μια βοήθεια

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: μια βοήθεια

Post by mariosspinning »

oi
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: μια βοήθεια

Post by sotiris!129 »

belluga wrote:
Greg wrote:ψαρεμα παντα παμε για να κανουμε την κ@βλα μας..οχι για να 'φκαλουμε τα εξοδα'
εννοειται!!! Διαφορετικα δεν θα ηταν χομπι αλλα επαγγελμα!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
ακριβος κοπελια ειναι ενα χομπι αναλογα με το ποσο αρεσει του καθενος και τον βαστα και η πουγκα του αγοραζει τον αναλογο εξοπλισμο, σιγουρα ενας καλος εξοπλισμος θα βοηθισει αρκετα ομως μην ξεχνατε και τον παραγοντα τυχη ... εγω την προτη μου τσιπουρα την επιασα με αντενα απο το περιπτερο 6 λιρες ηταν! και την ιδια μερα ο συντροφος μου επιασε 3ς! ολες ηταν πανω κατω τον 300γρ, την επομενη μερα ακριβος στον ιδιο τοπο αλλες 4 τσιπουριτσες βγικαν με τα ψεφτοκαλαμα!
σιγουρα μια καλη αρχη σε πορονει ... τα καλαμια τον 6 λιρον αντικατασταθικαν με καλαμια carbon πανακριβα, η μισινες απο το περιπτερο εγιναν 16ρες-18ρες αορατες των 10 ευρο, ο φελος που θιμιζε σιμαδουρα της βαρκας εγινε 1 γρ , το ζιμαρι αντικατασταθικε με τροφη ή ζωντανα δολοματα και το αγκιστρι του καρχαρια εγινε 18ρα πραγκαρολουα, ομως ετσι ψαριες σπανιζει να ξανακανουμε :lol: ! αρκεψαμε και το ψαροτουφεκο εμιοθικαν οι φορες που παμε με καλαμι και στο τελος εμειναν τα carbon μες την αποθικη παν 10 φορες ψαρεμα το χρονο :lol:
οπως και να εχει κοπελια καπιος που θα παει 2-3-10 φορες το χρονο ψαρεμα που 2-3ωρες την καθε φορα δεν το θεορω απαρετιτο να παει να πιασει ενα πιο ακριβο καλαμι που 10-15 ευρο! τωρα αν εν καπιος που να παει 30-40 φορες το χρονο που 2-3-5 ωρες την καθε φορα καλο δικο του να πιαει μια αντενου carbon, εχει φτινες 70-100 ευρο, εν για εφκολια του τουλαχιστο εν θαν τοσο βαρετη!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: μια βοήθεια

Post by Sorkomanis »

mariosspinning wrote:τζιε γώ καταλάβω ρε φίλε μου ,έσπασα πολλά καλάμια που τον καιρό που άρκεψα να ψαρέφκω,αλλά σε τζίνο το περίπτερο όσο ανίδεος να είσαι που καλάμια,εννά καταλάβεις αν εν κινέζικο η όχι,ο άθρωπος τζιαμέ που έχει το περίπτερο εν ψαρας και ανοιξει δίπλα ένα κατάστημα με είδη αλιείας,τα καλάμια που φέρνει εν καλά έχει και κινέζικα βέβαια αλλά στις κατάλληλες τιμές που τους αρμόζουν,φέρνει και original όπως τα tica σε τιμές πάνω που 90 ευρω.
Marie το ότι έσπασες πολλά καλαμια που τον καιρό που ξεκίνησες ψάρεμα δεν είναι δικαιολογία. Σταματα να τα αγοράζεις, και κάμε υπομονή μέχρι τα γενέθλια σου η κάποιαν άλλη σου γιορτή, η που ένα τελειώσει η σχολική χρονια και θα περάσεις με το καλο, να ζητήσεις κάτι καλύτερο που τους γονείς σου!!! 8)
Αλλα από την άλλη καταλάβω σε, είσαι σχόλιο, δεν έχεις εισόδημα για να γορασεις κάτι καλο, και φυσικά οι γονείς σου, όπως και οι δικοί μου δεν θα μου έδιναν λεφτά να πάω να τα ξοδέψω σε "πελλάρες" (skateboard) όπως έλεγαν όταν ήμουν μικρός. :D
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: μια βοήθεια

Post by apsavvas »

τη λέξη απόσβεση (μεταφορικά) την ανάφερα σαν ικανοποίηση δηλαδή να πιάσεις δυο ή τρία ψάρια έτσι ώστε να ανεβεί η αδρεναλίνη και η ψυχολογική διάθεση σου. αν πιάσεις ένα ψάρι με το καλάμι που είναι ψεύτικο όπως ανάφερε και Μάριος και έδωσες €20 και στη πορεία γίνει δυο κομμάτια επειδή είναι μουφα τότε θα σβήσουν όλα και θα υπάρχει η πλήρες απογοήτευση.

Φίλε καλύτερα να επισκέπτεσαι ένα κατάστημα με είδη αλιείας που σίγουρα θα πληροφορηθείς και για άλλα πράγματα έτσι ώστε να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου και να ψωνίσεις κιόλας ώσπου μπορεί η τσέπη σου :)
The only source of knowledge is experience

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: μια βοήθεια

Post by marios »

Nikolas Nklou wrote: ???????????? μπορω να σου ηβρω shimano κινεζικη μεσω ιντερνετ και να μεν εχει καμια διαφορα οπτικα που μια original..... οι διαφορες για καποιο που καταλαμβενει εν φανερες..... :|
τι συγκεκριμένη μάρκα Δεν χρειάζεται να φέρεις από το internet υπάρχουν και εδώ...και η διαφορες δεν είναι καθόλου ορατές όσο και να καταλάβεις....όταν σπάσει κάποιο κομμάτι τότε το καταλάβεις γιατί το original δεν θα ταιριάζει έχουν 1.2 m διαφορα .
mariosspinning wrote:
αμα λαλω περιπτερα με ειδη αλιειας εννοω τα κανονικα περιπτερα που πουλουν εφημεριδας,φαγια .....επισης το περιπτερο που πας εγο εχει μιαν καμαρι διπλα που πουλα καλαμια,δολοματα,αξεσουαρ για ψαρεμα,και τα καλαμια που πουλα εννε κινεζικα εσε επονιμεσ μαρκεσ και ακριβα(carson,tica,linnea effe)
πρέπει να είναι πολλά δυνατός ο τύπος όταν φέρνει που 3 διαφορετικούς αντιπροσωπους στο περιπτερο του :) .. όπως και να έχει Μαριε ρώτησες κάτι σου απάντησα,αν θέλεις ακούς αν δεν θέλεις καλή υγεία να΄χουμε..
ps Και μην γράψεις περισσότερες πληροφορίες για το πιο είναι το περίπτερο δεν χρειάζεται.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Nikolas Nklou

Re: μια βοήθεια

Post by Nikolas Nklou »

marios wrote:
Nikolas Nklou wrote: ???????????? μπορω να σου ηβρω shimano κινεζικη μεσω ιντερνετ και να μεν εχει καμια διαφορα οπτικα που μια original..... οι διαφορες για καποιο που καταλαμβενει εν φανερες..... :|
τι συγκεκριμένη μάρκα Δεν χρειάζεται να φέρεις από το internet υπάρχουν και εδώ...και η διαφορες δεν είναι καθόλου ορατές όσο και να καταλάβεις....όταν σπάσει κάποιο κομμάτι τότε το καταλάβεις γιατί το original δεν θα ταιριάζει έχουν 1.2 m διαφορα .
ειπα ενα παραδειγμα Μαριε....ειπα οτι δεν υπαρχει τζε στην Κυπρο?
τζε τωρα λαλεις μου οτι μια κινεζικη θα εχει την ιδια λειτουργια,γραμμικοτητα των φρενων,θα εν τοσο ελαφρυς ο μηχανισμος??? και αλλα πολλα που αν αρκεψουμε να τα αναλυουμε εν θα σταματουμε.....

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: μια βοήθεια

Post by mariosspinning »

Marie το ότι έσπασες πολλά καλαμια που τον καιρό που ξεκίνησες ψάρεμα δεν είναι δικαιολογία. Σταματα να τα αγοράζεις, και κάμε υπομονή μέχρι τα γενέθλια σου η κάποιαν άλλη σου γιορτή, η που ένα τελειώσει η σχολική χρονια και θα περάσεις με το καλο, να ζητήσεις κάτι καλύτερο που τους γονείς σου!!!
Αλλα από την άλλη καταλάβω σε, είσαι σχόλιο, δεν έχεις εισόδημα για να γορασεις κάτι καλο, και φυσικά οι γονείς σου, όπως και οι δικοί μου δεν θα μου έδιναν λεφτά να πάω να τα ξοδέψω σε "πελλάρες" (skateboard) όπως έλεγαν όταν ήμουν μικρός.
τα λεφτά έννεν πρόβλημα όταν αφορά την αγορά ενος καλαμιού,εγοράσα μου και καλάμι ακριβό 136 ευρώ αλλά....νομίζω ξέρεις που εκατάληξε :lol: ('ηταν τη περίοδο που επάεννα επι καθημερινής βάσεως ψάρεμα και ακόμα πάω),έτσι και εγώ έπιασα ένα καλαμούι 50 ευρό κατασκευασμένο με carbon και fiber class και κάμνω τη δουλειά μου μια χαρά,οι ρε φιλε εγώ εν ασχολούμε με skatebord και πελλάρες.το ψάρεμα με αντενα εν η μανία μου :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: μια βοήθεια

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:
Marie το ότι έσπασες πολλά καλαμια που τον καιρό που ξεκίνησες ψάρεμα δεν είναι δικαιολογία. Σταματα να τα αγοράζεις, και κάμε υπομονή μέχρι τα γενέθλια σου η κάποιαν άλλη σου γιορτή, η που ένα τελειώσει η σχολική χρονια και θα περάσεις με το καλο, να ζητήσεις κάτι καλύτερο που τους γονείς σου!!!
Αλλα από την άλλη καταλάβω σε, είσαι σχόλιο, δεν έχεις εισόδημα για να γορασεις κάτι καλο, και φυσικά οι γονείς σου, όπως και οι δικοί μου δεν θα μου έδιναν λεφτά να πάω να τα ξοδέψω σε "πελλάρες" (skateboard) όπως έλεγαν όταν ήμουν μικρός.
τα λεφτά έννεν πρόβλημα όταν αφορά την αγορά ενος καλαμιού,εγοράσα μου και καλάμι ακριβό 136 ευρώ αλλά....νομίζω ξέρεις που εκατάληξε :lol: ('ηταν τη περίοδο που επάεννα επι καθημερινής βάσεως ψάρεμα και ακόμα πάω),έτσι και εγώ έπιασα ένα καλαμούι 50 ευρό κατασκευασμένο με carbon και fiber class και κάμνω τη δουλειά μου μια χαρά,οι ρε φιλε εγώ εν ασχολούμε με skatebord και πελλάρες.το ψάρεμα με αντενα εν η μανία μου :D
εν νομιζω τουτος να ειναι λογος για να σπασει το καλαμι.... αν εν τουτο που εννοεις..... ισως να το εχτυπησες καπου ή εν ξερω τι αλλο μπορει να επαθε....ισως και κακη διαχειρηση(αν εκουρατζισε καμια φορα τζε ετραβησες το μπορει να εραγησες καποιο στελεχος του....

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: μια βοήθεια

Post by mariosspinning »

επειδή εν με το ποδήλατο που επάεννα ψάρεμα και εν το πολοεπρόσεχα,εεε έσπασε τι να κάμουμε,εννα κάτσουμε να κλαίμε για ένα παλιοκάλαμο :lol:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: μια βοήθεια

Post by mariosspinning »

εν αντένες τα καλάμια σου;;;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: μια βοήθεια

Post by Nikolas Nklou »

ουλλα τα καλαμια ρε....surf,spin,antena

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: μια βοήθεια

Post by marios »

Nikolas Nklou wrote:
marios wrote:
Nikolas Nklou wrote: ???????????? μπορω να σου ηβρω shimano κινεζικη μεσω ιντερνετ και να μεν εχει καμια διαφορα οπτικα που μια original..... οι διαφορες για καποιο που καταλαμβενει εν φανερες..... :|
τι συγκεκριμένη μάρκα Δεν χρειάζεται να φέρεις από το internet υπάρχουν και εδώ...και η διαφορες δεν είναι καθόλου ορατές όσο και να καταλάβεις....όταν σπάσει κάποιο κομμάτι τότε το καταλάβεις γιατί το original δεν θα ταιριάζει έχουν 1.2 m διαφορα .
ειπα ενα παραδειγμα Μαριε....ειπα οτι δεν υπαρχει τζε στην Κυπρο?
τζε τωρα λαλεις μου οτι μια κινεζικη θα εχει την ιδια λειτουργια,γραμμικοτητα των φρενων,θα εν τοσο ελαφρυς ο μηχανισμος??? και αλλα πολλα που αν αρκεψουμε να τα αναλυουμε εν θα σταματουμε.....
εγω μιλώ για καλάμι, και εσύ για μηχανή..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Nikolas Nklou

Re: μια βοήθεια

Post by Nikolas Nklou »

ακριβως....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: μια βοήθεια

Post by MariosK »

mariosspinning wrote:εν αντένες τα καλάμια σου;;;
Μάριε για να σπάσεις ένα καλάμι μέτριας ποιότητας χρειάζεται πολλή προσπάθεια!!! Αν σου σπάζουν συχνά καλάμια κάτι άλλο συμβαίνει και δεν είναι καθόλου φυσιολογικό. Είτε τα καλάμια που αγοράζεις είναι πολύ κακής ποιότητας είτε τα χειρίζεσαι λάθος είτε όπως είπες δεν τα προσέχεις στην μεταφορά. Οπότε αφού έσπασες το καλάμι των 136 ευρώ γιατί διαιρώτασε γιατί των 20 έσπασεν που αλλού και όχι που την μούτη? Πιθανόν κάπου να το εκτύπησες...

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: μια βοήθεια

Post by maxhtec »

Ρε φιλε εσχει 1χρονο που αρκεψα το ψαρεμα τζε επιασα μιαν αντεννα τον 20ευρω αλλα εν εν πολλα βαρετη αλλα ουτε ελαφρια εχει 1 χρονο που ψαρευκω με την συγκεκριμενη αντενα τσε ποτε εν ειχα προβλημα ομως προσεχω την ασπουμε αμαν κορατσιση εν τραβω το καλαμι οσπου να ξιλορατσισι αλλα πιανω την μισινα με το χερι μου τσε ξικορακοτο εν τσε επιδη εν φτηνο τσε εννε καρπον σημενει πρεπει να την διαλυσο τσε να μεν την προσεχω εσενα πως εσπασε σαν εψαρεφκες εκορατσισεν σου?

Post Reply

Return to “ANNTENA”