Fly Fishing εξοπλισμος

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Fly Fishing εξοπλισμος

Post by christos nic »

Παιδια δεν προσεξα θεμα εξοπλισμος στο fly fishing και ειπα να ανοιξω..
.. βλεποντας μια βιαστικη ματια το Ελληνικο site που εδωσε φιλος προσφατα για fly fishing προσεξα ενα προ'ι'ον απαραιτητο για το fly το <<dry fly floatant>>ειναι ενα προ'ι'ον με βαση την σιλικονη και ο σκοπος του ειναι η στεγανοποιηση της μυγας για να μην βρεχετε και να βυθιζετε και πολλοι ψαραδες το χρησημοποιουν και στο <<νημα-μισηνα>>επισης για να μην βυθιζετε..καπως αλλιως ονομαζετε το νημα αυτο στο fly.. leader νομιζω..
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γνωριζει καποιος αν μπορουμε να βρουμε αυτο το προ'ι'ον σε καποιο καταστημα Κυπρο το dry fly floatant.
ευχαριστω!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Ήταν στην σκέψη μου το άνοιγμα ενώς τέτοιου topic, ίσια που με πρόλαβες Χρίστο :D

Στα Κυπριακά καταστήματα δεν θα έβρεις απολύτος τίποτα σοβαρό!

Ούλλον τζι ούλλον κάνα σχοινάκι, καμιά παλιά μηχανή αλλά τίποτε που να αξίζει... ότι καλό υπήρχε επρόλαβεν το ο Μάριος! :lol:

Όλα από το ίντερνετ φίλε, αναγκαστηκά!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

caveman wrote:ότι καλό υπήρχε επρόλαβεν το ο Μάριος! :lol:
:oops: :lol:

Από το internet Χρίστο.

Μερικά βασικά εργαλεία:
1) Fly rod (καλάμι)
2) Fly reel (μηχανή)
3) Fly line (σχοινάκι)
4) Leader (παράμαλο από μισίνα για leader)
5) Tippet (μικρό παράμαλλο από μισινά που μπαίνει μπροστά από το leader για να μην το καταστρέφει)

Τα 1,2 και 3 έχουν μεγέθη με αριθμούς, π.χ. #5/6 ή #10 κ.ο.κ. Σε ένα σωστό set-up πρέπει το καλάμι, η μηχανή και το fly line να έχουν το ίδιο μέγεθος.

Fly fishing Terms:
1) Tappered (συνήθως αναφέραιται στα leaders και fly lines και ενοωεί την ιδιότητα να μην έχουν το ίδιο πάχος σε όλο το μήκος, π.χ. ένα leader μπορεί να ξεκινά από 0.50mm και να καταλήγει σε 0.16mm. Ο λόγος είναι να σε βοηθά στην βολή)
2) Dry fly (μύγες που επιπλέουν)
3) Wet fly (μύγες που βυθίζονται)

Άτε σιγά σιγά να κάμουμε μια λίστα :)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Στο περίπτερο του Ιάκωβου προχτές στην έκθεση μου έλεγε ότι θα παραλάβει σύντομα καλάμια μούγιας από την Βουλγαρία, τα φιλσταρ! Ελπίζω σύντομα να αρχίσουμε να βλέπουμε καλό μουγιο-εξοπλισμό και δαμέσα!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by christos nic »

Επισης 2 απαραιτητα αξεσουαρ για το fly fishing που πολλοι δεν τα θεωρουν απαραιτητα ειναι..

τα γυαλια του ηλιου και το καπελο..

η χρηση τους ειναι προστατευτικη κυριως για αποφυγη του τραυματισμου μας οταν με μεγαλη ταχυτητα μας κτυπηση η μυγα κατα το πεταγμα της το οποιο ειναι πολυ πιθανο να συμβει και απο τα κλαδια που μπορει να μας κτυπησουν περνοντας διπλα απο δεντρα..

ακομα μερικα απαραιτητα ειναι το γιλεκο για να μας δωσει ελευθερια κινησεων κατα το πεταγμα και μια μικρη αποχη τυπου ρακετας στεραιωμενη στην πλατη μας.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Μια ντουζίνα μούγιες μόνο 3.27 δολλάρια!!! Μόνο... εν ξέρω αν στέλνουν Κύπρο :lol:

http://www.fliesperdozen.com/shop/nymphs.html
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by psarakas »

caveman wrote:Μια ντουζίνα μούγιες μόνο 3.27 δολλάρια!!! Μόνο... εν ξέρω αν στέλνουν Κύπρο :lol:

http://www.fliesperdozen.com/shop/nymphs.html

Shipping:
We ship all our flies vis FedEX, UPS, DHL and OWC. In all cases the Tracking numbers are provided to the customer.

We welcome customers with their own accounts with courier companies. That way the shipping cost is avoided.

In most cases the shipping is approximately US$ 35.00 to ship to many parts of the World useing the above mentioned companies. This is subject to change with time and without warning due to Flanctuation in Currencies.

:) :)
catch and release

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by Sailor »

μα αν σε χρεωσουν 35 για να τες στειλουν εν εξικι σου

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Κοπέλλια διάτε μου εμέναν 2.5 ευρώ να σας τις δείνω :lol:. Τα υλικά πάνω σας όμως :P :P :P

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Μάριε, τωρά που εφάνηκε κίνηση πάλε... μπορείς να μου δέσεις άμα έβρεις χρόνο λίγες μαύρες νύμφες με χρυσό κεφάλι?? πλιιιις :pray: αλλά όσο πιο ελαφρυές γίνετε α! θέλω να έχουν πολύ αργή βύθηση :mrgreen:
Εντομεταξή... αν μας κάμεις τζιαι καμιάν καφέ, μπλε ή κόκκινη εν τζιαι χαλά με, βάλε εσύ φαντασίαν τζιαι γω θα τες ψαρέψω!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

caveman wrote:Μάριε, τωρά που εφάνηκε κίνηση πάλε... μπορείς να μου δέσεις άμα έβρεις χρόνο λίγες μαύρες νύμφες με χρυσό κεφάλι?? πλιιιις :pray: αλλά όσο πιο ελαφρυές γίνετε α! θέλω να έχουν πολύ αργή βύθηση :mrgreen:
Εντομεταξή... αν μας κάμεις τζιαι καμιάν καφέ, μπλε ή κόκκινη εν τζιαι χαλά με, βάλε εσύ φαντασίαν τζιαι γω θα τες ψαρέψω!!
Να σου κάμω φίλε όσες θέλεις. #10 και #12?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Ναι Μάριε!!! Κάμουμε τζιαι με 8ρι αγκίστρι τζιαι μες την σεζόν του 2012 προβλέπω αναμισάρες τιλάπιες!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

caveman wrote:Ναι Μάριε!!! Κάμουμε τζιαι με 8ρι αγκίστρι τζιαι μες την σεζόν του 2012 προβλέπω αναμισάρες τιλάπιες!!!
ΟΚ έγινεν

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by caveman »

Μάριε, ήβρα ήταν μούγια θέλουν οι ασπιοί!!! Εν να μου κανονίσεις καμιάν?? :idea: :arrow: http://www.facebook.com/#!/photo.php?fb ... =3&theater

Τζιαι, gurgler fly!!!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Fly Fishing εξοπλισμος

Post by MariosK »

Αν με πάρεις μαζί σου να σου κάμω :D :D :D

P.S. Λύφκουμε μόνο το foam σε έτσι χρώμα. Έχω τέλλια άσπρο. http://www.flyfishsaltwaters.com/flygurgler.htm . To link στο facebook δεν μου το δείχνει.

Post Reply

Return to “Fly Fishing”