1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post Reply
User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS–16/10/2011

Post by C&R »

O Παγκύπριος Σύνδεσμος Ερασιτεχνών Ψαράδων Εσωτερικών Υδάτων σας προσκαλεί σε διαγωνισμό ψαρέματος λαυρακιού. Δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν όσα μέλη τακτοποίησαν τις οικονομικές τους υποχρεώσεις μέχρι την έναρξη του διαγωνισμού καθώς επίσης και νέα μέλη που θα εγγράφουν μέχρι και πριν την έναρξη του διαγωνισμού. O διαγωνισμός θα διεξαχθεί στο φράγμα Καλαβασού στις 16/10/2011 μεταξύ των ωρών 06:30 – 11:30 το πρωί.

Κανονισμοί:

1. Η εκκίνηση θα δοθεί στην δυτική πλευρά του πάγκου στις 06:30 πμ. Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να βρίσκονται στο χώρο μισή ώρα πριν την έναρξη του διαγωνισμού.
2. Το ψάρεμα επιτρέπεται μόνο από την ακτή. Ψάρεμα μέσα από το νερό με οποιοδήποτε μέσο απαγορεύεται. Το ψάρεμα θα επιτρέπεται σε ολόκληρο το φράγμα.
3. Απαγορεύεται οποιαδήποτε μετακίνηση των διαγωνιζομένων με αυτοκίνητο ή άλλο τροχοφόρο μέσο μετά την έναρξη του διαγωνισμού. Για το λόγο αυτό ο Σύνδεσμος θα πρέπει να επιστήσει την προσοχή στους διαγωνιζόμενους να φέρουν την κατάλληλη ενδυμασία και παπούτσια και να τονίσει τους κινδύνους που υπάρχουν από το ανώμαλο έδαφος, ψηλή βλάστηση, φίδια κλπ. και ότι δεν θα φέρει καμιά ευθύνη για οποιοδήποτε ατύχημα ή τραυματισμό.
4. Τα ψάρια που μετρούν στο διαγωνισμό είναι μόνο του είδους largemouth bass (μεγαλόστομο λαυράκι). Το ελάχιστο επιτρεπτό μέγεθος είναι 30εκ το οποίο θα μετριέται από την άκρη του στόματος μέχρι το μακρύτερο άκρο της ουράς. Το ψάρι κατά την μέτρηση μπορεί να έχει κλειστό η ανοιχτό στόμα.
5. Το όριο για κάθε διαγωνιζόμενο θα είναι 5 ψάρια.
6. Ο διαγωνιζόμενος που θα παρουσιαστεί στο σημείο εκκίνησης μετά την λήξη του διαγωνισμού θα μηδενίζεται.
7. Οι διαγωνιζόμενοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους ψηφιακή φωτογραφική μηχανή ή κινητό τηλέφωνο με δυνατότητα φωτογραφίας με υψηλή ανάλυση. Επίσης οι φωτογραφίες από τις συγκεκριμένες συσκευές θα πρέπει να έχουν την δυνατότητα μεταφοράς σε υπολογιστή, επομένως οι διαγωνιζόμενοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους τα απαραίτητα σύρματα ή card readers κτλ.
8. Οι διαγωνιζόμενοι θα προμηθευτούν από τον Σύνδεσμο τα απαραίτητα μέσα για μέτρηση των ψαριών. Αυτά θα φωτογραφίζονται πάνω στον πήχη και θα αφήνονται πίσω ζωντανά. Επίσης κάθε φωτογραφία έκτος από το ψάρι και τον πήχη θα πρέπει να έχει ένα αύξων αριθμό (θα δοθούν από τον σύνδεσμο). Εάν κάποιο ψάρι πεθάνει τότε ο διαγωνιζόμενος θα επιβαρύνεται με 10 βαθμούς ποινής.
9. Για κάθε μετρήσιμο εκατοστό ο αθλητής θα παίρνει 1 βαθμό. Εάν το μήκος του ψαριού είναι ίσο ή μεγαλύτερο από 40εκ επιβραβεύεται με επιπλέον 5 πόντους. Εάν είναι ίσο ή μεγαλύτερο από 45εκ επιβραβεύεται με επιπλέον 10 πόντους. Εάν είναι ίσο ή μεγαλύτερο από 50εκ επιβραβεύεται με επιπλέον 20 πόντους. Ο νικητής του διαγωνισμού θα είναι αυτός που θα πάρει τους περισσότερους πόντους.
10. Το ψάρεμα για τους διαγωνιζόμενους θα απαγορεύεται στην Καλαβασό από τις 3/10 μέχρι την έναρξη του διαγωνισμού.
11. Οι διαγωνιζόμενοι θα δικαιούνται να ψαρεύουν μόνο με ψεύτικα δολώματα (artificial lures). Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των καλαμιών που θα φέρει ο κάθε διαγωνιζόμενος αλλά θα μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο ένα κάθε φορά.
12. Η μικρότερη απόσταση που θα πρέπει να διατηρείται μεταξύ των ψαράδων είναι 10 μέτρα.
13. Βραβεία θα δοθούν στους τρείς πρώτους και στο μεγαλύτερο ψάρι.
14. Οποιαδήποτε ένσταση για το μέγεθος του ψαριού από ψαρά θα πρέπει να δοθεί στον αρχικριτή του διαγωνισμού ο οποίος θα λάβει και την τελική απόφαση.

Συμμετοχές μέχρι 3/10/2011 στο Γιάννη, στο τηλέφωνο 99546913.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by PeRoUkKaS »

Μιας και ειναι ο 1ος διαγωνισμος για λαυρακι που γινετε ευχομαι να εχει μεγαλη επιτυχια!!

Μια απορια μονο.. δεν καταλαβα τι ακριβως σημενει αυτο- 6. Ο διαγωνιζόμενος που θα παρουσιαστεί στο σημείο εκκίνησης μετά την λήξη του
διαγωνισμού θα μηδενίζεται.
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by psarakas »

PeRoUkKaS wrote:Μιας και ειναι ο 1ος διαγωνισμος για λαυρακι που γινετε ευχομαι να εχει μεγαλη επιτυχια!!

Μια απορια μονο.. δεν καταλαβα τι ακριβως σημενει αυτο- 6. Ο διαγωνιζόμενος που θα παρουσιαστεί στο σημείο εκκίνησης μετά την λήξη του
διαγωνισμού θα μηδενίζεται.

Στέφανε μάλλον εννοεί μετά την έναρξη :)

Μπραβο παιδιά.ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!
Είμαι στην διάθεση του συνδέσμου για οποιαδήποτε βοήθεια χρειάζεστε για το διαγωνισμό.
catch and release

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by Greg »

φανταζομε αν δεν παρουσιαστης σημαινει οτι ακομη ψαρευεις...αρα μηδενιζεσε?

μπραβο.. ενδιαφερον event :clap:
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ :D
Χρειαζομαστε δυο με τρεις "Κριτες"
Αν ενδιαφερεται καποιος να μιληση με τον Γιαννη.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by C&R »

Greg wrote:φανταζομε αν δεν παρουσιαστης σημαινει οτι ακομη ψαρευεις...αρα μηδενιζεσε?

μπραβο.. ενδιαφερον event :clap:
Σωστά

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by plenom'metatopsarem? »

θέλω να συμμετάσχω αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα!
1. Η εκκίνηση θα δοθεί στην δυτική πλευρά του πάγκου στις 06:30 πμ. Γιατί όχι στην ανατολική?! :P :P :P
μέσα ...το πιθανότερο!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by C&R »

plenom'metatopsarem? wrote:θέλω να συμμετάσχω αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα!
1. Η εκκίνηση θα δοθεί στην δυτική πλευρά του πάγκου στις 06:30 πμ. Γιατί όχι στην ανατολική?! :P :P :P
μέσα ...το πιθανότερο!
Φοίβο σε έχω κάνει register. Exe υπόψη σου ότι θα πρέπει να ανανεώσεις την συνδρομή σου πριν τον αγώνα.

Το ποιο πιθανό να δώσω εκκίνηση στο μέσο του πάνκου. Απλώς βάλαμε το σημείο συνάντησης στην δυτική πλευρά λόγω parking.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by plenom'metatopsarem? »

C&R wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:θέλω να συμμετάσχω αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα!
1. Η εκκίνηση θα δοθεί στην δυτική πλευρά του πάγκου στις 06:30 πμ. Γιατί όχι στην ανατολική?! :P :P :P
μέσα ...το πιθανότερο!
Φοίβο σε έχω κάνει register. Exe υπόψη σου ότι θα πρέπει να ανανεώσεις την συνδρομή σου πριν τον αγώνα.

Το ποιο πιθανό να δώσω εκκίνηση στο μέσο του πάνκου. Απλώς βάλαμε το σημείο συνάντησης στην δυτική πλευρά λόγω parking.

:lol: :lol: :lol:
αστιευόμουν! Αν και ο ψάρακας επιθυμεί κι αυτός άλλο σημείο εκκίνησης (ανέφερε την Ευρέτου αν δεν κάνω λάθος) :lol:
Σύμφωνοι!Μπορώ να ανανεώσω τη συνδρομή κι από τώρα? Το σκεφτόμουν πως δεν την έχω ανανεώσει για φέτος

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by psarakas »

Αγαπητέ Γιάννη,

Ο Φοίβος μετά από 4 τσιμπήματα απο μολυσμένες Αυστριακές τσιόνες , επελλόδειξεν. Μεν του διάς σημασία. Σε λίγες μέρες θα του περάσει (Ελπίζω :pray: )

Ατε εύχομαι να έχει μεγάλη επιτυχία και ότι βοήθεια χρειαστείτε, εδώ είμαι.
catch and release

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by plenom'metatopsarem? »

psarakas wrote:Αγαπητέ Γιάννη,

Ο Φοίβος μετά από 4 τσιμπήματα απο μολυσμένες Αυστριακές τσιόνες , επελλόδειξεν. Μεν του διάς σημασία. Σε λίγες μέρες θα του περάσει (Ελπίζω :pray: )

Ατε εύχομαι να έχει μεγάλη επιτυχία και ότι βοήθεια χρειαστείτε, εδώ είμαι.
έλπιζε ,αλλά εν θα μου περάσει! :D εσυζητήσαμεν τα!
Ίσως όταν αποκτήσουμε κι εμείς ψαρευτική παιδεία και κάνουμε ψαρέματα σαν στο εξωτερικό! Δηλαδή..ΠΟΤΕ! :?
Εντωμεταξύ Γιάννη ο Λάζαρος με ενημέρωσε πως στείλατε κι επιστολή στο σπίτι (μάλλον κάποιος μου την πέταξε), συγνώμη, πείτε μου πως γίνεται η πληρωμή και θα την κάνω!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by C&R »

plenom'metatopsarem? wrote:
C&R wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:θέλω να συμμετάσχω αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα!
1. Η εκκίνηση θα δοθεί στην δυτική πλευρά του πάγκου στις 06:30 πμ. Γιατί όχι στην ανατολική?! :P :P :P
μέσα ...το πιθανότερο!
Φοίβο σε έχω κάνει register. Exe υπόψη σου ότι θα πρέπει να ανανεώσεις την συνδρομή σου πριν τον αγώνα.

Το ποιο πιθανό να δώσω εκκίνηση στο μέσο του πάνκου. Απλώς βάλαμε το σημείο συνάντησης στην δυτική πλευρά λόγω parking.

:lol: :lol: :lol:
αστιευόμουν! Αν και ο ψάρακας επιθυμεί κι αυτός άλλο σημείο εκκίνησης (ανέφερε την Ευρέτου αν δεν κάνω λάθος) :lol:
Σύμφωνοι!Μπορώ να ανανεώσω τη συνδρομή κι από τώρα? Το σκεφτόμουν πως δεν την έχω ανανεώσει για φέτος
http://www.cyprusfaa.com/register.php?lang=grk

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by plenom'metatopsarem? »

http://www.cyprusfaa.com/register.php?lang=grk[/quote]

Ευχαριστώ! να ψάξω αύριο λαική! ..τράπεζα :)

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σ

Post by PrEdAtΩR »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΚΑΛΗΜΕΡΑ :D
Χρειαζομαστε δυο με τρεις "Κριτες"
Αν ενδιαφερεται καποιος να μιληση με τον Γιαννη.
Καλημερα!
Θα ειμαι κατω απο τις διαταγες σου. :-)

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: 1os Διαγωνισμός Ψαρέματος Λαυρακιού P.M. OUTDOORS – 25 Σεπτε

Post by C&R »

Αγαπητά Μελη και Φίλοι,

Ο σύνδεσμος θα ήθελε να ανακοίνωση την αλλαγή ημερομηνίας του διαγωνισμού λόγω τις διεξαγωγής της έκθεσης ψαρέματος στις 25/09.

Η νέα ημερομηνία του διαγωνισμού είναι η 16/10/2011. Η τελευταία ημερομηνία δήλωσης συμμετοχής καθώς επίσης και ψαρέματος στο Φράγμα τις Καλαβασού μεταφέρεται στις 3/10/2011.

Ο σύνδεσμος απολογείται για την αλλαγή και παρακαλεί όλους που έχουν ήδη δήλωση συμμετοχη να επιβεβαιώσουν την συμμετοχη τους με βάση την νέα ημερομηνία.

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”