Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Nikolas Nklou

Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

Επιασα την ιδεα απο ενα ελληνικο forum :D δαμε να λαλουμε τις μισηνες ή τα νηματα που χρησιμοποιουμε ή χρησιμοποιησαμε και ειμαστε ευχαριστημενοι :) btw την asso ultra cast σε χρωμα κιτρινο φωσφορο εδοκιμασε την καποιος? εμεινε ευχαριστημενος?
Asso Ultra Cast Parallel.jpg

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by chrisostomos »

την έχω σε 0.30mm. Πάνω σε ένα shimanο ultrgra xt-14000 μαζί με 0.55mm. Shock leader
sakuma και δεν έχω κανένα πρόβλημα με 125g. Στο casting.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

chrisostomos wrote:την έχω σε 0.30mm. Πάνω σε ένα shimanο ultrgra xt-14000 μαζί με 0.55mm. Shock leader
sakuma και δεν έχω κανένα πρόβλημα με 125g. Στο casting.
επιασες ψαρι καμια φορα? :? γιατι νομιζω επειδη εν φωσφορα φεφκουν τα ψαρκα :? (πιστευκω το αντιθετο για τους μουρμουρους,τραβα τους το περιεργο)
εχω την και εγω σε 36mm χωρις shock leader και με 100 γρ εν εχω προβλημα :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:
chrisostomos wrote:την έχω σε 0.30mm. Πάνω σε ένα shimanο ultrgra xt-14000 μαζί με 0.55mm. Shock leader
sakuma και δεν έχω κανένα πρόβλημα με 125g. Στο casting.
επιασες ψαρι καμια φορα? :? γιατι νομιζω επειδη εν φωσφορα φεφκουν τα ψαρκα :? (πιστευκω το αντιθετο για τους μουρμουρους,τραβα τους το περιεργο)
εχω την και εγω σε 36mm χωρις shock leader και με 100 γρ εν εχω προβλημα :wink:
Βάζε πάντα shock leader γιατί ποττέ εν ξέρεις. Μπορεί πολλά εύκολα να τραυματιστεί λίον η .36 και να σου κοπεί στην βολή.

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

χανω πολλα μετρα στην βολη με το shock leader :? εν τουτο που με εκαμε να το φκαλω ....εχτος τουτου πολλες φορες βρισκει ο κομπος πανω στο τελευταιο οδηγο του καλαμιου τζε φοουμε αμπα τζε κοψει μου τα ουλλα :o

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:χανω πολλα μετρα στην βολη με το shock leader :? εν τουτο που με εκαμε να το φκαλω ....εχτος τουτου πολλες φορες βρισκει ο κομπος πανω στο τελευταιο οδηγο του καλαμιου τζε φοουμε αμπα τζε κοψει μου τα ουλλα :o
Να κάμνεις καλόν κόμπο :P

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by koursaros21 »

ποια χρωματα θεωρειτε καλυτερα για μανα?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by andrea5 »

νικολα θυμασε τον κομπο που σου ειπα, τζινος εν βρισκει στην βολη !! :)
εχω την και εγω την μισηνα τουτι ,οσων την εχρησιμοποιουσα ηταν πολλα καλη (2 χρονια περιπου που την ειχα ) τωρα εχω την απλα πανω στο αλλο σπουλ για εφεδρικο.

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

koursaros21 wrote:ποια χρωματα θεωρειτε καλυτερα για μανα?
για μανα θεωρω οτι το κοκκινο ή το διαφανες ειναι τα καλυτερα :D :D

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by koursaros21 »

ειδα πολλους που χρησιμοποιουν κοκκινο γιατι ειδικα κοκκινο?

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

koursaros21 wrote:ειδα πολλους που χρησιμοποιουν κοκκινο γιατι ειδικα κοκκινο?
γιατι φιλε μου το κοκκινο ειναι το πρωτο χρωμα που χανεται στο νερο (μετα τα 8-9 μετρα) και δεν το βλεπουν τα ψαρια :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:
koursaros21 wrote:ειδα πολλους που χρησιμοποιουν κοκκινο γιατι ειδικα κοκκινο?
γιατι φιλε μου το κοκκινο ειναι το πρωτο χρωμα που χανεται στο νερο (μετα τα 8-9 μετρα) και δεν το βλεπουν τα ψαρια :wink:
Δαμέ νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση. Το χρώμα δεν γίνεται αόρατο, απλά χάνεται απλά και η μισίνα συνεχίζει να φαίνεται.

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... %82#p31228

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:
Nikolas Nklou wrote:
koursaros21 wrote:ειδα πολλους που χρησιμοποιουν κοκκινο γιατι ειδικα κοκκινο?
γιατι φιλε μου το κοκκινο ειναι το πρωτο χρωμα που χανεται στο νερο (μετα τα 8-9 μετρα) και δεν το βλεπουν τα ψαρια :wink:
Δαμέ νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση. Το χρώμα δεν γίνεται αόρατο, απλά χάνεται απλά και η μισίνα συνεχίζει να φαίνεται.

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... %82#p31228
Μαριε ξερω το οτι δεν γινεται αορατο ουτε ειπα κατι τετοιο :) εδιαβασα και πιο παλια το topic και μεσα που περιοδικα :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:το κοκκινο ειναι το πρωτο χρωμα που χανεται στο νερο (μετα τα 8-9 μετρα) και δεν το βλεπουν τα ψαρια :wink:
"δεν το βλέπουν τα ψάρια" σημαίνει γίνεται αόρατο. Η διαφανής flurocarbon μισίνα γίνεται σχεδόν αόρατη γιατί είναι όπως να βάλεις έναν κομμάτι διαφανές γυαλλίν μέσα στο νερό.

Οπότε καλύτερα flurocarbon αν η έννοια σου είναι να μην τι βλέπουν τα ψάρια. Το κόκκινο δεν γίνεται αόρατο και δεν έχει καμιά διαφορά για το ψάρι που έτσι τζι' αλλός δεν βλέπει χρώματα. Οπότε κότζινο πράσινο κίτρινο μπλέ ούλλα στο ίδιο καζάνι όσον αφορά το χρώμα αλλά προσοχή στην αντίθεση (contrast).

Nikolas Nklou

Re: Πετονιες(Μισηνες)-Νηματα

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:
Nikolas Nklou wrote:το κοκκινο ειναι το πρωτο χρωμα που χανεται στο νερο (μετα τα 8-9 μετρα) και δεν το βλεπουν τα ψαρια :wink:
"δεν το βλέπουν τα ψάρια" σημαίνει γίνεται αόρατο. Η διαφανής flurocarbon μισίνα γίνεται σχεδόν αόρατη γιατί είναι όπως να βάλεις έναν κομμάτι διαφανές γυαλλίν μέσα στο νερό.

Οπότε καλύτερα flurocarbon αν η έννοια σου είναι να μην τι βλέπουν τα ψάρια. Το κόκκινο δεν γίνεται αόρατο και δεν έχει καμιά διαφορά για το ψάρι που έτσι τζι' αλλός δεν βλέπει χρώματα. Οπότε κότζινο πράσινο κίτρινο μπλέ ούλλα στο ίδιο καζάνι όσον αφορά το χρώμα αλλά προσοχή στην αντίθεση (contrast).
σωστα τα ειπες Μαριε...γραψε λαθος :D :D

Post Reply

Return to “Αρματωσιές , Παράμαλλα , Συμβουλές”