ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

tasoprot
Posts: 5
Joined: Wed Nov 16, 2011 4:51 pm

ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by tasoprot »

καλημερα
θελω λιγες συμβουλες για casting διοτι εχει δυο μηνες που ξεκινησα το συγκεκριμενο ψαρεμα αλλα μεχρι σημερα επιασα μαλλι!!!
1)πολλες φορες νιωθω το ψαρι που τσιμπα αλλα δεν καρφωνεται πανω στο αγκιστρι.πρεπει να το καρφωσω εγω??
ψαρευω με βαριδι 100γρ και το εχω πανω σε σισι,και δολωμα συνηθως ακροβατη η γαριδα.
2)για αυτου του ειδος ψαρεμα ποιος καιρος μας ευνοει?αερας 13-16 knots που θα εχει αυριο ειναι καλος?
3)οτιδηποτε αλλη συμβουλη :D

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by elcos »

καλημερα ομορφαντρα μου επαρετησεσ την αντενα τζιαι επιασεσ το ψαστινγ τωρα? μιαν συμβουλη μονο θα σου πω εγω βαλε το καμπανελι πανω στην μισινα πισω που το δακτυλιδι κοντα στην μηχανουα τζιαι αφικε λιον λασκο οταν τραβησει το ψαρι να κοντραρει πανω στο δακτυλιδι το καμπανελλι και θα καρφωθει το ψαρι γαρε :D :D
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by andrea5 »

καλημερα φιλε, αν θελεις πες μας τι μεγεθος και τυπο αγγιστριου χρησιμοποιεις ,ποσο μακρυ ειναι το παραμαλλο σου και για τι ψαρια ψαρευεις και πως, rockfishing η casting που παραλια ?

tasoprot
Posts: 5
Joined: Wed Nov 16, 2011 4:51 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by tasoprot »

andrea5 wrote:καλημερα φιλε, αν θελεις πες μας τι μεγεθος και τυπο αγγιστριου χρησιμοποιεις ,ποσο μακρυ ειναι το παραμαλλο σου και για τι ψαρια ψαρευεις και πως, rockfishing η casting που παραλια ?
αγγιστρι 6αρι
παραμαλλο 60-70 ποντους
ψαρια ακομα να ψαρεψω :o αλλα γυρευκω κανενα μουρμουρο,σορκο
rockfishing

Nikolas Nklou

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Nikolas Nklou »

tasoprot wrote:
andrea5 wrote:καλημερα φιλε, αν θελεις πες μας τι μεγεθος και τυπο αγγιστριου χρησιμοποιεις ,ποσο μακρυ ειναι το παραμαλλο σου και για τι ψαρια ψαρευεις και πως, rockfishing η casting που παραλια ?
αγγιστρι 6αρι
παραμαλλο 60-70 ποντους
ψαρια ακομα να ψαρεψω :o αλλα γυρευκω κανενα μουρμουρο,σορκο
rockfishing
καλησπερα φιλε, με rockfishing το πιο συνηθες θηραμα εν οι σορκοι,μελανες και αλλα βραχοψαρα....μουρμουρες ψαξε τις σε παραλιες με αμμο :wink:

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Sorkomanis »

Γεια σου φιλε.

Μπορείς να βάλεις και πιο μεγάλα αγκίστρια, προσωπικά πιστευκω δουλεύουν καλύτερα. Σημαντικό είναι και πως δολώνεις τον ακροβατεί. μονοδολι, πάρε και κανένα αμερικανο για αλλαγή αρεσκει τους πολλά, αλλα και κείνος θέλει χειρουργική ακρίβεια όταν τον δολώνεις. Δεν ξέρω αν χρισιμοποιας κάτι για να βλέπεις τες τσιμπιές, μαϊμουδάκι εν must σε ήπιες συνθήκες. Εγώ εκείνο που είδα με τους σορκους είναι ότι μόλις δω τσιμπιά καρφώνω όσο πιο γρήγορα και δεν τον περιμένω να τραβισει μισίνα κλπ.
Τα παράμαλλα σου εν καλά, αν είναι δύσκολος ο βυθός καμνε τα πιο μικρά, βάλε και κανένα floater όχι πιο μεγάλο που τα πιριλλια που επεζαμεν.
όσο για τες συνθήκες, λέγεται ότι ο σόρκος θέλει καιρό, νύχτα τουλάχιστον εγώ είδα ότι δεν είναι ανάγκη.

χρησιμοποιά όσο πιο λίγο φως γίνετε, οποτε το χρειάζεσαι, και ειδικά μεν φέγγεις μέσα. Οι περισσότερες μου τσιμπιές ήταν όταν καθόμουν στην καρεκλά μου και είχεν ώρα να ανάψω το φανάρι. τυχαίο? :D
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by mariosspinning »

Εγώ όσους σορκούς έπιασα, έπιασα τους σε ταραγμένη θάλασσα,το τσίμπημα τους ποττέ εν το εκατάλαβα :lol: τζίνοι που έπιαχα εκαταπίναν το αγκίστρι
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by andrea5 »

αν σου τσιμπα τζιαι εν καρφωνεται το ψαρι, εκτος που την εισηγηση του φιλου sorkomani δοκιμασε αλλαξε αρματωσια σε σταθερη με μικρο παραμμαλο με κοντονουρικο αγγιστρι, ανοιχτο (ασπουμαι ενδεικτικα τα chinu της owner ) ,τζιαι αν εισαι σε αμμο τζιαι μπορεις θα ηταν καλυτερο τζιαι λιο πιο μεγαλο βαριδι στα 120γρ ασπουμαι, για να καρφωθει μονο του το ψαρι .το καλαμι σου για να πετυχει τουτο πρεπει να ειναι ορθιο σχετικα και η μισηνα τεντωμενη

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Κλώνος »

θα προτιμουσα τα porto chinou φιλε αντρεα. εχουν και ακιδες στο πισω μερος για κρατουν καλυτερα τα σκουλήκια.

για μουρμουρες δεν κανουν τα cninou ειναι πολυ χοντρα και στρογγυλεμενα. δοκιμασε owner μακροστενα και λεπτα

για να δολωνεις τα σκουλικια ειναι καλο να χτρησιμοποιουμε βελονα

antis
Posts: 62
Joined: Sun Jun 10, 2012 8:46 pm

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by antis »

tasoprot wrote:καλημερα
θελω λιγες συμβουλες για casting διοτι εχει δυο μηνες που ξεκινησα το συγκεκριμενο ψαρεμα αλλα μεχρι σημερα επιασα μαλλι!!!
1)πολλες φορες νιωθω το ψαρι που τσιμπα αλλα δεν καρφωνεται πανω στο αγκιστρι.πρεπει να το καρφωσω εγω??
ψαρευω με βαριδι 100γρ και το εχω πανω σε σισι,και δολωμα συνηθως ακροβατη η γαριδα.
2)για αυτου του ειδος ψαρεμα ποιος καιρος μας ευνοει?αερας 13-16 knots που θα εχει αυριο ειναι καλος?
3)οτιδηποτε αλλη συμβουλη :D
Πως νιώθεις το το ψαρι να τσιμπά, κουνιεται το καλαμη; Τι;

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by chrysanthos9 »

να σου πω και εγω τη συμβουλη μου αμαν εχει κυμμα αερα να πηγαινεις σε τοπους που γυρω γυρω εχει βραχους και ειναι βυθος που να ξερεις οτι φωλιαζουν οι σορκοι πλακες κατρακυλια αλλα να εχει ενα καθαρο τοπο με αμμο εκει και να στοχευκεις η αρματωσια σου να καθετε ενα περιπου στον αμμο τα ψαρια με την νεκατοσουρα του βυθου και το ξεθαμα τροφης βγαινουν απο τις τρυπες τους και αναζητουν τροφη με μανια εαν ο τοπος εχει σαργους θα πιασεις σου το εγκυουμε εγω τι και αν εχεις παραμαλλο 10 ποντους με 40αρα αν εχει ψαρια εκει θα πιασεις σιγουρα μελανες θα παρεις εαν εχεις φλοατερ κανενα μυλοκοπι λαβρακι κτλ για δολωμα πιασε γαριδες τις φρεσκες που πουλους στις ψαραγορες με το κιλο καθαρισε τις και βαλτες σε ενα ταπερ με αλατι και να πιασεις λιγους αχινους να τους σπασεις και να βαλεις το ζουμι τους μεσα στο ταπερ και να τα βαλεις στην καταψυξη οι σορκοι πελανισκουν. Οι σορκοι οσους μα οσους επιασα με το ψαροτουφεκο εχουν αχινους στο στομαχι τους κομματια που τους μασανε ακομα και τα μυλοκοπια που πηραμε ειχαν αχινους στο στομαχι τους που τους αλεθουν με τους μυλους που εχουν τα μυλοκοπια στο λαιμο τους. Για τις τσιμπιες με φοβασε εν να τραντασουν τα καλαμια αμαν πιασεις σορκους μεγαλους ειναι πιστευω ο πιο αποτελεσματικος τροπος ψαρεματος το ροκ φισηινγ με κυμμα
Rememper always someone waiting for you at home

Nikolas Nklou

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:να σου πω και εγω τη συμβουλη μου αμαν εχει κυμμα αερα να πηγαινεις σε τοπους που γυρω γυρω εχει βραχους και ειναι βυθος που να ξερεις οτι φωλιαζουν οι σορκοι πλακες κατρακυλια αλλα να εχει ενα καθαρο τοπο με αμμο εκει και να στοχευκεις η αρματωσια σου να καθετε ενα περιπου στον αμμο τα ψαρια με την νεκατοσουρα του βυθου και το ξεθαμα τροφης βγαινουν απο τις τρυπες τους και αναζητουν τροφη με μανια εαν ο τοπος εχει σαργους θα πιασεις σου το εγκυουμε εγω τι και αν εχεις παραμαλλο 10 ποντους με 40αρα αν εχει ψαρια εκει θα πιασεις σιγουρα μελανες θα παρεις εαν εχεις φλοατερ κανενα μυλοκοπι λαβρακι κτλ για δολωμα πιασε γαριδες τις φρεσκες που πουλους στις ψαραγορες με το κιλο καθαρισε τις και βαλτες σε ενα ταπερ με αλατι και να πιασεις λιγους αχινους να τους σπασεις και να βαλεις το ζουμι τους μεσα στο ταπερ και να τα βαλεις στην καταψυξη οι σορκοι πελανισκουν. Οι σορκοι οσους μα οσους επιασα με το ψαροτουφεκο εχουν αχινους στο στομαχι τους κομματια που τους μασανε ακομα και τα μυλοκοπια που πηραμε ειχαν αχινους στο στομαχι τους που τους αλεθουν με τους μυλους που εχουν τα μυλοκοπια στο λαιμο τους. Για τις τσιμπιες με φοβασε εν να τραντασουν τα καλαμια αμαν πιασεις σορκους μεγαλους ειναι πιστευω ο πιο αποτελεσματικος τροπος ψαρεματος το ροκ φισηινγ με κυμμα
χαχαχαχα πιασε πιασε σορκους με το καλαμι εν αφηκες χαχαχαχαχαχαχα :laughing-rolling: :laughing-rolling:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by chrysanthos9 »

αχαχα χαμενε εγω εν παω με το καλαμι τωρα πριν 2 χρονια που επαενα ειδες νομιζω την δυναμη μου :) τωρα καμνω τους ντου με το ψαροτουφεκο
Rememper always someone waiting for you at home

Nikolas Nklou

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by Nikolas Nklou »

chrysanthos9 wrote:αχαχα χαμενε εγω εν παω με το καλαμι τωρα πριν 2 χρονια που επαενα ειδες νομιζω την δυναμη μου :) τωρα καμνω τους ντου με το ψαροτουφεκο
ναι ρε ναι ,λαλε τα που το φορουμ να νομισει και κανενας οτι επιανες ψαρι :lol: κατι καμνεις με το ψαροτουφεκο,παρα με το καλαμι..... :)

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΘΕΛΩ ΛΙΓΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!

Post by chrysanthos9 »

αχαχα ναι ρε ναι
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “CASTING FISHING”