Jigging

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

belluga wrote:
MariosK wrote: Ναι... Σαν να τζε αστιεύκω :dance: ? Το θέμα είναι ότι θα εποφελείτουν πολλά παραπάνο ο ανθρωπος αν άκουε 3-4 ξεκάθαρες απόψεις τζε όι 500 διαφορετικές (που στην ουσία είναι τελικά 3-4) τζε 10000 άσχετα ποστς με τον καθένα να προσπαθεί να πήσει για το δικό του επειδή έτσι θελεί. Έχω τζε γω μερίδιο σε τούτο το μπάχαλο αλλά κάπιοι εφέραν με στο αμήν και το ότι μπαίνω σε τούτην την διαδικασία δεν είναι για να περάσω την άποψη μου όπως είπες εσύ ότι κάμνεις αλλά για να βοηθήσω κάποιους να ξεκινήσουν το ψάρεμα.
Συμφωνο μαζι σου εκτοσ στο οτι γιατι νομιζεις οτι η αποψη σου εν η σωστη τζαι εσυ βοηθας τους αλλους να ξεκινησουν το ψαρεμα τζαι εισαι ο σωστος τζαι οι αλλοι ουλλοι εχουν λαθος; Εσκεφτηκες οτι ουλλοι νομιζουν οτι η αποψη τους εν η σωστη τζαι οφειλουν να την υποστιριξουν;
Μα εγώ δεν υποστιρίζω κάποιο συγκεκριμενο καλάμι. Εγώ προσπαθώ να υποστιρίξω απλά την ιδέα ότι αν κάποιος πει ότι διαθέτει 300 ευρώ για καλάμι και μηχανή για jigging τότε μπορεί να ξεκινήσει και ότι δεν χριάζεται να δώσει 500. Και το ότι τούτον εν σωστό το βασίζω απλά στην δική μου εμπειρία και χρήση που κάμνω ενός τέτοιου set-up. Τα παραπάνο που λέτε είναι τα ίδια με τζίνα που λέω απλά δεν θέλετε ή δεν συμφέρει σε κάποιους να τα παραδεχτούν.

Θεωρώ απαράδεχτω να λέεις του άλλου ότι μεν ξεκινήσεις το jigging γιατί δεν μπορείς να δώσεις 250 ευρώ μόνο για καλάμι. Σίγουρα το 250 που το 150 θα έχουν διαφορά αλλά αφού τόσα μπορεί να δώσει ο άνθρωπος τζε του εγγυούμαι ότι θα κάμει την δουλειά του γιατί εν κάτι δοκιμασμένο γιατί τον σαντανώνεται με άσχετα πράματα?

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

Τα πράματα είναι απλά και ο νοων νοήτο. Απλά επειδή κάπιοι είτε επειδή έχουν συφμέρων είτε επειδή απλά θέλουν να περάσουν το δικό τους εξεχάσαν την αρχική ερώτηση και λεόυν τα δικά τους λέουν για βυθόμετρα ποστάρουν μινέρκα των 40 κιλών τζε ότι φανταστείς...

το δικο του φιλε μου εν ξερω ποιος εν εκεινος που επροσπαθησε να το περασει τελικα ευτιχως εν πολλοι δαμεσα που ευτυχως κρινουν που μονοι τους, τα ποστς εν εκει γραμμενα και εν αλλαζουν, το να επιμενεις που τα εχτες πως ουλλοι προσπαθουν να περασουν το δικο τους εκτος που εσενα εν φκαλει πουθενα, εν το σωζεις με τιποτε... εν καλα να εβαλες τον εαυτο σου και σε τουτα που λες και οχι μονο να πυροβολεις τους αλλους που τζιπανω που βρισκεσαι...!!! πιασε τις κουβεντες διαχρονικα και δε τον τροπο πως μιλας και πως μας χαρακτιριζεις και πως μας συμπεριφερεσαι ολους οι μονο εμενα.. ολοι ειμαστε κατωτεροι σου δαμεσα και ολοι αχαπαροι, χωρις παιδια χωρις τροπους χωρις καμια γνωση χωρις τιποτε. ειμαστε μηδεν μπροστα σου

Και για να απαντήσω ξεκάθαρα στην φίλο μου τον Νικόλα που παρόλο που έπρεπε να καταλάβει από τα λεγόμενα μου τι ενοώ θεωρεί ότι δεν ήμουν ξεκάθαρος έχουμεν και λέμε:


εν εχρειαζετουν να καμεις τουτο ουλλο το 'διαγγελμα' μετα τα οσα εγιναν, εχτες εκρινες με και εχαρακτιριζες εκεινα που ελαλουσα διαγγελματα, τωρα τι καμνεις εσυ?? και μετα που τουτα ουλλα που ειπωθηκαν που το βρισκεις χρησιμο τουτο ουλλο που εγραψες?? επορουσες αοπλα και ωραια πριν παεις κοντρα με ολους να εμιλουσες σε κοσμικα πλαισια και να πεις την γνωμη σου και να μοιραστεις τις γνωσεις σου αλλα τωρα πλεον εν το σωζεις.. αν ηταν κουραστικα εκεινα που εγραψα εγω τωρα τα δικα σου γραφομενα τι ειναι?? οτιδηιποτε αλλο εκτος που διαγγελμα επειδη εν εσυ που το εποσταρες... το point ακομα εν το επιρες.. εγω μια χαρα εκαταλαβα χωρις να μου τα ελαλουσες τουτα ουλλα και εντελως ασχετη και αχριαστη η προσωποπιοιση που εκαμες πιο πανω ονομαστικα συνεχησε με λια λογια να λες πως ο καθενας λαλει το μακρυ του και το κοντο του και εσυ εισαι ο σωστος.. εσυ πολλα απλα ισως να με θεωρεις τοσο παλαβο που εν καταλαβω και εμενα αλλα και αλλους που δαμεσα...

τελοσπαντων ξαναλεω, ορεξη εν εχω μετα που τουτα ουλλα αλλα εννα επερημενα περισσοτερο ΣΕΒΑΣΜΟ που ενα ατομο του επιπεδου σου... ειλικρινα φιλε εν το επερημενα να μιλας με ετσι τροπο οι μονο για εμενα αλλα και για τους αλλους... ουτε θελω να μπω στη διαδικασια να κρινω κατι οπως εσενα που εχει που εχτες που το καμνεις ασταματητα... απλα επερημενα περισσοτερο σεβασμο... τελικα η κοινωνικη μορφωση εν η σημεντικοτερη απο ολων των ειδων μορφωσεις που υπαρχουν εν πα να εισαι ο αινσταιν...

ελπιζω και εμενα να ειναι το τελυταιο μου ποστ σε τουτο το θεμα και ελπιζω το επομενο μου και σε τουτη τη θεματικη ενοτητα να ειναι να ειναι κατι πιο χρησιμο και ευχαριστο παρα να μιλω με ατομα που με καμνουν να νομιζω πως ειμαι αχαπαρος, ανιδεος, αμαθης, αλαζονας και κατωτερος τους.. καμνω και εγω την αυτοκριτικη μου και απολογουμαι αν ειπα κατι λαθος που να επαρεξηγεισε καποιος πραμα που ορισμενοι δαμεσα εν την εχουν καν τουτη τη λεξη στο λεξιλογιο τους, και προχωρω. και σε παρακαλω μεν συνεχησεις αλλο εν φκενει πουποτε και εν θελω να πεφτω σε τουτ την παγιδα να γραφω. εμειωσες μας ουλλους αρκετα κανει!!!! και να θυμασαι, ψαρας εν εκεινος που φκαλει ψαρι οταν εν του το επιτρεπουν οι συνθηκες μεν το ξεχασεις ποττε τουτο γιατι εννα ερτει η ημερα που εννα καταλαβεις πολλα καλα!!!

φιλικα,

απο καποιον που επεζε ππιριλλια και λυκους και αρνακια μεστην γειτονια ενω εσυ εφκαλες μινερκα 40κιλα και εισουν 40 χρονια μπροστα μας!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

nicolas theocharous wrote:απο καποιον που επεζε ππιριλλια και λυκους και αρνακια μεστην γειτονια ενω εσυ εφκαλες μινερκα 40κιλα και εισουν 40 χρονια μπροστα μας!!!
Δεν έφκαλα ποττέ μου μινέρι τόσο μεγάλο και ούτε είπα για τα ψάρκα που φκάλω. Το μόνο που είπα είναι για το βυθόμετρο γιατί ο Παναγιώτης άφησε να νοηθεί ότι εγώ είπα ότι δεν χρειάζεσαι βυθόμετρο κάτι το οποίο είναι εντελώς αντίθετο με το τι λέω. Κατά τα άλλα δεν θα τα σχολιάσω γιατί νομίζω εκαταλάβαν ούλλοι τι γίνεται...

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

MariosK wrote:
nicolas theocharous wrote:απο καποιον που επεζε ππιριλλια και λυκους και αρνακια μεστην γειτονια ενω εσυ εφκαλες μινερκα 40κιλα και εισουν 40 χρονια μπροστα μας!!!
Δεν έφκαλα ποττέ μου μινέρι τόσο μεγάλο και ούτε είπα για τα ψάρκα που φκάλω. Το μόνο που είπα είναι για το βυθόμετρο γιατί ο Παναγιώτης άφησε να νοηθεί ότι εγώ είπα ότι δεν χρειάζεσαι βυθόμετρο κάτι το οποίο είναι εντελώς αντίθετο με το τι λέω. Κατά τα άλλα δεν θα τα σχολιάσω γιατί νομίζω εκαταλάβαν ούλλοι τι γίνεται...
ουτε ξερω αν εφκαλες τοσο μεγαλο ψαρι ουτε εννα σταθω στα κιλα εν το νοημα που μετρα αν και πραγματικα και ολοψυχα ευχομαι σου να πιασεις... πολλα σωστα φιλε, εκαταλαβαν ουλλοι και ειλικρινα χερομαι.. εν ξερω τι σου λαλουν 'οι δικοι σου' που τα διαβαζουν αν σε παροτρυνουν αλλα ειμαι σιουρος πως αν κατσεις αν διαβασεις μια φορα τα δικα σου ειδικα γραφωμενα και δεις τον τροπο σου εννα καταλαβεις και εσυ. μονο να μπεις λιου στη διαδικασια να διαβασεις σαν ουδετερος.. σαννα και εγραψεν τα καποιος αλλος... τουτα ουλλα ηταν εντελως αχρειαστα και πραγματικα λυπουμε συμπεριλαμβανωμενων και των δικων μου λεγομενων φυσικα που επεσα στην παγιδα να συζητω 2 μερες χωρις σκοπο... δαμε ειμαστε για να μοιραζουμαστε τις αποψεις μας, τις εμπειριες μας (οποιες και αν ειναι απειροελαχιστες η πολλες), και να περνουμε καλα σαν παρεα. οχι για να δειχνουμε οτι ειμαστε πιο εμπειροι και να καμνουμε τους αλλους να νιωθουν κατωτεροι γιατι μωλις το επετυχες σε μεγαλο βαθμο και μπραβο χερομαι για εσενα, παω να αγορασω κανενα καλαμι για αρχαρειους του jigging να παω να ποσκολιστω λιο να περασω την ωρα μου πιο επικοδομιτικα ασχετο αν δεν ξερω να ψαρευκω... καλη μερα να εχουμε ολοι μας και αν νιωσουμε ποττε οτι επροσβαλαμε κανενα ποτε μας καμια συγγνωμη η απολογια που και που εν και βλαφτει..!! ουτε πεφτουμε που το ΕΓΩ μας, λαθη ολοι καμνουμε.. εγω ηδη το εκαμα 2 φορες το να απολογηθω και νιωθω αρκετα καλυτερα. καλα να περνατε ολοι :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

"Δικούς μου" εν έχω ρε φίλε, ποιος να με κάμει παρέα έτσι παλλιοχαρακτήρα? Επίσης αν εκατάλαβα καλά περιμένεις να σου ζητήσω τζε συγνώμη? :o :o :o

Ζητώ συγνώμη που όσους εκούρασεν τούτη η διακασία που εσύ επέλεξες και εγώ ακολούθησα γιατί αν δείς ότι το πρώτο "διάγγελμα" εσύ το έφκαλες διαστρεβλώνοντας τα όσα είπα. Επίσης όταν εσύ μου ζήτησες να αναλύσω τι είναι καλάμι για αρχάριους και έφααν τόσην ώρα να κάτσω να το γράψω ύστερα εν σου άρεσε τζίολας!!! Τι άλλο να κάμω?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Jigging

Post by admin »

Κοπέλια λοιπον το θέμα έχει γίνει προσωπικό νομίζω και κάθε άλλο παρά για καλάμια του jigging μιλάτε το θέμα κλειδώνετε πρός το παρών και everybody cool down :angry-extinguishflame: :angry-extinguishflame: :angry-extinguishflame: :angry-extinguishflame:

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Jigging

Post by Nirou Panagiotis »

σηγνομη για την σημετοχη μου στο θεμα και αν περεσηρα φιλους να κανουν λαθος και ακριβες αγορες. κατζιαν εν κρατω σε κανεναν αν και υποθηκαν πολλα νομηζω αδηκα για το προσοπο μου δεν θα σηνεχησω και δεν ριχνω το επιπεδο μου.

μιας και το θεμα εχει προχορησει σε επιπεδο εξοπλησμου και εχουμε πει για καλαμια και μηχανησμους . καλα θα ηταν να μας αναφερετε νηματα που εχετε δοκημασει , παραμαλλα , πλανους και χροματα , αγκηστρια , ασιστ και τεχνηκες που εχετε επητηχια .

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Jigging

Post by nicolas theocharous »

απολογουμε και εγω απο πλευρας μου που καπου εχασαμε τον ελεγχο και επερασε η συζητηση σε αλλα επιπεδα ενω εννα μπορουσε ευκολα να αποφευχθει... που τη στιγμη που φερω και εγω ευθυνη για την ολη κατασταση που δημιουργηθηκε τοτε απλα ζητω σε ολους συγγνωμη... απο εδω και περα μονο συζυτησεις που εχουν να κανουν αποκλειστηκα με το θεμα της καθε ενοτητας και τιποτε αλλο...

likos
Posts: 23
Joined: Tue Apr 24, 2012 6:41 pm

Re: Jigging

Post by likos »

ρε κοπελια σκεφτομαι να παρω to kalami xzoka τι λετε ειναι καλο το εχει κανενας να μου πει

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

Φίλε δοκίμασα ένα μοντελλό και είναι ένα αρκετό καλάμι για τα λεφτά του.

likos
Posts: 23
Joined: Tue Apr 24, 2012 6:41 pm

Re: Jigging

Post by likos »

MariosK wrote:Φίλε δοκίμασα ένα μοντελλό και είναι ένα αρκετό καλάμι για τα λεφτά του.
πιο εχεισ φιλε μου εσυ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε likos :!:
Τα παιδια που τα εισαγουν εχουν καλαμια για δειγματισμο. Απ'οτι μου ειπαν, δινουν σετς καλαμι - μηχανη σε υποψηφιους πελατες για δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες στην θαλασσα. Μιλα μαζι τους να σε κατατοπισουν.
Γενικα ειναι απο τες κορυφαιες επιλογες που εισαγονται στην Κυπρο.
Εχω καμμια δεκαρια κομματια διαφορα και εχω πολυ καλη γνωμη. ΤΙΜΙΑ :idea:

likos
Posts: 23
Joined: Tue Apr 24, 2012 6:41 pm

Re: Jigging

Post by likos »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε likos :!:
Τα παιδια που τα εισαγουν εχουν καλαμια για δειγματισμο. Απ'οτι μου ειπαν, δινουν σετς καλαμι - μηχανη σε υποψηφιους πελατες για δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες στην θαλασσα. Μιλα μαζι τους να σε κατατοπισουν.
Γενικα ειναι απο τες κορυφαιες επιλογες που εισαγονται στην Κυπρο.
Εχω καμμια δεκαρια κομματια διαφορα και εχω πολυ καλη γνωμη. ΤΙΜΙΑ :idea:
φιλε εβαν8η πιες μαρκες καλαμια εχεις αν 8ες λες φυσικα και αν εχεισ καπιο να μου προτεινις

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Jigging

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Στην Κυπριακη αγορα εισαγονται αρκετες καλες μαρκες οπως Valley Hill, Extreme Anglers, X zoga, Alutecnos, Shimano, Zebco Group, και αρκετα αλλα απο εισαγωγεις οπως ο Πανικκος ο Ζαβρος, ο Νινος, η Κυρια Ναντια, ο Στροβολος κλπ κλπ.
Συντομα ερχονται ακομα μερικες Ιαπωνεζικες μαρκες.
Οι τιμες κυμαινονται μεταξυ 600 Ευρω και κατω. Η τιμη δεν ειναι απαραιτητα ενδειξη "καταλληλοτητας" για σενα.
Μπορει εμενα να μου αρεσει και να μου ερχεται στο χερι ενα Maria με μια Saltiga ενω του Γιαννη ενα Blue Rose συνδυασμενο με μια Stella.
Η συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις μερικα διαφορετικα σετ (οχι καλαμι μονο του) και μετα να αποφασισεις.
Αμα θελεις κοπιασε στο Αυγορου να σε κερασω καφε και να δεις.
Και επ'ευκαιρεια της ΜΑΛΑΚΙΑΣ που εγραψε καποιος αποψε εναντιον του David και κατα συνεπεια και εναντιον μου και ΟΛΩΝ οσων αρθρογραφουν ΔΩΡΕΑΝ δοξα στον Θεο ειμαστε χορτασμενοι και δεν θα λυσει η μιλλα μας αν μαθει τζιαι κανενας αλλος θκυο πραματα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Jigging

Post by MariosK »

likos wrote:
MariosK wrote:Φίλε δοκίμασα ένα μοντελλό και είναι ένα αρκετό καλάμι για τα λεφτά του.
πιο εχεισ φιλε μου εσυ
Δοκίμασα το Taka-JI PE5 αλλά θα προτιμούσα το PE4 για τα δεδομένα της Κύπρου. Επίσης οι μάρκες που αναφέρει ο κ. Ευανθής είναι αρκετά καλές επιλογές. Μια παρατήρηση μόνο αν αποφασίσεις για Shimano για κάποιο λόγο ο αντιπρώσοπος στην Κύπρο φέρνει καλάμια Trevalla μόνο για multiplier μηχανές τα οποία είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ για spinning μηχανές. Αν αποφασίζεις για Trevalla για spinning μηχανή τότε πρέπει να το παραγείλεις από εξωτερικό. Εναλλακτική την shimano, υποτιθεται καλύτερο, είναι και το jig-wrex το οποίο νομίζω πως φέρνει και για spinning όμως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού εν το δοκιμάσει προσωπικά.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”