Αγορά 100αριού

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Αγορά 100αριού

Post by hemilios »

Έχω το commanche 90αρί εδώ και ενάμιση χρόνο. Επειδή άρχισα και βλέπω κάποια ψάρια τα οποία πιστεύω ότι θα μπορούσα να πάρω με ένα 100αρι παρά 90αρι και από την άλλη θέλω να βελτιώσω και τις τεχνικές μου ( καρτέρια κλπ ) σκέφτομαι να αγοράσω ένα όπλο 100αρι.

Μου άρεσε το pathos open pro.

Εσείς τι πιστευέτε ; το 100αρι θα κάνει αρκετή διαφορά ;( ξέρω ότι καλύτερα να βελτιώνεις τις τεχνικές και μετά τον εξοπλισμό, και αυτό κάνω αλλά πραγματικά είδα κάποια ψάρια και πέρσι το καλοκαίρι που αν είχα 100αρι με διπλά θα είχα περισσότερες πιθανότητες λόγο απόστασης ......μινέρια, 1-2 ορφούς ).

Έχει κάποιος το συγκεκριμμένο όπλο για να άκουσουμε και την δική του γνώμη.

Υπάρχει κάποιο άλλο όπλο στην ίδια κατηγορία ( αλουμίνιο , 100αρι , τιμή ) που έχει κάποιος και μπορεί να μου πει σχόλια.

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Αγορά 100αριού

Post by Antreas »

πουλώ ένα εγώ πάντως αν θέλεις

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 6503#p6503
IMG_0094.jpg
IMG_0094.jpg (80.25 KiB) Viewed 5404 times

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Αγορά 100αριού

Post by hemilios »

omersub
τι λέει ως όπλο γενικά ;

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Αγορά 100αριού

Post by Antreas »

ρε φιλε εν καλο οπλουι τζαι για τα λευτα του τζαι τζινα που προσφερει ειναι πολλα καλη αγωρα.
εγω ο μονος λογος που θελω να το δωσω ειναι οτι ε μπήκε μου στο μυαλό ενα 110 carbon τζαι θελω λεφτα για να το πιασω.
εκτός αυτου αν πιασω το 110 εν θα το ψαρευκο τουτο τζαι θα μείνει να καθεται.
το εργοσταστιακο σεταπ του παθος ειναι πελλαρα παντως. εφαα πολλες λυρες να το στησω ετσι.
αν θελεις να το δεις στιλε μου πμ. το όπλο είναι σαν καινούργιο

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγορά 100αριού

Post by Mnason »

Τα τελευταία 8 χρόνια ψαρεύω με 100άρι (χειροποίητο). Είναι το όπλο που θα κρατήσοω στο χέρι μόλις μπω στη θάλασσα. Σχετικά εύχρηστο όπλο, τόσο για καρτέρι, όσο και για ψαχτίρι (σε μεγάλες τρύπες φυσικά). Όπλο που κάνει για πρώτη επιλογή στις περισσότερες παραλίες της Κύπρου.

Αν ψαρεύεις περισσότερο με καρτέρια θα σου το συνηστούσα !!

Πάντως μιλάμε για εντελός διαφορετικό όπλο σε σχέση με το 90άρι, αφού θα δεις τρομακτικές αλλαγές στον τρόπο ψαρέματος σου.
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: Αγορά 100αριού

Post by sotiris »

file mou en oreo oplo pragmati to dokimasa ala an the ti gnomi mou to seac sub 100 .ela lim na se parw na to deis kai ama thes agorazeis to

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: Αγορά 100αριού

Post by sotiris »

sorry en ebala to montelo x fire tis seac sub

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Αγορά 100αριού

Post by hdemetris »

Ρε φίλε δοκίμασε το δικό μου να δεις την διαφορά που το 90άρι και μετά αποφασίζεις. Εννά με πάρεις σε τζείνους τους ορφούς? :roll:
Who the cap fit
Let them wear it

omonoia

Re: Αγορά 100αριού

Post by omonoia »

ego exo ena 100ari lanara carbon me 2 maura 16aria me 6.5mm verka... gia mena to kalutero 100ari einai auto pou exei 2 maura lastixa tsie 7ara verga..einai oplo me arx.....dia
8a keravnovolis se 6 m apostasin oti psari tsie na einai oso megalo tsie na einai... en 8elei me 110 me 3ilena me tpt... kamnei gia anoixta nera omos oxi kinigi sto vasiliko gia lavrakia...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Αγορά 100αριού

Post by hemilios »

hdemetris

Τώρα να γεμίσουν οι τρύπες και θα τις επισκεφθούμε. Φέτος εν θα αφήσουμε τρύπα άψακτη.

Sotiris

Θα κανονίσουμε να έρθω Λεμεσό όπωσδήποτε.

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Αγορά 100αριού

Post by Antreas »

omonoia wrote:ego exo ena 100ari lanara carbon me 2 maura 16aria me 6.5mm verka... gia mena to kalutero 100ari einai auto pou exei 2 maura lastixa tsie 7ara verga..einai oplo me arx.....dia
8a keravnovolis se 6 m apostasin oti psari tsie na einai oso megalo tsie na einai... en 8elei me 110 me 3ilena me tpt... kamnei gia anoixta nera omos oxi kinigi sto vasiliko gia lavrakia...
ρε φιλε η 7ρα για να παει θελει τουλαχιστον 17,5 λαστιχο.
εχουμε και λεμε 7ρα βεργα + 2 χ 17,5 λαστιχα + ενα κανονικο 100ρι (παραδιγμα Pathos) = ορθοπεδικος για καταγματα καρπου. :lol:

εδω βρισκει την χρυση του το ξυλινο και το carbon( οταν λεω carbon δεν ενωω τα οπλα που απλα εχουν carbon στρογγυλό σωλήνα αλλα τa carbon πυ έχουν ογκώδες σχυμα και ειναι μονομπλοκ )

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγορά 100αριού

Post by Giorkos »

omersub wrote:
omonoia wrote:ego exo ena 100ari lanara carbon me 2 maura 16aria me 6.5mm verka... gia mena to kalutero 100ari einai auto pou exei 2 maura lastixa tsie 7ara verga..einai oplo me arx.....dia
8a keravnovolis se 6 m apostasin oti psari tsie na einai oso megalo tsie na einai... en 8elei me 110 me 3ilena me tpt... kamnei gia anoixta nera omos oxi kinigi sto vasiliko gia lavrakia...
ρε φιλε η 7ρα για να παει θελει τουλαχιστον 17,5 λαστιχο.
εχουμε και λεμε 7ρα βεργα + 2 χ 17,5 λαστιχα + ενα κανονικο 100ρι (παραδιγμα Pathos) = ορθοπεδικος για καταγματα καρπου. :lol:

εδω βρισκει την χρυση του το ξυλινο και το carbon( οταν λεω carbon δεν ενωω τα οπλα που απλα εχουν carbon στρογγυλό σωλήνα αλλα τa carbon πυ έχουν ογκώδες σχυμα και ειναι μονομπλοκ )

να συμφωνήσω με τον Αντρέα (Ομερσαπ) ... το πρώτο όπλο στο οποίο δοκίμασα διπλά ήταν με σωλήνα απάτσι, κεφαλή κομάντσι κομμένη ανοικτή (ναι..φορούσε δύο 16αρια μέσα σφιχτά) και λαβή κομάντσι...τα λάστιχα ήταν μαλακά κίτρινα-διαφανή... σπόρασαπ...αρκετά μαλακά... βέγα 6.5 ...ανάκρουση δεν μπορώ να πώ ότι είχε μεγάλη..αλλά από την άλλη δεν δοκίμασα διάφορα όπλα για να δω τη διαφορά ανάκρουσης μεταξύ όπλων (που είχαν ίδιο συνδυασμό λάστιχα και βέργα).... δοκιμάζοντας στην πορεία και άλλα όπλα με περισσότερη μάζα κατάλαβα τη διαφορά στην ανάκρουση.... χμμμ...ανάκρουση...τάμπουν τούτο πάλε???? :mrgreen:


να συμφωνήσω όμως και με τον Ομόνοια...

αν ο στόχος έιναι μεγάλος (μεγάλο ψάρι.) τότε και λίγη ανάκρουση δεν νομίζω να πολλοπειράζει....Μπουμμμμ και κάτι θα γινεί...

αλλά πάλε, έχει άλλους που προσπαθούν να παίξουν σορκούς με διπλά 14αρια και 6.3 !!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: και θέλουν βολές ''ακριβείας'' !!! επομένως δεν θελουν ανάκρουση.....άτε πάλε...εμπλέξαμε !!!!


γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

omonoia

Re: Αγορά 100αριού

Post by omonoia »

file m 2 maura 20ria lastixa me 7ara verga 3ereis ti simenei? en egrapsa pio prin tin diametro to lastixon... einai kanoni me etsi stisimo en na ta resei oulla misina me tis voles pou 8a kamnei...to zeukari m esxei ena riffe 100 me 6.75mm verga tsie 16.5mm lastixa tsie kamnei 5.5m voli tsie paei akopi me tin idia dinami...tora skeeftou na esxei tsina pio pano...

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Αγορά 100αριού

Post by hdemetris »

omonoia wrote:gia mena to kalutero 100ari einai auto pou exei 2 maura lastixa tsie 7ara verga..einai oplo me arx.....dia
8a keravnovolis se 6 m apostasin oti psari tsie na einai oso megalo tsie na einai...
6 μέτρα δεν χτυπά συμβατικό 100άρι ούτε με σφαίρες. Αν του βάλεις 2 20άρια μαύρα μετά θα κλοτσά όπως το γαούρι.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Αγορά 100αριού

Post by Antreas »

ρε φιλουι μου αλλο το ξυλινο το οπλο.
μια φορά δοκίμασα βολη με ενα 100 αλουμινιο με 2 17,5 τζαι παραλιγο να μου σπάσει τον καρπό μου.
με το ξύλινο μου έβαλα του μέχρι 3 16ρκα τζαι ανακρουση.... ποια ανακρουση ???
για μενα το πολυ που μπορεις να φορτώσεις σε ενα συμβατικό οπλο ειναι 6,5 βεργα και 2 16ρια λαστιχα πολυυυυυ μαλακά

Post Reply

Return to “ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ”