Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by goldsargus »

Εν συνηθιζω να γραφω αλλα τουτο που μου ετοιχε το σαβατο εν μαλλων προδρομος για να σταματησω το ψαρεμα.
Πηγα για ψαρεμα περιοχη λεμεσου, 5:10 κατα τις 7 ηρθεν ενας «κυριος» και εκατσε 3 μετρα που κοντα μου χωρις καμιαν αντροπη ερυχνε 50 ποντους που τον φελλο μου. Τι ειπαμεν εν θελω να το γραψω…
Μα τον θεο ηθελα να τον δερω, εν μπορειται να φανταστειτε τη επερασε που τον νου μου.
Μετα που μιση ωρα εφυα γιατι εν μπορεσα να ηρεμισω. Εξανατυχε μου κατι τετιο αλλα το περασμενο Σαβατο εν συγκρινοταν με τιποται προηγουμενο.
Τι καμνεται σε ετσι περιπτωσεις; Πως το αντιμετωπιζεται;

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by mariosspinning »

δηλαδή έψάρευκε ο φελλός του δίπλα που το δικό σου΄;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

legendguards

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by legendguards »

Πηγαινε στο Ζυγι η στο Βασιλικο για να συνηθισεις

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by Στάθης »

legendguards wrote:Πηγαινε στο Ζυγι η στο Βασιλικο για να συνηθισεις
:!: :!: :!: :D
no whey no gain

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by Pambs »

Aν νεν του σσερκου ταπανιαζεις αν οχι παεις παρακατω :lol: Εμενε δεν μου τυχε ποττε, πρεπει ναν πολλα μλκ ο ανθρωπος να καμει ετσι πραμα εχτος και εγυρεθκε παρεα :D

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by sotiris!129 »

φιλε μου η θαλασσα εν τεραστια για να το καμει τουτο σιμενει οτι ή ειδε σε να φκαλεις ψαρι και ο νους του τοσος ενει που ενομισε πως εχει διαφορα το 1 μετρο με τα 10 μετρα ή που πιγενει συχνα ζιαμε ζε εν ο "τοπος" του που λεμε και εκαμε τουτο το πραμα για να σε διοξει!
εξαναγραψα το σε αλλη ενοτιτα αλλα εν να σου το ξαναφερω ως παραδειγμα:
πρην 2 καλοκαιρια εψαρεφκαμε 3 ατομα μαζι σε πολισιχναστη ψαρεφτρα 4+ μερες την βδομαδα επιεναμε που τες 4 την νυχτα για να πιασουμε ενα συνκεκριμενο τοπο,μπασμοναμε μονο ζουμι την περιοχη μας καθε30 λεπτα σχεδον και ταυτοχρονα ψεφτοψαρεβαμε ως τες 5 που ηταν να χαραξη χωρις κανενα ιδιετερο αποτελεσμα, μολις χαρασε με τες πρωτες αχτινες φωτος η πρωτες τσιπουρες σορκοι, μελανες και οτι διποτε αλλο ετσιμπουσαν μας απανοτα 3 ατομα δεν εσταματουσαμε να φκαλουμε ψαρι και μολις εσταματουσαν τουτα αρκεφκαν οι κουρκουνες! το κακο ειναι οτι μεχρι να χαραξι ερχονταν και αλλοι, που λογικο δεν επιαναν τιποτα η τουλαχιστο η ψαρια τους δεν συνκρινετουν με την δικια μας ειτε επιδη ηταν ασχετοι ειτε επιδη προσεχαμε καλα τον τοπο μας!
μια μερα ειρ8ε και σταθικε διπλα μας μια παρεα 5 ατομα σε αποσταση λιγα μετρα 5-6 μετρα για να καταλαβις ομως τα νερα εκει που σταθικαν βαθεναν αποτομα με αποτελεσμα αν και ειχε ψαρια τα καλαμια τους να μην φερνουν τα επιθιμιτα για αυτους αποτελεσματα λογο μεγε8ους καλαμιου ειχαν 6μετρες αντενες και τεχνικης!
αυτοι μας κιταζαν ολο θαυμασμο να βγαζουμε μια αξιολογη ψαρια... μετα απο λιγο ερχεται ο 1ς και μας ζιταει απο την τρωφη που ειχαμε! εμεις εβγενικα του προσφεραμε οσι ηθελε ετσι και αλιος παντα καναμε περισοτερη αφου ετσι και αλιος αν δεν την καταναλοναμε θα πιγεναμε και την επομενη μερα!
οταν ειδαν οτι και με την δικια μας τροφη δεν επιασαν και κατι ιδιετερο και πως εμεις συνεχιζαμε να βγαζουμε ψαρια οι 2-3 απο αυτους μετακινι8ικαν και απο δε3ια μας ειρθαν και στα8ικαν αριστερα μας...ο τοπος που στεκομασταν ηταν γονια οταν ψαρεβαν απο δε3ια μας δεν μας ενοχλουσαν γιατι ψαρεβαν στην ιδια εφ8ια με εμας ομως απο αριστερα μας επιδη γινοταν γωνια τα καλαμια και οι φελοι τους ηταν κιριολεχτικα μεσα στα ποδια μας (αρχισαν μπλεκονταν οι μισινες μας οταν επιανε ενας απο τους 2 ψαρι και τετια! εβγενικα χωρις πολλα πολλα και αφου ειχαμε πιασει μια καλι ψαρια φιγαμε για να μην ΣΚΩΤΟΘΟΥΜΕ!!!
παμε την επομενη μερα και τη να δουμε??? και οι 5 στον τοπο που καθομασταν εμεις την προιγουμενι μερα!!!! εγεμοσεν η κελε μου αιμα!!! στεκομαστε εμεις στον τοπο που εστεκουνταν εκεινη την προιγουμενι βγαζουμε τες 8μετρες αντενες μας και παλε αρχισαμε να φκαλουμε ψαρι!
οι τιποι μας εγιναν στενος κορσες για πολλες εξορμισεις, μετα εσπασαν πιγεναμε η ωρα 2 το προι αντι 4 για να πιασουμε τον τοπο μας και ηταν ειδι εκει!!! εσπασαν 1ς 1ς ανοιξαν 10-12 μετρα ο ενας απο τον αλλο καλιψαν ολοι την περιοχη για να μην πιγενουμε εμεις εκει και οταν πιγεναμε να σταθουμε μεσα στην μεση τους μας την ελεγαν κιολας! με αυτα και αυτα αλα3αμε περιοχη για να αποφιγουμε να τσακοθουμε μαζι τους!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by sotiris!129 »

legendguards wrote:Πηγαινε στο Ζυγι η στο Βασιλικο για να συνηθισεις
Στο βασιλικο θεμας με ομπρελουες της PEPSI οι αλλοι για να καταλαβουν για πιους λαλο αν εχει 1 που ζινους δαμεσα! :clap:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by Κλώνος »

οι ποιο μεγαλοι κοπριπτες σε τετοια θεματα ειναι οι κυνηγοι και οι ψαραδες. τα ζουμε καθημερινα.

οι πληστει ειμαστε μ...... μα βαζω και τον ευτο μου μεσα να μην μου πουν οτι το παιξω και καπως ξεχωριστος.

εν να τους φαει η αζουλα να σε δουν να πιασεις ενα ψαρι και εκεινοι οχι

για να πω την αληθεια το πιο πανω θεμα ειναι ο λογος που μονο με ενα ανθρωπο μπορω να παω ψαρεμα. μακαρι να ειναι καλα και να ανεχετε γαιτι αν με βαρεθει δεν θα εχω συντροφο στο ψαρεμα

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by sotiris!129 »

στο κυνηγι ακομα χειροτερα τα πραματα γιατι αμαν φκεις εχτος εαφτου με κανενα κρατας και οπλο γιαυτο καλιτερα αστα να πανε! :violin:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by goldsargus »

Κατάλαβα, όπως παν τα πράγματα εν μας σώζει τίποτε.

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by maxhtec »

Εξανα ετυχεν σας να ερτει ενας και νας σας ζιτησει τα πσαρκα? ηρτεν ενα γερουι μιαν φορα σαν επσαρεφκα τσε εκατσε διπλα μου και εσυρνε τσε συνεχια πασμο τσε εν εφκαλλεν τπτ τζινος τζε εγιω εφκαλα καμποσες αθερινες τσε που ηταν να φυω λαλει μου διας μουτα πσαρκα σου τζε λαλο ελα θκιε πιαστες παρτες να τες τηανισεις τζε εκαμε μιαν χαρα αλλα χαλαλιν καμνουμε τσε καμια καλην πραξη να μας τα πεμπι ο θεος πισο

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by angiec »

Την περασμένη εβδομάδα έβαλα μια συρτή για λίγη ώρα και κάθησα δίπλα μέχρι να ξημερώσει καλά και να ψαρέψω μετά με αντένα ,όταν ήρθε κάποιος που το γνώρισα πάλι με τέτοιες συνθήκες και το κάνει αρκετά συχνά επειδή είναι από εκείνα τα χωριά κοντά στο Λιοπέτρι .Την μια φορά απαίτησε να σηκώσω την συρτή μου για να κάτση ο γιόκας του 10 χρονών ενώ ο βραχίωνας ήταν άδειος .Άλλη φορά ηρθε κόλλησε κυριολεχτικά πάνω μου και άνοιξε 9μετρο και έριξε μια φάουσα τροφή πιο μέσα και ο φελλός του ήταν ένα μέτρο πιο μέσα από τον δικό μου .Προχθές απαίτησε να σηκώσω την συρτή για να ρίχνει εκεί που ήταν ο δικός μου φελλός .αν μου το ζητούσε ευγενικά μπορεί και να το έκανα αφού έτσι και αλλιώς σκόπευα να ψαρέψω με αντένα .και μάλιστα του το τόνισα και εγώ με πιο άγριο ύφος πως δεν την σηκώνω με τίποτε αφού ο τρόπος του ήταν άσχημος .και αν θέλει να μου αστυνομία δεν είχα κανένα πρόβλημα ,έτσι σε 1-2 ώρες αναγκάστηκε να φύγη αφήνοντας και τα σκουπίδια του .Τώρα επειδή είναι το πόστο του καθημερινά εκει όποτε θα ξαναπάω θα στήσω 2 συρτές 1 αριστερά και 1 δεξια μου για να μάθει να κρατά απόσταση

Εν το μεταξύ του ανάφερα και την κουβέντα με τον βραχίωνα ότι ήρθε κάποιος τρελλος με το μωρό του και τι απαιτούσε ,αλλα δεν μου είπε κουβέντα ,νόμιζε ότι δεν τον είχα καταλάβει ................

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by maxhtec »

Σημερα το προι οπως εψαρευκα με κατι παρεες μου ηρτεν ενας γαρος τσε εβουτισεν με το ψαροντουφεκο που υποτιθετε ο μαης εν απαγορευμενος

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by MariosK »

Μα εν μόνο για τους ανθρώπους που απαγορεύεται ρε. Αν ήταν γάρος δικαιούται!

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Από να ντρέπεται ο τοπος εν δικος του

Post by maxhtec »

MariosK wrote:Μα εν μόνο για τους ανθρώπους που απαγορεύεται ρε. Αν ήταν γάρος δικαιούται!
εχεις δικαι ρε Μαριε αλλα προσβαλλουμε τσε τους γαρους να τους παρομιαζουμε με ετσι αθροπους

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”