Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

legendguards

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by legendguards »

παλε καλα που επιαετε και τους κεφαλους

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by christos nic »

Christopher wrote:Τελικα το νυχτερινο ψαρεμα ηταν σκετη αποτυχια. Εν ετσιμπισε ουτε μια φορα που τες 3 μεχρι τις 6. Και μετα επιαμεν μονο μια κουρκουνα και 2 αρκετα καλους κεφαλους. Νομιζω δεν θα το χαναδοκιμασουμε με ετσι αποτελεσματα.
Μην ψαρευεις νυχτα ΑΝΤΕΝΑ δεν εχει αποτελεσμα..ψαρευε αντενα που την ωρα που ξημερωνει και μετα!αν πιαστηκαν οι 2 κεφαλοι μεσα σε 3 ωρες δεν ειναι και ασχημο αποτελεσμα.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by chrysanthos9 »

το ψαρεμα θελει υπομονη
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by marios »

christos nic wrote:
Christopher wrote:Τελικα το νυχτερινο ψαρεμα ηταν σκετη αποτυχια. Εν ετσιμπισε ουτε μια φορα που τες 3 μεχρι τις 6. Και μετα επιαμεν μονο μια κουρκουνα και 2 αρκετα καλους κεφαλους. Νομιζω δεν θα το χαναδοκιμασουμε με ετσι αποτελεσματα.
Μην ψαρευεις νυχτα ΑΝΤΕΝΑ δεν εχει αποτελεσμα..ψαρευε αντενα που την ωρα που ξημερωνει και μετα!αν πιαστηκαν οι 2 κεφαλοι μεσα σε 3 ωρες δεν ειναι και ασχημο αποτελεσμα.
Μην είσαι απόλυτος! με ιδανικές συνθήκες (λίγο ταραμένη θάλασσα) ειδικά στην περιοχή που ψαρεύει έχω δει να βγάζουν "σορκους" κιλισιμους και μελανές εικοσιπενταποντες με την αντένα!!
τώρα αν περιμένει να τσιμπήσουν κουρκουνες και σκαροι το βραδυ τρώει την ώρα του ..

σύμφωνο με τον χρύσανθο θέλει υπομονή και επιμονη :wink:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by christos nic »

marios wrote: Μην είσαι απόλυτος! με ιδανικές συνθήκες (λίγο ταραμένη θάλασσα) ειδικά στην περιοχή που ψαρεύει έχω δει να βγάζουν "σορκους" κιλισιμους και μελανές εικοσιπενταποντες με την αντένα!!
τώρα αν περιμένει να τσιμπήσουν κουρκουνες και σκαροι το βραδυ τρώει την ώρα του ..
σύμφωνο με τον χρύσανθο θέλει υπομονή και επιμονη :wink:
Δεν ειναι θεμα να γινω απολυτος φιλε μου δεν μπορεις να εισαι στο ψαρεμα απολυτος ετσι και αλλιως αλλα πχ καποιες συνθηκες και ωρες ευνοουν το ψαρεμα ορισμενων ψαριων..κυνηγησα και εγω τους σορκους και τις μελανες βραδυνες ωρες σε πολλες περιοχες και στην περιοχη που ειπατε αλλα θελουν τον τοπο και τις συνθηκες για να δεις ψαρι,εγω προτιμω απογευματινες ωρες περισσοτερο με ταραγμενη θαλασσα για τα ψαρια που αναφερες ειδα καλυτερο αποτελεσμα χωρις να ειναι κανονας σε ολες τις περιοχες..το μην ψαρευεις αντενα την νυχτα το ειπα γιατι αν ειναι στα αρχικα σταδια ο φιλος καλυτερα για μενα να δοκιμαζε απο το ξημερωμα και μετα να πιασει λιγα ψαρια(εχει καλες ευκαιριες) και ας μην πιασει τον σορκο που τα τωρα ας πιασει τα αλλα ολα και μετα με την εμπειρια που θα εχει στις συνθηκες που απαιτουνται θα ειναι ποιο ευκολο νομιζω.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by inglese.fishing »

Christopher wrote:Τελικα το νυχτερινο ψαρεμα ηταν σκετη αποτυχια. Εν ετσιμπισε ουτε μια φορα που τες 3 μεχρι τις 6. Και μετα επιαμεν μονο μια κουρκουνα και 2 αρκετα καλους κεφαλους. Νομιζω δεν θα το χαναδοκιμασουμε με ετσι αποτελεσματα.
Την άλλη φορά που θα πας βράδυ δοκίμασε να είσαι πατωτα και με ποιο ποιοτικά δολώματα, όχι ζύμες…
Όσο αφορά το Εγγλέζικο δεν σε περιορίζει αντίθετος σου ανοίγει νέους ορίζοντες αλλά θέλει πολλή δουλεία και τα video που βλέπεις συνήθως από ελληνικές παράγωγες δεν αντικατοπτρίζουν την Κυπριακή πραγματικότητα.
Όπως και να έχει καλά ψαρέματα.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by marios »

inglese.fishing wrote: Την άλλη φορά που θα πας βράδυ δοκίμασε να είσαι πατωτα και με ποιο ποιοτικά δολώματα, όχι ζύμες…
Όσο αφορά το Εγγλέζικο δεν σε περιορίζει αντίθετος σου ανοίγει νέους ορίζοντες αλλά θέλει πολλή δουλεία και τα video που βλέπεις συνήθως από ελληνικές παράγωγες δεν αντικατοπτρίζουν την Κυπριακή πραγματικότητα.
Όπως και να έχει καλά ψαρέματα.
Το σε περιορίζει που έχω γράψει ήταν ειδικά για την περίπτωση του φίλου που "ενδιαφερετουν" αρχάριος,ψάρεμα από βράχους, βραδινό,και βυθός όλο βράχους...αν και έμπειρος να είσαι με τις πιο πάνω συνθήκες είναι άχρηστο το match rod.Αν έχει κάποιο που ψαρεύει σε βραχώδεις βυθούς, νύχτα που πάνω στους βράχους,και με ένα "τριαρουι" κόντρα θα ήθελα πολύ να τον δω να ψαρεύει, και να μου αλλάξει γνώμη :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by inglese.fishing »

marios wrote:
inglese.fishing wrote: Την άλλη φορά που θα πας βράδυ δοκίμασε να είσαι πατωτα και με ποιο ποιοτικά δολώματα, όχι ζύμες…
Όσο αφορά το Εγγλέζικο δεν σε περιορίζει αντίθετος σου ανοίγει νέους ορίζοντες αλλά θέλει πολλή δουλεία και τα video που βλέπεις συνήθως από ελληνικές παράγωγες δεν αντικατοπτρίζουν την Κυπριακή πραγματικότητα.
Όπως και να έχει καλά ψαρέματα.
Το σε περιορίζει που έχω γράψει ήταν ειδικά για την περίπτωση του φίλου που "ενδιαφερετουν" αρχάριος,ψάρεμα από βράχους, βραδινό,και βυθός όλο βράχους...αν και έμπειρος να είσαι με τις πιο πάνω συνθήκες είναι άχρηστο το match rod.Αν έχει κάποιο που ψαρεύει σε βραχώδεις βυθούς, νύχτα που πάνω στους βράχους,και με ένα "τριαρουι" κόντρα θα ήθελα πολύ να τον δω να ψαρεύει,
Όσο εύκολο είναι να ψαρέψεις και με την αντένα
marios wrote:και να μου αλλάξει γνώμη :)
Μάριε να σου αλλάξω γνώμη εν εύκολο, να δω να επιμένεις με αυτήν την τεχνική εξαρτάτε που την ιδιοσυγκρασία σου και την επιμονή, υπομονή σου.

Μάριε κοίτα, στην Κύπρο εν πιάνεις ψάρια αν δεν έχει τάραραξη, ούτε έχει λιμάνια ώστε να ψαρεύεις με εγγλέζικους φελλούς τον γλυκών νερών.
Πρέπει να το κάμνεις στοχευμένα, δηλαδή σημεία 20, 30 μέτρα που την ακτή με πετρώδη βυθό και σκαλώματα. Θα πας στο συγκεκριμένο μέρος μόνο αν μπορείς να τοποθετήσεις την αρματωσιά σου στο σημείο που στοχεύεις. Ευτυχώς στη ελεύθερη Αμμόχωστο έχει και πολλούς βράχους να διαλέξεις και μέρη που ο κόντρα άνεμος θα είναι πλάγιος κτλ.

Εσύ τοποθετήθηκες με αρχάριο, 3bf κόντρα, εγώ θα σου πω ότι με την Εγγλέζικη τεχνική δεν θα πιάσεις τα πολλά ψάρια αλλά και ούτε και τα μικρά και σίγουρα δεν μπορεί να το δεις κάτι άλλο από χόμπι.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νυχτερινό ψάρεμα με αντένα από βράχους

Post by marios »

Φιλε είναι απλά τα πράγματα κάθε τεχνική σχεδιάζεται για κάποιο σκοπό και υπό κάποιες συνθήκες είναι χιλιό γραμμένα και δεν θα τα επαναλάβω, δεν είμαι εγώ που τα σχεδιάζω ούτε βαφτίζω τις τεχνικές με τα ονόματα που έχουν .ψάρεμα που βράχια σε κόντρα αέρα είναι το bolognese!! είτε ελλάδα είτε ιταλία είτε κύπρο.ψάρεμα σε φράχτη και λιμάνια είναι το εγγλέζικο!! με το bolognese μπορείς να ψαρέψεις και σε λιμάνια! με το εγγλέζικο δεν μπορείς να ψαρέψεις ΣΩΣΤΑ σε βράχια και αέρα! .κατάτα αλλα ο κάθε ένας μπορεί να πειραματιστεί και να κάμει τες δικες του πατέντες και να ψαρεύει όπως θέλει.Αλλα που τι στιγμή που συμβουλεύουμε κάποιο για κάτι, δεν του λέμε τι μας αρέσει εμάς αλλα τι είναι σχεδιασμένο(εφόσον υπάρχει) για το ψάρεμα που ρωτα.Kαι στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει η αντένα που ήδη έχει , και το bolognese..το εγγλέζικο δεν κολλούσε πουθενά.
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”