Φράγμα Αχαιρά

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

Έχει ποτέ κανένας? Ξέρει οποιοσδήποτε, οτιδήποτε για το φράχτην τούτον του Αχαιρά(Achera)?? Βλέπω, δίπλα στα αριστερά έχει και μια "λίμνη" ?? Οι φωτογραφίες του 2008 δίχνουν τα τέλεια ξερά :?

35'04''/33'05''
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by psarakas »

Αν εν ο φράκτης κοντά στο Μιτσερό που λέεις είναι μια σκέττη αποτυχία. Όταν μιαν καθε 2-3 χειμώνες κατεβούν οι ποταμοί της Αγροκηπιάς και του ΜΙτσερού τότε γιεμώννει αλλά ανέκαθεν είχε πρόβλημα και δεν κρατά το νερό. Το πρόβλημα είναι με τον πάγκο του . Όσο κρατήσει το απορροφούν οι γεωτρήσεις που έχει σχεδόν δίπλα και πάει όλο για γεωργικούς σκοπούς. Η λίμνη δίπλα μάλλον αναφέρεσαι σε περιοχή που καταλήγουν νερά από το λατομείο της ΕΜΕ και εγιέμωσε καλαμιώνες. Μιαν κάθε τόσο έχει παπίρες :)
catch and release

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

Να σε καλά Λάζαρε! Ευχαριστώ για τες πληροφορίες!

Πε μου, η λίμνη του μεταλλίου για να εχει καλαμιές τζιαι παπύρες πρέπει το νερό να είναι καλό... κρατά το όμως ολόχρονα οξά ξερανήσκει??

Τζιαι btw τα 2 φράγματα της Πέτρας ξέρεις τα τζιαι τζίνα?? Τι λεν??
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by psarakas »

Δεν είναι καν λίμνη.Είναι απλά μια περιοχή που δεν ξέρω γιατί είναι στρογγυλή και είναι γιεμάτη καλαμιές. Απλά εν νερό που πληννίσκουν πετρώματα πάνω στο λατομείο. Δεν νομίζω να έχει καθόλου βάθος.
Δεν έχω ιδέα για φράγματα της Πέτρας. Που κόφκουν τούτα? !
catch and release

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

Εκατάλαβα, αλλά έτσι για την πλάκα, πες μου πότε μπορείς να έρτω να πάμε κάνα γυρό-αναγνώριση να πάμε τζιαι που την Πέτρα... μόλις 600 μέτρα που την buffer zone :o :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

Φράγμα Πέτρα 1 και 2 είναι κάπου στο 35'04'33.47'' / 32'55'27.55''
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by psarakas »

caveman wrote:Εκατάλαβα, αλλά έτσι για την πλάκα, πες μου πότε μπορείς να έρτω να πάμε κάνα γυρό-αναγνώριση να πάμε τζιαι που την Πέτρα... μόλις 600 μέτρα που την buffer zone :o :lol:
Κόπιασε κανένα Σάββατο για που εβδομάδας καμιά καθημερινή πρωί που θα δουλεύω απόγευμα. Φέρε τζαι την φωτογραφική. Από ότι είδα τωρα με τις συντεταγμένες του google νομίζω ότι εν απλά ''δύμματα'' τούτα που αναφέρεσε. Αν θέλεις να φέρεις κανενα κυπρίνο φέρε τζαι αν δεν κάμνουν σίρνουμε τον στην Κλήρου, ή σε μιαν δεξαμένη που έβαλα τζαι εγώ πριν 12 χρόνια τζαι εν τζιαμέ ακόμα. Έμεινεν ένας μόνος του τζαι εν να κάμνουν παρέα
catch and release

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

Όι ρε φίλε, εν βαρύτητας. Κάμε scroll down και θα το δεις περίπου στην μέση http://www.moi.gov.cy/moa/wdd/wdd.nsf/b ... 9.4MB).pdf
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

psarakas wrote:Αν θέλεις να φέρεις κανενα κυπρίνο φέρε τζαι αν δεν κάμνουν σίρνουμε τον στην Κλήρου, ή σε μιαν δεξαμένη που έβαλα τζαι εγώ πριν 12 χρόνια τζαι εν τζιαμέ ακόμα. Έμεινεν ένας μόνος του τζαι εν να κάμνουν παρέα
Όχι ρε φίλε, τελικά ο κυπρίνος εν η μεγαλήτερη ζημιά για το οικοσύστημα του φράχτη. Τρώει ούλλα τα φίτζια δεν αφήνει τίποτε τζιαι καταντά ο φράχτης σκέτη πέτρα τζιαι άμμος όπως την έρημο!
Έτσι ήταν παλιά το Πέρα Πεδί... πριν εμφανηστούν κυπρίνοι μέσα :arrow:
Αλβούρνου στο Πέρα Πεδί.JPG
Αλβούρνου στο Πέρα Πεδί.JPG (244.88 KiB) Viewed 4514 times

...μετά, μια χρονιά μετά που ανέβηκε η στάθμη κανονικά, δεν εβλάστησε τίποτε τζιαι εδιεροτούμουν γιατί! Ένα χρόνο αργότερα εφκάλαμε τον πρώτο κπρίνο :o :(
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by psarakas »

οκ φέρε πέρκες :)

Πάντως εκείνος που εξαπόλυσα απορώ τι τρώει μέσα σε μια δεξαμένη?
catch and release

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by psarakas »

caveman wrote:Όι ρε φίλε, εν βαρύτητας. Κάμε scroll down και θα το δεις περίπου στην μέση http://www.moi.gov.cy/moa/wdd/wdd.nsf/b ... 9.4MB).pdf

Error 404
HTTP Web Server: Item Not Found Exception
catch and release

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by Στάθης »

psarakas wrote:
caveman wrote:Όι ρε φίλε, εν βαρύτητας. Κάμε scroll down και θα το δεις περίπου στην μέση http://www.moi.gov.cy/moa/wdd/wdd.nsf/b ... 9.4MB).pdf

Error 404
HTTP Web Server: Item Not Found Exception
Κάνε αντιγραφή όλο τον συνδεσμο εδώ.

Code: Select all

http://www.moi.gov.cy/moa/wdd/wdd.nsf/booklets_gr/808EC6E495B3E127C22576400028AF6B/$file/Page1_47(9.4MB).pdf
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by MariosK »


User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by psarakas »

θΕΝΚΓΙΟΥ ΜΠΟΘ

Επιτέλους ήβρα τα. Κοντα μου δεν είναι.Κανένα 40ραντάλεπτο δρόμος. Ειναι από ότι είδα πριν την Σκουριώτισσα δεξιά. Δεν ξέρω καν αν είναι καν μες την ελεύθερη περιοχή. Μάλλον εν τουρκοκρατούμενη η περιοχή τζιαμέ.
catch and release

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Φράγμα Αχαιρά

Post by caveman »

Πας το γκούκολ δείχνει το ναν στην ελεύθερη περιοχή, 600 μέτρα που την πράσινη γραμμή
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”