Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by largemouth »

Την σθγκεκριμενη εχω την για casting σε δθο μηχανες.εδοκμασα κα σε spining και δεν ημουν καθολου ευχαριστημενος
Waiting for the perfect storm

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

largemouth wrote:Την σθγκεκριμενη εχω την για casting σε δθο μηχανες.εδοκμασα κα σε spining και δεν ημουν καθολου ευχαριστημενος
γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος ρε φιλε?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

ειχα την περσυ το χειμωνα σε ενα μηχανακι τουντη μησινα που εστησα για ''λαβρακια'', στο πρωτο κτυπημα που μου εκαμε ενα πολυ καλο κομματι εκοψεν μου τα. επεταξα την και εβαλα νημα να εχω το κεφαλι μου ησυχο
Esox Lucius

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

:think: :think: :think: ως τα τωρα εχω την και δεν μου εφκαλε το παραμικρο προβλημα οταν εφκαλα λιτσες κατω που το κιλο... δυστηχως εν επιασα πανω που κιλο για να δω τις αντοχες τις καλα... :think:

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by largemouth »

Εν ξερη μισηνα και κανει ευκολα κλοστρους για σπινινγ.
Waiting for the perfect storm

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

largemouth wrote:Εν ξερη μισηνα και κανει ευκολα κλοστρους για σπινινγ.
εν νομιζω να μιλουμε για την ιδια μισηνα :naughty: τουτη που εχω πολλα μαλακη μισηνα και δεν σκληρενει που το αλμυρο νερο :think:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by chrysanthos9 »

Ρε Νικολα τη μισινα τη κοκκινη εχω την πανω στη μηχανουα για καστινγ αλλα και για κεφαλους μια χαρα ενι εφκαλα και κεφαλοσς μεγαλους κτλ και εν μου τα κοψαν εχτος που μια φορα :)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by mariosspinning »

ε κοπελια α βαλαω μισηνα φλουοκαρμπον πας το μηχανισμο εθα χρειαστω παραμαλλο που να εννωνω το τεχνητο εννε;θα το εννωνω απευθειας πανω στη μανα :think:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:ε κοπελια α βαλαω μισηνα φλουοκαρμπον πας το μηχανισμο εθα χρειαστω παραμαλλο που να εννωνω το τεχνητο εννε;θα το εννωνω απευθειας πανω στη μανα :think:
εν θα χρειαστεις παραμαλλο αλλα προσεξε με την φλουροκαρπον γιατι αποτι ξερω θα σου κανει τουφες και θα θελει αλλαγη καθε λιο καιρο(πιο συχνα απο μια μονοφιλαμεντ) προτιμησε μονοφιλαμεντ ...δεν χρειαζεσε παραμαλλο ουτε με μονοφιλαμεντ( μιλω για εμενα ,δεν εχρησιμοποιησα ποτε μου παραμαλλο αορατο οταν ειχα μονοφιλαμεντ και τα ψαρια ετσιμπουσαν μια χαρα) :!: :wink:

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by mariosspinning »

ευχαριστω νικολη
:D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:ευχαριστω νικολη
:D
τιποτε φιλε μου!

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Sorkomanis »

MariosK wrote:
mariosspinning wrote:ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
Φίλε οι μισίνες γενικά δεν είναι ιδανικές για spinning αλλά μπορείς να δοκιμάσεις. Τωρά για την συγκεκριμένη που είναι και flurocarbon αν είσαι και αρχάριος πιθανόν να έχεις προβλήματα αφού θα κάμνει πολλές σπίρες και θα σου μπλέκεται στο spool. Αν δεν διαθέτεις 20-25 ευρώ για έναν καλό νήμα τότε πιάσε καλύτερα μια monofilament μισίνα για αρχή κοντά στα 8-10lb και μόλις μαζέψεις λεφτά βάλε νήμα. Όταν θα θέλεις να αγοράσεις νήμα ρώτα εδώ για να σου πούμεν κάποιες συγκεκριμένες μάρκες για να μεν πετάσεις τα λεφτά σου άδικα.
Marie νομίζω η συγκεκριμένη δεν είναι flurocarbon, αλλα flurocarbon coated, νομίζω έχουν διαφορα... αν κάμνω λάθος κάποιος να με διορθώσει. και γραφει πάνω ότι είναι 300 μετρα :think:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Hands up :neutral:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by giannosP »

Γιατι εν βαλης leader flurocarbon??
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by marios »

Sorkomanis wrote:
Marie νομίζω η συγκεκριμένη δεν είναι flurocarbon, αλλα flurocarbon coated, νομίζω έχουν διαφορα... αν κάμνω λάθος κάποιος να με διορθώσει. και γραφει πάνω ότι είναι 300 μετρα :think:
Flluorocarbon πετονια για παραμαλλα λογο του υλικου της πλησιαζει το δεικτη διαθλασης του νερου και ειναι σχεδον αορατη στα ψαρια.
Flouorocoated πετονια ποu χρησιμοποιειται για μανα η για παραμαλλα.Εχει επικαλυψη Flluorocarbon.
Monofilament πετονια για τη μανα
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... ?f=8&t=356
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “SPINNING”