ta reumata sto eggleziko

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

sintrofi ..ime neos sto foroum ...prosfata asxoli8ika me to eggleziko k mporw na pw oti ta paw arketa kala..exo 1 provlima me to reuma p epikrati i 8alasa..den mou aresi na psareuw se limania kai etsi gireuw se topous p (ligi pane se etsi topous) :lol: ..psarevo me felo 4+2 kai eskeftika na agorasw fello pio vareto p.x 6+2 gia na dw tin diafora ..ala eki pou agorazo t pramata mou erwtisa an exi lisi se auto to 8ema me to reuma ..kai mou ipen oti en exi lisi kai afista dvd pou vlepis me tous kalamaraes pou psareuoun se limania.. :roll: esis pou isaste palioi tou a8limatos exete na mou protinete kamia lisi??? :think:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by apsavvas »

καλημερα φιλε,

Καταρχας πρεπει να γραφουμε με ελληνικους χαρακτηρες στο φορουμ.

Φιλε εξαρτατε ποσο ρευμα υπάρχη εκει που ψαρευης. μπορεις ακομι να ψαρευεις με φελλο 2+2 και να ειναι σταθερος.
το θέμα ειναι πως διμιουργας την αρματοσια σου. τι εννοω? πώς βάζεις τα shots πανω στη μάνα. υπάρχουν διάφοροι τρόποι που μπορείς να τα βάλεις ανάλογα με τις συνθίκες που επικρατούν εκείνη την ώρα. στη παρούσα φάση πρέπει να τα βάζεις να έχουν σταθερες αποστάσεις και δυο δυο μαζι.(εξαρτατε με πόσα shots θα δουλέψεις). -----00------00------00------00------/ (φελλος),
ένας δεύτερος τρόπος είναι ----0000--------------0--00000----/(φελλος), ο πρώτος τρόπος ειναι ότα υπάρχουν μεσόνερα ρεύματα και ο δεύτερος όταν υπάρχουν προς το πάτο ρεύματα που ως συνίθως όταν δουλεύης εγγλέζικο ψαρεύης σχεδόν 5 με 10 πόντους μαξιμουν πάνω από το πάττο, και μερικές φορές και τελίως πατοτό.
The only source of knowledge is experience

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by konstantinos kalogir »

MaRiOs(PouLLIs) wrote:sintrofi ..ime neos sto foroum ...prosfata asxoli8ika me to eggleziko k mporw na pw oti ta paw arketa kala..exo 1 provlima me to reuma p epikrati i 8alasa..den mou aresi na psareuw se limania kai etsi gireuw se topous p (ligi pane se etsi topous) :lol: ..psarevo me felo 4+2 kai eskeftika na agorasw fello pio vareto p.x 6+2 gia na dw tin diafora ..ala eki pou agorazo t pramata mou erwtisa an exi lisi se auto to 8ema me to reuma ..kai mou ipen oti en exi lisi kai afista dvd pou vlepis me tous kalamaraes pou psareuoun se limania.. :roll: esis pou isaste palioi tou a8limatos exete na mou protinete kamia lisi??? :think:
Για σου φίλε. Επιτρέπει σου ο τόπος να βάλεις βυθιζόμενη μισίνα στην μηχανή σου?

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

ne m epitepi tin vi8izomeni misina..k o topos eki exi va8os peripou 4.50-5 metra ..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by konstantinos kalogir »

MaRiOs(PouLLIs) wrote:ne m epitepi tin vi8izomeni misina..k o topos eki exi va8os peripou 4.50-5 metra ..
Δοκίμαστο, νομίζω εν να σου λύσει κάποια προβλήματα.

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

ΕΝ βυθιζόμενη μισήνα που εχω..πάνω στιν μηχανουα...εχω πάντα τουτο πρόβλημα στο εγγλεζικο... :think:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by apsavvas »

αν πηραματιστης λίγο με το βάρος σου θα βρείς πολλές λύσεις. δωκίμασε αυτές τις δύο που σου είπα και βλέπεις.
το μέγεθος της αρματοσιάς σου δηλαδή απ το αγκίστρη μέχρι το τελευταίο shot πρέπει να είναι απο 50 me 60 ποντους.
The only source of knowledge is experience

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

οκ.φίλε αυριο το πρωι θα παω και ενα καμω τα δικα μου :lol: ευχαριστω για την βοιθεια ..

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by apsavvas »

Προσεχώς θα πραγματοποιηθούν κάποια σεμινάρια από το Fish Float Club όπου ένα από αυτά θα είναι αφιερωμένο για το εγγλέζικο για φράγμα και θάλασσα. Θα βοηθηθείς πάρα πολύ
The only source of knowledge is experience

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by koursaros21 »

φιλε επειδη και εγω προσφατα εκανα τα πρωτα μου βηματα στο εγγλεζικο εδωσαν μου το συγκρκριμενο σιτε καποια μελη του φορουμ http://customrods.gr/ του Γαννη Γιατρακου που ειναι μαστρος στο εγγλεζικο και τα αρθρα του εβοηθησαν με παρα πολλα!!!

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by mariosspinning »

Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

thank u .... :dance: για την βοηθια κοπελια .... :wink: θα τα δοκιμασω αυριο...και σαββατο ..και κιριακη....αν θελει κανενας να ερτει για εγγλεζικο δαμε ειμαστε... :auto-driving:

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by DOROS »

Γεια σου φίλε, το εγγλέζικο είναι μια τεχνική όπου όταν την δουλέψεις σωστά σου δίνει πολύ καλά αποτελέσματα. Εγώ το ψαρεύω στα γλυκά νερά, κατά εμένα δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές από τη θάλασσα.
Στο ψητό... εγώ θα σου πω την γνώμη μου και αποκεί και πέρα τα εφαρμόζεις ανάλογα με της ανάγκες σου. Αν εφαρμόσεις φελλό του εγγλέζικου 2+2 ή 6+2..κτλ, στην ουσία δεν θα σου κάνει καμία διαφορά στο ρεύμα, αν είναι ρεύμα!! η απλός κυματισμό και παρασύρει το φελλό… υπάρχει διαφορά σε αυτά τα δυο.
Όταν λέμε για πχ 6+2, στην ουσία 6 γρ. βάρος φελλού και 2 γρ. πάνω στην μανά έτσι ώστε να φτάσει το ολοκληρωτικό βάρος του φελλού μας 8 γρ. σύνολο. Τα 2 γρ. που θα φόρτωσης στην μισίνα σου, κατά την γνώμη μου δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να σου προσφέρει σταθερότητα στο σημείο που μπασμόσες όταν έχει ρεύμα ή κυματισμό. Εγώ θα των χρησιμοποιούσα κύριος κατά της πρωινές ώρες όπου η θάλασσα είναι ήρεμη ή σε λιμάνι, σε αυτές της περιπτώσεις δουλεύουν καλά οι ελαφροί τύπου φελλοί.
Σε περίπτωσης με ρεύμα ή κυματισμό θέλεις φελλό με αρ…ια, θα χρησιμοποιούσα slider 6 ή 8 γρ….. οι slider είναι εγγλέζικοι φελλοί όπου το σώμα τους δεν υπάρχει καθόλου βάρος. Όλο το βάρος το εφαρμόζεται στη μάνα… έτσι με αρκετό βάρος κάτω από το φελλό μειώνουμε αρκετά την μετακίνηση του. Τώρα μεν φανταστής ότι έναν μήνη τζε παλουτζή αλλά θα σου κάνει αρκετή διαφορά.
Στο εμπορίo εν θα βρεις εφκολα τέτοιου είδους φελλούς γιατί απλά λίγοι είναι αυτή που ξέρουν να ψαρεύουν καλά το εγγλέζικο και δεν υπάρχει ζήτηση... αντιλαμβάνεσαι .Προσωπικά χρησιμοποιώ Bronwing slider zoom (Super Action).
Αν είσαι από Λευκωσία μπορώ να σου τα δήξω και από κοντά, στην πράξη είναι καλύτερα από την θεωρία.

MaRiOs(PouLLIs)
Posts: 44
Joined: Tue Mar 20, 2012 10:33 am
Location: Λεμεσος

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by MaRiOs(PouLLIs) »

Φιλε ειμε που την λεμεσο ...αλλα πιστευω οτι θα δουλεψει αυτος ο τροπος...αλλα αμαν θελει να φορτοσο τιν μισινα 8 γρ για να καλιψο το βαροσ του φελου σιμενη οτι το βαρος που ενα βαλο πανο στην μισινα θα μου παρι πολι μισινα (αν πσαρευω σε ριχα νερα)εχτος αν αυξησω το βαρος μου..π.χ απο 20γρ σε 40-50 γρ... :think: σωστα?αλλα το παραμαλο μου δεν θα ειμαι τοσο αορατο οσο θα επρεπε :doh: :?:

DOROS
Posts: 77
Joined: Mon Nov 21, 2011 5:44 pm

Re: ta reumata sto eggleziko

Post by DOROS »

Παρέα μου για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα καθαρά τι θέλεις να μου πεις …δεν ξέρω αν ήμουν και εγώ ξεκάθαρος με τα λεγόμενα μου, δεν είμαι τζε πολλά καλός στο γράψιμο. :)


Αν προσέξεις στην φωτογρ. ο φελλός δεν έχει καθόλου βάρος πάνω στο σώμα. Όλο το βάρος που αναγραφεί τόσο πρέπει να προσθέσεις πχ 6γρ. πρέπει να βάλουμε 6γρ. Εγώ θα των χρησιμοποιούσα σε περίπτωση όπου το σημείο που ψαρεύω έχει αρκετό βάθος ή στην περίπτωση με ρεύματα και κυματισμό. Το μειονέκτημα του slider είναι δεν σε βοήθα για μακρινές βολές.
Attachments
middy-ssg-long-distance-bodied-waggler-floats-4768-0-1311682518000.jpg
middy-ssg-long-distance-bodied-waggler-floats-4768-0-1311682518000.jpg (9.35 KiB) Viewed 7163 times
Last edited by DOROS on Thu Mar 22, 2012 3:48 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Εγγλέζικο”