ο αρχοντας του μπλε.

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

ο αρχοντας του μπλε.

Post by chrysanthos9 »

Πρωινο ξυπνημα πριν καν να ξηεμρωσει εφαγα το προγευμα μου και ετοιμαστικα για πολυωρω ψαρεμα μιας και οι συνθηκες το ευνοουσαν :D Για αρχη θα πηγαινα να επερνα σκαρους και κουρκουνες :D εν να χανουμε και τ σιουρα :) μετα το προγραμα ελεγε ψαχτηρι για σαργους μιας και ειναι το αγαπημενο μου θηραμα και μετα καποια καρτερια για κανενα τυχερο :) Το ψαρεμα μου αρχισε με το πρωτο φως και απο την αρχη φανηκε οτι θα εχει κινηση σημερα απο καλα ψαρια πηγα σε ενα τοπο ρηχο για κουρκουνες και σκαρους καποια καρτερια που εκανα τα ψαρια δεν ηταν δεχτικα και ηταν πολυ νευρικα τα νεοφερτα κοπαδια αθερινα εδιναν αλλη νοτα στα καρτερια αφου με δυσκολια εβλεπα αλλα ψαρια :D Πηγα στον καλο ποστο του τοπου που βλεπει προς το πελαγος να κανω κανενα καρτερια για να παρω σκαρους αφου εχει πολλους εκει μεγαλους που να ξερα ομως... Το οπλο οπλισμενο στην πρωτη εγκοπη αφου οι βολες στους σκαρους θα ηταν κοντινες :doh: Βουταω και κανω ενα καρτερι οι αθερινες με κυκλωνουν αλλα αυτη την φορα ειναι πολυ κοντα μου σχεδον κολιμενες πανω μου ολα τα ψαρια την περιοχης εφυγαν τρομαγμενα προς τα εξω ξαφνικα βλεπω μπροστα μου ενα τεραστιο μαγιατικο να πλησιαζει εσφιξα τα δοντια μου θακανω την βολη και ας ειναι οπλισμενο στην πρωτη εγκοπη το οπλο κλειδωνει στο κεφαλι του ψαριου ξαφνικα γυριζει να ψαρι να φυγει προς το μπλε βολη και η βεργα μπηκε δεν μπηκε στο ψαρι 5-6 εκατοστα αφου δεν ηταν και η πιο ακονισμενη βεργα και με την αδυναμια του 90αριου δεν περασε η βεργα απο την αλλη και ας ηταν στα δυο μετρα απο μενα το ψαρι εκανε μια εκρηκτικη αντιδραση και αριχε τα τρεχει προς τα μπλε ανοιξα το μουλινε πηρε καμια 15αριαμετρα και ξαφνικα σταματησαν ολα το ψαρι εφυγε απο την βεργα και μια πληγη λιγο πανω απο την σπονδυλικη στηλη θα του θυμιζει να μην πηγαινει πολυ κοντα στις ακτεσ για να κυνηγα για να μην γεμιζει ουλες απο αρχαριους ψαροκυνηγους :( απο εκεινη την ωρα με γεμιζει ενα αισθημα απογοητευσης και λυπης :( ηθελα να κλαψω απο εκεινη την ωρα το ψαρεμα μου σταματησε εκανα συνεχως καρτερια αλλα ματεα δεν ξαναφανηκε το ψαρι δεν πειραζει πηρα ενα καλο μαθημα να ακονιζω την βεργα καλα ακι παντα το λαστιχο στην δευτερη εγκοπη αλλα σιγουρα θα παρω μεγαλυτερο ψαροτουφεκο σε λιγες μερες :)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ο αρχοντας του μπλε.

Post by chrysanthos9 »

το ψαρι ηταν γυρο στα 10 κιλα απο τι το υπολογιζω
Rememper always someone waiting for you at home

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ο αρχοντας του μπλε.

Post by leshi cy »

φιλε μου ότι και να πεις τα συναισθήματα σου τα γνωρίζω!
είναι κάποια ψαρια που λίγη έχουν την ευκαιρία να δεις και να τα πάρεις !
θέλει να είσαι ετοιμασμένος σε έτσι περίπτωσις!
...μεν μαραζώνεις γιατί εσύ ένα έχεις πολλές τέτοιες ευκαιρίες ! :)
...εγώ έχασα το ψάρι λόγο αφέλειας γιατί νόμιζα το 110 με 19 + 6.5 θα το περνούσε χωρίς πρόβλημα!ήταν πάνω που 30kg

αλλα το λάθος ήταν που έριξα αν και κοντά στο κεφάλι! :angry-banghead: :angry-banghead:
...σε τέτοιες περίπτωσις χτυπάμε ψάχνo έπαθα έψαξα και έμαθα!
η πιο μαλακή περιοχή τέτοιον ψαριών είναι πίσω από τα βράχια στην μέση όπου βρίσκονται η καρδια και αλλα ζωτικά όργανα του ψαριού χωρίς κόκκαλα να σταματήσουν την βέργα!
...για αυτό ο πέλος κρατώ το 105 me 2x17,5 kai 6,75 που την άμμο έως "τζιaμε" που παο έμειναν μου ψυχολογικά ! :lol: :lol: :lol:
...10kg μπορούσες να το κράτησης φιλε μου αν ήταν κοντά απλά έπρεπε να ρήξης σε ψαχνό!

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ο αρχοντας του μπλε.

Post by paulos charalambous »

πολλα ωραια η ιστορια σου ρε χρυσανθε... :D
κριμα για το ψαρι...τουντην εικονα εν αν την θυμασε πολλυν τζαιρο πιστευκω..
εν πειραζει ομως ειμαι σιουρος πως εν να σου ξανα τυχη τζαι να σε ποιο τυχερος την επομενη φορα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ο αρχοντας του μπλε.

Post by Giorkos »

κρίμα που εν το κατάφερες....εν πειράζει....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ο αρχοντας του μπλε.

Post by chrysanthos9 »

αλλη φορα εν να ειμαι πιο προετοιμασμενος ο τοπος εκεινος που το επεξα ξερω τον εξω και ανακατωτα αλλα εν υπολογιζα να ερτει μινερι εκει γμτ
Rememper always someone waiting for you at home

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”