1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by plenom'metatopsarem? »

Λάζαρε, εννα ρίχνουμε ο ένας πάνω στον άλλο! Ποια Ταμασο?! Σε 1 ώρα (και πολύ είπα) μπορεί να την περπατήσεις ολόκληρη!
Η Καλαβασός, πώς δεν έχει structure?!Και παλλούρες και ρηχά νερά και γκρεμούς και δέντρα έχει...
Δεν πιστεύω πως ήταν λάθος η επιλογή του φράκτη. Σοβαρά τώρα!Είναι από τους πλέον κατάλληλους! Απλά...πέσαμε σε άσχημη μέρα. Γνώμη μου...

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by bassman »

giannosP wrote:εγω εμετρισα το 28cm με κληστο στομα, ειπαρχη περιπτοση να εφτανε τους 30 με ανηχτο?
Όχι. Η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη αφού το κάτω χείλος του λαβρακιού προεξέχει αρκετά. Άσχετα όμως, μόνο το ότι έπιασες ψάρι αυτού του μεγέθους τη συγκεκριμένη μέρα είναι σίγουρα επιτυχία.
Attachments
bassmouth.jpg
bassmouth.jpg (39.58 KiB) Viewed 4818 times
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:εξηγατε μου και μενα τι εν το φλιππινκ?
Ρε! Μεν περτιπαίζεις τον κόσμο! :mrgreen:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote:
Greg wrote:εξηγατε μου και μενα τι εν το φλιππινκ?
Ρε! Μεν περτιπαίζεις τον κόσμο! :mrgreen:
Εν κάτι όπως το φαππινγκ ρε Greg αλλά αντί για λίτσες κάμνεις το για λαβράκια :P

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
C&R wrote:Θα το εκτιμούσα αν έχετε οποισδηποτε παρατηρήσεις οι εισηγήσεις για την διοργανώση. Η γνώμη σας είναι πολύ σημαντική.
Όσον αφορά τον επόμενο διαγωνισμό ανεπίσημα σας λέω ότι θα γίνει η πριν η μετά το spawing. Πάντως οι κανονισμοί μάλλον δεν θα είναι ακριβώς οι ίδιοι. Prepare your teams... :wink:
Φιλε πιστευω pre spawning και οι ομαδες να ειναι των 2 ατομων.
Ετσι 8α κρηθει και η συνεργασια, τεχνικη , στρατιγικη και αν ο ενας δεν τραβα την συγγεκριμενη μερα να μπορει να τον καλυψει ο partner του.
Το ομαδικό (2 ατόμων) δεν είναι άσχημη ιδέα. Αλλά λάβετε υπ'όψιν ότι ίσως πολλοί να μην έχουν άτομα με τα οποία να μπορούν να δουλέψουν σαν ομάδα γιατί απλούστατα το λαβρακοψάρεμα μπορεί να είναι και ένα μοναχικό σπορ. Αν τα μέλη όμως συμφωνούν και δέχονται, τότε ίσως να είναι πολύ καλή ιδέα. Μπορούμε να το δούμε στην ΓΣ τον Γεννάρη.

Εγώ θα προτείνω κάτι άλλο: Δύο αγώνες τον χρόνο: Ένας άνοιξη, ένας φθινόπωρο, με συγκεντρωτική βαθμολογία. Οι τρεις πρώτοι επιλέγονται και ανταγωνίζονται τους 3 πρώτους από τους αντίστοιχους αγώνες του RBL. (Αυτό δεν αποκλείει την εισήγηση για ομαδικό αγώνα αφού θα είναι γνωστό ποιο άτομο της ομάδας έπιασε ποιο ψάρι. Απλά πιστεύω ότι έτσι δίνεται άλλο ένα ανταγωνιστικό κίνητρο στους Κύπριους ψαράδες!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by (CyBasser) »

Σχετικά με την επιλογή φράγματος:
πρέπει να ληφθεί υπ'όψιν ότι η επιλογή φράγματος γίνεται πολύ πριν γίνει ο αγώνας. Όταν επιλέχθηκε, η Καλαβασός ήταν "χογλαστή" (HOT!) αλλά στις λίγες βδομάδες πριν τον διαγωνισμό τα πράγματα άλλαξαν. Με όσους μίλησα μου είπαν ότι είδαν ψάρια αλλά ήταν ακατάδεκτα! Δυστυχώς όταν προγραμματίζεται ένας αγώνας δεν μπορείς να ξέρεις πως θα είναι η συμπεριφορά των ψαριών την στιγμή του αγώνα.

Όσον αφορά το θέμα "ποιότητας" αν μπορώ να το πω έτσι, έχω παει με το RBL είτε σαν κριτής είτε σαν διαγωνιζόμενος σε όλα τα γνωστά λαβρακοφράγματα της Κύπρου πλην του Ξυλιάτου. Εν θέλω να είμαι κακός, αλλά η Ταμασός είναι σίγουρα η ... τελευταία επιλογή. Λιγότερος χώρος, λιγοστό structure, πολλύ μικρόψαρο (λαβράκια κάτω των 25εκ) που δυσκολεύουν τα πράγματα. Οι διαγωνιζόμενοι του RBL της έδιναν 3-4 γύρους στις 7 ώρες του αγώνα και ελάχιστα ψάρια ήταν μετρήσιμα ως καλά. Γιάννο, η Καλαβασός έχει απίστευτο structure (συμπεριλαμβανομένων παλλούρων!!!), απλά δεν το εντόπισες! Επίσης, είναι το μόνο από τα μεγάλα φράγματα που έχει ζωντανή πρασινάδα (χόρτα) ολόχρονα στον βυθό, που σημαίνει ότι τα λαβράκια εκεί έχουν κάποιες διαφορετικές συνήθειες!

Νομίζω τον επόμενο διαγωνισμό ρε Γιάννη να τον κάμουμε Dark Side και μόνον!!! :lol: :lol: :lol:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by C&R »

bassman wrote:
giannosP wrote:εγω εμετρισα το 28cm με κληστο στομα, ειπαρχη περιπτοση να εφτανε τους 30 με ανηχτο?
Όχι. Η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη αφού το κάτω χείλος του λαβρακιού προεξέχει αρκετά. Άσχετα όμως, μόνο το ότι έπιασες ψάρι αυτού του μεγέθους τη συγκεκριμένη μέρα είναι σίγουρα επιτυχία.
Σωστά και για να είμαστε ξεκάθαροι στους κανονισμούς του αγώνα αναφαίρετο ότι οι διαγωνιζόμενοι μπορούσαν να μετρήσουν το ψάρι με ανοικτό η κλειστό στόμα.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by C&R »

Ευχαριστώ όλους για τις εισηγήσεις οι οποιες είναι πολύ ενδιαφέρουσες.

Περιμένω περισσότερες.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by Greg »

εγω επιμενω να δειτε το θεμα του σαββατου, διοτι βολευει καποια μελη του συνδεσμου περισσοτερο, και ψαρευουν και λιγοτεροι παρανομοι το σαββατο και συμφωνω με το predator ο διαγωνισμος να γινεται σε δυσκολη περιοδο οπου υπαρχουν ψαρια αλλα ειναι δυσκολα
Esox Lucius

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by plenom'metatopsarem? »

Greg wrote:εγω επιμενω να δειτε το θεμα του σαββατου, διοτι βολευει καποια μελη του συνδεσμου περισσοτερο, και ψαρευουν και λιγοτεροι παρανομοι το σαββατο
Ίσως Σάββατο είναι καλύτερα. Μπορείτε να το θέσετε σε ψηφοφορία :)

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by bassman »

plenom'metatopsarem? wrote:
Greg wrote:εγω επιμενω να δειτε το θεμα του σαββατου, διοτι βολευει καποια μελη του συνδεσμου περισσοτερο, και ψαρευουν και λιγοτεροι παρανομοι το σαββατο
Ίσως Σάββατο είναι καλύτερα. Μπορείτε να το θέσετε σε ψηφοφορία :)
Το Σάββατο ίσως αρκετοί να εργάζονται ή να έχουν τα παιδιά τους ιδιαίτερα, ή να πρέπει να πάνε για ψώνια κλπ. Αλλά να το δούμε.
I'd rather be fishing!

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by Στάθης »

Greg wrote: συμφωνω με το predator ο διαγωνισμος να γινεται σε δυσκολη περιοδο οπου υπαρχουν ψαρια αλλα ειναι δυσκολα
+1

Θεωρώ την Καλαβασό σαν Νο1 επιλογή επειδή εκτός των λόγων που προανάφερε ο Ρολάνδος, βρίσκεται σε ένα σημείο που μετριάζει την απόσταση από όλες τις επαρχίες.
Για το φλιππιν συμφωνώ με τον ορισμό του Μάριου Κ. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
no whey no gain

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by psarakas »

Άτε κόψετε κουβέντα. Πότε ο επόμενος? Νιόβρη, Φεβράρη ή Μάρτη?
Ενδιάμεσα κανένα πεστροφοδιαγωνισμό?
Και συμφωνώ με τον Γκρέκ για διεξαγωγή αγώνων το Σάββατο.
Σημασία δεν έχει τόσο ο φράκτης όσο ότι περνάμε ωραία :)
catch and release

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by giannosP »

C&R wrote:
bassman wrote:
giannosP wrote:εγω εμετρισα το 28cm με κληστο στομα, ειπαρχη περιπτοση να εφτανε τους 30 με ανηχτο?
Όχι. Η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη αφού το κάτω χείλος του λαβρακιού προεξέχει αρκετά. Άσχετα όμως, μόνο το ότι έπιασες ψάρι αυτού του μεγέθους τη συγκεκριμένη μέρα είναι σίγουρα επιτυχία.
Σωστά και για να είμαστε ξεκάθαροι στους κανονισμούς του αγώνα αναφαίρετο ότι οι διαγωνιζόμενοι μπορούσαν να μετρήσουν το ψάρι με ανοικτό η κλειστό στόμα.
Κ.Γιαννη εν διαφονω ουτε και σας αμφισβιτο για το θεμα της μετρησης του ψαριου, αυτο ειναι καθαρα λαθος δικο μου ,που εν εδιεβασα προσεκτικα τους κανονισμους. :roll:
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by giannosP »

MariosK wrote:
giannosP wrote:
Στάθης wrote:Οποτε πάω Ταμασσό το μόνο που κάμνει flipping εν ο εγκέφαλος μου.
Δεν νομίζω να προσφέρεται για έτσι διαγωνισμούς, το πολύ πολύ να περάσουμε που τζιαμέ ύστερα που το διαγωνισμό να σύρουμε μέσα τα μαυροσάκκουλλα που τα σκουπίδια μας.
:naughty: συμφωνω οτι για διαγωνισμους εν προσφερεται, αλλα για fliping and pitching( τουλαχιστο σε τουτη την σταθμη του νερου) εν τελια!
Γιαννο έχει και άλλες τεχνικές εκτός που το F&P. Χαλάρωσε...
Μαριε εγω απλος αναφερα το flipping and pitching διοτι εχουν παραπανω action σαν τεχνικες, και εν πιο εφκολες!
Life is a game....Fishing is serious!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”