Κέφαλοι

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Κέφαλοι

Post by marios »

angiec wrote:χαχαχαχαχααχαχα εν καλα που λαλεισ φιλε μου, εκατσα και ακουω τεσ πελλαρες των γερων

Μην ξεχνάς ότι θα βρεθείς και εσύ κάποτε σε αυτήν την ηλικία και φαντάζομαι ότι δεν θα σου άρεσε να σου πουν ότι οι γέροι λαλούν πελλάρες .........................εμένα τουλάχιστον ένας ηλικιωμένος παππούς μου έμαθε το τυλιχτό πριν από πολλά χρόνια και δεν το αλλάζω με κανένα δόλωμα ........
angiec wrote: Και ναι πολλές φορές με την ρίψη το φραντζολάκι μοιράζεται η φευγουν κομμάτια δεν είναι δυνατόν να είναι ακέραιο να μην σπάζει ποτέ
Αγγέλα δεν είναι προσβλητικό! όταν λαλείς πελλάρες είναι πελλάρες!(είτε νεαρός είτε ηλικιωμένος) η τον δουλεύανε κανονικά (και μπορώ να γελάσω με αυτό) η όντως έχουν Αλτσχάιμερ .... δεν μπορώ να δεχτώ ότι το ψάρεμα του κέφαλου με φρατζόλα που είναι ίσος από τα πιο παλιά παραδοσιακά ψαρέματα στην κύπρο διώχνει τα ψαρια.εκτος αν αυτοί που το είπαν όταν ήταν νεαροί ψάρευαν τους κέφαλους με "μπικατινι".
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Κέφαλοι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε μου :) Αρεσκει μου ΠΟΛΛΑ η ευθυτητα της σκεψης τζιαι του λογου σου :clap:
Οντως, το ψαρεμα με "κατσοσιηρο" και ζυμαρκα η φραντζολλα ηταν η πιο βασικη τεχνικη μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 70.
Την φραντζιολλα την θελουμε να σπαζει σιγα σιγα για να μπασμωννει. Οταν πιαστει ψαρι και την σπασει εντελως, τα αλλα ψαρια προς στιγμης θα την ακολουθησουν αλλα μετα απο λιγο θα επανελθουν στον τοπο τους.

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Κέφαλοι

Post by mariosspinning »

κοπελια μια βοηθεια,για κεφαλους τι νουμερο αγκιστρι η πραγκαρολα να βαλο;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Κέφαλοι

Post by admin »

mariosspinning wrote:κοπελια μια βοηθεια,για κεφαλους τι νουμερο αγκιστρι η πραγκαρολα να βαλο;
4 με 6

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Κέφαλοι

Post by mariosspinning »

για ψαρεμα κεφαλων ποσα εκατοστα το αγκιστρι πανω απο το βυθο;τα βαριδια να εινα ακριβοσ κατω από το φελλο;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Κέφαλοι

Post by mariosspinning »

κοπέλια εδοκίμασε να να ψαρέψει τον κέφαλο κανένας με κλέφτή δηλαδη ,Επειδη ψαρευω με ζυμη και ετσι ο κεφαλος γλυφει συνεχεια αλλα δεν παιρνει το δολωμα βαζουμε απο κατω μια μεγαλυτερη σε νουμερο σαλαγκια και οταν τσιμπαει καλα το δολωμα καρφωνουμε.
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Κέφαλοι

Post by mariosspinning »

ε κοπελια εχτες επια σε μια περιοχη επιασα 4 κεφαλους ,σημμερα επια και δεν επιασα ουτε ενα,ινταλως γινεται εξαφανιστηκαν; :think:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Κέφαλοι

Post by stathis 1821 »

κοπελια θελω να ασχολειθω λιγο με το ψαρεμα του κεφαλου με πολυαγγιστρο σαν καστινγ και θα ειθελα οι ηδικοι του ιδους να μου πειτε πως φτιαχνω την αρματοσια .τα πολυαγγιστρα εχω τα πρεπει να βαλω μαππουαν και τι δολωμα και πως το δολωνω για να αντεχει πανο στο κατσοχηρο?οσοι μπορειτε να με βοηθησετε σασ παρακαλω βοηθατε ευχαριστω :D

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Κέφαλοι

Post by stathis 1821 »

εν το μεταξυ εχει κεφαλους αυτην την εποχη μεγαλους απο κιλο και πανω?
]

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Κέφαλοι

Post by stathis 1821 »

βοηθηστε με ρε παιδια λιγο σας παρακαλω

christosapoel
Posts: 50
Joined: Wed Apr 18, 2012 12:25 pm

Re: Κέφαλοι

Post by christosapoel »

RE MA MONO LIMANIA ESHI JEFALOUS?? MESA STON FARO ESHI AME POU EN OI VRAXOI STIN PAPHO??

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κέφαλοι

Post by angiec »

christosapoel wrote:RE MA MONO LIMANIA ESHI JEFALOUS?? MESA STON FARO ESHI AME POU EN OI VRAXOI STIN PAPHO??
Χριστο γράφουμε μόνο ελληνικά Παιδιά ο Χρίστος είναι το καινούργιο μέλος του φόρουμ και παρακαλώ όπως τον βοηθήσετε για να γίνη σωστός ψαράς είναι μόνο 13 αλλά αγαπά το ψάρεμα πολύ

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Κέφαλοι

Post by maxhtec »

Παιδια στο ψαρεμα κεφαλου με αντεννα ποτε καρφονουμε περιμενουμε να παι κατο ο φελλος η με το τρεμοπεξιμο καρφονουμε επισης εν καλυτερα στρογγυλος φελλος η μακροστενος?

User avatar
andreas michael
Posts: 107
Joined: Mon May 07, 2012 5:54 pm
Location: Δρομολαξιά

Re: Κέφαλοι

Post by andreas michael »

φιλε εξαρτατε απο το βαθος τον τοπο το ηδος του καιφαλου και το μεγεθος ακομα και το δολομα

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: Κέφαλοι

Post by maxhtec »

Βαθος 2μετρα τοπος αμμος ειδος ποτζινοι με την κιτρινη σταμπα μεγεθος που 100γρ-500γρ το πολλυ δολωμα τυλιχτο φυσικα α και κατι αλλο πραγκαρολα η αγκιστρι?

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”