Κέφαλοι

Post Reply
fisher_man
Posts: 10
Joined: Sun Oct 21, 2007 5:25 pm

Κέφαλοι

Post by fisher_man »

ρε παιδιά γνωρίζει κανένας αν τσιμπούν στη λάρνακα κεφάλι τούτη την εποχή :?: :?:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Post by caveman »

:φυσικά τσιμπούν φιλε μου, εν εποχή τώρα :!: Ενέχω ιδέα για τόπους στην Λάρνακα αλλα σιούρα γιάμε που αίσχη τσιμπούν :lol
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Post by StephanosNic »

μα κέφαλοι έτσι εποχή? ενέν μες τον αύγουστο που eni η εποχή τους?
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

fisher_man
Posts: 10
Joined: Sun Oct 21, 2007 5:25 pm

Post by fisher_man »

να πάω το σάββατο να δούμε τι da γίνει :shock: :shock:

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Post by PeRoUkKaS »

φιλε προχτές ήμουν στο βασιλικό εγώ, είδα τους πρώτους κέφαλους. "ισηεν" je καλά μεγέθη αλλα δεν είχα ούτε και ένα τσίμπημα που κέφαλο. Ήταν ακριβώς "πουκατο" μου αλλα tpt..

fisher_man
Posts: 10
Joined: Sun Oct 21, 2007 5:25 pm

Post by fisher_man »

ego exei kairo na paw gia kefalous alla eida me ta matia mou thn perasmenh bdomada na bgaloun kefalo me budisti frantziola perioxh mazotou sigoura pano apo tria kila kai porodika na paw na doume kai emeis thn tyxi mas :) :)

Panikos

Re: kefali

Post by Panikos »

cy333 wrote:Βρήκατε καλύτερο resuylt με το να ψαρεύετε πατοτο" με ζουμί για κέφαλους η επιφανειακά με φραντζόλα?
Δυσκολεύομαι να κρατήσω την φραντζόλα στο bottom έτσι βάζω ζύμη αλλα no results.
Μονο επιφανειακά k μέχρι 500 gr ψαρια πήραμε

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: kefali

Post by Someone »

Βαρίδι, αλλά πρέπει να ειδοποιηθεί ο μάστρος του είδους, ο caveman, να σου πεί πώς ακριβώς τα συνδέει.
Δοκίμασε με περαστό μέχρι γραμμάρια πλακέ, τζιαι στο παράμαλλο βάλε το πολυάγγιστρο.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Κέφαλοι

Post by caveman »

Ε όχι τζαί μάστρος :lol: :lol: Όπως τζαί ο φίλος μου ο Κηριάκος(στην φοτογραφία) βάλλω ένα βαρίδι ρεχτό 40γρ. τζαί μετά τον κατσόχειρο ο οπίος έχει ένα "παράμαλλο" 30εκ περίπου από το βαρίδι μέχρι τα αγγίστρια :wink: Τον κατσόχειρο τον δένουμε με νίμα για να αντέχει στην δύναμη του κέφαλου αλλά αν κηνιγάς πελαγίσιους...θέλουν αόρατη μισίνα ιδεμή δεν τσιμπούν, πάντα επέλεγε τα εχμηρότερα αγγίστρια καί μην καρφώννεις το ψάρι αλλά περίμενε να πιαστεί από μόνο του. Εννοείτε ότι κηνιγούμεν μόνο πατοτά, εκτός καί αν θα δοκιμάσεις βραχόδεις περιοχές :wink: Αν ψαρεύεις αφρό και η φρατζιόλα σου βυθίζεται...εν πιράζει φτάννει να μεν βυθίζεται τζαί ο φελλός σου που το βάρος της βρεγμένης φραντζιόλας :lol: Εγώ προσωπικά ένε ψάρεψα ποττέ μου αφρό τους τζέφαλους :roll: Αλλά το Σαβάτο εννά δοκιμάσω έναν τόπο που ρέσσουν πολλοί πελαγίσιοι, τζαί ο τόπος εν ούλλον βράχοι πουκάτο...θα δοκιμάσω για πρότη φορά αφρό...θα σε ενιμερόσω :wink: 8)

Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

cy333
Posts: 5
Joined: Wed Feb 13, 2008 3:44 pm

Re: Κέφαλοι

Post by cy333 »

ιπαμου k για την σούστα ότι βοηθα.....................
δοκίμασε κανένας?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Κέφαλοι

Post by caveman »

OXI OXI OXI :!: Οτιδείποτε εκτός που βοήθεια θα σου προσφέρει η σούστα :o Παιδεύτου πολλά με τες ζίμες σου, μέχρι να καταφέρεις σφηχτές καλές ζίμες που τα υλικά να δένουν άψογα, τζαί εν χρειάζεται σούστα :!: Αν βάλεις σούστα, τα αγγίστρια εννά πιάνουντε τζιπάνο καί όχι στο ψάρι :P Δε το τελευταίο τεύχος του περιοδικού για τους κέφαλους.... κανένας μας που την παρέα δεν βάλλει ποττέ σούστα 8) εννά χάσεις πολλά ψάρκα με την σούστα :P Ούτε ο Γιόργος βάλλει ούτε το Κυριακούι ούτε εγώ :wink:

Image

...ούτε ο Μιχάλης ο Γερμανός...

Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Κέφαλοι

Post by caveman »

Κάμε την ζύμη σου όσον καλύτερα μπορείς, τζαί κάμε έναν στρόππο πιο μικρό από γροθιά, περίπου μισόν της, τζαί ζίμοσε τον πάνο στο παράμαλλο του κατσόχειρου, σφίξε το καλά τζαί δε το νύμα να περνά που μέστην μέση του στρόππου, τζαί κατέβαστον κάτο προς τα αγγίστρια κρατόντας τη ζίμη σου σφιχτά πάρτην κάτο όσπου να μπούν μέσα τα 2 πρώτα αγγίστρια, τζαμέ σφίξε την καμπόσον τζαί ιδιέτερα στα σιμία που βγαίννει το νίμα έξω, τίλιξε σφιχτά τζαί τα τελευταία 2 αγγίστρια μπίξε τα μέσα για καλύτερο κράτημα αλλά δε να φατζίσουν γιρόν του παράμαλλου διότι την ώρα πόννα σπάσει τον κατσόχειρο ο τζέφαλος εν θα αννίξει τζαί εν θα πιαστεί :P

Image


Πρέπει να πω πος όπος τα έγραψα...τζαί εγώ ο ίδιος εσιχίστικα :lol: αν χρειαστής περισσότερο ανάλυση ή διεφκρίνιση πε μου :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
marios_tilliros
Posts: 83
Joined: Sat Mar 01, 2008 6:34 pm
Location: pafos

Re: Κέφαλοι

Post by marios_tilliros »

καμια ζύμη καλή k εύκολη? :D :) : :shock: :lol: :mrgreen: :) :P

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Κέφαλοι

Post by caveman »

φίλε, κάποιες που τες ζύμες που αναφέρονται σε κάποια τεύχοι του περιοδικού, είναι άψογες για το ψάρεμα κέφαλου..... μελέτα τες, δοκίμασε τζαι πε μας αποτελέσματα

...έσχει λίους μήνες να πάω....αλλά εν πολλοί οι τζέφαλοι τωρά, ειδικά οι πόγλαννοι, έσχει παααάραπολούς :D :D άμαν έβρω τζαιγώ χρόνο μπορεί να πάω... αν πάω τζαι έχω αποτελέσματα, θα σου γράψω τζαι τόπο τζαι ζύμη

τζαι μια ωραία φοτωγραφία με τον φίλο Γιώργο....να θημιθούμεν τα "παλιά"
Image
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
renos_g9
Posts: 70
Joined: Wed Mar 05, 2008 9:40 pm

Re: Κέφαλοι

Post by renos_g9 »

φίλοι m να σας πω μια ζύμη. ξέρω το ότι εν παλιά αλλα παλιά m τέχνη koshino. οι περισσότερη μπορεί να την ξέρετε.

την ώρα p κάμνεις το ζυμαρά vallis lion ouzzo. k μόλις κάμεις το ζυμάρι την ώρα p η να το ζυμώνεις "βαρτου" j λείο λάδι !!!
ΤΖΙΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΖΙΑΙ ΕΛΑΛΕΙ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΜΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ. ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΕΠΑΡΤΟΝ ΤΖΙΑΙ ΟΣΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΔΩΣΤΟΝ.... ΤΖΙΑΙ ΤΖΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΙΕΡΕΤΑΣ ΤΖΙΑΙ ΕΝ ΣΟΥ ΠΟΛΟΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΑΫΡΙΝ ΧΑΡΙΣ' ΤΟΝ ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ

Post Reply

Return to “Ψάρια και το ψάρεμα τους”