Sea Feeder fishing

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Sea Feeder fishing

Post by giannosP »

Το feeder εν ακουστικε για θαλασσα , αραγε δουλευει?? Με μια ζωντανη γαριδουα, και το fedder γεματο τροφη! :think:
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Sea Feeder fishing

Post by chrysanthos9 »

εδωκιαμσα το ρε φιλε εγω αλλα οι με καλαμια τελια ελαφρια κτλ με καλαμια του καστινγ μαλαγρωτη που ειχε μεσα μπασμο τροφη με γαυρο και μακρυ παραμαλλο με ακροβατη επιασα λιους μουρμουρους εκει πυο το καστινγ δεν δουλευε
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Sea Feeder fishing

Post by giannosP »

Εσκευτικα το για λιμανια! μαλαγροτη με μπικατινι και παραμαλλο με μικρο αγγιστρουι, πρεπει να εν καλο!
Life is a game....Fishing is serious!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Sea Feeder fishing

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Kαλημερα Γιαννο :)
Προκειται για μια απο τες καλυτερες μεθοδους η οποια εχει εξαιρετικη εφαρμογη στον τοπο μας (ελεω αμμου).
Μπορεις να χρησιμοποιησεις μακρια καλαμια σπιννινγκ, κυπρινοκαλαμα αλλα καλυτερα τα εξειδικευμενα καλαμια για τον σκοπο αυτο.
Εχω δει καποια στην συλλογη του Κωσταντινου του Καλογηρου :idea: Ρωτα τον και θα σου πει.
Τις ησυχες μερες/νυχτες μπορεις να χρησιμοποιησεις σταντ του κυπρινου με τα καλαμια χαμηλα, παραλληλα στο νερο με ειδοποιητες.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Sea Feeder fishing

Post by apsavvas »

Κύριε Ευάνθη μου θύμισες την μέρα που έκανε το φιλικό διαγωνισμό του φόρουμ πριν κάτι χρόνια στη παραλία του Cavernos και ψάρευες ακριβώς όπως ανάφερες πιο κάτω τις τσιπούρες.
The only source of knowledge is experience

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Sea Feeder fishing

Post by giannosP »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Kαλημερα Γιαννο :)
Προκειται για μια απο τες καλυτερες μεθοδους η οποια εχει εξαιρετικη εφαρμογη στον τοπο μας (ελεω αμμου).
Μπορεις να χρησιμοποιησεις μακρια καλαμια σπιννινγκ, κυπρινοκαλαμα αλλα καλυτερα τα εξειδικευμενα καλαμια για τον σκοπο αυτο.
Εχω δει καποια στην συλλογη του Κωσταντινου του Καλογηρου :idea: Ρωτα τον και θα σου πει.
Τις ησυχες μερες/νυχτες μπορεις να χρησιμοποιησεις σταντ του κυπρινου με τα καλαμια χαμηλα, παραλληλα στο νερο με ειδοποιητες.
Γιατι χριαζονται ειδοποιητες, με ενα ''καθαροαιμο'' καλαμι feeder, να το βαλης να καμνει γωνια η μυσινα με το καλαμι,οπος τοποθετουνται στον φρακτη! :think:
Life is a game....Fishing is serious!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Sea Feeder fishing

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κυριως λογω της νυχτας.
Αν ομως εχεις συνεχεια τσιμπιες, ΝΑΙ ειναι καλυτερα να μεινεις με ενα καλαμι, παραλληλα προς την ακτογραμμη και τα λοιπα οπως στο φραγμα.

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Sea Feeder fishing

Post by giannosP »

Η βολες θα πρεπει να εν μακρινες?? λογικα καμια 15 μετρα! :think:
Life is a game....Fishing is serious!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Sea Feeder fishing

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αυτο ειναι πολυ σχετικο με τον τοπο και πολλους αλλους παραγοντες :idea:
Στο ψαρεμα ''the name of the game'' ειναι ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ :!:

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Sea Feeder fishing

Post by nicolas theocharous »

giannosP wrote:Η βολες θα πρεπει να εν μακρινες?? λογικα καμια 15 μετρα! :think:
φιλε εγω αν θα επιεννα με 2 καλαμια feeder το ενα θα το ερειχνα εκει που σπαζει το κυμα λιγο πιο πισω και το δευτερο μεσα.

σωστος ο κυριος Ευάνθης αν δεν πειραματιστεις εν καμνεις τιποτε ρε φιλε... ποσες φορες ειδαμε πειραματισμους καποιων που ειχαν εξαιρετικα αποτελεσματα αν και οι θεωριες ηταν εναντια στα δεδομενα της Κυπρου??

π.χ. ο Χαμπης με το fly fishing, ακομα θυμουμε το μιλοκοπι που εφκαλε ο Γκρεγκ πανω στο spinning, τους μουρμουρους με τον Κωτσιο με την βαρκα σε παραλια που αμαν καμεις casting εν πιαννεις τσιμπια ενω 200 μετρα πιο μεσα καμνουν παρελαση οι μουρμουροι... Εν ολα θεμα πειραματισμου αλλα θελει και πιστη, να το πιστευκεις εκεινο που καμνεις :wink: :wink: :wink:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Sea Feeder fishing

Post by giannosP »

μπραβω τζαμε που σπαζη το κυμα! Εγω ενα σειρνω το feeder τζαμε , και 2-3 καλαμια casting μεσα! Τα παντα εν ο πειραματισμος, με πειραματισμο εκαταφρα να πιασω το πρωτο μου λαυρακι! :D Μυλοκοπι στο spinning?? :o ενταλος?
Life is a game....Fishing is serious!

Nikolas Nklou

Re: Sea Feeder fishing

Post by Nikolas Nklou »

giannosP wrote:μπραβω τζαμε που σπαζη το κυμα! Εγω ενα σειρνω το feeder τζαμε , και 2-3 καλαμια casting μεσα! Τα παντα εν ο πειραματισμος, με πειραματισμο εκαταφρα να πιασω το πρωτο μου λαυρακι! :D Μυλοκοπι στο spinning?? :o ενταλος?
χιχιχιχιχιχι εν μυστικα τουτα :lol: :D :D :D

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Sea Feeder fishing

Post by giannosP »

εε Νικολη μολοα! :D
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Sea Feeder fishing

Post by konstantinos kalogir »

giannosP wrote:εε Νικολη μολοα! :D
Ξεκίνα πιάννε τα με τους αμερικάνους που εν πιο σίουρη δουλειά, με το ψεύτικο πρέπει να είσαι πολλά μάστρος για να πιάεις μυλοκόπι (ή πολλά πολλά μάστρος για να φκάλεις μούρμουρο --> ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΦΙΤΗΣ) :lol: :lol:

Nikolas Nklou

Re: Sea Feeder fishing

Post by Nikolas Nklou »

konstantinos kalogir wrote:
giannosP wrote:εε Νικολη μολοα! :D
Ξεκίνα πιάννε τα με τους αμερικάνους που εν πιο σίουρη δουλειά, με το ψεύτικο πρέπει να είσαι πολλά μάστρος για να πιάεις μυλοκόπι (ή πολλά πολλά μάστρος για να φκάλεις μούρμουρο --> ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΦΙΤΗΣ) :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”