ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by mariosspinning »

κοπέλια θέλω να με βοηθείσετε στο πως μπορώ να ψαρέψω με το παραδοσιακό καρούλι,δηλαδή αρματωσιά ,πως να κανω τη βολή :think:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:κοπέλια θέλω να με βοηθείσετε στο πως μπορώ να ψαρέψω με το παραδοσιακό καρούλι,δηλαδή αρματωσιά ,πως να κανω τη βολή :think:
τολοιπον.....με πολυαγκιστρο πιστευκω που θελεις να ψαρευεις με καρουλι?(ψαροδολεια πχ 'φρεσκα' σαρδελα,γαυρο κλπ) εχεις για μανα 35μμ και πανω μισηνα με περιπου καμια 150+ μετρα σιγουρα πανω στο καρουλι για να εχεις αμαν κοφκετε.....στην ακρη της μανας περνας το μολυβι τυπου ελια ή αλλο της προτιμησης σου αλλα να εχει τρυπα .... μαλακη χαντρουα για να μεν πληγωνεται ο κομπος και στριφταρι και το παραμαλλο-πολυαγγιστρο που θελεις..... η βολη εν ευκολη αν καμεις λιο practise...γυριζεις την αρματωσια κρατωντας την πισω που το βαριδι και αναλογα με το δολωμα βαζεις και την αναλογη δυναμη ωστε να μεν σχιστει το δολωμα ή να φυει που πανω..... ριχνεις την αρματωσια σου τζε μετα βαλεις το καρουλι αναμεσα που 2 βαρελια ή κατι αλλο για να το κρατει....που ενα πιαστει ψαρι ενα το καταλαβεις :wink: ....μεν περιμενεις ομως και πολλα μεγαλη αποσταση ε? αυτα ξερω τζαι ειπα σου ...ελπιζω να εβοηθησα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by mariosspinning »

Ευχαριστώ φίλε Νικόλα για την βοήθεια :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by maxhtec »

Αμαν πιαω ενα καρουλλι τζε βαλω του πανω μια μινινα παραγαδισια ενα πολυαγκιστο με φρατζιολακι ενα δουλεφκει καλα? Εν να μινησκει η φρατζιολα η εννα σπαζει κατα την βολη

Nikolas Nklou

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by Nikolas Nklou »

μισηνα τη διαμετρος? αν βαλεις καμια 70 μμ εννα δυσκολεφκεσε να την τυλιεις και το φραντζολακι εν παθαινει τπτ....οπως εν με το καλαμι εν τζε με το καρουλι

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by maxhtec »

Αμαν εν χοντρη γιατι ενα δυσκολευτο? Η μισηνα νομιζο εν 40αρα αλλα παραγαδισια

Nikolas Nklou

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by Nikolas Nklou »

εν για ψιλο παραγαδι που μιλας εσυ....τα παραγαδια που βαλουν που βαρκες εχουν πιο μεγαλη διαμετρο γιατι στοχευουν σε πιο μεγαλα θηραματα...εν μια χαρα η μισινα η σαρανταρα....αν εδιαβαζες καλα το πρωτο μου ποστ θα εβλεπες τα νουμερα που εγραψα :)

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by leshi cy »

που ήμασταν mitsioi καλαμια giok !
έτσι είχαμε καμια 10 μπουκάλες τις "κοκακολας" με πολυάγκιστρο και "εδολοναμεν" ζυμάρι η "φραντιολα" "αναλοgος"!
...εβάλαμε και tenekoudkia "αναψιχτικον" για καμπανέλλη απλά κάμνεις μια απλή θηλιά που εν κάμνει κόμπο και περνα τι γύρο που το tenekoui !
βάλεις και λίγο νερό μέσα στο tenekoui να μεν το παίρνει ο αέρας !
έχει ωραία φάση αμάν "επιανετουν" ψάρι !
..."εφαμεν" πολλές "τοπουζιες" στους βράχους τις μαρίνας που ενορούσαμε ne μεν μας φυή το ψάρι !

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by Sailor »

Μπορεις να δολωσεις και μοναγγιστρο ακριβως οπως στο καστιν,στην ελλαδα ειναι πολυ διαδεδομενο

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by mariosspinning »

στο καρούλλι με 3 παραμαλάκια πόσο πρέπει να είναι το μίκος τους;όταν κάνω τηβν βολή δεν θα πλέκονται τα παραμαλλάκια πάνο στην μάνα΄;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by chrisostomos »

Αν θέλετε ευχαρίστως να σας κάνω ένα σεμιναριο για ψάρεμα με καρουλι... Από 6 χρόνον με καρούλια πεδευομαι :-) τα καλαμια έχει τα τελευταία χρόνια που τα χρησιμοποιώ.
Στο καρουλι αμα κανείς καθετη από βάρκα ή λιμάνι (αποβάθρα) βάζεις 2-4 παραμαλά και αντίστοιχο μολύβι ανάλογα με την διάμετρο της μπετονιας και το βάθος που θέλεις να πας.. Συνήθως όταν ψαρεύω από αποβάθρα εχω για μάνα 0.25-0.30mm και βάζω 40-60g μολύβι. Αν κάνω βολή τότε βάζω μάνα 0.35mm και μετά στριφταρι τύπου βαρέλακι No4-3 μετά προσθέτω μια όργια shock leader 50lb 0.50-0.70mm και μετά ή κάνω μοναγκιστρη αρματωσια βάζοντας το παραμαλο κάπου στο κέντρο και το κάνω 15-25cm μήκος και στο τέλος δενω 60-80g μολύβι ή βάζω περαστο μολύβι ακόλουθος ελαστική χανδρα και ένα απλό στριφταρι μικρό στο τέλος όπου δενω επανω το παραμαλο. Πολλές φορές κάνω και συνδυασμούς με ένα παραμαλο ψηλά και ένα πολύ χαμηλά.
Έτσι με λίγη εξάσκηση μπορούμε να πετύχουμε βολές 50-80μ ίσος και πολύ παραπάνω.. :-)
Είναι πολύ καλός τρόπος ψαρέματος για μουρμούρες σε αμουδερες παραλίες χωρίς σκαλωματα (τουλάχιστον πριν μερικά χρόνια που υπήρχαν μουρμούρες στις ακτές).
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by mariosspinning »

για μουρμούρες πιο από τα τρία να βάλω΄;(φιλέτο κολιού,φιλέτο φρίσας ή γαρίδα κατεψυγμένη ποτζίνες τες έτοιμες τες καθαρισμένες τες μικρές;)
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by marios »

mariosspinning wrote:για μουρμούρες πιο από τα τρία να βάλω΄;(φιλέτο κολιού,φιλέτο φρίσας ή γαρίδα κατεψυγμένη ποτζίνες τες έτοιμες τες καθαρισμένες τες μικρές;)
γαρίδα
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by fISHANDCHIPS »

ατε μαριε σπιννινγκ ... να ανοίξουμε τοπικ ... εξορμήσεις και αποτελέσματα με καρούλι ... :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΚΑΡΟΥΛΙ

Post by chrisostomos »

Η μουρμουρα τσιμπάει 100% σε σκουλήκια κύριος αμερικανό, μουρμουροσκουλικο(τρίχια) "δεν το εχω δει στην Κύπρο και ακροβατη. Επίσης τσιμπάει 100% σε φρέσκο μυδι (δεν εχω δει στην Κύπρο). Σε όλα τα αλλά δολώματα ανάμεσα σε αυτα και την γαριδα-καραβιδακι φρέσκο ή κατεψυγμενο τσιμπάει από 40-70%. Στο μυδι που προανέφερα το δολωνουμε όταν κάνουμε κάθετη από βάρκα ή από προβλήτα, με βολή από την ακτή δεν μπορούμε να δολωσουμε γιατί φεύγει από το αγκίστρι.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”