ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post Reply
christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by christosapoel »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ , ΙΜΕ 13 ΧΡΟΝΟΝ ΤΖΕ ΤΟΡΑ ΑΡΚΕΦΚΟ ΝΑ ΠΙΕΝΝΟ ΨΑΡΕΜΑ...ΦΟΟΥΜΕ ΟΤΑΝ Μ ΚΟΥΡΑΚΑ ΤΖΕ ΚΑΤΑΛΙΓΟ ΣΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΙΣ ΜΥΣΙΝΑΣ ... ΘΕΛΟ ΝΑ Μ ΠΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΙΑ ΤΕΧΝΙΚΙ ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΚΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΤΖΙΣΟ... ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΒΑΡΑΚΙΑ??? ΚΑΙ ΑΝ ΝΕ ΠΕΣΤΕ Μ ΠΟΣΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΒΑΡΑΚΙΑ ΝΑ ΒΑΛΛΟ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by MariosK »

Χρήστο μου καταρχήν μην γράφεις κεφαλαία. Καλύτερα μικρά έτσι ώστε να διαβάζονται καλύτερα. Δυστυχώς τα κουρατζίσματα είναι μέσα στο ψάρεμα. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για να ελευθερώνεις την μισίνα εκτός που λιήν υπομονή και χαλάρωμα και σφίξιμο μερικές φορές της μισίνας με την ελπίδα ότι θα ξικουρατζίσει που μόνο του. Αν ψαρεύεις σε πολλά άγριους βυθούς ίσως να δοκιμάσεις τα βαράκια χορευτές (temolino)
Image

Επίσης ένας καλός τρόπος για να μην χάνεις όλο τον εξοπλισμό είναι να βάζεις ποιο λεπτά παράμαλλα έτσι όταν σκαλώνουν αντί να κόφκουνται ούλλα να κόφκετε μόνο το αγκίστρι. Το ίδιο ισχύει και για τα βαράκια αλλά προσόχη όι πολλά λεπτό παράμαλλο να σου κόφκετε στην βολή το βαράκι τζε να έχεις κάνενα ατύχημα.

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by mikrosa »

Καταρχας φιλε μου καλος ηρθες στο φορουμ απο εμενα!!!
Εβομβαρδισες μας που ερωτησεις...εισαι μικρος σε ηλικια( εγω εν ειμαι ποιο μεγαλος αλλα κουβεντα να γινετε)...μεν βειαζεσε να τα μαθεις ουλα σε μειαν μερα μεσο ενος φορουμ...
Τι ψαρεμα καμνεις???(ενοω τεχνικες)


Αν ενοεις για αντενα τα γραμμαρια σου πρεπει να ειναι οσα γραφει ο φελος σου(εγω βαλλω 0,25 γρ ποιο λια)
Επισεις πολλα καλα εγραψε ο Μαριος

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Για να ζητας συμβουλες,
πρεπει να δινεις μια ξεκαθαρη εικονα του εξοπλισμου που χρησιμοποιεις
και τι ειδους ψαρεματα κανεις
Στις 6/5/12 θα γινει σεμιναριο,απο τον C.A.B.A.C, με τη μεθοδο BOLOGNESE, στο αλιευτικο καταφυγιο Ζυγιου
ελα να μαθεις καποια πραγματα με την τεχνικη αυτη και εκει θα σου λυσω και οτι απορια εχεις για τα σκαλωματα
Μην ξεκινησεις ολες τις τεχνικες ταυτοχρονα.Αρχισε να μαθαινεις μια προς μια και ετσι θα εχεις μια πιο καλη εικονα ποια η ποιες τεχνικες σου ταιριαζουν
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by christosapoel »

εγω πιεννο καστινκ,, ευχαριστο για τισ συμβουλεσ μασ , αλλα που ιπατε <<εμβοβαρδισεσ μασ που εροτισεισ>> νομιζο εν λογικο ρ φιλε να θελο να μαθο για το ψαρεμα!!!! τζε για τα μυστικα του :wink:

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by mariosspinning »

μεν του διας σημασσία ρε χρίστο και ε μικρός ακόμα(mikrosa) :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by mikrosa »

Ρε φιλε ενοειτε αν δεν ρωτησεις πω θα μαθεις...αλλα σιγα-σιγα...εν θα μαθεις να ψαρευεις που το φορουμ...εν να μαθεις χρησιμες πληροφοριες...αλλα για να μαθεις να ψαρευεις θελει πραξη...
Κοψε κεινον τον πληθηντικο τωρα...σε εμενα μεν μου μιλας στον πληθηντικο...ειμαι συνομηλικος σου

επισης για να μεν εχεις τοσο συχνα κουρατζίματα να βαζεις οσο ποιο απλα στο σχημα βαριδια μπορεις...και οσο ποιο απλες αρματωσιες!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ,Αντρέας
Last edited by mikrosa on Sat Apr 21, 2012 3:50 pm, edited 1 time in total.

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by angiec »

mikrosa wrote:Ρε φιλε ενοειτε αν δεν ρωτησεις πω θα μαθεις...αλλα σιγα-σιγα...εν θα μαθεις να ψαρευεις που το φορουμ...εν να μαθεις χρησιμες πληροφοριες...αλλα για να μαθεις να ψαρευεις θελει πραξη...
Κοψε κεινον τον πληθηντικο τωρα...σε εμενα μεν μου μιλας στον πληθηντικο...ειμαι συνομηλικος σου

επισης για να μεν εχεις τοσο συχνα κουρατζίματα να βαζεις οσο ποιο απλα στο σχημα βαριδια μπορεις...και οσο ποιο απλες αρματωσιες!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ,Αντρέας
Ρε μαριε σιοπα και θελει τα ο κολος σου :lol: :lol: :lol:


ΦΡΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΘΕΤΑ ΑΥΤΑ........ΑΝΤΡΕΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by mikrosa »

καλα καλα... ο αντρεας εφτεξεν παλε...εγω παντως ειπα την αληθκεια και ξερω πως εν επαρεξηγηθηκε οοο Μαριος
αν θελετε να με καμετε βανν καμεετε με...εν εχω προβλημα... ΑΛΛΑ ρε μαριουι χροστω σου τες ...εν να μεν σε κοψο σε καμιαν παραλια??? να σου καμω τα παραμαλα σου πατσιαουρι? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by christosapoel »

νταξει ρε αντρεα.. εφτιαξα που μονοσ μου τιν πιο απλι αρματοσια πριν κανενα 45 λεπτο!!!! ελπιζο να εν καλι, ποσον χρονον ισε τζε ποθεν ισε αν επιτρεπετε,, γτ μπορι να ιμαστε που τιν ιδια πολη!!!

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by christosapoel »

MariosK wrote:Χρήστο μου καταρχήν μην γράφεις κεφαλαία. Καλύτερα μικρά έτσι ώστε να διαβάζονται καλύτερα. Δυστυχώς τα κουρατζίσματα είναι μέσα στο ψάρεμα. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για να ελευθερώνεις την μισίνα εκτός που λιήν υπομονή και χαλάρωμα και σφίξιμο μερικές φορές της μισίνας με την ελπίδα ότι θα ξικουρατζίσει που μόνο του. Αν ψαρεύεις σε πολλά άγριους βυθούς ίσως να δοκιμάσεις τα βαράκια χορευτές (temolino)
Image

Επίσης ένας καλός τρόπος για να μην χάνεις όλο τον εξοπλισμό είναι να βάζεις ποιο λεπτά παράμαλλα έτσι όταν σκαλώνουν αντί να κόφκουνται ούλλα να κόφκετε μόνο το αγκίστρι. Το ίδιο ισχύει και για τα βαράκια αλλά προσόχη όι πολλά λεπτό παράμαλλο να σου κόφκετε στην βολή το βαράκι τζε να έχεις κάνενα ατύχημα.
μαριε ευχαριστο που μ το εδιξεσ !!! ειχα ετσι πραμα αλλα εν ιξερα τι ηταν τορα ενα το βαλο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΚΟΥΡΑΤΖΙΣΜΑ!!! ΣΙΜΒΟΥΛΕΣ...

Post by MariosK »

christosapoel wrote: μαριε ευχαριστο που μ το εδιξεσ !!! ειχα ετσι πραμα αλλα εν ιξερα τι ηταν τορα ενα το βαλο
Ελπίζω να σε βοηθήσει Χρήστο. Η δουλεία του είναι να κρατά το βάρος κατακόρυφο (επειδή ο σωλήνας πάνω έχει σφραγισμένο άερα και στήνει το) και την μισίνα σου ψηλά που τους βράχου του βυθού.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”