Spinning or casting???

Post Reply
User avatar
Christopher
Posts: 37
Joined: Wed Sep 07, 2011 2:20 pm
Location: Λευκωσία

Spinning or casting???

Post by Christopher »

Βάσικα είμαι αρκετά καινούργιος στο ψάρεμα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια στο τι να μάθω μετά από 4 μήνες με την αντένα. Ποιο νομίζετε από το spinning η casting θα με βολέψει παρά πάνω? Συνήθως πάω Ξυλοφάγου για ψάρεμα.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Spinning or casting???

Post by Sorkomanis »

Christopher wrote:Βάσικα είμαι αρκετά καινούργιος στο ψάρεμα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια στο τι να μάθω μετά από 4 μήνες με την αντένα. Ποιο νομίζετε από το spinning η casting θα με βολέψει παρά πάνω? Συνήθως πάω Ξυλοφάγου για ψάρεμα.
Ρε φιλε νομίζω ξέχαστο "συνήθως πάω ξυλοφάγου ψάρεμα" :lol: Αμάν ξεκινήσεις καλά θα γυρίσεις την κύπρο ολόκληρη, εν μέρη που την πολλή πώρωση, και εν μέρη για να ευρείς ψάρι, παρόλο που πολλές φορες είναι και πουκατο που την μούτι μας.
2 κατευθυντήριες γραμμές που μένα, αν σου αρεσκει να κάθεσαι στην καρεκλα σου να χαλαρώνεις, οι πολλά όμως λίγο, τότες εν το casting.
Spinning αν έχεις κάμποση όρεξη να περπατάς κατά μήκος τις ακτογραμμής, πολλές φορες και σε δύσβατους τόπους για να νιώσεις την αστείρευτη πηγή τις καύλας όταν έχεις κυνηγιάρικο στο τεχνητό σου.

Σίγουρα δεν είναι μονο βάση τούτων των 2 που θα επιλέξεις. Περαιτέρω να ακούσεις και που άλλους.
Good luck με ότι και να κάμεις :wink:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Spinning or casting???

Post by mariosspinning »

εγω σου προτινω να ασχολιθεισ με το casting,που ειναι μια σχετικα ευκολη τεχνικη ψαρεματος και που μπορεισ να πιασεισ ολων των ειδων τα ψαρια,και μετα που οταν μαθεις καλα την τεχνικη αυτη και θελεις να προεκταθεις σε κατι πιο καινουριο ,τοτε ασχολειθου με το σπιννινγκ(αλλα ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΨΑΡΙΑ ΣΑΝ ΤΟΥ ΚΑΣΤΙΝΓΚ ,ΟΠΩΣ ΜΥΛΟΚΟΠΙΑ,ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ, οχι ομως απιθανο :drool: ΚΤΛ.).οπως και να χει,με οτι τεχνικη θελεισ να ασσχολιθεισ,ειναι θεμα δικο σου φτανει να το ευχαριστιεσαι :D(ομως εν αλλη η χαρη να τραβας τον λουτσο και αλλη η χαρη να τραβας τον μουρμουρο)
Last edited by mariosspinning on Thu Nov 17, 2011 2:52 pm, edited 1 time in total.
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Spinning or casting???

Post by nicolas theocharous »

2 καλαμια του casting μεσα να ψαρευκουν και ενα spinnoκαλαμο στο χερι ωσπου να τσιμπησουν τα καλαμια του casting

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

βασικα εω νομιζω εξαρταται που τον καθενα τουτο. το spinning θελει πολλη μελετη πανω στις τεχνικες και στον εξοπλισμο σου. εχει παρα πολλα να μαθεις. και το casting θελει μελετη φυσικα αλλα εν πιο λιγα τα πραγματα που πρεπει να μαθεις ουτως ωστε να εισαι πιο κοντα σε ενα σωστο τροπο ψαρεματος.

απο εκει και περα εξαρταται απο εσενα ποση ορεξη εχεις στο να μαθεις τις τεχνικες και τα περι εξοπλισμου. το casting εν πιο τεμπελικο κατα την αποψη μου ψαρεμα παρα το spinning που εν σταματας λεπτο να μασιεσε. προσωπικα προτιμω spinning για ψαρεμα αλλα αμαν θελω να ξοδεψω τον χρονο μου χαλαρωνωντας τοτε διαλεγω casting. και τα 2 ψαρεματα εχουν τα ωραια τους και τις συγκινησεις τους... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

User avatar
Christopher
Posts: 37
Joined: Wed Sep 07, 2011 2:20 pm
Location: Λευκωσία

Re: Spinning or casting???

Post by Christopher »

Αν ασχοληθώ με ένα από τα δυο έχει κανέναν αδκιασερο την Κυριακή να μου δείξει λίγα πράματα?

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Spinning or casting???

Post by apsavvas »

εγώ σου προτείνω να έρθεις τη Κυριακή στο Κουρρη να παρακολουθήσεις κάποιες τεχνικές που θα σου χρησιμέψουν στο ψάρεμα με τη αντένα ή με το εγγλέζικο σου
The only source of knowledge is experience

User avatar
Christopher
Posts: 37
Joined: Wed Sep 07, 2011 2:20 pm
Location: Λευκωσία

Re: Spinning or casting???

Post by Christopher »

Δυστυχώς δεν έβγαλα άδεια για φράγματα γιατί είπα δεν αξίζει για 2 μήνες. Και επειδή εσπαρκοσα να ψαρέψω και λιο τι Κυριακή είπα να πάω σε κανένα βράχο να ποσκολιστο

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Spinning or casting???

Post by giannosP »

Φιλε christopher, οχι και τα 2?? τους καλοκαιρινους μηνες, νυκτερινο casting και πρωι , μεσημερι ,απογευμα spinning.Γνωμη μου ειναι το σπιννινγκ αν δεν βαρκεσαι να περπατας κατα μηκος τον παραλιων μας, και τα λιμανια αργα το απογευμα.Επεισης δοκιμασε φρακτι αν θελεις να πιαστιστης καλα στο σπιννινγκ!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Spinning or casting???

Post by sea-hunter »

[quote="nicolas theocharous"]2 καλαμια του casting μεσα να ψαρευκουν και ενα spinnoκαλαμο στο χερι ωσπου να τσιμπησουν τα καλαμια του casting

κατι ετσι καμνω κ εγω, ε3αντλω κα8ε πι8ανοτητα :lol:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
Christopher
Posts: 37
Joined: Wed Sep 07, 2011 2:20 pm
Location: Λευκωσία

Re: Spinning or casting???

Post by Christopher »

Τελικά έπιασα casting καλάμι το οποίο χρησιμοποίησα την Κυριακή.

Όμως είχατε δίκαιο ότι η Ξυλοφάγου δεν κάμνει για casting. Στης 6 βολές που έκαμα η 3 εκορατζισαν :x . Τουλάχιστο ήμουν τυχερός και έπιασα ένα ρωσσουι κατά λάθος :lol: .

Θα ξαναδοκιμάσω τούτιν την Κυριακή αλλά εν είμαι σίγουρος που ένα πάω. Αν θα πάει κανένας άλλος και θέλει παρέα λαλείτε μου.

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Spinning or casting???

Post by Sorkomanis »

Christopher wrote:Τελικά έπιασα casting καλάμι το οποίο χρησιμοποίησα την Κυριακή.

Όμως είχατε δίκαιο ότι η Ξυλοφάγου δεν κάμνει για casting. Στης 6 βολές που έκαμα η 3 εκορατζισαν :x . Τουλάχιστο ήμουν τυχερός και έπιασα ένα ρωσσουι κατά λάθος :lol: .

Θα ξαναδοκιμάσω τούτιν την Κυριακή αλλά εν είμαι σίγουρος που ένα πάω. Αν θα πάει κανένας άλλος και θέλει παρέα λαλείτε μου.
Ρε φιλε μπορεί να κορατζισεν για πολλούς και διαφορους λόγους. Όπως τι είδους βαρίδιο έβαλες, στην προκειμενη περίπτωση χρειάζεσαι χορευτές που με την σωστή χρήση μπορεί να μεν κορατζιζεν ούτε μια. Πως χειρίζεσαι την επιπλέον μισίνα μετά το cast, δηλ τιλιγουμεν όση χρειάζεται μόλις που να τεντώσει, ίσως και πριν να τεντώσει. Πολλή μισίνα ελεύθερη στην θάλασσα σίγουρα θα μπλεχτεί κάπου. Μεν σέρνεις το βαρίδιο σε βυθό με πέτρες βράχους, ξεκινα μια σχετικά γρηγορη ανάκτηση μετά που κάρφωμα του καλαμιού και μεν σταματήσεις αν θέλεις να το βγάλεις έξω, ιδαλισ σε περίπτωση που θέλεις να του τυλίξεις λίγα μετρα να για να αλλάξει τόπο τότε βεβαιωθεί ότι έφυγε που τον βυθό και μετά να σταματήσεις να τυλίγεις για να ξανακατσει κάτω. Μπορεί να ήταν και ψάρι που μπίκεν σε τρυπα.
Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ξανά στον ίδιο τόπο, αλλα όπου και να ράις όταν ο βυθός είναι μειχτός άμμο πέτρες η βράχους τότε exe υπόψη τα πιο πάνω
Δοκιμάζοντας τούτα που σου είπα για πρώτη φορα μπορεί και πάλε να σου κορατζισει, αλλα με τον καιρό ένα πιάσεις το feeling και πως να συμπεριφέρεσαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
Christopher
Posts: 37
Joined: Wed Sep 07, 2011 2:20 pm
Location: Λευκωσία

Re: Spinning or casting???

Post by Christopher »

Βασικά εν χορευτές που χρησιμοποίησα αλλά νομίζω έκαμα το λάθος και σταματούσα να τυλίγω τη μισίνα όταν το έβγαλα έξω. Θα ξαναδοκιμάσω τζαμε γιατί πάντα βλέπω πολλά ψαριά να γυρίζουν στη περιοχή. Περκι τουτιν τη φορά να τα καταφέρω καλύτερα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

User avatar
mixas
Posts: 34
Joined: Mon Nov 15, 2010 7:48 pm

Re: Spinning or casting???

Post by mixas »

Βαλε βαρίδιο ελιά και από πάνω stopper εστί θα μειωθούν τα σκαλώματα . Ακόμα βαλε float στο δόλωμα σου.
Attachments
βαρίδιο ελιά
βαρίδιο ελιά
J00467.jpg (99.15 KiB) Viewed 6641 times
stopper
stopper
fishing_tackle_accessories_Color_for_Stick_Rubber.jpg (29.58 KiB) Viewed 6638 times

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”