THYNNUS ALALUNGA

Post Reply
gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by gdeme »

μπορεις να μας το δειξεις αυτο? Σε φωτογραφια με τα σημαδια?

εγω κανω τα εξης κοψιματα οπως την φωτο
Attachments
Thunnus_alalunga.jpg
Thunnus_alalunga.jpg (35.7 KiB) Viewed 6431 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by MariosK »

To πίσω κόψιμο που κάνεις δεν νομίζω να βοηθά σε κάτι αφού θα γυρίσεις τον τόνο με το κεφάλι προς το κάτω για να γίνει η αφαίμαξη
Attachments
softSpot.jpg
softSpot.jpg (15.42 KiB) Viewed 6401 times
cut2.jpg
cut2.jpg (16.57 KiB) Viewed 6403 times
cut1.jpg
cut1.jpg (11.96 KiB) Viewed 6403 times

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by gdeme »

θα δοκιμασω μια οπως λες και θα δω.Το σημειο που κοβεις στο πλαι σιγουρα επικοινωνει με το δικο μου πισω σημειο.

Το μπροστα είναι το ιδιο.

Ενα πολυ σημαντικο πράγμα ειναι να καταφερνουμε να κουραζουμετο ψαρι και ο γαντζος να το πιανει καπου απο το κεφαλι. Με αυτο τον τροπο δεν καταστρεφουμε το ψαρι στο σημειο που μπαινει ο γαντζος.

ο κανει κανενς αυτο?

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

MariosK wrote:Ο καλύτερος τρόπος για αφαίμαξης (συνίσταται από τους Ιάπωνες για καλύτερη ποιότητα sushi) είναι μια τομή πίσω από κάθε πλαϊνό πτερύγιο και μια πίσω από την καρδία η οποία βρίσκετε από κάτω ανάμεσα στα βράγχια.
:handgestures-thumbupright:

Και εμείς αυτό κάνουμε. Ειδικά η τομή πίσω από το πτερύγιο είναι όλα τα λεφτά..(φαίνεται και από την ποσότητα και την πίεση του αίματος που βγαίνει!)
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by MariosK »

gdeme wrote:θα δοκιμασω μια οπως λες και θα δω.Το σημειο που κοβεις στο πλαι σιγουρα επικοινωνει με το δικο μου πισω σημειο.

Το μπροστα είναι το ιδιο.

Ενα πολυ σημαντικο πράγμα ειναι να καταφερνουμε να κουραζουμετο ψαρι και ο γαντζος να το πιανει καπου απο το κεφαλι. Με αυτο τον τροπο δεν καταστρεφουμε το ψαρι στο σημειο που μπαινει ο γαντζος.

ο κανει κανενς αυτο?
Εμείς πιάνουμε το ψάρι από την σάρκα στα όρια της κεφαλής. Όταν μιλάς για ψάρι των 10-15 κιλών τότε μια μικρή τρύπα 1cm δεν το καταστρέφει. Εξάλλου εν εμείς που να το φάμε οπότε δεν τίθεται θέμα να πέσει η αξία του. Αν δοκιμάσεις να το πιάσεις ακριβώς που το κεφάλι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κατά λάθος να κτυπήσεις την καρδία του εν όσο είναι ακόμα ζωντανό τζε τότε το ψάρι θα ταλαιπωρηθεί, θα αρχίσουν να πιτούν γαίματα ποτζί ποδά, τζε πιθανόν που τους σπασμούς αν είναι τζε μεγάλο να σου φύει ή να σου σπάσει τζε τον γάντζο (αν εν κανένας φτηνός).

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

Αφού το ελύσαμε τούτο, ας δούμε και πως την φιλεττάρετε :mrgreen:
Εγώ είδα τούτο το βίντεο παλιά, και πιστεύκω εν ο πιο απλός και γρήγορος τρόπος..
Φυσικά τούτος κάμνει το σε 4 λεπτά...αλλά anyway.. :clap:

"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by gdeme »

Πολύ ωραιο βιντεο. Ενα περιπου ετσι κανω και εγώ,αλλα με την διαφορα ότι το κοβω με την πετσα.
Πως βγαινει ετσι ευκολα η πετσα? εγω σκοτωνομαι για να φυγει απο πάνω

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by giannosP »

I_AM_BLUE wrote:Ωραίο ψάρι φίλε μου!
Αλλα εν βλέπω κόψιμο στο πλευρό για να φύει το αίμα του ψαρκού...τζαι φαίνεται μου λλίο περίεργο.
Εν το κάμνετε τούτο μόλις φκεί το ψάρι στην βάρκα? Κάμνετε κάτι διαφορετικό (βράγχια, καρδία π.χ)?
:think:


Φιλε μου, εμεις οταν πιασουμε τον τονο καθαριζουμε με τον απευθιας μεσα στην βαρακα, και ετσι εν χριαζουνται τουτα, απλα το αιμα φεκι που μονο του απο το στομα, την ωρα που θα καθαριζεται!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by MariosK »

giannosP wrote:
I_AM_BLUE wrote:Ωραίο ψάρι φίλε μου!
Αλλα εν βλέπω κόψιμο στο πλευρό για να φύει το αίμα του ψαρκού...τζαι φαίνεται μου λλίο περίεργο.
Εν το κάμνετε τούτο μόλις φκεί το ψάρι στην βάρκα? Κάμνετε κάτι διαφορετικό (βράγχια, καρδία π.χ)?
:think:


Φιλε μου, εμεις οταν πιασουμε τον τονο καθαριζουμε με τον απευθιας μεσα στην βαρακα, και ετσι εν χριαζουνται τουτα, απλα το αιμα φεκι που μονο του απο το στομα, την ωρα που θα καθαριζεται!
Κάμνεις λάθος Γιάννο. Τα κοψίματα κάμνεις τα ενόσω η καρδία του κτυπά λίγο έτσι ώστε ούλλο το αίμα που τα αιμοφόρα αγγεία να φέφκει που τις 2 κεντρικές αρτηρίες στα πλευρά και που το κόψιμο κοντά στην καρδία. Εσύ όταν τον σφάγγεις το αίμα μινίσκει μέσα στην σάρκα του τόνου, δεν έχουν σχέση τα άντερα, και αρχίζει την διαδικασία αποσύνθεσης που χαλά την γεύση του. Το λίγο αίμα που λέεις ότι φκάλει που το στόμα είναι λόγο απλής αιμορραγίας και όχι αφαίμαξης...

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by I_AM_BLUE »

gdeme wrote:Πολύ ωραιο βιντεο. Ενα περιπου ετσι κανω και εγώ,αλλα με την διαφορα ότι το κοβω με την πετσα.
Πως βγαινει ετσι ευκολα η πετσα? εγω σκοτωνομαι για να φυγει απο πάνω
Σκοτώνεσαι γιατί δεν την αφαιρας πριν φιλεττάρεις. Αν το κάμεις όπως στο βίτεο, βγαίννει πανεύκολα.
Έχουν σημμασία οι τομές απο την ουρά προς την κεφαλή πάνω στην ράχη και την κοιλιά, για να απελευθερωθεί, και να χωριστεί το αριστερό από το δεξί μέρος. Όταν κάμεις την τομή από την κεφαλή, πίσω που το πτερύγιο και κάτω, και μια μικρή τομή πίσω στην ουρά, έχεις καλό πιάσιμο της πέτσας και με ένα τράβημα βγαίνει (με τα λέπια και μένει το ψάρι καθαρό).
Πρέπει να βγει πριν φιλεττάρεις, για να βλέπεις την πλάγια γραμμή του ψαριού, και να ξέρεις που είναι ακριβώς το κεντρικό κόκκαλο.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by nicolas theocharous »

με ιδιαιτερη συγκινηση και υπερηφανια σας ανακοινωνω πως το σκαφος LEGEND ειναι πανετοιμο να ριχτει στην μαχη της ττττουνας απο το προσεχες σαββατοκυριακο. φτανει να μας καμει καιρο τα γεριμα.... :lol: :lol:

ττττουνες κατιshι σας :lol: :lol: :lol:

ετσι κακαουσκιαες που ειμαστε αμπα και εν πιαμε τσιμπια ουλλο το καλοκαιρι :lol: :lol:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κανει σε ρε Πο..τιν Κλαμενον :D :D :D :D

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by nicolas theocharous »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Κανει σε ρε Πο..τιν Κλαμενον :D :D :D :D
χαχαχα κυριε Ευανθη παντα φκενει μου το κλαμα νομιζω γι αυτο εκαμα το παραδοση να πιεννουν ουλλα καλα.

κοπιασε στην παρεα μας το Σαββατοκυριακο εννα χαρουμε πολλα :D :D :D :D

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αν ειναι καλος ο Τζιαιρος εν να καλεσω τον Σταθη, οποταν εν ναμε με την δικην μου :lol: :lol:

stelios25
Posts: 142
Joined: Thu May 26, 2011 10:03 am

Re: THYNNUS ALALUNGA

Post by stelios25 »

εν φενεται καλος ο καιρος το για σαΒΒΑτοκυριακο ενα μας τα χαλαση αλοπως λαρνακα

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”