Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post Reply
Andreas77
Posts: 1
Joined: Sat May 15, 2010 6:39 pm

Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by Andreas77 »

Για σας είμαι καινούργιος στο forum και καινούργιος στο ψάρεμα στην Κύπρου περίπου 2 μήνες. Ακούω πολλούς ψαράδες να λένε πως πιάνουν τες κουρκουνες είτε με angkyra είτε με αγκίστρι και στο τέλος καταλήγω σε μια συνχηση και δεν πιάνω τίποτε. Προσπαθησα με πολλούς φίλους μου ψαράδες δω των τρόπο που καρφώνουν τις κουρκουνες αλλα ακόμη τίποτε. Χρησιμοποιώ τες έτοιμες άγκυρες όπου έχουν την μικρή πανκαρολα από πάνω και την πιο μεγάλη από κάτω όπου τις καρφώνουμε. Δοκίμασα επίσης με 12-14 size αγκίστρι αλλα καπιοι μου λένε πως ο καλητερος τροπος ειναι με ανκυρουα. Ο φελλός είναι των 2g k κάποτε χρησιμοποιώ και 1g. Στην άγκυρα μου λένε θα παιζει ο φελλός και θα καρφώσεις. Η συνχιση που μου προκαλεί και η απορία είναι ποτε καρφώνουμε το ψάρι με την angkyra? Όταν πάει κάτω ο φελλός ή όταν παίζει? Μια σημείωση να σας πω, πως η κκουρκουνες είναι το μονο ψάρι που μέχρι στιγμής δεν κατάφερα να πιάσω ενώ με τους σκάρους με αγκίστρι τα καταφέρνω μια χαρά ενώ με άγκυρα για κοθρκουνες ακομη Zero :P

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by marios »

Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by c.nadiotis »

Ψαροντουφεκοοοοοοο ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
I live my life a breath at a time

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by mourmouros »

Και όποιος δεν κατάλαβε...άρχισε και φέτος ''με αξιόλογα αποτελέσματα'' μπορώ να πω, το παιδομάζεμα κουρκούνας :doh: , από Παραλίμνι μέχρι Λεμεσό (τουλάχιστον) πιάνονται με αναλογία μία μεγάλη και 30 μικρές. Όχι πολύ ώρα στο τηγάνι ρε παιθκιά.... :violin:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by sotiris!129 »

ρε φιλε μην ακούς μαλακίες για άγκυρες, πλώρες και κατάρτια... τα ψαρια βλέπουν την άγκυρα και το πολλή πολλή να πιάσεις κανένα saliaro η καμια kourkounoua τον 2 γραμμαρίων που και αυτά και να θες να τα αφήσεις πίσω θα είναι νεκρά epd η άγκυρα θα τα κάνει 2 κομμάτια.... βάλε 16νούμερο μισίνα 1.5 -2 γραμμάρια φελλό μακρόστενο κατά προτίμηση βαράκι και praggaroloua 16 νούμερο piae j μια τροφή που το κατάστημα βάλε j λείο αλεύρι μέσα πλαστήν j είσαι fix όπου j να ράις εν να πιάσεις
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
loukas kosta
Posts: 149
Joined: Fri Jul 29, 2011 5:27 pm
Location: κιτι

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by loukas kosta »

Τολιπον φιλε μου.

Να παις να αγορασις ενα καλο καλαμι αντενα 6μετρο η 7μετρο οτι προτιμας καλο αλλα οι πολλα ακριβο γιατι ενα σου σπασι γλιορα.
Να πιαις ενα φελλο 2 η 2.5γρ για να μπορις να βαλις συρομενα μολιβακια των 2 γραμαριων. Εγω να σου πο προτιμω να πιαις ενα των 2.5γραμαριων για να μπορις να βαλις μολυβακια. Μετα να αγορασις μια μισινα 18αρα για μανα. Αν θελεις μπορεις να ψαρεψεις και με αγκυρα αλλα και με μικρες πραγκαρολουες. Αν εισαι αρχαριος βαλε αγκυρα. Μετα να αγορασεις μια τροφη σκονη και να πιαις και οτι λαδι της τσαρτελας. Μετα που ενα παις στον τοπο σου πιαε λιο νερο που την θαλασσα και βαλε μες το κουπουι με την τροφη σου κε βαλε και λιο λαδι της τσαρτελας. Βαλε και την αγκυρα σου και ξεκινα να ψαρεφκεις. Και που ειπες οτι συχιστηκες με την αγκυρα ποτε την τραβας την τραβας οταν σου τσιμπισει. Οταν δεις τον φελλο σου και τρεμοπεξει τραβα το. Μεν ακουις πελαρες πως η κουρκουνα βλεπει την αγκυρα. Εν την βλεπει. Την ορα που ενα σου τσιμπα τραβινε το. Ελπιζω να σε βοηθησα!!!!! :D :D :D :D Καλες ψαριες!!!!!! :D :D :D :D

User avatar
Marios E
Posts: 26
Joined: Sat Jun 11, 2011 7:22 pm
Location: παφος- χλωρακα
Contact:

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by Marios E »

Γιατι τo ακριβο ενα σπασει γληορα φιλε Λουκα ? :think:
Η γνωμη μου ειναι μακρια απο παγκαρολες, εκτος αν θελεις στις 10 κουρκουνες και να σου φεφκουν και 4-5

User avatar
loukas kosta
Posts: 149
Joined: Fri Jul 29, 2011 5:27 pm
Location: κιτι

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by loukas kosta »

Ρε φιλε εχει τοσα χρονια που πσαρεφκο κουρκουνες με την πραγκαρολα κε παντα εφορτονουμουν παντοφλες οι πουτουντους γονους

User avatar
Marios E
Posts: 26
Joined: Sat Jun 11, 2011 7:22 pm
Location: παφος- χλωρακα
Contact:

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by Marios E »

loukas kosta wrote:Ρε φιλε εχει τοσα χρονια που πσαρεφκο κουρκουνες με την πραγκαρολα κε παντα εφορτονουμουν παντοφλες οι πουτουντους γονους
Μα εν τζαι ειπα οτι εν πιανεις :!: Τουτα εν προσωπικη εμπειρια τζαι γουστα του καθενος.

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by sotiris!129 »

ΑΓΓΙΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!! (ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ)

1) η κουρκουνα βλεπει την αγγιρα ειπαμε εν λισιαρες αλλα οι παλαβες(ΣΚΕΦΤΟΥ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΔΟΛΟΜΑ ΣΤΟ ΑΓΓΙΣΤΡΙ ΤΟ ΑΓΓΙΣΤΡΙ ΣΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΙΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΝΕΤΕ, ΑΝ ΦΑΝΕΙ ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΝΕΙΣ ΤΑ ΚΑΧΙΠΟΠΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΤΣΙΜΠΟΥΣΑΝ)!
2) πιανεις ψαρια δεν διαφονω αλλα συνιθος αυτα τα ψαρια ειναι τα παλαβα ψαρια η΅ ψαρια που ειναι κενουρια στην περιοχη και καθολου καχιποπτα!
3)ΔΕΝ μπορεις να απελεφθεροσεις μικροτερα ψαρια που θα εχουν την ατυχια να πιαστουν στο αγγιστρι σου!!!
4) εχεις περισοτερα προβληματα στο τροπο που ψαρεβεις, δλδ βραχονεις πολι πιο εφκολα η οταν ψαρευες σε πολιψαρεμενες περιοχες πιανεσε σινεχος σε μισινες που πεταξαν ανευθινοι!
5)αν η κουρκουνα ειναι παλαβη και δεν βλεπει την αγγιρα σου, ΔΕΝ ειναι ομως το μοναδικο ψαρι στην θαλασσα με αποτελεσμα να χανεις τυχον εφκεριες που θα ειχες σε αλλα μεγαλιτερα ψαρια (μεγαλη μαλακια)
και πολλα ααλλλααααα.... αυτα το φκιολι του ο φκιολαρις :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by chrysanthos9 »

για μενα ο καλυτερος τροπος ψαρεματος κουρκουνας ειναι 2 μικρες αγκυρουες και δολωμα τυλιχτο οι τροφοες και μλκς
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Marios E
Posts: 26
Joined: Sat Jun 11, 2011 7:22 pm
Location: παφος- χλωρακα
Contact:

Re: Kαλύτερος τρόπος ψαρέματος κουρκουνων?

Post by Marios E »

chrysanthos9 wrote:για μενα ο καλυτερος τροπος ψαρεματος κουρκουνας ειναι 2 μικρες αγκυρουες και δολωμα τυλιχτο οι τροφοες και μλκς
Για το τυλιχτο συμφωνω 100% αλλα αντι για αγκυρουες βαλω 2 αγκιστρια κοφτερα 8 νουμερο και φυσικα καλο καρφωμα.....

Post Reply

Return to “ANNTENA”