Εγγλέζικο - Αντένα

Post Reply
fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Εγγλέζικο - Αντένα

Post by fISHANDCHIPS »

Ανοίγω τουτο το θέμα να πουμε τις απόψεις μας για αυτές τις 2 τεχνικές.
Πότε προτειμάτε την μια και πότε την άλλη ,αναλόγος ... συνθηκών,ειδος ψαριών,τοποθεσια (λιμάνια,βράχοι κτλ), ΚΤΛ.
Οι απόψεις να είναι βάση δικών σας εμπειριών στην Κύπρο χωρις να υπάρχη επιρεασμός απο περιοδικά και DVD του εξωτερικού
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εγγλέζικο - Αντένα

Post by admin »

παλιά ήμουν φανατικός της ανντένας αλλα απο τότε που έμαθα το εγγλέζικο ξέχασα που την έχω βάλει. Νομίζω το Εγγλέζικο σου δίνει παραπάνω self confidence ή έστω πές το ψέυδαίσθηση ότι μπορείς να πιάσεις το τέρας. Φυσικά είναι πολύ πιο ξεκούραστο ψάρεμα όταν το δουλεύεις σωστά και πολύ πιο εύκολο . Μπορείς να προσαρμοστείς εύκολα σε απόσταση και βάθος κάτι που σε περιορίζει η ανντένα

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εγγλέζικο - Αντένα

Post by fISHANDCHIPS »

εγω είμουν φανατικός του εγγκλέζικου αλλά απο τότε που απεκτισα πεθερό :violin: άλλαξα και έγινα αντενάρης.
Εκάμαμε πολλά ψαρέματα μαζί και μπορεσα να συγκρίνω τις 2 τεχνικές.
Τα ψάρια που ψαρεύκουμε συνήθως είναι μελάνα,σορκός,σκάρος και κουρκούνα.
Και τα 4 θα τα βρείς αρκετά κοντα έτσι το θέμα ακτίνας ψαρέματος σταμάτησε να με προβληματίζει.
Το άλλο θετικό που έχει η αντένα είναι η αμεσότητα στο κάρφωμα
Επίσης με την αντένα μπορώ να έχω τον έλεγχο σε ταραγμένη θάλασσα (ως συνήθως ο σορκός και η μελάνα θέλουν τέτοια θάλασσα)
Ενα αρνητικό είναι οτι δεν μπορείς να παλέψεις μεγάλο ψάρι.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα κατά της αντένας σε σχέση με το εγγλέζικο αλλά για τα ψαρέματα μου η αντένα καλύφκει με σε μεγαλύτερο βαθμό απο το εγκλέζικο
Το εγκλέζικο θα το ψαρέψω κάποτε σε σχετικά ήσυχα και βαθιά νερά ή σε λιμάνι για κέφαλους.
Με το λαβράκι δεν ασχολήθηκα ,αν θα ψάρευα τοτε θα προτημούσα το εγγλέζικο
Το μπολονεζ προς το παρόν δεν μου έκατσε 8-)
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Εγγλέζικο - Αντένα

Post by caveman »

Εγγλέζικο:
κέφαλους, λαβράκια, τσιπούρες
Αντένα:
μελάνες, γόππες, φατσούκλια, σορκοί

Το εγγλέζικο για μένα δουλεύει καλύτερα για "μεγαλα" ψάρια, ψάρεμα υπομονής που θα βάλεις πάνω μια ζωντανή γαρίδα, θα την κατεβάσεις στα 4 μέτρα βάθος μες το λιμάνι και θα περιμένεις με τες ώρες για μια τσιμπιά.
Την αντένα θα την πάρα άμα θέλω να βγάλω στα γρήγορα αρκετά ψαράκια να ποσκολιστώ/να περάσω ωραία... για πασιαμά δλδ αλλά εκτώς που τούτο θα επάεννα τζιαι σε πιο σοβαρό ψάρεμα με την αντένα για σορκούς. Θα προτιμούσα την αντένα για σορκούς διότι διά μου άμεσο κάρφωμα αλλά κιρίος καλύτερο και πιο άμεσο χειρισμό της θέσης του φελλού σε φουρτουνιασμένη θάλασσα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εγγλέζικο - Αντένα

Post by angiec »

Στο εγγλέζικο δεν έχω πείρα ,το παλεύω , αλλά η Αντένα μου έδωσε από όλα τα ψάρια λαυράκια ΄τσιπούρες σορκούς μελάνες κουρκούνες σκάρους μούρμουρους .και καλά ψάρια . Τώρα το άσχημο είναι ότι δεν κρατάει τα πολύ μεγάλα και πολλές φορές μου έσπασαν το καλάμι και δεν συμφέρει , έχει όμως άμεσο κάρφωμα !!!!!!!!!!!!!!.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Εγγλέζικο - Αντένα

Post by maratheftis »

Εγω συνηθως χρησιμοποιο το εγγλεζικο οταν παω καστινκγ ..η αντεννα νιωθω οτι με περιοριζε σε πολλους τομεις. Αλλα τζιαι τα δυο εχουν τη χαρη τους...αλλο ομως να σφυρα η μηχανη τζιαι να παλευκεις το ψαρι...για εμενα εν τζινο....
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Εγγλέζικο - Αντένα

Post by fISHANDCHIPS »

maratheftis wrote:Εγω συνηθως χρησιμοποιο το εγγλεζικο οταν παω καστινκγ ..η αντεννα νιωθω οτι με περιοριζε σε πολλους τομεις. Αλλα τζιαι τα δυο εχουν τη χαρη τους...αλλο ομως να σφυρα η μηχανη τζιαι να παλευκεις το ψαρι...για εμενα εν τζινο....
Οντως έχουν και τα 2 την χάρη τους
Εγω ψαρευκω συστηματικά το εγγλέζικο στα φράγματα και τζαμέ κατααβαινω πραγματικά τις δυνατότητες του και τα θετικά του.
Οσο για το σφύρηγμα,το ποιο πιθανον να σου το κάμει κανένα λαβράκι φάντασμα ή κέφαλος τα οποία δεν ψαρεύω ... στον σορκό αν αφησεις την μηχανή να σφυρήσει,το πιο πιθανό είναι να σφυρήσει και το ψάρι.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”