Νερά-Φράκτες

Post Reply
User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Νερά-Φράκτες

Post by Greg »

"ε8κιαβασα" σήμερα ένα άρθρο για τον καιρό. Υπάρχει μια μέθοδος που ονομάζεται 'Cloud Seeding' και με τούτη τι μέθοδο στέλνεις μια μικρή roukettoua πάνω στα σύννεφα που έχει μέσα ένα χημικό. "τουντο" χημικό προκαλεί υγροποίηση και αναγκάζει το σύννεφα να στραγγίσουν τα νερά τους πριν τα πάρει ο άνεμος.. μερικά γραμμάρια που τούτο το χημικό (silver iodide) προκαλούν μερικές χιλιάδες τόνους βροχής!.. Τούτη η τεχνολογία εν πιο φτηνό και πιο αποδοτική από ότι η αφαλάτωση,.. Γιατί δεν την χρησιμοποιηούν και οι δικοί μας "αχαπαροι" νταμέσα??... Αλλα....poses φορες να το πούμε? Δεν έχουμε υπόθεση μες την κύπρο :x
Esox Lucius

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: nera - fraktes

Post by sifu-nas »

ρε greg μα ποιος να μας ακούσει p νταμέσα ρε φιλε.. "εμιλουσα" πριν με τους γονιούς m j είπα m ότι η έσταξε tpt ακόμα. :( αίσχη τόσα φράγματα στην κύπρο , τουλάχιστο έπρεπε να κρατούν κάποια ζωντανά . ήντα p να γίνει με t σύνδεσμο btw? νομίζω εμείς οι πιο νεροί έπρεπε να οργανωθούμε j σιγά σιγά να ξεκινήσουμε κάτι δικό μας σε συνεργασία με πιο παλιούς για κάτι καλλίτερο. :) μετρώ μέρες για t πάσχα... βασικά για t ψάρεμα. η nan πολλά καλύτερα παρα τα χριστούγεννα!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: nera - fraktes

Post by (CyBasser) »

sifu-nas wrote:re greg ma pios na mas akousei p damesa re file..
emilousa prin me tous gonious m j eipa m oti n estaxe tpt akoma. :(
eshei tosa fragmata sthn kypro , toulaxisto eprepe na kratoun kapia zwntana .
inda p na ginei me t syndesmo btw?
nomizw emeis oi pio nepoi eprepe na organothume j siga siga na xekinisume kati diko mas se synergasia me pio palious yia kati kallytero.
:) metrw meres yia t pasxa... vasika yia t psarema. n nan polla kalytera para ta xristougenna!
Αγαπητέ sifu-na, ξέρεις καλά τις δικές μου ανυσυχίες πάνω στο θέμα "οργάνωση". Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου από την κατάσταση που επικρατεί, αλλά πιστεύω ότι στην παρούσα φάση που είμαστε η ίδρυση νέου Συνδέσμου για γλυκά νερά θα είναι σοβαρό λάθος. Από τον Ιανουάριο ο υφιστάμενος Σύνδεσμος είναι σε αναδιοργάνωση. Πρέπει στα παιδιά που έμειναν στο ΔΣ να δοθεί λίγος χρόνος, ώστε να διαφανεί κατά πόσο μπορούν πράγματι να αντιδράσουν στις δύσκολες καταστάσεις. Δεν εννοώ απεριόριστος χρόνος φυσικά. Το σημαντικότερο, και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, είναι εσείς τα νέα παιδιά, που όπως σας γνωρίσαμε αντιληφθήκαμε πόσο αγαπάτε το ψάρεμα αυτό, να αναμιχθείτε ενεργά, ώστε να δώσετε νέα πνοή στον Σύνδεσμο. Αν και πέρασε πάνω από ένας μήνας από την ΓΣ και τις σημαντικές (θετικές) αλλαγές που σημειώθηκαν εκεί, εξ' όσον γνωρίζω ακόμη να γραφτείτε σαν μέλη. Είναι καιρός κάποιος να πάρει την πρωτοβουλία να μαζέψει τις αιτήσεις σας (μπορείτε να τις τυπώσετε από την ιστοσελίδα) και να τις υποβάλει, ώστε πιά να έχετε αληθινή φωνή και να μπορέσετε να εκφράσετε επίσημα τις θέσεις σας.

Η ίδρυση ενός δεύτερου Συνδέσμου αυτή την στιγμή μάλλον θα δημιουργούσε δύσκολες καταστάσεις, και σε τελική ανάλυση ίσως να αφαιρούσε και την οποιαδήποτε λίγη πίεση θα μπορούσε να σκηθεί επί των κυβερνητικών τμημάτων...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: nera - fraktes

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΣΥΜΦΩΝΩ 100% ΜΕ ΤΟΝ Cybasser.
Αναλαμβανω να βοηθησω οποιον θελει να εγγραφει μελος του CFAA :idea: :idea: :idea:
Απλα, παρτε επιτελους την αποφαση και εδω ειμαστε :arrow: :arrow: :arrow: :) :)

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: nera - fraktes

Post by sifu-nas »

φιλε κυ μπασέρ k k ευάνθη δεν ένιωθα την ίδρυση \νέου συνδέσμου για fresh water αλλα γενικής "αλειας" αντίθετος προσπαθώ να πείσω εμάς τους πιο νέους να γίνουμε μελόι του cfaa :) γιατί j εμείς αγαπούμε t ψάρεμα τούτο ...j θέλουμε t μέλλον . άνω ευχαριστώ για τες συμβουλές j την ώρα σας. θα τα πούμε στην κύπρο!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: nera - fraktes

Post by PrEdAtΩR »

na pame na broume kanena arximago ton indianon na mas kanei kanena xoro perki ertoun nera

:D :D :D

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: nera - fraktes

Post by bassman »

CyBasser wrote:
sifu-nas wrote:re greg ma pios na mas akousei p damesa re file..
emilousa prin me tous gonious m j eipa m oti n estaxe tpt akoma. :(
eshei tosa fragmata sthn kypro , toulaxisto eprepe na kratoun kapia zwntana .
inda p na ginei me t syndesmo btw?
nomizw emeis oi pio nepoi eprepe na organothume j siga siga na xekinisume kati diko mas se synergasia me pio palious yia kati kallytero.
:) metrw meres yia t pasxa... vasika yia t psarema. n nan polla kalytera para ta xristougenna!
Αγαπητέ sifu-na, ξέρεις καλά τις δικές μου ανυσυχίες πάνω στο θέμα "οργάνωση". Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου από την κατάσταση που επικρατεί, αλλά πιστεύω ότι στην παρούσα φάση που είμαστε η ίδρυση νέου Συνδέσμου για γλυκά νερά θα είναι σοβαρό λάθος. Από τον Ιανουάριο ο υφιστάμενος Σύνδεσμος είναι σε αναδιοργάνωση. Πρέπει στα παιδιά που έμειναν στο ΔΣ να δοθεί λίγος χρόνος, ώστε να διαφανεί κατά πόσο μπορούν πράγματι να αντιδράσουν στις δύσκολες καταστάσεις. Δεν εννοώ απεριόριστος χρόνος φυσικά. Το σημαντικότερο, και το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά, είναι εσείς τα νέα παιδιά, που όπως σας γνωρίσαμε αντιληφθήκαμε πόσο αγαπάτε το ψάρεμα αυτό, να αναμιχθείτε ενεργά, ώστε να δώσετε νέα πνοή στον Σύνδεσμο. Αν και πέρασε πάνω από ένας μήνας από την ΓΣ και τις σημαντικές (θετικές) αλλαγές που σημειώθηκαν εκεί, εξ' όσον γνωρίζω ακόμη να γραφτείτε σαν μέλη. Είναι καιρός κάποιος να πάρει την πρωτοβουλία να μαζέψει τις αιτήσεις σας (μπορείτε να τις τυπώσετε από την ιστοσελίδα) και να τις υποβάλει, ώστε πιά να έχετε αληθινή φωνή και να μπορέσετε να εκφράσετε επίσημα τις θέσεις σας.

Η ίδρυση ενός δεύτερου Συνδέσμου αυτή την στιγμή μάλλον θα δημιουργούσε δύσκολες καταστάσεις, και σε τελική ανάλυση ίσως να αφαιρούσε και την οποιαδήποτε λίγη πίεση θα μπορούσε να σκηθεί επί των κυβερνητικών τμημάτων...
Φίλοι μου,
Και εγώ θα συμφωνίσω με τον Cybasser για το θέμα του συνδέσμου. Εγώ για προσωπικούς λόγους (και που δεν είναι του παρόντος) είχα μείνει μακρυά από τον σύνδεσμο παρ' όλη την αγάπη μου και το πάθος μου για το ψάρεμα στα φράγματα. Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα ασχοληθώ με άλλο χόμπυ αν καταστραφούν τα φράγματα. Τώρα με την νέα αρχή που κάνει ο σύνδεσμος φαίνεται ότι τα πράγματα μπορεί να καλυτερέψουν. Χρειάζεται όμως και τη δική μας βοήθεια. Γράφτηκα μέλος σχεδόν αμέσως μετά την γενική συνέλευση και είμαι πρόθυμος να βοηθήσω όσο μπορώ. Μόνο αν είμαστε όλοι μαζί ενωμένοι θα μπορέσουμε να μετακινήσουμε τον βράχο που λέγεται κατεστημένο και να δούμε καλύτερες μέρες.
Εδώ και χρόνια προσπαθώ μόνος μου με διάφορους τρόπους να αλλάξω καταστάσεις. Μπορώ να σας πώ ότι είναι δύσκολο μέχρι ακατόρθωτο. Μπόρεσα όμως να αποκτήσω εμπειρίες που ίσως βοηθήσουν στην επίλυση των προβλημάτων μας.

Η γνώμη μου είναι: Γίνετε μέλη όσο το δυνατόν πιο σύντομα και δώστε την απαραίτητη δύναμη και θάρρος στα μέλη του συμβουλίου για να συνεχίσουν το έργο τους. Το ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι εκεί και συνεχίζουν μετά από όλα όσα συνέβησαν, είναι το λιγότερο αξιέπαινο. Μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε με τον δικό μας τρόπο. Μην ανησυχείτε και ο τρόπος θα βρεθεί. Και αν στο τέλος δεν πετύχουμε τίποτα (που δεν το πιστεύω) τότε θα μπορούμε να λέμε ότι κάναμε ότι μπορούσαμε, ότι δεν είμαστε απλοι θεατές, αλλά προσπαθήσαμε.
I'd rather be fishing!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: nera - fraktes

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ ΕΦΕΡΕ ΒΡΟΧΗ........... :D :D :D :D
Σημερα το χαρηκα πολυ :D :D
Ελπιζω να συνεχιστουν οι βροχες. Τις εχουμε τοσο πολυ αναγκη :? :?

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: nera - fraktes

Post by bassman »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ ΕΦΕΡΕ ΒΡΟΧΗ........... :D :D :D :D
Σημερα το χαρηκα πολυ :D :D
Ελπιζω να συνεχιστουν οι βροχες. Τις εχουμε τοσο πολυ αναγκη :? :?
Μακάρι! :!:
I'd rather be fishing!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: nera - fraktes

Post by sifu-nas »

Αφιερομενο στο Ρολανδο...http://img17.imageshack.us/img17/3328/p1020164u.jpg
Ταμασος 09 καλες προοπτικες, :D :D :D αν μεινει ετσι σε κανενα χρονο εν να εχοθμε καλα αποτελεσματα επιτελους!!!
Ειδαμε τζιαι το φιλο σου το Ρωσσο ασυλα ασυλα σπαιντερ μαν... :lol: :lol:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: nera - fraktes

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Βλεπω και χαιρομαι αφανταστα :clap: :clap: :clap:
Μακαρι να μεινει ετσι :!: :!:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: nera - fraktes

Post by fISHANDCHIPS »

ε πολλά τα νερά :violin: ... ατε να βλέπω τους ποταμους να κυλούν στους φράκτες αλλά και την θάλασσα ... :clap: :clap: :clap:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: nera - fraktes

Post by EVANTHIS LOIZOU »

To Whom It May Concern
Παρακαλω βαλτε κανενα ριπορτ και φωτογραφιες, αν εβγαλε καποιος.
Θελω πολααααααααααααααααααααααααα να δω τα Λευκαρα τζιαι τον Διποταμο γεματους 8) 8) 8)

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: nera - fraktes

Post by fISHANDCHIPS »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Θελω πολααααααααααααααααααααααααα να δω τα Λευκαρα τζιαι τον Διποταμο γεματους 8) 8) 8)
ακριβώς ... και εμένα η ευχή μου είναι για τούτα τα 2 φράγματα :pray: :pray: :pray:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: nera - fraktes

Post by chrysanthos9 »

επιτελους υπερχειλισε ο φρακτης του Πωμου και της Αργακας :D
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “ΦΡΑΓΜΑΤΑ”