Νέο αίμα

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Νέο αίμα

Post by nick »

Χέρετε παίδες,

Είμαι νέος στο forum και σχετικά νέος στο άθλημα του ψαρέματος. Μετά από πολλές εξόρμησης στις παραλιες μας χωρίς αποτελέσματα αποφάσισα να το γυρίσω στο γλυκό νερό "περκι" δούμε ψάρι, έτσι "εφκαλα" εχτές άδεια :)

Ποιος είναι κατά την γνώμη σας ο καλύτερος (διασκέδαση/αποτελεσματικότητα) τρόπος ψαρέματος στα φράγματα?

Απότι ida "αρεσκι" σε πολλούς το ψάρεμα κυπρίνου je απότι "τηκιαβαζο" ακούεται ωραίο το ψάρεμα του. Χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός (καλάμι/mixanoua) για ψάρεμα με μπίλιες? Το καλάμι μου είναι για spinning - ένα thompson 2.40. Κάμνει για την δουλειά οξά ένα μπούμε σε έξοδα pale? :roll:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Neo aima

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Καλως Ορισες :dance: :dance:
Ξεκινα με ALBORELLA και μετα σιγα σιγα.
Μην δοκιμασης να μπης αμεσως στα βαθια νερα διοτι θα απογοητευτης.
Μιλα με τον Κωσταντινο για την τεχνικη και σιγουρα θα σε βοηθηση.
Επισης, αν θελεις γραψου μελος στον CYPRUS FRESHWATER ANGLING ASSOCIATION.

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Νέο αίμα

Post by andrea5 »

φιλε καλωσορισες ,η πιο διασκεδαστικη μεθοδος για μενα ειναι το εγγλεζικο για κοκκινοφτερες αλλα και κυπρινους με λιγη πειρα ,να καθεσε πας την καρεκλουα να απολαμβανεις ησυχια και τσιμπηματα (τις περισσοτερες φορες :P ) :D
οπως σου ειπε ο κ.Ευανθης καλυτερα αρχισε με κατι πιο απλο απο το ψαρεμα του κυπρινου με boilies αλλα οτι θελεις φιλε ...

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νέο αίμα

Post by admin »

φίλε καλοσώρισες πρόσεχε γιατί έχεις διαλέξει ένα βαρύ σαν ιστορία nickname, εδώ μέσα κυκλοφορεί κάποτε και ο γνωστός σε όλους no-nick αλλά τελευταία δέν μιλάει μόνο βλέπει!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Νέο αίμα

Post by nick »

andrea5 wrote:φιλε καλωσορισες ,η πιο διασκεδαστικη μεθοδος για μενα ειναι το εγγλεζικο για κοκκινοφτερες αλλα και κυπρινους με λιγη πειρα ,να καθεσε πας την καρεκλουα να απολαμβανεις ησυχια και τσιμπηματα (τις περισσοτερες φορες )
Για να το λέτε κάτι ξέρετε :)

Για εγγλέζικο τι εξοπλισμός χρειάζετε?
admin wrote:φίλε καλοσώρισες πρόσεχε γιατί έχεις διαλέξει ένα βαρύ σαν ιστορία nickname, εδώ μέσα κυκλοφορεί κάποτε και ο γνωστός σε όλους no-nick αλλά τελευταία δέν μιλάει μόνο βλέπει!!!!!!!! :shock: :shock: :shock:
Ελπίζω να μεν έχω πρόβλημα :lol:

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Νέο αίμα

Post by mikrosa »

καλοσορισες :)
εγω αρκεψα γλυκο νερο πριν κανενα μηνα με αντενα και ειμαι κατενθουσιασμενος.πιαε ενα alborella οπως ειπε ο Ευανθης. εγω λογαριαζω να πιασω ενα bolognes(μπολονεζ)απο ποια επαρχια εισαι? παντος εν να σου αρεσει πολλα :D

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Νέο αίμα

Post by nick »

mikrosa wrote:καλοσορισες :)
εγω αρκεψα γλυκο νερο πριν κανενα μηνα με αντενα και ειμαι κατενθουσιασμενος.πιαε ενα alborella οπως ειπε ο Ευανθης. εγω λογαριαζω να πιασω ενα bolognes(μπολονεζ)απο ποια επαρχια εισαι? παντος εν να σου αρεσει πολλα :D
Είμαι απο Λεμεσό.

Τί είναι το alborella? Όπως είπαμε είμαι νέος σχετικα στο ψάρεμα :shifty:

Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε τζε κανενα κατάστημα στην Λεμεσό ( που καταλάβει ο άνθρωπος που εν τζαμέ :roll: )
Last edited by nick on Tue May 24, 2011 11:59 am, edited 1 time in total.

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Νέο αίμα

Post by mikrosa »

το alborella ειναι ο αλβουρνος στα ιταλικα.Ειναι μια αντενα πολλα ελαφρια λεπτη για ψαρεμα κοκκινοφτερης,βλικας,αλβουρνου ηλιοψαρου και αλλα ειδειαλλα κατω απο το επιτρεπτο οριο δλδ ψαρεμα για μικροσομα ψαρια.ηλικια σου?

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Νέο αίμα

Post by nick »

mikrosa wrote:ηλικια σου?
22, εξού και το "Νέο αίμα" :lol:

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Νέο αίμα

Post by mikrosa »

αν εισαι εσυ νεο αιμα εγω ειμαι κομα βρεφος :lol:

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Νέο αίμα

Post by nick »

Ο εξοπλισμός για εγγλέζικο που γράφει στο http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =24&t=2510 ισχύει και για το γλυκό νερό?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Νέο αίμα

Post by andrea5 »

ναι φιλε .

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Νέο αίμα

Post by nick »

Τορά που σε έχω δαμε φίλε Ανδρέα, πόσο μακρύ το καλάμι περίπου?

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Νέο αίμα

Post by andrea5 »

εν το ειδα ρε φιλε το μηνυμα σου τζιαι γιαυτο εφια :P
3,90 -4,20 μετρα εν τα εγγλεζικα-match καλαμια. υπαρχουν και πιο μακρυα και πιο κοντα αλλα τουτα εν τζινα που χρησιμοποιουνται επι το πλειστον

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Νέο αίμα

Post by nick »

Ευχαριστώ παίδες για τις εισηγήσεις. Τελικά έπιασα ενα Daiwa Aqualite Match τζε έβαλα την μηχανούα που είχα για spinning.

Ιδού τα αποτελέσματα: :D

(Φυσικά έβαλα το πίσω)
Attachments
photolp.png
photolp.png (1.86 MiB) Viewed 5809 times

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”