ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by PeRoUkKaS »

apsavvas wrote:Αναφέροντας αυτό θυμήθηκα κάτι πολύ σημαντικό όσο για εμάς που διοργανώνουμε διαγωνισμούς αλλά και για τον απλό ψαρά που νοιάζεται για το περιβάλλον και συγκεκριμένα για τα φράγματα και τον εμπλουτισμό τους. Αναφέρομαι στο θέμα απαγόρευσης ομαδικού ψαρέματος για τους μήνες Γενάρη μέχρι Μάι. Κατε μένα είναι μεγάλο λάθος αυτό, επειδή τη καταστροφή την κάνει ο ασυνείδητος και ο παράνομος που δεν έχει αρχές και που δεν το κόφτη τη θα απογίνει γενικότερα στα κυπριακά φράγματα. Οι διαγωνισμοί ή έστω ένας ψαράς που προσεχή που έχει συνείδηση για το περιβάλλον όλων το φραγμάτων δεν νομίζω να κάνη κάποιο κακό στα ψάρια.
Για αυτό είτε θα απαγορευτεί για όλους όπως υπάρχει νόμος για το ψαροτουφεκο, είτε θα υπάρχει περισσότερη αστυνόμευση στα φράγματα και οι παραβάτες να τιμωρούνται
Τολοιπον επειδη αλλα γραφουμεν τζαι αλλα καταλαβουμεν.. εν θα συνεχισω την κουβεντα απλα καμνω μιαν αναθεωρηση
φιλε μαριε διοτι αλλα θορω εγω... ο Σαββας εκτος απο εκεινα που ειπεν, λεει επισεις πολλα σωστα στο τελος
να υπαρχει περισσοτερη αστυνομευση στα φραγματα!!! αρα ακυρη η κουβεντα σου οτι μαλλοωνουμεν για το ποιος
θα ψαρεψει παραπανο!

Μετα γραφεις το τουτο..
Οπότε άις το νόμο όπως είναι τζε μεν αρκέψετε με το Κυπριακό υφάκη πάλε "Αν μεν εν για ούλλους τότε για κανέναν". Έστω τζε για έναν την δουλειά του κάμνει την ο κανονισμός. <--- τουτο εν γενικο τωρα? οξα εν αποψη?


οπότε μεν επιμένεται να ανακαλύψετε την ταχυνόπιττα .. <---τζαι τουτο γενικο??
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by apsavvas »

όπως είπε και ο Ρολάνδος πρέπει οι εν λόγω σύνδεσμοι να συζητήσουν σαν ομάδα για ένα κοινό στόχο είναι καλύτερο από το να πας μόνος και να ζητάς πράγματα και θαύματα. Εδώ λέμε τις απόψεις μας και αναζητούμε κάποιες απαντήσεις από τους ποιο πεπειραμένους στο θέμα αυτό. Το forum είναι ένα μεγάλο κίνητρο για να πραγματοποιηθούν κάποια πράγματα αν δεν τα αναφέρεις εδώ να πάρεις κάποιες συμβουλές από παθόντες, γεννημένους ψαράδες που έζησαν κάποια γεγονότα , και απλά γίνονται κάποια κηρύγματα, που είμαστε? πουποτε ρε παιδεία. Σαν σωματείο δεν βλέπουμε τη δική μας πλευρά αλλά βλέπουμε για ένα καλύτερο αύριο των φραγμάτων μας που όλοι πιστεύω ενδιαφέρονται για αυτό. Μπορεί να είμαστε λίγο νέοι σε αυτά, μπορεί τώρα να μπήκαμε στο χορό αλλά είμαστε αποφασισμένοι να χορέψουμε.

Πάντοτε φιλικά και πάντοτε αναζητώντας συμβουλές και όχι κηρύγματα και μειώσεις
The only source of knowledge is experience

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by MariosK »

Από τα λεγόμενα του Σάββα εκατάλαβα ότι εφόσων επιτρέπετε το ψάρεμα σε άλλους που κάμνουν ζημιές και απαγορεύεται μόνο σε διαγωνισμούς τότε είναι παράλογο να απαγορεύονται οι διαγωνισμοί αφού με βάση την άποψη του δεν κάνουν ζημιά (λέει ξεκάθαρα "Κατε μένα είναι μεγάλο λάθος αυτό". Και η απάντηση μου ήταν ότι και οι διαγωνισμοί κάμνουν ζημιά και αφού έστω και τούτο το μικρό κομμάτι ο νόμος κάμνει την δουλειά του τότε ας μείνει ως έχει και ας γίνει και ποιο αυστηρός να απαγορεύεται για όλους τζίνη την περίοδο.

Νομίζω ποιο ξεκάθαρος δεν μπορώ να γίνω ρε Στέφανε και ο γραπτός λόγος δεν είναι το ατού μου. Το τηλέφωνο μου ξέρεις το αν θέλεις πιάσμε να τα πούμε. Αν έχετε την εντύπωση ότι ο Σάββας δέχεται κάποια επίθεση τότε από έχει μούγια μουγιάζεται τζε καλύτερα να ψάξετε την αιτία παρά να πιάνεστε που λέξεις. Εγώ μιλώ γενικά για την νοοτροπία του "ψαρά". Εσένα ειδικά ξέρεις πολλά καλά τι πιστεύω οπότε κακός θεωρείς ότι απευθύνομε σε σένα.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by caveman »

Η μόνη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αλλαγή που χρειάζετε ο νόμος, είναι να περάσει νομος που να υποχρεώνει το Τμήμα Αλιείας να κάμνει έλεγχους!!
Χωρίς αστυνόμευση δεν υπάρχει τίποτε!
Όταν και εφόσον αρχήσουν έλεγχοι, τότε θα έχει νόημα η συζήτηση περί αλλαγής του νόμου που διέπει το ψάρεμα.

===================================
apsavvas wrote:
MariosK wrote:
PeRoUkKaS wrote:
Μια παρέα είμαστεν δαμέ ρε, εν τζιαι έχουμε να χωρίσουμε τίποτε. Καλη διάθεση χρειάζετε μόνο τζιαι ούλλα θα γίνουν.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Greg »

Να περασουν ενα ετησιο κονδυλι για αστυνομευση, και να κλεινουν ολα τα φραγματα τους μηνες Απριλι-Μαη...

Αλλα αφου δεν υπαρχει αστυνομευση απλα οσοι παραπανω νομοι περασουν τοσο παραπανω νομοι θα παραβιαζονται..
Esox Lucius

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by apsavvas »

Αν τα φράγματα γίνουν ιδιωτικά θα επιλυθούν πάρα πολλά προβλήματα, που αδύνατο το βλέπω να γίνετε . Μια καλύτερη λύση είναι η περίφραξη των φραγμάτων που θα μείωση ένα ποσοστό της παρανομίας. Θέλεις να ψαρεύεις κύριε πλήρωσε ένα ποσό για είσοδο να ψαρεύεις μέχρι τη δύση του ήλιου.
The only source of knowledge is experience

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by C&R »

caveman wrote: ===================================
apsavvas wrote:
MariosK wrote:
PeRoUkKaS wrote:
Μια παρέα είμαστεν δαμέ ρε, εν τζιαι έχουμε να χωρίσουμε τίποτε. Καλη διάθεση χρειάζετε μόνο τζιαι ούλλα θα γίνουν.

Ditto! Paidkia όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Relax 8)

Όσον αφορά τους διαγωνισμούς από ότι ξέρω το Τμήμα δεν δίνει άδεια για ομαδικούς διαγωνισμούς από Φεβράρη μέχρι Απρίλη.

Το ποιο σωστό κατά την άποψη μου είναι ο σύνδεσμος σαν επίσημο σώμα που μας αντιπροσωπεύει όλους να καταθέσει τις απόψεις μας. Τώρα να μάθω ποιο είναι το deadline και θα ξαναμιλήσουμε.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by PeRoUkKaS »

C&R wrote:
caveman wrote: ===================================
apsavvas wrote:
MariosK wrote:
PeRoUkKaS wrote:
Μια παρέα είμαστεν δαμέ ρε, εν τζιαι έχουμε να χωρίσουμε τίποτε. Καλη διάθεση χρειάζετε μόνο τζιαι ούλλα θα γίνουν.

Ditto! Paidkia όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Relax 8)

Όσον αφορά τους διαγωνισμούς από ότι ξέρω το Τμήμα δεν δίνει άδεια για ομαδικούς διαγωνισμούς από Φεβράρη μέχρι Απρίλη.

Το ποιο σωστό κατά την άποψη μου είναι ο σύνδεσμος σαν επίσημο σώμα που μας αντιπροσωπεύει όλους να καταθέσει τις απόψεις μας. Τώρα να μάθω ποιο είναι το deadline και θα ξαναμιλήσουμε.
ενοειτε ρε παιθκια.. καποιες φορες γινονται πιο εντονες οι συζητησεις για τον λογο οτι μεσω γραμματων παρεξηγουμαστε..
αλλο να μιλας με τον αλλο που κοντα, οπως και θα γινει! αλλα αφου ανοικτηκε δαμε το θεμα ειμαστε αναγκασμενοι
να προσπαθουμε να συνενοηθουμε! μια χαρα, θα τα πουμε τζαι που κοντα!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by psarakas »

- Εισηγούμαι να περιοριστεί ο αριθμός και το size κράτησης όλων των ψαριών.
- Να απαγορευτεί το ψάρεμα για την περίοδο αναπαραγωγής συμφωνώ, Αλλά πότε εν τούτη? Φέτος εν είχαμε 2 φορές τουλάχιστον γέννες από λαβράκια? Εγώ έτσι επρόσεξα σε 3 φράκτες.ΤΖαι που την άλλη αν απαγορευτεί και δεν ελεχθεί τούτη η περίοδος θα είναι χειρότερα τα πράματα.
Τέλος πάντων ότι τζαι να πούμεν τα πάντα εξαρτώνται τελικά από τον ΕΛΕΓΧΟ. Πρέπει να βρεθεί τρόπος να γίνονται τακτικοί ελέγχοι μέρα νύκτα. Θα επανέλθω αν μου κατεβεί καμιά σοβαρή ιδέα για τούντο θέμα.
Μήπως μια έκτακτη συνέλευση των μελών C.F.A.A επιβάλλεται?
catch and release

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by giannosP »

1. Να αρχισουν( λαλω αρχισουν και οχι αυξηθουν γιατι ακομα εν αρχισαν) η επιδρομες στα φραγματα απο την αστοινομια και απο το τμημα αλειιας.
2. Το λαυρακι και τα αλλα ψαρια κατα τους μηνες αναπαραγωγης τους να γινονται release.
3. Να αυξηθη το προστιμο απο για τυχον παραβασεις των νομων.
4. Για το ψαρεμα κυπρινου να επιτρεπονται 2 καλαμια.
5. Το οριο για λαυρακι να ειναι 25cm ΜΕΧΡΙ 40cm.
6. Οριο για ολα τα ψαρια να ειναι 2 και οχι 5, για τους επιτρεπομενους μηνες.
Life is a game....Fishing is serious!

haris
Posts: 70
Joined: Sun Jul 04, 2010 12:03 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by haris »

caveman wrote:Όταν και εφόσον αρχήσουν έλεγχοι, τότε θα έχει νόημα η συζήτηση περί αλλαγής του νόμου που διέπει το ψάρεμα.
Ακριβός!!!!

Αν δεν αρχίσουν ελέγχοι, οποιαδήποτε άλλαγή θα εφαρμόζεται μόνο από τους ευσυνήδυτους οι οποίοι δεν φταίουν για την κατάντια του ψαρέματος είτε μιλούμε για φράγματα έιτε για ακτή είτε για βάρκα, ψαροντούφεκό κλπ κλπ........

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Greg »

επροσπαθησα αλλα δεν μπορω να αντισταθω.. banana republic..

Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παρακαλω να γινουν καποιες διευκρινισεις :!:
Δεν πρεπει να μιλαμε για "ΑΛΛΑΓΗ" του νομου απλα διοτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τετοιος Νομος σχετικα με αυτο που εμεις κανουμε.
Το μονο που υπαρχει ειναι Η ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ να χειριζεται τα διαφορα θεματα οπως εκεινος θελει.
Δεν μπορει να υπαρχει επιτηρηση "ατυνομευση" για εφαρμογη εστω και των κανονισμων που εκδιδει ο Διευθυντης ΑΠΛΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥ Τ.Α.
Σας βλεπω να εισαστε ετοιμοι να μαλλωσετε για το ποιου η ιδεα ειναι η καλυτερη αλλα αγνοειται την ουσια.
Πως να ζητας την εφαρμογη του νομου οταν νομος δεν υπαρχει???????????????????????????
This is the Question

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Tryfon »

Φίλοι καλησπέρα,
Ανοίχτηκε σε όλες τες ενότητες ένα πολύ λεπτό θέμα : εισηγήσεις περί αλλαγής του περί αλιείας νόμου.
Όλοι άρχισαν να καταθέτουν τις δικές τους απόψεις για να θέμα το οποίο κατά την γνώμη μου δεν έχουμε ούτε τα επιστημονικό υπόβαθρο, ούτε ουσιώδης στοιχειά. Προσωπικα ενηρτε κανενας αστυνομικος να με ρωτήσει πόσα χιλιομετρα πρεπει να βουρω στον δρόμο Λεφκαρων. Πιστεύω ότι όλοι πρέπει με μια φωνή να πούμε: ΕΡΕΥΝΑ - ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ/ΘΕΣΠΙΣΗ ΝΟΜΩΝ - ΑΣΤΥΝΟΜΕΥΣΗ/ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΝΟΜΩΝ
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Το ΤΜΗΜΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ιδρυθηκε για να εξυπηρετει της αναγκες και να καλυπτει ενα πολυ μικρο κομματι της Κυπριακης Οικονομιας. Στην αρχη ολα καλα. Μετα ομως :evil: :evil: :evil: :evil: :?: :?: :?: :?:
Σκεφτητε και ψαξετε οσοι απο εμας εισαστε Ακαδημαικοι η Ερευνητες η Οικονομολογοι και βρεστε ποσο ειναι το contribution to the GNP της Επαγγελματικης Αλιειας και Ποσος ειναι ο Προυπολογισμος του Τ.Α.
Επισης θελω να ψαξετε για την συγχρονη βιβλιογραφια και τις εκδοσεις που κανει το Τμημα Θαλασσιων Ερευνων.
Πιτε μου επισης ποτε σας εχει ενημερωσει για κατι νεο?
Αν κλειναμε το Τ.Α., τα λεφτα που θα εξοικονομουσαμε θα εφταναν να αποζημιωθουν οι καμμια πεντακοσιαρια "ψευδοεπαγγελματιες" και θα αγοραζαμε ψαρι να ταιζουμε πολλη κοσμο δωρεαν. Και θα προστατευαμε και την φυση.
Σκεφτειτε το σαν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ Πολιτες αυτου του τοπου.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”