Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

chrysanthos

Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by chrysanthos »

Υπαρχουν κανονες στην ποσοτητα αλιευματων? στα μαυρα ψαρια? μεσα απο τους αγωνες γινετε και η επιλογη της εθνικης ομαδας? κατα ποσων το αγωνιστικο ψαροτουφεκο κανει ζημια στο τοπο που γινετε? αν υπαρχουν 15 ομαδες και παρουν οι 8 ομαδες απο 1-2 ροφους δεν γινετε ζημια? επειδη ειχα καποιες διαφωνιες με ενα αλλο **φιλο** και για αυτο ρωταω :)

Εμενα προσωπικα μου αρεσουν οι αγωνες αν και ποτε δεν ελαβα μερος αλλα θα το ηθελα πολυ γιατι γνωριζεις νεα ατομα μαθενεις πραγματα κτλ.... χθες ειχεν αγωνα στο Πωμο και ημουν παρων οι ομαδες δεν εβγαλαν ψαρια μονο 3-4 ροφους στα 3-4 κιλα και μια καλη πιγκα νομιζω ειδα .Στο λατσι σημερα τι εκαναν? για να λαβεις μερος ποσο ετων πρεπει να εισαι εννοειτε οτι θελεις αδεια ψαροτουφεκου πρεπει να εχει βαρκα παντα?


ευχαριστω :D

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by mariosko »

σιγουρα υπαρχουν κανονες στη ποσοτητα και το μεγεθος αναλογα με το ειδος. Δικαιουσε 2 ορφους πχ μεγαλυτερους απο 3 κιλα. Εθνικη ομαδα δεν υπαρχει. Στο Λατσι ηταν ακομα χειροτερα τα πραματα απο αποψη ψαριων...

το ποιο σημαντικο, και ετσι εγινε και το σαββατοκυριακο, ειναι να περνουμε καλα και ειμαστε ασφαλεις. Μεσα απο ανταγωνισμο, οπως και σε ολα, γινεσε και εσυ καλυτερος.

Οσο αφορα το αν γινετε ζημια στον τοπο, σιγουρα οταν υπαρχει ελεγχος και κανονες, γινετε ποιο λιγη ζημια απο , πχ, οταν παει ενας και χτυπησει ενα 10άρι, τρεις 5άρηδες και ενα 2.5άρι την ιδια μερα απο ενα μερος, ψαρευει σε "παρκα" και υχθυοτροφεια, και το παιζει μετα οικολογος και ειδημονας και κανει και ειρονικα σχολια...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by arisinblue »

Κάνεις λάθος.
1ο- Ένα 10ρη δυο 5ρηδες και ενα 2,5. Αν ήθελα έπαιρνα άλλα τόσα.
2ο- Για το δευτερο τα μόνα πάρκα που πάω είναι με τα παιδιά μου και έχουν τσουλήθρες. Αυτός που με έχει δει να ψαρεύω στο μοναδικό πάρκο που υπάρχει ας βγεί να το πεί που σίγουρα δεν υπάρχει. (κακομαθημένα κ.........)
3ο- Οικολόγος δεν είμαι.Αυτός είναι ο περδίκης. Εγώ είμαι ψαροκυνηγός.
4ο- Ειδήμονας δεν είμαι αλλά καθε μέρα να ψαρεύεις δεν προκειται ουτε να δεις ούτε να πιάσεις ψάρια γιατί σε έχει φάει η "αζούλα".
5ο- Τέσσερα ψάρια για 4 ψαροκυνηγούς από 4 διαφορετικά κομμάτια. Και ξέρεις κάτι όλα πανεύκολα. Μπαμ και πάνω.

Και για να φκάλεις πούζα που τα πλευρά #%@%^^&$^*%@ πάρε και την φώτο #$@!%^&$@.

[img]
P7090324 - Αντίγραφο.JPG
P7090324 - Αντίγραφο.JPG (167.72 KiB) Viewed 7964 times
[/img]

Σε έχω δεί μια φορά και σου έχω μιλήσει αλλη μια. Δεν σου δείνω το δικαίωμα να με κρίνεις. Άτε για να μεν ανοίξω το στώμα μου. Κυπραιοι με γαμημένη κωλονοοτροπία.

ZIAD
Posts: 18
Joined: Wed Jan 26, 2011 8:11 am

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by ZIAD »

Mπραβο Αρη πολυ ομορφη η ψαρια σας και πραγματικα αξιοζηλευτη!!!!!!!!!! :clap: :clap: εγω προσωπικα σε ζηλευω! οχι για τα ψαρια που βγαζεις αλλα για τα τοσα χρονια που εισαι στο χωρο του ψαροτουφεκου, για τις εμπειριες που κουβαλας, για τις συγκινησεις που σου χαρισε η θαλασσα. Γιατι αλλο να ψαρευεις 20 χρονια και αλλο να ψαρευεις μολις 4 χρονια οπως εγω και πολλοι αλλοι. Ειναι φυσικο λοιπον καποιοι να ζηλευουν καλοπροαιρετα και καποιοι κακοπροαιρετα. Απολυτως φυσιολογικο!!! Και το λεω αυτο με πασα βεβαιοτητα. Οταν εγω που καθε 5-6 εξορμησεις βγαζω καποιο αξιολογο ψαρι (δεν ντρεπομαι να το πω) και βλεπω ανθρωπους διπλα μου να κατεβαζουν τα μουτρα τους...απο ζηλια..... αντι να χαιρονται μαζι μου, φαντασου τι ζηλια επικρατει και ποσος σχολιασμος γινεται για σενα και αλλους αξιολογους ψαροτουφεκαδες που εχετε και την εμπειρια και τοπους και γνωση του αθληματος! Καλες αναδυσεις λοιπον και μην ασχολεισαι με τους καθε ασχετους και ζηλοφθονες που προσπαθουν να μειωση τις ικανοτητες σου με τις δικες τους ανικανοτητες!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by mariosko »

Εχεις μαντικες ικανοτητες λεβεντη μου και ξερεις τι σκεφτεται ο αλλος και γιατι κανει κατι??? Νομιζεις ξυπνησα μια μερα και χωρις λογο εγραψα τουτα που εγραψα? Εννωειτε οτι δεν θα συνεχησω την συζητηση δημοσια, η προσκληση στον αμεσα ενδιαφερομενο εσταλει απο ψες. Καλα ψαρεματα να καμνεις και να παιζεις και εσυ ψαρουκλες
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by arisinblue »

Εσύ ο ίδιος οπως λες με είδες να ψαρεύω στο πάρκο.Πε μας τζαι την μέρα τζαι την ώρα. Νομίζω εν φαντάσματα που θορείς στον ύπνο σου. Πιστεύω ότι ουτε καν ξέρεις που είναι και ποια είναι τα όρια του πάρκου. Σε παλαιότερη δημοσίευση μου έγραψα "ΜΗΝ ΨΑΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ" γιατί είχα δεί άτομα να ψαρεύουν εκεί και μάλιστα τους είπα να φύγουν. Τελικά πρέπει να είμαι αόρατος ψαροτουφεκάς. Ίσως γι΄αυτό βγάζω και ψάρια. Ούτε η λιμενική ούτε το τμήμα αλιείας που περιπολούν συνέχεια με βλέπουν. Η μήπως τα έχω στήσει όλα. Έχω τέτοιες ικανότητες και δεν το ήξερα.

Εσύ το άρχισες αυτό και τώρα ζητάς να σταματήσω. Αν είχες πρόβλημα έπρεπε να το πείς με άλλο τρόπο και όχι δημόσια. Ούτε σε ξέρω και ούτε και θέλω να σε γνωρίσω. Το που ψαρεύω και τι κάνω εν δικό μου θέμα. Αν μπορείς καντο και εσύ. Πότε ασχολήθηκα μαζί σου η σε κατηγόρησα;Το μόνο που είπα (σε "φίλους" σε ψαροτουφεκάδικη συζήτηση) για σένα ειναι ότι πήγες με την παρέα σου και κτύπησες τα χοιρόψαρα που στον τόπο τους κρατάνε σφυρίδες.(Άτε παλε έμαθες κάτι).Αυτό είναι κατηγορία; Για μένα και το καταθέτω και δημόσια τα χοιρόψαρα δεν έχουν καμία μα καμία ψαρευτική αξία (δεν χρειάζεται ιδιαίτερη τεχνική) αλλά και διατροφική αξία. Γι΄ αυτό και δεν τα κυνηγώ καθόλου. Νομίζεις ότι ασχολούμαι μαζί σου. Εν σου κάμνω έτσι χάρη. Αλήθεια πως ξέρεις ότι το πάρκο έχει ψάρια; Μηπώς εσύ πας εκεί.

Δεν έχω δόσει ποτέ δικαίωμα σε κανένα ούτε στη θάλασσα ούτε στη κοινωνική μου ζωή. Εχω μάθει από μικρός να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και να μην λέω ψέματα. Ρώτα αυτούς που ξέρεις και έχουν παει ψάρεμα μαζί μου εαν έχω ανάγκη να ψαρέψω σε οποιοδήποτε πάρκο.

Μα ένας με το παρατσουκλι SMALL που με κατηγορεί πού εχάθηκε; Τζήνος πρέπει να με είδε καμιά δεκαρκά φορές μες το πάρκο. Άτε για να μεν αρκέψω τους χαρακτηρισμούς. Τουτοι ούλοι που με είδετε γιατί εν με καταγήλατε στην λιμενική και το τμήμα αλιείας. Οι περισσότεροι που μιλάτε για μένα ούτε καν ξερεται τη φάτσα μου ακόμα και τι φουσκωτό ή τι χρώμα είναι. Είπαμε είμαι αόρατος. Καλόπαιδα δόξα το θεό εν γεμάτος ο τόπος.

Είμαι ψαροκυνηγός αρα επιλέγω τι κτυπάω και ποιους πέρνω μαζί μου. Η ψαρευτική παρέα μου που διαβάζει αυτά που γράφεις και αυτά που λέτε θα γελαει για πολύ καιρό. Ο ψαροκυνηγός από τα ψάρια του φαίνεται σίγουρα όχι τα χοιρόψαρα.

koufos
Posts: 26
Joined: Thu Jan 20, 2011 6:24 pm

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by koufos »

μπραβο Αρη.ομορφα ψαρια.οσα δεν φτανει η αλεπου...

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by mariosko »

το τελευταιο μηνυμα ηταν για τον ZIAD οχι για εσενα, την δημοσια συζητηση θα σταματησω, γιατι οπως βλεπω βαζεις μεσα ατομα τα οποια δεν εχουν σχεση με το θεμα μας, απο εσενα ζητω να μου δωσεις ορισμενες εξηγησεις, γιαυτο και σου εστειλα το τηλεφονο μου. Νομιζεις οτι εχω κανενα οφελος να αρχισω διαμαχη μαζι σου, ειδηκα απο την στιγμη που εχουμε κοινους γνωστους και φιλους?? Ρωτα αυτους τους κοινους μας φιλους αν ποτε σε κακολογησα, αντιθετος μονο καλα λογια ειχα να πω για εσενα. Μεχρι χτες ειχα να λεω οτι τα παω καλα με ΟΛΟΥΣ στην ψαροτουφεκαδικη παρεα, και ξερεις πολυ καλα τι παιζει στην παρεα μας. γιαυτο και ημουν παντα πολυ προσεχτικος τι λεω και τι κανω. δεν εδωσα δικαιομα σε κανενα, ποσο μαλλον σε εσενα που οντως μια φορα σε ειδα, και να σε δω δεν θα σε καταλαβω... Νομιζεις ειμαι κανενα κομπλεξικος που δεν δεχετε κουβεντα? ναι, 5 χρονια εχει που ψαρευω,αλλα ευτυχος ειχα διπλα μου αθρωπους που οχι μονο με εμαθαν να ψαρευω, αλλα και να σεβομαι την θαλασσα. Θα βαλω διαγονισμο μαζι σου? Η θα χουμισω τα ψαρκα μου? ευχαριστω για το μαθημα για τα χοιροψαρα, αλλα οπως θα εμαθες, δεν ειναι αυτος ο λογος που αντεδρασα. εχει 3 μηνες που βραζω. Περισσοτερες λεπτομεριες απο τηλεφονου, αν βεβαια θελεις να μαθεις. Αν οχι μεινε με την απορια η με την εντυποση οτι ειμαι κομπλεξικος και δεν εχω δουλεια να καμω, και σηκωστηκα μια μερα και ειπα " Ας μαλλωσω με τον Αρη σημερα".
ΥΓ. το παρκο οντως δεν ξερω που ειναι, δεν πηγα ποτε και δεν ειπα οτι εγω σε ειδα εκει.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

xxxgeorge
Posts: 51
Joined: Tue Feb 20, 2007 9:34 pm
Location: LEYKOSIA

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by xxxgeorge »

arisinblue wrote:Εσύ ο ίδιος οπως λες με είδες να ψαρεύω στο πάρκο.Πε μας τζαι την μέρα τζαι την ώρα. Νομίζω εν φαντάσματα που θορείς στον ύπνο σου. Πιστεύω ότι ουτε καν ξέρεις που είναι και ποια είναι τα όρια του πάρκου. Σε παλαιότερη δημοσίευση μου έγραψα "ΜΗΝ ΨΑΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ" γιατί είχα δεί άτομα να ψαρεύουν εκεί και μάλιστα τους είπα να φύγουν. Τελικά πρέπει να είμαι αόρατος ψαροτουφεκάς. Ίσως γι΄αυτό βγάζω και ψάρια. Ούτε η λιμενική ούτε το τμήμα αλιείας που περιπολούν συνέχεια με βλέπουν. Η μήπως τα έχω στήσει όλα. Έχω τέτοιες ικανότητες και δεν το ήξερα.

Εσύ το άρχισες αυτό και τώρα ζητάς να σταματήσω. Αν είχες πρόβλημα έπρεπε να το πείς με άλλο τρόπο και όχι δημόσια. Ούτε σε ξέρω και ούτε και θέλω να σε γνωρίσω. Το που ψαρεύω και τι κάνω εν δικό μου θέμα. Αν μπορείς καντο και εσύ. Πότε ασχολήθηκα μαζί σου η σε κατηγόρησα;Το μόνο που είπα (σε "φίλους" σε ψαροτουφεκάδικη συζήτηση) για σένα ειναι ότι πήγες με την παρέα σου και κτύπησες τα χοιρόψαρα που στον τόπο τους κρατάνε σφυρίδες.(Άτε παλε έμαθες κάτι).Αυτό είναι κατηγορία; Για μένα και το καταθέτω και δημόσια τα χοιρόψαρα δεν έχουν καμία μα καμία ψαρευτική αξία (δεν χρειάζεται ιδιαίτερη τεχνική) αλλά και διατροφική αξία. Γι΄ αυτό και δεν τα κυνηγώ καθόλου. Νομίζεις ότι ασχολούμαι μαζί σου. Εν σου κάμνω έτσι χάρη. Αλήθεια πως ξέρεις ότι το πάρκο έχει ψάρια; Μηπώς εσύ πας εκεί.

Δεν έχω δόσει ποτέ δικαίωμα σε κανένα ούτε στη θάλασσα ούτε στη κοινωνική μου ζωή. Εχω μάθει από μικρός να αναλαμβάνω τις ευθύνες μου και να μην λέω ψέματα. Ρώτα αυτούς που ξέρεις και έχουν παει ψάρεμα μαζί μου εαν έχω ανάγκη να ψαρέψω σε οποιοδήποτε πάρκο.

Μα ένας με το παρατσουκλι SMALL που με κατηγορεί πού εχάθηκε; Τζήνος πρέπει να με είδε καμιά δεκαρκά φορές μες το πάρκο. Άτε για να μεν αρκέψω τους χαρακτηρισμούς. Τουτοι ούλοι που με είδετε γιατί εν με καταγήλατε στην λιμενική και το τμήμα αλιείας. Οι περισσότεροι που μιλάτε για μένα ούτε καν ξερεται τη φάτσα μου ακόμα και τι φουσκωτό ή τι χρώμα είναι. Είπαμε είμαι αόρατος. Καλόπαιδα δόξα το θεό εν γεμάτος ο τόπος.

Είμαι ψαροκυνηγός αρα επιλέγω τι κτυπάω και ποιους πέρνω μαζί μου. Η ψαρευτική παρέα μου που διαβάζει αυτά που γράφεις και αυτά που λέτε θα γελαει για πολύ καιρό. Ο ψαροκυνηγός από τα ψάρια του φαίνεται σίγουρα όχι τα χοιρόψαρα.

Καταρχή καλησπέρα,
Εγώ έιμαι ο Γιώργος που προαναφέρθηκες (small) σε γνωρίζω από καιρό και σε θαυμάζω για τις ψαριές σου και συγχαρητήρια για αυτό.
Ψαρεύω και εγώ αρκετα χρόνια και δεν έχω να ζηλέψω τίποτα από σένα και ειμαι αρκετα χορτατος σε ψαρια ολον τον ειδον, ανάφερες προηγούμενως ότι εγώ σε κατηγορώ χωρίς καν να πώ κάτι για σένα σε κανένα.Δεν ξέρω γιατί το έγραψες αυτό δημοσίως και ποιός σου είπε αυτήν την ΜΑ............Αν έχεις κάποιο πρόβλημα μαζί μου να σε παρακαλέσω πάρε με τηλέφωνο 99447515 επειδή μέχρι στιγμής σε είχα για πιο σοβαρό.και κατι αλλο μπορεις να ρωτησες και καποιους απο τους φιλους σου να μαθεις και τι ανθρωπος ειμαι ..

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by arisinblue »

τελικά εκτός από αόρατος πρέπει να είμαι και από άλλο πλανήτη. πρεπει να είμαι τζαι μανός, εν ξερω να διαβάζω, δεν είμαι σοβαρός, τσακόνουμαι ουλοι μέρα με τον κόσμο τζαι μεσα μεσα παω τζαι θαλασσα.
καθε μέρα μαθαίνω και νεα πράματα.

τοση μυστικοπάθεια. τι στο καλο γίνεται. α εχω τζαι προβλημα με τα αυτια μου. α τζαι πριν 3 μηνες εβαλα τον κόσμο να τσακωθει με οποιο ψαροτουφεκα βρει μπροστα του.

δεν ζητησα απο κανένα επεφημίες και μπράβο. ο καθε ενας κρίνεται από τις πράξεις του.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by admin »

παίδες ηρεμία , τέρμα στο θέμα!!!!

ZIAD
Posts: 18
Joined: Wed Jan 26, 2011 8:11 am

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by ZIAD »

εμενα μου ειπε ο ξαδελφος του φιλου του θειου μου, που του το ειπε ο γιος του τριτου ανιψιου της αδελφοτεκνης του περιπτερα, που ακουσε 2 ψαροτουφεκαδες που εμπηκαν το πρωι στο περιπτερο να αγορασουν ισοσταρ και εμιλουσαν στο τηλεφωνο με ΚΑΠΟΙΟΝ(δεν μπορω να σας πω ονομα) οτι σε ειδαν να ψαρευεις ρε Αρη τζαμε για αυτο μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας. αν θελεις να μαθεις πιασμε τηλεφωνο να σου πω ποιος ειναι ο ΚΑΠΟΙΟΣ...........

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by mariosko »

Χρυσανθε μου ελυθηκαν οι απορειες σου λεβεντη μου? Αν εχεις και τιποτε αλλο να ρωτησεις μεν φοασε, μια "παρεα" ημαστε, ρωτα αφοα...
Τελικα την ποιο σοφη κουβεντα ειπεν την ενας σοφος ψαροτουφεκας γεννημενος προς το τελος της δεκαετιας του 70...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

chrysanthos

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by chrysanthos »

mariosko wrote:Χρυσανθε μου ελυθηκαν οι απορειες σου λεβεντη μου? Αν εχεις και τιποτε αλλο να ρωτησεις μεν φοασε, μια "παρεα" ημαστε, ρωτα αφοα...
Τελικα την ποιο σοφη κουβεντα ειπεν την ενας σοφος ψαροτουφεκας γεννημενος προς το τελος της δεκαετιας του 70...
ναι φιλε μου ελυθηκαν οι αποριες μου ευχαριστω :)

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: Αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Post by arisinblue »

Αν και το θεμα έχει λήξει έχω μείνει με την απορεία ποιος έχει πει ότι ψαρεύω στο πάρκο. Δεν έχω πει για κανέναν τίποτα και επειδή πιστεύω ότι κάποιος ή καποιοι βάζουν λόγια ή ενέργειες που δεν υπόθηκαν ή έγιναν απολογούμαι εαν έχω θήξει κάποιον. Δεν είχα τέτοιο σκοπό. Ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα για όλους ειδικά για εμένα λόγω επαγγέλματος. Απολογούμαι και πάλι. Γιώργο δεν ήξερα ότι σε λένε και SMALL.

Το λάθος πιθανόν να είναι ότι ασχολήθηκα με το FORUM. Πάντοτε ήμουν και ειμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων. Δεν εχω ανάγκη από διακρίσεις και γι΄αυτο δεν συμμετέχω σε αγώνες. Μοιράζομαι τις ψαρευτικές εμπειρίες με φίλους μαθαίνοντας κάθε φορά και κάτι. Αυτό ήθελα να κάνω και εδώ αλλά διαπιστώνω ότι καποιοι έχουν άλλο σκοπό. Η θάλασσα είναι για μένα τρόπος ζωής και εύχομαι και σε εσας το ίδιο.

Καλές θάλασσες και αναδύσεις σε όλους.

Locked

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”