση που θα γίνει στις επόμενες μέρες (αν δεν είμαι στη δουλειά, θα είμαι και εγώ εκεί!)
I'd rather be fishing!

User avatar
paris91
Posts: 79
Joined: Wed Dec 29, 2010 5:36 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by paris91 »

bassman wrote:Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Πόλυ και το κατάστημα PM Outdoors που ήταν ο χορηγός της επιτυχημένης αυτής διοργάνωσης, τους κριτές μας (Μάριο και Ευάνθη) για την πολύτιμη τους βοήθεια αλλά και τον ταμία μας το Γιάννη που ανάλαβε την όλη διοργάνωση και παρόλο που είχε τόσες ευθύνες, έλαβε μέρος στο διαγωνισμό. Φυσικά το μεγαλύτερο ευχαριστώ εκ μέρους του Συμβουλίου του CFAA πάει στα μέλη μας που έλαβαν μέρος.
Το Συμβούλιο παρακολουθεί τις διάφορες συζητήσεις και σημειώνει όλα τα σχόλια και εισηγήσεις που γίνονται. Σκοπός είναι να γίνει καλύτερη η διοργάνωση στο μέλλον.
Θα αρχίσω με την αρνητική κατάσταση που δημιουργήθηκε με κάποια σχόλια σε ρωσικό φόρουμ. Όλοι πρέπει να έχετε υπ’ όψιν κάποια πράγματα.
1. Ο CFAA δεν είναι Bass Fishing Association αλλά Σύνδεσμος για τα γλυκά νερά γενικά. Άρα ο διαγωνισμός δεν έγινε μεταξύ ατόμων που ασχολούνται με το ψάρεμα λαβρακιού αποκλειστικά όπως ο RBL, αλλά περιλάμβανε και άτομα που δεν ασχολούνται καν με αυτό το είδος ψαρέματος.
2. Το συγκεκριμένο μέλος έπιασε 1 ψάρι ενώ άτομα που δεν ασχολούνται τόσο με λαβράκι έπιασαν περισσότερα ή και μεγαλύτερα ψάρια. Άρα ποιος πρέπει να ανησυχεί περισσότερο?
3. Το ότι κάποια μέλη αποχώρησαν είναι φυσιολογικό. Έλαβαν μέρος παρόλο που ήξεραν ότι δεν έχουν πλέον τη φυσική κατάσταση να ψαρεύουν εντατικά σε συνθήκες διαγωνισμού για 7 ώρες. Εγώ θέλω να τους συγχαρώ για τη συμμετοχή.
4. Ο CFAA δεν πρόκειται να ανεχτεί οποιαδήποτε μορφή κοροϊδίας ή ρατσισμού από κανένα μέλος προς άλλο μέλος. Δεν αγωνίζεται η Κύπρος ενάντια στη Ρωσία αλλά τα μέλη μεταξύ τους. Δεν θέλουμε να αναδείξουμε τον ήδη καλύτερο αλλά να φτιάξουμε τους καλύτερους.
Νομίζω δεν αξίζει στο παρόν στάδιο να ασχοληθούμε περισσότερο με το θέμα αυτό.

Εκείνο που πρέπει να ξεκαθαρίσουμε είναι οι λόγοι για τους οποίους γίνεται αυτός ο διαγωνισμός. Ο CFAA έχει ανάμεσα στους σκοπούς του, την προώθηση του ερασιτεχνικού ψαρέματος. Θέλουμε με τον συγκεκριμένο διαγωνισμό να δώσουμε την ευκαιρία στα μέλη μας να γνωρίσουν αυτό το ωραίο είδος ψαρέματος, να πάρουν εμπειρίες, να νοιώσουν την πίεση του ανταγωνιστικού ψαρέματος και να αποφασίσουν οι ίδιοι αν είναι αυτό που θέλουν ή όχι. Σκοπός μας δεν είναι να λαμβάνουν μέρος μόνο οι ψαράδες λαβρακιού, αλλά όλα τα μέλη. Στο μέλλον θα θέλαμε αν οι συνθήκες το επιτρέψουν και αν έχουμε αρκετό ενδιαφέρον και δέσμευση από κάποια μέλη, να δημιουργήσουμε μια ομάδα που να ασχολείται σοβαρά και σχεδόν αποκλειστικά με αυτό το ψάρεμα. Ίσως σε μεταγενέστερο στάδιο να λάβουμε μέρος και σε αγώνες εξωτερικού κλπ. Μέσα από αυτούς τους διαγωνισμούς θα μπορέσει ο καθένας να καταλάβει αν αυτό το ψάρεμα τον γεμίζει και τον εκφράζει. Θα μπορέσει να έχει εμπειρίες, να ρωτήσει, να παρατηρήσει και να μάθει από τα άλλα μέλη. Οι διαγωνισμοί μας δεν αποκλείουν κανένα. Γι’ αυτό δεν έχουμε αποκλεισμούς για όσους δεν παραμένουν ως το τέλος. Ίσως στο μέλλον να έχουμε εξειδικευμένους διαγωνισμούς με πιο αυστηρούς κανόνες, σε πιο συχνά χρονικά διαστήματα, κλπ.

Το ψάρεμα του λαβρακιού προϋποθέτει σοβαρή μελέτη και εξάσκηση. Πρέπει να μάθει κάποιος τον αντίπαλο του (μεγαλόστομο λαβράκι), με κάθε λεπτομέρεια. Από τη μέρα της γέννησης του μέχρι τον θάνατο του. Τις συνήθειες του, τις ανάγκες του, τι κάνει κάθε μέρα (από το πρωί μέχρι το βράδυ) σε κάθε εποχή του χρόνου, πώς οι καιρικές και μορφολογικές συνθήκες το επηρεάζουν, τι τρώει, γιατί το τρώει, που το βρίσκει, που ζει και πώς συμπεριφέρεται η τροφή του, κλπ, κλπ. Μετά πρέπει να αφιερώσει πολλή χρόνο στο νερό και να εφαρμόζει τη θεωρία στην πράξη. Πρέπει να παίρνει σημειώσεις όπως που βρήκε ψάρια, τι τα έκανε να κτυπήσουν το δόλωμα, ποιο δόλωμα δεν δούλεψε, τι συνθήκες επικρατούσαν κλπ. Μετά θα πρέπει να γίνεται απολογισμός της κάθε εξόρμησης. Τι ξέρω στη θεωρία, τι βρήκα στην πράξη, μπορώ να δικαιολογήσω αυτά που έγιναν; Πρέπει όταν είμαι στο νερό να μην ρίχνω απλά το δόλωμα και να τραβώ, αλλά να εφαρμόζω αυτά που έμαθα πολύ καλά στη θεωρία. Πιάνουμε τον εαυτό μας πολλές φορές απλά να «ψαρεύουμε». Το ψάρεμα του λαβρακιού είναι πολύ περισσότερο από αυτό (μιλώ πάντα για όσους θέλουν να είναι ένα βήμα μπροστά και να ασχοληθούν σοβαρά και αποκλειστικά με το λαβράκι). Μπορώ να συνεχίσω αλλά νομίζω έδωσα το μήνυμα που ήθελα.
Περισσότερα από τον ταμία του Συνδέσμου τον Γιάννη στη συνάντηση που θα γίνει στις επόμενες μέρες (αν δεν είμαι στη δουλειά, θα είμαι και εγώ εκεί!)
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by (CyBasser) »

Ωραία τα είπες Jim!
bassman wrote:Περισσότερα από τον ταμία του Συνδέσμου τον Γιάννη στη συνάντηση που θα γίνει στις επόμενες μέρες (αν δεν είμαι στη δουλειά, θα είμαι και εγώ εκεί!)
Ελεγξα το ρόστερ. 1/6 είσαι off, δεν ξέρω αν σε τραβήσουν με τον νεφελώδη τρόπο...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:2. Το συγκεκριμένο μέλος έπιασε 1 ψάρι ενώ άτομα που δεν ασχολούνται τόσο με λαβράκι έπιασαν περισσότερα ή και μεγαλύτερα ψάρια. Άρα ποιος πρέπει να ανησυχεί περισσότερο?
Ωραίος :lol: ! Για να κλείνουμε αυτό το θέμα, μπορεί λόγω χαρακτήρα ο συγκεκριμένος να είπε / έκανε οτι είπε / έκανε (έφαε γερή "φατσιά" που τα λαβράκια σε προσωπικό επίπεδο αφού εν χάρη στον teammate του που ενικήσαν) αλλά νομίζω υπήρξε υπερβολική ενασχόληση με το θέμα. Απλά, η εισήγηση μου είναι να αγνοήσουμε τέτοιας μορφής σχόλια στο μέλλον απ'όπου κι αν προέρχονται, και αν κάποιοι συνεχίζουν να ειρωνεύονται δημόσια (γιατί και το φόρουμ του RBL είναι δημόσιο και αρκετοί είμαστε μέλη του) να τους επιστηθεί η προσοχή ότι ειρωνικές συμπεριφορές δεν είναι ανεκτές.

Κατά τα άλλα, φαίνεται υπήρξε μια υπέροχη διοργάνωση, και όλα τα εύσημα πάνε στον CFAA και τα παιδιά που τόσο ασχολήθηκαν για να γίνει τέλειος (Γιάννης, Ευάνθης, ΜάριοςΚ), όσο και στους συμμετέχοντες! μακάρι νάμαστε καλά και τον Σεπτέμβρη να πάμε ακόμη καλύτερα! :dance:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 2os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 13/05/12

Post by C&R »

Αποτελέσματα πρωταθλήματος μετά από τον πρώτο διαγωνισμό.
Attachments
results.Single.jpg
results.Single.jpg (466.04 KiB) Viewed 5177 times

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”