Baitcasting reels

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Baitcasting reels

Post by Greg »

psarakas wrote: Άκου τoν Βύρονα σε αυτά που λέει....
Οταν γραφει ο βυρωνας για τα γλυκα νερα, σιωπουμε και ακουμε..

δικη μου ταπεινη αποψη
Esox Lucius

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baitcasting reels

Post by christos nic »

psarakas wrote:Να επέμβω και εγώ ο άσχετος?
Άκου των Βύρονα σε αυτά που λέει για το νήμα.
Επειραματίζουμουν και εγώ με μισήνες, νήματα leaders ιστορίες κλπ!
Επαρέτησα τα ούλα. Το προσωπικό μου ρεκόρ το έβγαλα με 30lb νήμα χρώματος άσπρου! Εν όπως τον σπάον!!!
Σκέτο νήμα με στριφταρούιν (καλόν όμως) και 30Lb νήμα(όχι whiplash!!!). Δοκίμασε έτσι.
Δεν θα φοάσαι τίποτε με αν θα κοπεί ,με αν αντέχει ο κόμπος με αν μπλεχτεί σε κανένα θαμνούιν (φοίβο θυμάσαι!!!?)
Η ταπεινή μου άποψη...
Εγω μονο για θεμα ψυχολογιας δεν μπορω να βαλω νημα μονοκομματο :) τωρα το ασπρο χρωμα ισως και να ειναι υπερ γιατι αν ειναι κοντα στην επιφανεια που κινειτε τοτε ισως ειναι καλο καμουφλας με τον ουρανο..ειδικα αν εχει και συννεφα :lol:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Baitcasting reels

Post by fISHANDCHIPS »

christos nic wrote:
psarakas wrote:Να επέμβω και εγώ ο άσχετος?
Άκου των Βύρονα σε αυτά που λέει για το νήμα.
Επειραματίζουμουν και εγώ με μισήνες, νήματα leaders ιστορίες κλπ!
Επαρέτησα τα ούλα. Το προσωπικό μου ρεκόρ το έβγαλα με 30lb νήμα χρώματος άσπρου! Εν όπως τον σπάον!!!
Σκέτο νήμα με στριφταρούιν (καλόν όμως) και 30Lb νήμα(όχι whiplash!!!). Δοκίμασε έτσι.
Δεν θα φοάσαι τίποτε με αν θα κοπεί ,με αν αντέχει ο κόμπος με αν μπλεχτεί σε κανένα θαμνούιν (φοίβο θυμάσαι!!!?)
Η ταπεινή μου άποψη...
Εγω μονο για θεμα ψυχολογιας δεν μπορω να βαλω νημα μονοκομματο :) τωρα το ασπρο χρωμα ισως και να ειναι υπερ γιατι αν ειναι κοντα στην επιφανεια που κινειτε τοτε ισως ειναι καλο καμουφλας με τον ουρανο..ειδικα αν εχει και συννεφα :lol:
Το δικό μου έχει άσπρο,μπλέ,κόκκινο και κίτρινο ... αναλόγος διάθεσης κόφκω δέκα δέκα μέτρα όσπου να φτάσω στον χρωματισμό που με εκφράζει την συγκεκριμένη μέρα :doh: :oops:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Baitcasting reels

Post by PrEdAtΩR »

fISHANDCHIPS wrote:
christos nic wrote:
psarakas wrote:Να επέμβω και εγώ ο άσχετος?
Άκου των Βύρονα σε αυτά που λέει για το νήμα.
Επειραματίζουμουν και εγώ με μισήνες, νήματα leaders ιστορίες κλπ!
Επαρέτησα τα ούλα. Το προσωπικό μου ρεκόρ το έβγαλα με 30lb νήμα χρώματος άσπρου! Εν όπως τον σπάον!!!
Σκέτο νήμα με στριφταρούιν (καλόν όμως) και 30Lb νήμα(όχι whiplash!!!). Δοκίμασε έτσι.
Δεν θα φοάσαι τίποτε με αν θα κοπεί ,με αν αντέχει ο κόμπος με αν μπλεχτεί σε κανένα θαμνούιν (φοίβο θυμάσαι!!!?)
Η ταπεινή μου άποψη...
Εγω μονο για θεμα ψυχολογιας δεν μπορω να βαλω νημα μονοκομματο :) τωρα το ασπρο χρωμα ισως και να ειναι υπερ γιατι αν ειναι κοντα στην επιφανεια που κινειτε τοτε ισως ειναι καλο καμουφλας με τον ουρανο..ειδικα αν εχει και συννεφα :lol:
Το δικό μου έχει άσπρο,μπλέ,κόκκινο και κίτρινο ... αναλόγος διάθεσης κόφκω δέκα δέκα μέτρα όσπου να φτάσω στον χρωματισμό που με εκφράζει την συγκεκριμένη μέρα :doh: :oops:
:lol: :lol: :lol: :lol: respect !!!!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

Και εγω επηρατιν για καλη μαρκα!..
Life is a game....Fishing is serious!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baitcasting reels

Post by christos nic »

fISHANDCHIPS wrote: Το δικό μου έχει άσπρο,μπλέ,κόκκινο και κίτρινο ... αναλόγος διάθεσης κόφκω δέκα δέκα μέτρα όσπου να φτάσω στον χρωματισμό που με εκφράζει την συγκεκριμένη μέρα :doh: :oops:
Yπαρχει και το σεναριο να πεσεις σε μερα αναποφασιστικοτητας και να λυφτεις το νημα στο τελος :)

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

Πριν λιο καιρο επιασα μιαν μυσινα , ειδικα για τα λαυρακια του φρακτη, και για μηχανη baitcasting, ηταν παρα πολλα ελαστικη μυσινα, και ειταν 2 χροματα, καθε 10cm μαυρι ,καθε 10cm κιτρινη. Ξερεται γιατι ειταν ετσι το χρωμα της?? και γιατι ειταν τοσο ελαστικη, κανονικα επρεπαι να ειταν το αντιθετο!
Life is a game....Fishing is serious!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Baitcasting reels

Post by fISHANDCHIPS »

christos nic wrote:
fISHANDCHIPS wrote: Το δικό μου έχει άσπρο,μπλέ,κόκκινο και κίτρινο ... αναλόγος διάθεσης κόφκω δέκα δέκα μέτρα όσπου να φτάσω στον χρωματισμό που με εκφράζει την συγκεκριμένη μέρα :doh: :oops:
Yπαρχει και το σεναριο να πεσεις σε μερα αναποφασιστικοτητας και να λυφτεις το νημα στο τελος :)
Trείς εξορμήσεις εκατάλησα καμιά 60ρια μέτρα ... ο λόγος είναι άλλος όμως
Επιασα μικρά πλανάκια να δοκιμάσω για jigging απο ακτή ... τα μεγάλα(40γρ) είναι στο όριο του καλαμιού,έτσι δεν δουλεύκει σωστά με αποτέλεσμα να τυλίγεται χαλαρά το νήμα ... την συνέχια φαντάζεσε την :shhh:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Baitcasting reels

Post by Στάθης »

Άμαν σου εφτάσαν τα jigs για 2-3 εξορμήσεις είσαι καλά... :whistle:
no whey no gain

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Baitcasting reels

Post by fISHANDCHIPS »

Στάθης wrote:Άμαν σου εφτάσαν τα jigs για 2-3 εξορμήσεις είσαι καλά... :whistle:
Ετζε έχασα τα ... απλά έγινετουν το νήμα μαλιά κουβάρκα
Οπως και να έχει ... έχω τους πολλή εμπιστοσύνη και με μια μικρή τροποποίηση του εξοπλησμόυ θα έρθει και η επιτυχία.
Εννα μεν φκάλω κανένα φάντασμα τα γέριμα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reels

Post by giannosP »

μπλεκαιτε ετσι εκφκολα το νημα?? :(
Life is a game....Fishing is serious!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baitcasting reels

Post by christos nic »

fISHANDCHIPS wrote: Trείς εξορμήσεις εκατάλησα καμιά 60ρια μέτρα ... ο λόγος είναι άλλος όμως
Επιασα μικρά πλανάκια να δοκιμάσω για jigging απο ακτή ... τα μεγάλα(40γρ) είναι στο όριο του καλαμιού,έτσι δεν δουλεύκει σωστά με αποτέλεσμα να τυλίγεται χαλαρά το νήμα ... την συνέχια φαντάζεσε την :shhh:
Δοκιμασε με την ποιο σκληρη μισινα για μανα και ας χασεις λιγη αμεσοτητα στα τιναγματα.δεν ειχα κανενα προβλημα οταν δοκιμασα αλλα το θεμα ειναι πως με τουτες τις εφαρμογες δεν πλησιαζουμε καθολου την τεχνικη δηλ δεν δουλευει σωστα τιποτε.Αλλα power αλλα action κτλ.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baitcasting reels

Post by christos nic »

fISHANDCHIPS wrote: Εννα μεν φκάλω κανένα φάντασμα τα γέριμα
:) μπορει φιλε μου..ξερεις για τα φαντασματα εν πολλοι που λεν πως υπαρχουν αλλα μεχρι τοτε ισως να φτιαξεις τα ποιο πομπαρισμενα μπρατσα απο ολο το φορουμ!!!! :lol:
Κυπριακη πραγματικοτητα! :(

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Baitcasting reels

Post by Στάθης »

christos nic wrote:αλλα μεχρι τοτε ισως να φτιαξεις τα ποιο πομπαρισμενα μπρατσα απο ολο το φορουμ!!!! :lol:
χεχεχε

slightly related:

no whey no gain

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Baitcasting reels

Post by caveman »

:laughing-rolling:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”