παραγαδι ακτης

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

παραγαδι ακτης

Post by sotiris!129 »

μετα απο 2 αποτυχημενες προσπάθειες που εκανα περσι με το συγκεκριμενο τροπο ψαρεματος
με ετιμο παραγαδι που αγορασα,,, (μανα υπερβολικα χοντρη παραμαλα επισης χοντρα, να μην πω για το αγγιστρι επιανε φαλενα!) σκαλονε στον βυρο και στο τελος εχανα και το παραγαδι και την ωρα μου
ετσι αποφασισα να κανω δικο μου παραγαδι...
κυνηγαω ψαρια οπως (σορκοι,μουρμουρες,τσιπουρες,μελανες)
καπιος παλιοτερος αν γνωριζει γιατι αντιμετοπισα αυτα τα προβληματα, τι μισινα να βαλω για μανα, τι παραμαλο και τι no αγγιστρι

τες προιγουμενες φορες ακολουθισα τις οδηγιες απο ενα video στο youtube ΔΕΝ θα το βαλω εδω γιατι ειναι απο αλλο περιοδικο και οπιος θελει το βρισκει εφκολα απο εκει

ευχαριστω εκ των προτερων
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: παραγαδι ακτης

Post by COTSIOS80 »

sotiris!129 wrote:μετα απο 2 αποτυχημενες προσπάθειες που εκανα περσι με το συγκεκριμενο τροπο ψαρεματος
με ετιμο παραγαδι που αγορασα,,, (μανα υπερβολικα χοντρη παραμαλα επισης χοντρα, να μην πω για το αγγιστρι επιανε φαλενα!) σκαλονε στον βυρο και στο τελος εχανα και το παραγαδι και την ωρα μου
ετσι αποφασισα να κανω δικο μου παραγαδι...
κυνηγαω ψαρια οπως (σορκοι,μουρμουρες,τσιπουρες,μελανες)
καπιος παλιοτερος αν γνωριζει γιατι αντιμετοπισα αυτα τα προβληματα, τι μισινα να βαλω για μανα, τι παραμαλο και τι no αγγιστρι

τες προιγουμενες φορες ακολουθισα τις οδηγιες απο ενα video στο youtube ΔΕΝ θα το βαλω εδω γιατι ειναι απο αλλο περιοδικο και οπιος θελει το βρισκει εφκολα απο εκει

ευχαριστω εκ των προτερων
μανα 0.50 (θηλια για παραγαδι οχι απο καρουλλι)
παραμαλο 0.30
αγγιστρι 15

Δεν ξερω αν επιτρεπεται το παραγαδι απο ακτη. Αν γνωριζει καποιος ας ενημερωση αλλιως ρωτα στο τμημα αλιειας.
Αμαν τα κοφκεις τζε μεινισκουν κατω τα παραγαδια σου καλυτερα να καμνεις τζε τον κοπο να τα φκαλλεις αφου ειναι ξεβαθα.
Ditch the bitch and let's go fishing!

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: παραγαδι ακτης

Post by sotiris!129 »

φιλε μου να βουτισω δεν εχω πρωβλημα αλλα εν νυχτα που εγινε η κουβεντα.
οι μισινες που ανεφερες δεν ειναι χοντρες?
νομιζω επιτρεπεται γιατι ειδα σε μαγαζια και βαρκακια τετιο ειδος ψαρεματος αρα λογικα επιτρεπεται αν κανω λαθος διορθοστε με
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: παραγαδι ακτης

Post by COTSIOS80 »

sotiris!129 wrote:φιλε μου να βουτισω δεν εχω πρωβλημα αλλα εν νυχτα που εγινε η κουβεντα.
οι μισινες που ανεφερες δεν ειναι χοντρες?
νομιζω επιτρεπεται γιατι ειδα σε μαγαζια και βαρκακια τετιο ειδος ψαρεματος αρα λογικα επιτρεπεται αν κανω λαθος διορθοστε με
Φιλε παεις την αλλη μερα βουτας τζε μαζευκεις το αν ειναι σκαλωμενο και δεν το επηρε το ρευμα.
Εν τζε γινεται να γεμωσουμε την θαλασσα τζε μαλιστα τις παραλιες κομμενα παραγαδια τζε αγγιστρια εννεν ετσι? :)

Τωρα οπως ειπα δεν ξερω αν επιτρεπεται οποτε αφηνω αλλον να απαντησει.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν πρεπει να επιτρεπεται σε παραλιες λουομενων εστω και αν θα το βαζεις νυκτα που μπορει να μην εχει κολυμβητες.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: παραγαδι ακτης

Post by chrysanthos9 »

επιτρεπεται το παραγαδι απο ακτη μας ελεξεν περσι το τμημα αλιειας περσι ενομιζε οτι ειμασταν με ψαροτουφεκο :doh: :doh: :doh: :doh: αλλα εβαλαμεν παραγαδακι και δεν μας ειπαν τιποτε :D
Rememper always someone waiting for you at home

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: παραγαδι ακτης

Post by sotiris!129 »

εσι φιλε χρυσανθε καμια συνβουλι για μανα και παραμαλα?
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: παραγαδι ακτης

Post by chrysanthos9 »

φιλε εγω χρησιμοποιουσα 50μανα 35 αρι παραμαλο και 15 αρι αγγιστρι φυσικα εν επιασα πολλα ψαρια λιες μελανες λιους μουρμουρους και λιους σορκους τιποτε το ιδιαιτερο :)
Rememper always someone waiting for you at home

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: παραγαδι ακτης

Post by sotiris!129 »

γιατι ομως ετσι χοντρες μισινες? εν απαρετιτο?
ασπουμε με την αντενα αμαν βαλης 30ρα μισινα εν τσιμπουν οι μελανες η τα αλλα ψαρκα γενικα επδ εν πολλα χοντρη η μισινα
εκσεκινησα να καμω παραγαδι τωρα ζε μανα εβαλα 20 ζε παραμαλλα 16 με τουτη την φιλοσοφια :oops: εν ματσουζια που εκαμα?
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραγαδι ακτης

Post by MariosK »

sotiris!129 wrote:γιατι ομως ετσι χοντρες μισινες? εν απαρετιτο?
ασπουμε με την αντενα αμαν βαλης 30ρα μισινα εν τσιμπουν οι μελανες η τα αλλα ψαρκα γενικα επδ εν πολλα χοντρη η μισινα
εκσεκινησα να καμω παραγαδι τωρα ζε μανα εβαλα 20 ζε παραμαλλα 16 με τουτη την φιλοσοφια :oops: εν ματσουζια που εκαμα?
Φίλε τα παιδιά μιλούν για 15ρι αγκίστρι παραγαδίσιο (το 16ρι παραγαδίσιο είναι ποιο μεγάλο που το 15ρι). Αν εννοείς 16 αγκίστρι κανονικό τότε είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μικρό και εν σφαγή που να κάμεις.

Άλλον αντένα άλλον παραγάδι...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: παραγαδι ακτης

Post by chrysanthos9 »

ρε φιλε με το πρωτο κουρατζιμα εν να τα κοψεις ουλα με ετσι λεπτη μισηνα και οι χοντρες μισηνες εν για τουτο το λογω επεισης για να μπορουν να φκαλουν τα μεγαλα τα ψαρια και αλλο η αντεννα αλλο το παραγαδι με την αντεννα μπορεις να παλεψεις το ψαρι ενω με το παραγαδι εν μπορεις
Rememper always someone waiting for you at home

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: παραγαδι ακτης

Post by sotiris!129 »

oxi φιλε δεν ενοουσα 16 νουμερο αγγιστριου ενοουσα 16ρα μισινα :lol:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: παραγαδι ακτης

Post by christos nic »

chrysanthos9 wrote:επιτρεπεται το παραγαδι απο ακτη μας ελεξεν περσι το τμημα αλιειας περσι ενομιζε οτι ειμασταν με ψαροτουφεκο :doh: :doh: :doh: :doh: αλλα εβαλαμεν παραγαδακι και δεν μας ειπαν τιποτε :D
Φιλε Χρυσανθε μπορει να σας την χαρισαν οι συγκεκριμενοι ενω αλλοι να μεν χαριστουν..εχω την εντυπωση πως απαγορευεται..ρωτατε το τμημα αλιειας σιγουρα πραγματα!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: παραγαδι ακτης

Post by chrysanthos9 »

πηρα σημερα τηλεφωνο στο τμημα αλιειας στη Παφο και τους ρωτησα γιατι με ενδαφερει και εμενα το θεμα τουτο και μου ειπε η κοπελα οτι δεν ξεκαθαρισε το θεμα αν απαγορευεται η οχι
Rememper always someone waiting for you at home

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: παραγαδι ακτης

Post by christos nic »

sotiris!129 wrote:γιατι ομως ετσι χοντρες μισινες? εν απαρετιτο?
ασπουμε με την αντενα αμαν βαλης 30ρα μισινα εν τσιμπουν οι μελανες η τα αλλα ψαρκα γενικα επδ εν πολλα χοντρη η μισινα
εκσεκινησα να καμω παραγαδι τωρα ζε μανα εβαλα 20 ζε παραμαλλα 16 με τουτη την φιλοσοφια :oops: εν ματσουζια που εκαμα?
Φιλε εισαι σιγουρος οτι στην αντενα με 30αρα μισινα δεν τσιμπουν τα ψαρια?εγω ξερω πως τσιμπουν!

Αν επιτρεπετε το ψαρεμα αυτο που εχεις υποψη να καμεις(ρωτα σιγουρα πραγματα) να εχεις υποψη πως δεν ειναι και το ποιο ευκολο πραγμα..θελει τεχνη πολλη και τις καταλληλες συνθηκες που δεν τις βρισκεις συχνα..

Δεν θα πας να καμεις τετοιο ψαρεμα σε τοση αποσταση απο την ακτη και ο στοχος σου να ειναι μουρμουρουθκια των 10 cm η μελανουες μωρα γτ θα καμεις μεγαλη ζημια και δεν αξιζει ετσι κι αλλιως τον κοπο που ειναι και πολλης..θα βαλεις μεγαλυτερα αγκιστρια για να στοχευσεις τα μεγαλυτερα ψαρια(σορκους κ.α)αν υπαρχουν!
Στο παραγαδι σου θα βαλεις για μανα χοντρη μισινα για να το γλυτωσεις απο τα βραχωματα που πολλες φορες ειναι δεδομενα με απωλειες λιγα παραμαλα στην χειροτερη..
Καποτε πηγα μαζι με ενα φιλο λιγες φορες που εκανε τετοιο ψαρεμα κατα περιοδους τωρα το παρατησε..φιλε δεν ειναι ωραιο ψαρεμα γιατι το ψαρι το φερνεις στο τελος εξω νεκρο απο την πολλη ωρα που ειναι αγκιστρωμενο και ειναι καπως κρεατοσυλλογη ναι μεν εχει την διαδικασια κτλ που μπορει να αρεσει σε καποιο αλλα..δεν παλευεις λιγο το ψαρι οπως πχ στο εκλεζικο η στο καστινγκ..να νιωσεις και λιγο ψαρεμα..
..και αν δεν εχεις καποιο που ξερει θα ταλαιπωρηθεις χωρις να τα καταφερεις.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: παραγαδι ακτης

Post by christos nic »

chrysanthos9 wrote:πηρα σημερα τηλεφωνο στο τμημα αλιειας στη Παφο και τους ρωτησα γιατι με ενδαφερει και εμενα το θεμα τουτο και μου ειπε η κοπελα οτι δεν ξεκαθαρισε το θεμα αν απαγορευεται η οχι
Ρωτα της Λευκωσιας ισως να μην ηξερε η κοπελα η βαριοταν να μαθει :)

Post Reply

Return to “ANNTENA”