Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by mikrosa »

εγω αντενα οταν βαρκουμε η εν εχω ωρα βαλλω πανω μιαν 30αρα μονοκοματι και κανι :hand: :lol: η μανα 30 με παραμαλο 22 ή μανα 25 με παραμαλο 22 ή μανα 22 με παραμαλο 18 αναλογα με τα κεφια μου και τι ψαρι παω να πιαω.(αλλα στο τελος φκενω αψαρος) :lol:
εφκαλα φκιολα(37 εκατ.) με αντενα 25 μανα και παραμαλο 22

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

mikrosa wrote:εγω αντενα οταν βαρκουμε η εν εχω ωρα βαλλω πανω μιαν 30αρα μονοκοματι και κανι :hand: :lol: η μανα 30 με παραμαλο 22 ή μανα 25 με παραμαλο 22 ή μανα 22 με παραμαλο 18 αναλογα με τα κεφια μου και τι ψαρι παω να πιαω.(αλλα στο τελος φκενω αψαρος) :lol:
εφκαλα φκιολα(37 εκατ.) με αντενα 25 μανα και παραμαλο 22
πατοτο?

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by mikrosa »

ναι ηταν πατοτο επιδη εφκαλα και μικρες μουρμουρουες μυλοκοπουθκια και 1 μπαρπουνουι αλλα ουλα ηταν πολλα μικρα και εγιναν release. ηταν νυχτα . πριν να νυχτωσει εψαρεφκα μελανες κουρκουνες και σορκους.
αν εβρω φοτο εν να βαλω

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by fISHANDCHIPS »

mikrosa wrote:ναι ηταν πατοτο επιδη εφκαλα και μικρες μουρμουρουες μυλοκοπουθκια και 1 μπαρπουνουι αλλα ουλα ηταν πολλα μικρα και εγιναν release. ηταν νυχτα . πριν να νυχτωσει εψαρεφκα μελανες κουρκουνες και σορκους.
αν εβρω φοτο εν να βαλω
Ε πέμας τον τόπο να πάμε και εμείς ... ετσι ποικιλία δεν έχει ουτε η ψαραγορά :mrgreen:
... και εφυλαες τα ούλλα που την μέρα ως την νύχτα και ξαφνικά εξαπόλυσες τα ? :think:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by mikrosa »

οι ρε φιλε ηταν πολλα μιτσια ουλα και μολις επιανουνταν αφηνα τα μες στο νερο.αμαν εβρω φοτο εν να βαλω επιδη εφκαλα ενα που επιαστηκε 2 φορες σε μια μερα και εφκαλα το φοτο επιδη επαραξενεψε με :D
ο τοπος εκεινος εχει να πειασρει ψαρι απο περσι :cry:

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

mikrosa wrote:οι ρε φιλε ηταν πολλα μιτσια ουλα και μολις επιανουνταν αφηνα τα μες στο νερο.αμαν εβρω φοτο εν να βαλω επιδη εφκαλα ενα που επιαστηκε 2 φορες σε μια μερα και εφκαλα το φοτο επιδη επαραξενεψε με :D
ο τοπος εκεινος εχει να πειασρει ψαρι απο περσι :cry:
εχει να πιασει ψαρι ο τοπος ή εσυ ρε φιλε ? :lol: :lol: :lol:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by konstantinos kalogir »

Nikolas Nklou wrote:μια ιδεα που μου ηρθε πριν λιγο καιρο ειναι : γιατι ¨εμεις¨ που παμε και με αντεννα δεν βαζουμε νημα για μανα αντι για μισινα? (υπαρχουν νηματα που εχουν χρωματα ιδια με το χρωμα του βραχου ) επισης με το νημα εχουν περισσοτερη αντοχη και μικροτερη διαμετρο :wink: θα καμω μια δοκιμη το σαββατο που ερχεται :wink:
Αν δοκιμάσεις να βάλεις νήμα αντί για μισίνα, πάρε extra καλάμι μαζί σου!! :lol:
Αν πιάσεις κάτι που 'εν φκένει', εν να σου σπάσει το καλάμι, το οποίο σπάζει πολλά πιο εύκολα που ένα 16ρι νήμα!

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

konstantinos kalogir wrote:
Nikolas Nklou wrote:μια ιδεα που μου ηρθε πριν λιγο καιρο ειναι : γιατι ¨εμεις¨ που παμε και με αντεννα δεν βαζουμε νημα για μανα αντι για μισινα? (υπαρχουν νηματα που εχουν χρωματα ιδια με το χρωμα του βραχου ) επισης με το νημα εχουν περισσοτερη αντοχη και μικροτερη διαμετρο :wink: θα καμω μια δοκιμη το σαββατο που ερχεται :wink:
Αν δοκιμάσεις να βάλεις νήμα αντί για μισίνα, πάρε extra καλάμι μαζί σου!! :lol:
Αν πιάσεις κάτι που 'εν φκένει', εν να σου σπάσει το καλάμι, το οποίο σπάζει πολλά πιο εύκολα που ένα 16ρι νήμα!
:lol: :lol: :lol: :lol: τι μπορει να πιασω δηλαδη με 12 αγγιστρι?? :lol: :lol: :lol: κανενα μινερι????? (30 κιλο) :lol: :lol: :lol:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by konstantinos kalogir »

Nikolas Nklou wrote:
konstantinos kalogir wrote:
Nikolas Nklou wrote:μια ιδεα που μου ηρθε πριν λιγο καιρο ειναι : γιατι ¨εμεις¨ που παμε και με αντεννα δεν βαζουμε νημα για μανα αντι για μισινα? (υπαρχουν νηματα που εχουν χρωματα ιδια με το χρωμα του βραχου ) επισης με το νημα εχουν περισσοτερη αντοχη και μικροτερη διαμετρο :wink: θα καμω μια δοκιμη το σαββατο που ερχεται :wink:
Αν δοκιμάσεις να βάλεις νήμα αντί για μισίνα, πάρε extra καλάμι μαζί σου!! :lol:
Αν πιάσεις κάτι που 'εν φκένει', εν να σου σπάσει το καλάμι, το οποίο σπάζει πολλά πιο εύκολα που ένα 16ρι νήμα!
:lol: :lol: :lol: :lol: τι μπορει να πιασω δηλαδη με 12 αγγιστρι?? :lol: :lol: :lol: κανενα μινερι????? (30 κιλο) :lol: :lol: :lol:
Ax κουνελάκι κουνελάκι!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

σωστος ο κυριος :!: :!: :lol: :lol: :text-yeahthat:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by marios »

Nikolas Nklou wrote:
marios wrote:για μάνα ocean rosso neutronium για παράμαλλα χρησιμοποιώ 3,4 διαφορετικές καμια δεν είναι FC.
την μισηνα για μανα δεν την ξερω προσωπικα :? ποσα mm ενει :D ? για παραμαλλα ποτε δεν εβαλα μισινα καθαρη FC βαζω μια της ASSO γκριζα με επικαλυψη φλοροκαρπον :wink: 22 mm
Attachments
oce.netro.jpg
oce.netro.jpg (27.18 KiB) Viewed 5674 times
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by christos nic »

Nikolas Nklou wrote: :lol: :lol: :lol: :lol: τι μπορει να πιασω δηλαδη με 12 αγγιστρι?? :lol: :lol: :lol: κανενα μινερι????? (30 κιλο) :lol: :lol: :lol:
Κεφαλους 2κιλους 3κιλους ,κανα βατι 3κιλο :) ..ολα παιζουν σε καλες περιοχες!τις ελαχιστες που μειναν τουλαχιστον.
..θα προτημουσα μανα απο μισινα γιατι προσφερει την απαραιτητη ελαστικοτητα στην αντισταση του ψαριου(εστω και 400γρ ψαρι)για να γλιτωσει απο κοψιμο το λεπτο παραμαλλο στον κομπο του στριφταριου η στο κομπο με αγγιστρι.

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

marios wrote:
Nikolas Nklou wrote:
marios wrote:για μάνα ocean rosso neutronium για παράμαλλα χρησιμοποιώ 3,4 διαφορετικές καμια δεν είναι FC.
την μισηνα για μανα δεν την ξερω προσωπικα :? ποσα mm ενει :D ? για παραμαλλα ποτε δεν εβαλα μισινα καθαρη FC βαζω μια της ASSO γκριζα με επικαλυψη φλοροκαρπον :wink: 22 mm
να σου πω την αληθεια Μαριε εξαναειδα τουτη την μισινα αλλα ...μονο ειδα την :D

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

ατε επιασαμε ακομα μια αντεννα dawia :D Μανα 0.22,5 μμ, παραμαλλο 0.16μμ και αυριο θα γινει η πρωτη δοκιμη στις κουρκουνες αν μας ευνοησει ο καιρος :)

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

Nikolas Nklou wrote:ατε επιασαμε ακομα μια αντεννα dawia :D Μανα 0.22,5 μμ, παραμαλλο 0.16μμ και αυριο θα γινει η πρωτη δοκιμη στις κουρκουνες αν μας ευνοησει ο καιρος :)
τελικα απο κουρκουνες εκαταληξα σε τζεφαλους αλλα με μηδεν αποτελεσμα.... :( :( :( γιατι εν ερκουνταν με τιποτε κοντα..εμαλαγρωσα ,εταισα αλλα τιποτε.... αν ειχα μηχανουα με κατσοσσιηρο ηταν να πιασω

υγ΄το κοπαδι που τους τζεφαλους ηταν πανω που 15 ψαρκα ,επεζαν πας τον αφρο τζαι ετσι οπως τους υπολογισα ηταν που 1 κιλο μεχρι 4 κιλα :o :o

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”