New ''EXO'' reels and rods from Quantum

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by Tryfon »

εν μπορεις να φανταστεις ποσο! :D
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by giannosP »

:lol: :lol: :lol:
Life is a game....Fishing is serious!

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by kostas728 »

xaxaxaxa έχω την και εγώ το μονο που δεν μου "πολλοαρεσε" είναι ότι η baitcasting μηχανή τα brakes είναι από μέσα και πρέπει να βγάλω το cover για να τα ρυθμίσω
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by Tryfon »

Πρωτον thank you for the feedback :)

You give some you loose some :lol:
Οντως εν λιο αβολο τα φιγοκεντρικα φρένα ειναι μεσα απο το αριστερο καππακουι της μηχανης αλλα δεν ειναι ομος τα φρενα που χριαζεσαι συνεχως ετσι?
Ενειμαι expert πασε baitcasters αλλα οκ ας μιλησετε εσεις οι ειδικοι :)
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by MariosK »

Δεν είμαι expert αλλά χρησιμοποιώ baitcasters πάνω που 3-4 χρόνια (νομίζω :P) συνεχώς και επεράσαν που τα χέρια πολλές και διάφορες οπότε θα πω την γνώμη μου :D.

Οι baitcasters έχουν τρια φρένα:
α) Τα φρένα αντίστασης όταν παλεύεις με ψάρι
β) Το clutch που είναι η αντίσταση στο spool όταν είναι στην free wheel κατάσταση (και ετοιμάζεσαι για να κάμεις βολή).
γ) Τα φρένα αντίστασης του αέρα (στα οποία αναφέρεται ο Κώστας) και μπορεί να είναι ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ή ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΑ (και δουλεύουν ΜΟΝΟ κατά την διάρκεια της βολής)

Τα συγκεκριμένα φρένα (γ) ρυθμίζονται μόνο μια φορά ανάλογα με τον αέρα και μετά πέζεις με το clutch όταν αλλάζεις δολώματα με διαφορετικό βάρος (φυσικά ανα αλλάξει η φορά η δύναμη του αέρα ενώ ψαρεύεις πρέπει να τα ξαναρυθμίσεις αλλά μιλούμεν για μεγάλες αλλαγές 3-4 knots, σχεδόν ένα μπορόφ στις χαμηλές κλίμακες).

Επίσης ΟΛΕΣ οι μηχανές που έχω δει με φυγοκεντρικά φρένα έχουν την ρύθμιση τους από μέσα ενώ ΟΛΕΣ με μαγνητικά την έχουν απ' έξω. Μιλώ για όσες έπιασα στα χέρια μου ή είδα που το internet αλλά νομίζω για κάποιο λόγο είναι κανόνας.

Όταν κάνεις βολή αρχικά το δόλωμα σου αποκτά μιαν ταχύτητα και κάμνει το spool της μηχανής να γυρίζει με την ίδια ταχύτητα. Ο σκόπος των φρένων για τον αέρα είναι σιγά σιγά να σταματούν την μηχανή ανάλογα με την δύναμη του αέρα. Οπότε το clutch ελαττώνει την ταχύτητα του spool ανάλογα με το βάρος του δολώματος και στην συνέχεια τα φρένα του αέρα ρυθμίζονται για να σταματήσουν τελείως το spool όταν ο αέρας φυσά κόντρα και ελαττώνει την ταχύτητα του δολώματος. Ο λόγος είναι ότι αν συνεχίζει να γυρίζει το spool χωρίς να αφαιρεί νήμα το δολώματα (δηλαδή όταν σταματήσει να κινείται είτε γιατί κτύπησε στο νερό είτε γιατί φέρνει το αέρας ανάποδα) τότε το spool θα τυλίξει το νήμα ανάποδα και θα έχουμε το λεγόμενο backlash.

Η διαφορά των μαγνητικών με τον φυγοκεντρικών είναι ότι τα μαγνητικά ασκούν σταθερή δύναμη απόσβεσης συνεχώς πάνω στο spool ενώ στα φυγοκεντρικά η δύναμη απόσβεσης που ασκείται είναι ανάλογη της ταχύτητας που γυρίζει το spool με αποτέλεσμα όταν ρυθμιστούν σωστά έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά που τα μαγνητικά και επιτρέπουν πιο μακρινές βολές.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Τα συγκεκριμένα φρένα (γ) ρυθμίζονται μόνο μια φορά ανάλογα με τον αέρα και μετά πέζεις με το clutch όταν αλλάζεις δολώματα με διαφορετικό βάρος (φυσικά ανα αλλάξει η φορά η δύναμη του αέρα ενώ ψαρεύεις πρέπει να τα ξαναρυθμίσεις αλλά μιλούμεν για μεγάλες αλλαγές 3-4 knots, σχεδόν ένα μπορόφ στις χαμηλές κλίμακες).
Μια σημαντική διόρθωση Μάριε...
Τα συγκεκριμένα φρένα πρέπει να ρυθμίζονται και ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του δολώματος και όχι μόνο αν έχει αλλαγή ο άνεμος. Για παράδειγμα, νοουμένου ότι ο άνεμος δεν αλλάζει, εάν τα έχεις ρυθμισμένα εκεί που πρέπει για να ρίξεις ένα spinnerbait 1/2oz και μετά αποφασίσεις να αλλάξεις σε crankbait 1/2oz, τότε θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤE να αλλάξεις την ρύθμιση των μαγνητικών ή φυγοκεντρων φρένων. Το spinnerbait λόγω σχήματος και κατασκευής έχει πολύ μεγαλύτερη αντίσταση στον αέρα από ότι ένα σχετικά αεροδυναμικό crankbait. Αν δοκιμάσεις να ρίξεις ένα ισοβαρές crankbait με την ίδια ρύθμιση που έριχνες το spinnerbait τότε πολύ πιθανόν να έχεις σοβαρό backlash, ενώ αν κάνεις το αντίθετο πιθανόν να χάσεις σημαντική απόσταση. Οι πιο έμπειροι (experts) στην χρήση baitcasters μπορούν να ελέγχουν υην ταχύτητα που γυρίζει το καρούλι και με απαλή χρήση του δακτύλου τους στο καρούλι, όμως η σωστή ρύθμιση των φρένων είναι εξαιρετικά σημαντική...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by MariosK »

Φίλε θα διαφωνήσω μαζί σου και αν το ψάξεις καλά στο ίντερνετ θα δεις ότι όταν αλλάζεις δόλωμα είτε έχει διαφορετικό σχήμα δηλαδή περισσότερη αντίσταση, ή μεγαλύτερο βάρος δηλαδή μεγαλύτερη αρχική επιτάχυνση, πάντα παίζεις μόνο με το clutch. Τουλάχιστο αυτό διαβάζω παντού και αυτό βρήκα και εγώ πρακτικά. Φυσικά και επηρεάζει ελάχιστο η αλλαγή δολώματος αλλά αυτό το ελάχιστο το ρυθμίζεις από τα clutch. Έτσι και αλλιώς ένα καλάμι το range του σε βάρος είναι πολλά μικρό οπότε βασικά τα (γ) φρένα τα ρυθμίζεις μια φορά μόνο για να αντισταθμίσεις τον παράγοντα "αέρας". Είναι πολλά σημαντικό να κατανοήσει κάποιος τα dynamics μιας βολής με baitcasting μηχανή για να μπορέσει να την ρυθμίσει για βέλτιστες βολές.

Τωρά το feathering (ελάττωση της ταχύτητας του spool με το δάκτυλο, αντίχειρα) που αναφέρεις εν άλλη κουβέντα και πιστεύκω είναι για advance multiplier users. Στο feathering έχεις σχεδόν τέλλια ελεύθερο το clutch και ελέγχεις συνέχειας την ταχύτητα του spool με τον αντίχειρα σου έτσι ώστε να πετύχεις μέγιστη απόσταση στο casting. Χρησιμοποιείται από όλους τους αθλητές που κάνουν αγωνιστικές ρίψεις με casting καλάμια, ziplex κ.τ.λ, και multiplier μηχανές. Εγώ δεν μπορώ να την χειριστώ με τέλια ελεύθερο αλλά έχω το πάντα λίγο πιο χαλαρό απ' ότι πρέπει και με feathering κερδίζω 2-3 μέτρα στην βολή.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Guys :)
The name of the game is TRIAL AND ERROR :lol: :wink:

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by C&R »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Guys :)
The name of the game is TRIAL AND ERROR :lol: :wink:
Ακριβώς! 8)

Καλημέρα καθηγητές. Ποτε ξεκινούν τα μαθήματα? :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by MariosK »

Ρε Γιαννή εν να καμεις κανέναν group στα επιμορφωτικά να ερκούμαστε? :lol: :lol: :lol: Η τάξη θα είναι στην Βασιλού :shifty: :P.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by caveman »

MariosK wrote: Η τάξη θα είναι στην Βασιλού :shifty: :P.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by C&R »

Ok ρε να σας κλείσω την αίθουσαν με τον Rolando. Nα κάμνετε cast απέναντι προς το καπαρέ να πιάνετε "αμπελοπούλια". Κλειστά τα φρένα.. :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by MariosK »

C&R wrote:Ok ρε να σας κλείσω την αίθουσαν με τον Rolando. Nα κάμνετε cast απέναντι προς το καπαρέ να πιάνετε "αμπελοπούλια". Κλειστά τα φρένα.. :lol:
:lol: :lol: :lol:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:Ok ρε να σας κλείσω την αίθουσαν με τον Rolando. Nα κάμνετε cast απέναντι προς το καπαρέ να πιάνετε "αμπελοπούλια". Κλειστά τα φρένα.. :lol:
Δέχουμαι, αλλά θέλω αλλο μιά Revo σαν αμοιβή (sorry Tryfon!!! - αλλά αμα φκεί αριστερόχειρη η Exo δέχουμαι τζαι που τζείνην!) :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα, αυτό που έγραψα και διαφώνησε ο Μάριος (του οποίου η άποψη είναι σεβαστή) δεν προέρχεται τόσο από ίντερνετ ή βιβλία / περιοδικά όσο από αυτό που έγραψε ο Ευάνθης. Μετά από 5 χρόνια χρήσης low profile και round baitcasters (περίπου 90 με 95% χρήση σε σχέση με spinning reels) κατέληξα σε αυτό, παρατηρώντας το ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ (και ξεμπλέκοντας ή αλλάζοντας μυσίνα / νήμα επανειλλημέννα! :roll: :evil: ). Ειδικά με τα spinnerbaits, αλλά σε μικρότερο βαθμό με τα creatures και jointed lures, η αντίσταση του αέρα τα κάνει να χρειάζονται διαφοροποίηση στην ρύθμιση. Για παράδειγμα, χωρίς ενάντιο αέρα, έχω βρει εμπειρικά ότι με την Revo STX πρέπει να έχω τα μαγνητικά φρένα γύρω στο 6 με 7 για spinnerbaits και γύρω στο 4 για worms/ senkos. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που εάν μπορώ (πχ με το αυτοκίνητο δίπλα) κουβαλώ πολλά καλάμια και το καθένα έχει την δική του χρήση. Έτσι, δεν χρειάζεται κάθε φορά που αλλάζω δόλωμα να ελέγχω σε τι φρένα έχω την μηχανή. Αυτό φυσικά αλλάζει όταν λόγω περπατήματος παίρνω μόνο ένα-δυό καλάμια...

Πάντως, είναι αλήθεια, ότι ειδικά για baitcasters τίποτα δεν αγγίζει την εμπειρία, και προσωπικά δεν έχω μετανιώσει ΚΑΘΟΛΟΥ για την στροφή μου σε baitcasters αντί spinning reels...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: New ''EXO'' reels and rods from Quantum

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote:Ok ρε να σας κλείσω την αίθουσαν με τον Rolando. Nα κάμνετε cast απέναντι προς το καπαρέ να πιάνετε "αμπελοπούλια". Κλειστά τα φρένα.. :lol:
:text-lol: :text-lol:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ρολανδο :text-callme: οταν εχει τα conditions που σου πα να ερθω να τα γλεντησουμε :wink:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”