Fly Fishing εξοπλισμος

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

MariosK wrote:To link στο facebook δεν μου το δείχνει.
η φώτο είναι του Daniel Goz
Attachments
aspios.jpg
aspios.jpg (55.9 KiB) Viewed 5219 times
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

ΟΚ εν epoxy streamer (like). Δεν ξέρω ποιον ακριβώς είναι αλλά που την φωτογραφία ξέρω ακριβώς πως να το κάμω. Δεν έχω holo tape αλλά μπορούμε να βάλουμε tinsel ή να παραγγείλουμε holo tape αν θέλεις που το ebay.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Καλό καλό! Φαντάζομαι θα δουλεύει πολλά και στα λαβράκια & τούρνες... εσύ κάμε τζιαι γω καλύφκω τα έξοδα! :mrgreen:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

caveman wrote:Καλό καλό! Φαντάζομαι θα δουλεύει πολλά και στα λαβράκια & τούρνες... εσύ κάμε τζιαι γω καλύφκω τα έξοδα! :mrgreen:
Μόλις βρώ λίον χρόνο θα κάμε έναν 1/0 και να μου πεις την γνώμη σου.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Ακόμα εν στέγνωσε τέλια η εποξική για να φανούν τέλεια τα χρώματα αλλά πέμου την γνώμη σου.
Attachments
Aspios.jpg
Aspios.jpg (66.38 KiB) Viewed 5139 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Έτην τζε σήμερα που εστέγνωσεν.
Attachments
fly.jpg
fly.jpg (45.63 KiB) Viewed 5080 times

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Τέλειο ρε φίλε!!! Θα τα γμσει όλα, τιλάπιες, πέρκες & λαβράκια!! Στείλε μου το συντομότερο να πάω να το δοκιμάσω!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by konstantinos kalogir »

MariosK wrote:Έτην τζε σήμερα που εστέγνωσεν.
Cyprus has talent 2011! :D :clap: :clap: :clap:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Αν έρτεις κάτω για δουλειά πιάσμε τηλέφωνο να βρεθούμε να σου την δόκω τζε να σου δόσω τζε νύμφες. Αν θα αρκήσεις κάμε μου ένα τηλέφωνο να κανονισουμε να σου τα στείλω αν τζε σκέφτουμε κανένα ψάρεμα Σ/Κ οπότε μπορεί να σου της φέρω τζίολας :wink:.

Κωνσταντίνο thank you ρε φίλε. Εχώ ψουμιά πολλά ακόμα όμως να φάω :D.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Μάριε, ξέρεις να μου πεις κάτι σχετηκά με το taper του fly line πότε και γιατί DT ή WF κτλ. Έχει σχέση με το action του καλαμιού? Έχει σχέση με τι? Ξέρω ότι αν έχω πάνω fly line με WF θα μπορώ να ρίχνω πιο μακριά/πιο εύκολα αλλά έχει κάποια άλλη σημασία? Αν πιάσω γρήγορα βυθιζόμενο σχοινάκι με WF θα βυθίζεται πολλά πιο γρήγορα? Τζιαι γιατί και πότε το καθένα εν ε κατάλβα :? :think:
Εμείς να γοράζουμε μόνο WF τζιαι κανεί?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Φίλε η διαφορά του Double Tappered (DT) με το Weight Forward (WF) είναι καθαρά θέμα βολής. Το WF διά σου μεγαλύτερη απόσταση στην βολή αλλά είναι λίγο ποιο δύσκολο να το χειριστείς γιατί πρέπει να έχεις τουλάχιστο 10 μέτρα σχοινί έξω που την μύτη του καλαμιού για να πετύχεις το βέλτιστο loop. Αντίθετα το DT με 5 μέτρα κάμνεις loop όμως οι βολές είναι πολλά ποιο κοντινές. Επίσης το DT εν ποιο οικονομικό γιατί αν καταστραφεί η μιά μεριά που είναι tappered μπορείς να το γυρίσεις και να το χρησιμοποιήσεις και ανάποδα ενώ στο WF δεν μπορείς να το κάμεις τούτο γιατί η άλλη πλευρά δεν είναι tappered.

Για το θέμα της βύθισης νομίζω εξαρτάται καθαρά που το είδος του σχοινιού αν είναι tappered ή όχι. Δεν διάβασα κάπου να λαλεί ότι το WF εν ποιο καλό για sinking από το DT. Υπάρχουν νήματα που είναι όλο sinking ή μπορεί να είναι και μόνο sinking tip, δηλαδή τα πρώτα 2-3 μέτρα.

Εγώ το πρώτο set-up που έστεισα για λαβράκι επειδή ήθελα να σύρνω μακριά έβαλα WF7 και floating για να μεν πλέκεται με τις παλλούρες τζε να τρίφκετε στο σχοινί τζε να καταστρέφεται. Βάλω παράμαλλο 2-3 μέτρα και έχω τζίνη την βύθηση. Τωρά το επόμενο set-up για κοντινές βολές σκέφτουμε για DT αλλά εν είμαι σίουρος ακόμα. Έχω μια μηχανή με DT πάνω και θα πάω να την δοκιμάσω και θα σου πω αν και νομίζω το WF εν all-around αφού και κοντινές βολές μπορείς να κάμεις απλά όι τόσο μεγάλη ακρίβεια.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Καλημέρα!
Άρα, να ξέρω ότι το DT είναι κιρίος για ψάρεμα σε ποταμό που θέλεις ακρίβεια στην βολή, που πρέπει να πετύχεις την πέστροφα ακριβός πας την κκελλέν για να την πιάσεις, άρα σε μας δαμέσα... εν θα έχει κανένα νόημα να πιάσουμε DT!
Εντομεταξή, και με το WF έχω κάποιο έλεγχο στο που θα κάτσει η μούγια μου αλλά σίγουρα παίζει 1-2 μέτρα δεξιά-αριστερά τα οποία όμως δεν επιρεάζουν τόσο πάνω στο ψάρεμα που κάμνουμε δαμέσα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Ναι νομίζω για τα δεδομένα της Κύπρου για ψάρεμα από την ακτή είναι καλύτερα το WF. Εδοκίμασα και ένα DT σήμερα αλλά δεν ήταν το ιδανικό για το καλάμι οπότε δεν μπορώ να κρίνω. :neutral:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Μάριε, ήρτα σε επαφή με μουγιο-κατασκευαστές που την Κένυα!! Έχουν αρκετά μεγάλη συλλογή, αρκετά χαμηλές τιμές τζιαι κάμνουν τζιαι ότι μοντέλο τους στείλεις φωτογραφία.
Αρέσαν μου πάρα πολλά οι "μούγιες" που κάμνουν για αλμυρό νερό: που γαρίδες και καβουράκια μέχρι baitfish για tarpon είναι $9 η δωδεκάδα!
Γράψε μου ένα mail να σου στείλω τις λίστες.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα Μαριε :)
Εγω φερνω που την ΟΥΓΑΝΔΑ τζιαι που το ΤΟΥΜΠΟΥΚΤΟΥ :o :o :o
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “Fly Fishing”