Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by PeRoUkKaS »

1. Cane
Παρομοιο με το nylon - πολυ ελαφρυ και δυνατο. Χρησημοποιειτε για κοντα παραμαλλα, αλλα οχι σε δυνατους ανεμους οπου ο φελλος μετακινειτε συνεχως.

2. Wire
Πολυ καλος οταν ψαρευουμε σε συνθηκες με αερα. Εχει την δυνατοτητα να κρατα τον φελλο μας σταθερο και ειναι πολυ ευαισθητοι.

3. Carbon
Παρομοιο με τον wire αλλα ειναι ποιο ελαφρυς, και αυτο βοηθα οταν θελουμε να βλεπουμε και τις ποιο ευαισθητες τσιμπιες.

4. Nylon
Πολυ ελαφρυ και δυνατο. Το καλυτερο οταν θελουμε το δολωμα μας να βυθηζετε πολυ αργα, ετσι να περνουμε τσιμπιες απο ψηλα ("up-in-the-water")
Attachments
stems[1].jpg
stems[1].jpg (21.57 KiB) Viewed 7070 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by PeRoUkKaS »

Προσωπικα οι αγαπημενοι μου ειναι οι carbon και συγκεκριμενα η σειρα nevis της browning.
Οι carbon ειναι πολυ ευαισθητοι, αρκετα καλοι για βαθια νερα και δεν βυθιζονται απο το κυμα.
Attachments
nevis floats.jpg
nevis floats.jpg (25.16 KiB) Viewed 7056 times
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by MariosK »

PeRoUkKaS wrote: 4. Nylon
Πολυ ελαφρυ και δυνατο. Το καλυτερο οταν θελουμε το δολωμα μας να βυθηζετε πολυ αργα, ετσι να περνουμε τσιμπιες απο ψηλα ("up-in-the-water")
Φίλε πως συνεισφέρει ο φελλός στο να βυθίζεται το δόλωμα μας αργά?

CARPODROMOS XT
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 3:37 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by CARPODROMOS XT »

MariosK wrote:
PeRoUkKaS wrote: 4. Nylon
Πολυ ελαφρυ και δυνατο. Το καλυτερο οταν θελουμε το δολωμα μας να βυθηζετε πολυ αργα, ετσι να περνουμε τσιμπιες απο ψηλα ("up-in-the-water")
Φίλε πως συνεισφέρει ο φελλός στο να βυθίζεται το δόλωμα μας αργά?
Φιλέ Μάριε, να πω την αλήθεια εγω πρωσοπικά δέν έχω χρησημοπιήση ποτέ μου τέτιου φελλούς,αλλά πώς το αντιλαβάνωμαι δουλευωντας με τα δυο είδη από τα τέσσερα που πρωσοπικά ειναι τα καλητερά μου(wire,carbon).Πιστευω ποως ο nyoln αργή λιγο περισότερο στο κατέβασμα της αρματοσίας, λογο του υλικου του με αποτελεσμα να ευθηγραμμήζεται ο φελλός όταν όλη η αμρατοσία είναι στο πάτο αντίθετα με τον wire και το carbon όπου ευθηγραμήζουνται πριν η αρματοσια φταση κάτω.Φυσικα παίζουν και αλλη παράγονταις, σχήμα και βάρος.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by MariosK »

Α ΟΚ κατάλαβα. Μιλώντας πάντα για το ίδιο βάρος μάλλον ο νάυλον κρατά λίγο ποιο ψηλά το δόλωμα κατά την βύθιση του, λόγο του ότι επιπλέει οριζόντια όπως είπες, αλλά δεν νομίζω να μπορεί να μειώσει τον ρυθμό βύθισης. Πάντος εν η αλήθκεια δεν είχα ιδέα ότι το stem μπορεί να επηρεάσει τόσο. Εγώ αγόραζα πάντα carbon γιατί τζίνα βρίσκεις συνήθως.

Μπράβο Στέφανε εμάθαμεν κάτι καινούργιο :clap:. Γράψετε τζε τίποτε για τα διάφορα σχήματα των φελλών.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by Στάθης »

PeRoUkKaS wrote:1. Cane
Παρομοιο με το nylon - πολυ ελαφρυ και δυνατο. Χρησημοποιειτε για κοντα παραμαλλα, αλλα οχι σε δυνατους ανεμους οπου ο φελλος μετακινειτε συνεχως.

2. Wire
Πολυ καλος οταν ψαρευουμε σε συνθηκες με αερα. Εχει την δυνατοτητα να κρατα τον φελλο μας σταθερο και ειναι πολυ ευαισθητοι.

3. Carbon
Παρομοιο με τον wire αλλα ειναι ποιο ελαφρυς, και αυτο βοηθα οταν θελουμε να βλεπουμε και τις ποιο ευαισθητες τσιμπιες.

4. Nylon
Πολυ ελαφρυ και δυνατο. Το καλυτερο οταν θελουμε το δολωμα μας να βυθηζετε πολυ αργα, ετσι να περνουμε τσιμπιες απο ψηλα ("up-in-the-water")
5. Peacock Feather Shaft.
Παρόμοια σε ιδιοτητες με τα nylon.
Χρησιμοποιούνταν κατά κόρο πριν την ανάπτυξη των σύγχρονων υλικών.

Image
http://www.angelfire.com/biz2/plumesnfe ... shaft.html
no whey no gain

CARPODROMOS XT
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 3:37 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by CARPODROMOS XT »

MariosK wrote:Α ΟΚ κατάλαβα. Μιλώντας πάντα για το ίδιο βάρος μάλλον ο νάυλον κρατά λίγο ποιο ψηλά το δόλωμα κατά την βύθιση του, λόγο του ότι επιπλέει οριζόντια όπως είπες, αλλά δεν νομίζω να μπορεί να μειώσει τον ρυθμό βύθισης. Πάντος εν η αλήθκεια δεν είχα ιδέα ότι το stem μπορεί να επηρεάσει τόσο. Εγώ αγόραζα πάντα carbon γιατί τζίνα βρίσκεις συνήθως.

Μπράβο Στέφανε εμάθαμεν κάτι καινούργιο :clap:. Γράψετε τζε τίποτε για τα διάφορα σχήματα των φελλών.
Εγω τσσε εν εκατάλαβα τι έγραψα εκατάλεβες εσί?? :shhh: :shhh:

Εν εν εσσει σχέση φίλε μου, ο φελλός με το βύθησμα του δωλόματος,είπετο τζε εσι.

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by Tryfon »

Ποτε πρεπει να χρισημοποιουμε wire τζαι ποτε carbon ?
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

CARPODROMOS XT
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 3:37 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by CARPODROMOS XT »

Tryfon wrote:Ποτε πρεπει να χρισημοποιουμε wire τζαι ποτε carbon ?
Δέν έχει καπιο κανόνα που να λαλεί πότε χρησιμοπείας το ένα είδος και πότε το αλλο.
Απλά δοκιμάζης τσε βγάζης τα σημπεράσματασου.Έχει σχεσή παντά και το σχήμα του φελλού. :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by MariosK »

Tryfon wrote:Ποτε πρεπει να χρισημοποιουμε wire τζαι ποτε carbon ?
PeRoUkKaS wrote: 2. Wire
Πολυ καλος οταν ψαρευουμε σε συνθηκες με αερα. Εχει την δυνατοτητα να κρατα τον φελλο μας σταθερο και ειναι πολυ ευαισθητοι.

3. Carbon
Παρομοιο με τον wire αλλα ειναι ποιο ελαφρυς, και αυτο βοηθα οταν θελουμε να βλεπουμε και τις ποιο ευαισθητες τσιμπιες.

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by apsavvas »

το είδος και το σχήμα παίζει πάρα πολλή ρόλο από το είδος του ψαρέματος που κάνεις. αν είναι pole, Bolognese , ή εγγλέζικο(match)
The only source of knowledge is experience

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by angiec »

apsavvas wrote:το είδος και το σχήμα παίζει πάρα πολλή ρόλο από το είδος του ψαρέματος που κάνεις. αν είναι pole, Bolognese , ή εγγλέζικο(match)
Για εγγλεζικο ποιούς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε (σε φράχτη) :?: σταθερό φελλό και μη.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by Στάθης »

Όλους Άντζιη.
Ένα πράγμα όμως που θα πρέπει να έχουμε υπόψιν, είναι ότι εαν χρησιμοποιούμε σε γλυκά νερά φελλούς που ζυγίστηκαν σε θαλασσινό νερό, οι ανάγκες έρματος για ισοζύγιση του φελλού, θα αυξηθούν γιατί το θαλασσινό νερό έχει μεγαλύτερη άνωση από το γλυκό, και αντιθετως, όταν χρησιμοποιούμε σε αλμυρά νερά φελλούς που ζυγίστηκαν σε γλυκό νερό, οι ανάγκες έρματος για ισοστάθμιση του φελλού θα μειωθούν, γιατί το γλυκό νερό έχει μικρότερη άνωση από το θαλασσινό.

Ένα παράδειγμα: Ένας φελλός που έχει σταθμιστεί ως 4+2, για χρήση σε αλμυρό νερό, στο φράκτη δεν πρόκειται να ισοσταθμίσει με 2 γραμμάρια έρματος, αλλά θα αυξηθεί το έρμα που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Έχοντας πει αυτά, δεν έχω συναντήσει ακόμη φελλό που να ισοσταθμίσει στα γραμμάρια έρματος που αναγράφονται επάνω του, είτε στο γλυκό, είτε στο αλμυρό νερό. :neutral:
no whey no gain

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by apsavvas »

μιλαμε παντοντε για τα γλυκα νερα.
οσο αφορα το balance του φελλου μεσα στο νερο εχει σχεση και τα βαριδακια(shots) που βαζεις. Τι εννοω? Αν ειναι ακριβειας.
Υπαρχουν στη αγορα ακριβειας βαριδια μου ειναι κ λιγο ακριβα αλλα το balance που κανει ο φελλος ειναι αψογος σε σχεση με φτηνα βαριδια.
Στο θεμα εγγλεζικο μπορεις να δουλεψεις σταθερο φελλο αλλα και ως ολοι ψαρευουν το εγγλεζικο με σιρομενο φελλο. υπαρχουν διαφοροι φελλοι για το εγγλεζικο ειναι οι λεγομενοι stick.
The only source of knowledge is experience

CARPODROMOS XT
Posts: 5
Joined: Tue May 17, 2011 3:37 pm

Re: Float stems - Υλικο κατασκευης φελλου

Post by CARPODROMOS XT »

Στάθης wrote:Όλους Άντζιη.
Ένα πράγμα όμως που θα πρέπει να έχουμε υπόψιν, είναι ότι εαν χρησιμοποιούμε σε γλυκά νερά φελλούς που ζυγίστηκαν σε θαλασσινό νερό, οι ανάγκες έρματος για ισοζύγιση του φελλού, θα αυξηθούν γιατί το θαλασσινό νερό έχει μεγαλύτερη άνωση από το γλυκό, και αντιθετως, όταν χρησιμοποιούμε σε αλμυρά νερά φελλούς που ζυγίστηκαν σε γλυκό νερό, οι ανάγκες έρματος για ισοστάθμιση του φελλού θα μειωθούν, γιατί το γλυκό νερό έχει μικρότερη άνωση από το θαλασσινό.

Ένα παράδειγμα: Ένας φελλός που έχει σταθμιστεί ως 4+2, για χρήση σε αλμυρό νερό, στο φράκτη δεν πρόκειται να ισοσταθμίσει με 2 γραμμάρια έρματος, αλλά θα αυξηθεί το έρμα που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Έχοντας πει αυτά, δεν έχω συναντήσει ακόμη φελλό που να ισοσταθμίσει στα γραμμάρια έρματος που αναγράφονται επάνω του, είτε στο γλυκό, είτε στο αλμυρό νερό. :neutral:
Συμφωνώ με τον Στάθη οτι δεν βρήσκης ακριβής φελλούς να ισοτσαθμή στα γραμμαρία που αναγράφη.Πιστεύω ότι στην Κύπρο,υπερτερούμε σε ποιότιτα φελλούς για εγγλέζικο....!!! και ποικιλία,έπισης τσε ο Σαββής εχεί δίκαιο οτι,ακριβής μολίβια = ακριβής ζύγισμα του φελλού.

Στάθη ξέρης που μπορώ να εύρω ετσι φελλό ( Peacock Feather Shaft)??

Post Reply

Return to “Coarse Fishing”