"Περί ανεμων και Yδάτων"

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

konstantinos kalogir wrote:Η μόνη διαφορά ρε παιδκιά είναι ότι ο ορφός εν πολλά διαφορετικός που την κουρκούνα. Το να αφαιρέσεις ένα ορφούι που μια περιοχή εν πολλά χειρότερο που το να αφαιρέσεις 2 σίκλες κουρκουνούες.
Το ένα εν χειρότερο που το άλλο ρε Κωνσταντίνο αλλά ούλλα κάμνουν ζημιά και αυτό είναι το σημαντικό. Την ίδια παιδεία που έχει ένας με την αντένα πας τον βράχο που γεμώνει της σίκλες γόνο την ίδια παιδεία έχει και ένας ψαροτουφεκάς που παίζει το ορφούι.

Στην τελική ο ψαράς με την αντένα αν κάποια στιγμή έχει την δυνατότητα για ψαροτούφεκο, είτε λόγο ηλικίας, είτε χρήματα είτε φυσική κατάσταση, θα παίζει τζε τζίνος τα ορφούθκια όπως και ο ψαροτουφεκάς που παίζει τα ορφούθκια όταν φκει με "σύνταξη" θα κάτσει πας τον βράχο με την αντένα να σφάξει τα "ούθκια". Την ίδια παιδεία δυστυχώς έχει και ο ιδιοκτήτης της τράτας, και ο υπέυθυνος στο τμήμα αλιείας και την λιμενική που κάμνει τα στραβά μάθκια στου κάθε είδους παρανομία για όποιοδήποτε λόγο, είτε γιατί βαρκέτε, είτε γιατί τρώει.

Είναι όλα θέμα παιδείας, ηθικής και συνείδησης... Και ευτυχώς και τα τρία μαθαίνονται οπότε απλά θέλει υπομονή και επιμονή που τους υπόλοιπους έτσι ώστε τούτη κατηγορία "ψαράδων" να περιθωριοποιηθεί είτε με νόμους, και την εφαρμογή τους, είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

To σχολιο μου εν εχει να κάμει με τον τρόπο που πιάνονται τα ψάρια, μια χαρά μπορεί και κάποιος αντενάς να πιάσει πολλά παραπάνω ορφούθκια που κάποιο ψαροτουφεκά. Τόπους εν θα πούμε!!! Όπως είπες φίλε η παιδεία είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα..

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by leshi cy »

εν νομίζω να έχει κανένα με το καλάμι που πάει που τες 2 το πρωί για να πιάσει "κουρκουσες" πιο μικρές από την παλάμη του!
τουλάχιστο εκείνους που ξέρω οι "κουρκουνες" που πιάνουν εν μια και μια!
με μικρές εν ασχολούνται να "πετασουν" δόλωμα!
...τώρα αν με παις που "γλιορα" να πιάις πόστο "ψαρκα" εν θα πιαΐς ! :mrgreen:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

leshi cy wrote:εν νομίζω να έχει κανένα με το καλάμι που πάει που τες 2 το πρωί για να πιάσει "κουρκουσες" πιο μικρές από την παλάμη του!
τουλάχιστο εκείνους που ξέρω οι "κουρκουνες" που πιάνουν εν μια και μια!
με μικρές εν ασχολούνται να "πετασουν" δόλωμα!
Δαμέ εκολλίσες εσύ? Εγώ ξέρω πολλούς, θέλει να σου πω ονόματα δηλαδή? Όξα να ρτεις να σε πάρω μιαν μέρα ένα γυρώ να σου τους εγνωρίσω? Εν θέλω να λέω τόπους μες το φόρουμ για να μεν έχουμεν άλλα :violin:

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by stathis 1821 »

πριν λιγες μερες επεια και αγορασα καλαμια αντενα και ενα σορο πελαρες για να πιαννω κουρκουνες ημισσι 300 γραμμαρια .μα τι 300 γραμμαρια ρε κοπελλια αν εφυλαα να παρω σπιτι τις κουρκουνες που επειασα και εν τες εσυρνα μεσα να αναγιοθουν ηταν να μας περιπεζουν για το μεγεθος εν ειχε πανο που 100 γραμμαρια .μα εν ετσι η αντενα αστο καλυττερα εν να πετακσο καλλυτερα τα καλαμια που σημιοστε το ενα εν τικα και ειναι 120 ευρο και κανει παρα να πιανο αθερινα καλυτερα να κατσο σπιτι :D :whistle:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

stathis 1821 wrote:πριν λιγες μερες επεια και αγορασα καλαμια αντενα και ενα σορο πελαρες για να πιαννω κουρκουνες ημισσι 300 γραμμαρια .μα τι 300 γραμμαρια ρε κοπελλια αν εφυλαα να παρω σπιτι τις κουρκουνες που επειασα και εν τες εσυρνα μεσα να αναγιοθουν ηταν να μας περιπεζουν για το μεγεθος εν ειχε πανο που 100 γραμμαρια .μα εν ετσι η αντενα αστο καλυττερα εν να πετακσο καλλυτερα τα καλαμια που σημιοστε το ενα εν τικα και ειναι 120 ευρο και κανει παρα να πιανο αθερινα καλυτερα να κατσο σπιτι :D :whistle:
Έτον έναν :violence-guntoting: :lol: :lol: :lol:

Άρε Στάθη μου αφού έτσι όπως εκαταντήσαν οι παραπάνω ακτές ρε φίλε με τα δίχτυα που τις εζώνουν το μόνο που καταφέρνει να φτάσει έξω έξω για να το φτάνει η αντένα είναι οτιδήποτε μέγεθος αθερίνας...

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by leshi cy »

μάριε εννοούσα πως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο να πιάνει τόσες μικρά "ψαρκα" !
τι να τα κάνει?
πως έχει έχει δεν πέρασα σωστά εκείνο που ήθελα να γράψω! :?
...όσο αφορά τους ορφούς και τις "κουρκουνες" δεν υπάρχει μέτρο "σικρισις" !
οι αριθμητική διαφορα τους είναι πολύ μεγάλη!
όταν βλέπεις ένα κοπάδι με ψαρια 200-500gr 100-200 κομμάτια και πιο κάτω άλλες και άλλες ...δεν βρίσκω υπερβολικό να πιάσεις μια "σικλα" "κουρκουνες"(3-4kg) αμάν τσιμπούν! γνώμη δικια μου έτσι !αλλα δεν παίρνεις κάθε μέρα έτσι ψάρι και εννοείτε ψαρεύεις 1-2 φορα την εβδομάδα!αν μπορείς να ψαρεύεις κάθε μέρα δεν έχει λόγο να το πάρης τόσα ψαρια!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by NIKOLAS HARRIS »

stathis 1821 wrote:πριν λιγες μερες επεια και αγορασα καλαμια αντενα και ενα σορο πελαρες για να πιαννω κουρκουνες ημισσι 300 γραμμαρια .μα τι 300 γραμμαρια ρε κοπελλια αν εφυλαα να παρω σπιτι τις κουρκουνες που επειασα και εν τες εσυρνα μεσα να αναγιοθουν ηταν να μας περιπεζουν για το μεγεθος εν ειχε πανο που 100 γραμμαρια .μα εν ετσι η αντενα αστο καλυττερα εν να πετακσο καλλυτερα τα καλαμια που σημιοστε το ενα εν τικα και ειναι 120 ευρο και κανει παρα να πιανο αθερινα καλυτερα να κατσο σπιτι :D :whistle:
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΜΟΝΗ ΤΖΑΙ ΤΟ Μ...ΝΙ ΜΑΜΙΣΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!! :dance:
Ρε Χρυσανθε μου εν για ραμπες και λιμανακια που μιλησαμε φιλουι μου οχι για τοπους. και πιστεψε με για να ψαρεψει καποιος τον Πωμο με βαρκα πρεπει να ξερει πολυ καλα τον τοπο και τον τροπο!!εν θα πω ποσες φορες εφτασαμεν μεχρι εκει και βγηκαμεν παντελως αψαροι!!

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by konstantinos kalogir »

leshi cy wrote:μάριε εννοούσα πως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο να πιάνει τόσες μικρά "ψαρκα" !
τι να τα κάνει?
πως έχει έχει δεν πέρασα σωστά εκείνο που ήθελα να γράψω! :?
...όσο αφορά τους ορφούς και τις "κουρκουνες" δεν υπάρχει μέτρο "σικρισις" !
οι αριθμητική διαφορα τους είναι πολύ μεγάλη!
όταν βλέπεις ένα κοπάδι με ψαρια 200-500gr 100-200 κομμάτια και πιο κάτω άλλες και άλλες ...δεν βρίσκω υπερβολικό να πιάσεις μια "σικλα" "κουρκουνες"(3-4kg) αμάν τσιμπούν! γνώμη δικια μου έτσι !αλλα δεν παίρνεις κάθε μέρα έτσι ψάρι και εννοείτε ψαρεύεις 1-2 φορα την εβδομάδα!αν μπορείς να ψαρεύεις κάθε μέρα δεν έχει λόγο να το πάρης τόσα ψαρια!
Ακριβώς τούτο εννοώ και εγώ. Κακά τα ψέματα οι κουρκούνες είναι ίσως το πιο μεγάλο σε αριθμό θήραμα που βρίσκουμε στες ακτές μας. Οι ορφοί ίσως να βρίσκονται στο άλλο άκρο της λίστας.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

leshi cy wrote:μάριε εννοούσα πως δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο να πιάνει τόσες μικρά "ψαρκα" !
τι να τα κάνει?
πως έχει έχει δεν πέρασα σωστά εκείνο που ήθελα να γράψω! :?
Ναι παρεξήγηση φίλε. Αλλά για να σου απαντήσω και στην ερώτηση να σου πω ένα περιστατικό. Που η ώρα 4:30 το πρωί ο μ***, εγώ δηλαδή, πας τους ρώτσους να κατασκοτένται με κάτι δολώματα 30-40-50 γραμμαριών να κάμνει spinning για κανένα τέρας (έπαιξα τζε λόττο). Δύο κοπέλλια, 40-50 χρονόν, λίον πάρακατω ύστερα που κανέναν μισάορο κατεβαίνουν που το αυτοκίνητο, κατεβάζουν μια κάσσια μασκαραλίκια τζε ξεκινούν τον παιδομάζομα, κάτι μουρμουθκια των 5 πόντων!!! Πάω κοντά τους θωρώ την σίκλα τζε στην ερώτηση μου "Τι θα τα κάμετε τούτα, εν μόνο κόκκαλα" η απάντηση ήταν "Εφέραμεν τζε τηάνιν να τα ψήσουμεν δαμέ φρέσκα φρέσκα εν όπως το μέλιν". Μα τον θεό τους ρε κοπέλλια άμμα τζε φκάλαν καμιά 10ρκαν άψαν το καζούιν τζε εσίραν το τηάνιν πάνω τζε εφάναν τα επιτόπου!!! :shock: :shock: :shock:
leshi cy wrote: ...όσο αφορά τους ορφούς και τις "κουρκουνες" δεν υπάρχει μέτρο "σικρισις" !
οι αριθμητική διαφορα τους είναι πολύ μεγάλη!
Δεν είπα κάτι διαφορετικό, απλά είπα ότι ο σφάχτης ότι του δόκεις θα το σφάξει και για μέναν τζίνος ο άνθρωπος την ίδια ζημιά κάμνει είτε βαστά αντένα είτε ψαροτούφεκκο είτε σίρνει δίχτυα παράνομα γιατί πολλά πιθανόν να περάσει που ούλλα τα πόστα!

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by stathis 1821 »

MariosK wrote:
stathis 1821 wrote:πριν λιγες μερες επεια και αγορασα καλαμια αντενα και ενα σορο πελαρες για να πιαννω κουρκουνες ημισσι 300 γραμμαρια .μα τι 300 γραμμαρια ρε κοπελλια αν εφυλαα να παρω σπιτι τις κουρκουνες που επειασα και εν τες εσυρνα μεσα να αναγιοθουν ηταν να μας περιπεζουν για το μεγεθος εν ειχε πανο που 100 γραμμαρια .μα εν ετσι η αντενα αστο καλυττερα εν να πετακσο καλλυτερα τα καλαμια που σημιοστε το ενα εν τικα και ειναι 120 ευρο και κανει παρα να πιανο αθερινα καλυτερα να κατσο σπιτι :D :whistle:
Έτον έναν :violence-guntoting: :lol: :lol: :lol:

Άρε Στάθη μου αφού έτσι όπως εκαταντήσαν οι παραπάνω ακτές ρε φίλε με τα δίχτυα που τις εζώνουν το μόνο που καταφέρνει να φτάσει έξω έξω για να το φτάνει η αντένα είναι οτιδήποτε μέγεθος αθερίνας...
ξερω το ρε φιλε ετω να τελειωσω και εγω την φυσιοθεραπεια να τελειωσω να σαστω και περκει ωσ το τελος του μαη ρε φιλε να αρκεψω συστιματικα το ψαρετουφεκο γιατι αφησα το εχει που περσι δεν επεια και κανει με τες αντενες και τα μασκαραλικια ΕΠΑΦΗ αμμεση με το ψαι να ανεβαινει ανδρεναληνη ωξα να τραβω κανουι χα χα χα :D :shifty:

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by stathis 1821 »

NIKOLAS HARRIS wrote:
stathis 1821 wrote:πριν λιγες μερες επεια και αγορασα καλαμια αντενα και ενα σορο πελαρες για να πιαννω κουρκουνες ημισσι 300 γραμμαρια .μα τι 300 γραμμαρια ρε κοπελλια αν εφυλαα να παρω σπιτι τις κουρκουνες που επειασα και εν τες εσυρνα μεσα να αναγιοθουν ηταν να μας περιπεζουν για το μεγεθος εν ειχε πανο που 100 γραμμαρια .μα εν ετσι η αντενα αστο καλυττερα εν να πετακσο καλλυτερα τα καλαμια που σημιοστε το ενα εν τικα και ειναι 120 ευρο και κανει παρα να πιανο αθερινα καλυτερα να κατσο σπιτι :D :whistle:
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΜΟΝΗ ΤΖΑΙ ΤΟ Μ...ΝΙ ΜΑΜΙΣΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!! :dance:
Ρε Χρυσανθε μου εν για ραμπες και λιμανακια που μιλησαμε φιλουι μου οχι για τοπους. και πιστεψε με για να ψαρεψει καποιος τον Πωμο με βαρκα πρεπει να ξερει πολυ καλα τον τοπο και τον τροπο!!εν θα πω ποσες φορες εφτασαμεν μεχρι εκει και βγηκαμεν παντελως αψαροι!!
ρε νικολα πραγματι το ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΜΟΝΗ ΤΖΑΙ ΤΟ Μ...ΝΙ ΜΑΜΙΣΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!! αλλα ης τελικη αναληση ρε φιλε ειναι οτι το ψαροτουφεκο εχει αλλη χαρη 8) ΝΟΜΙΖΩ?

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by stathis 1821 »

( Μα τον θεό τους ρε κοπέλλια άμμα τζε φκάλαν καμιά 10ρκαν άψαν το καζούιν τζε εσίραν το τηάνιν πάνω τζε εφάναν τα επιτόπου!!! )
ΜΕ ΣΟΒΑΡΟΜΙΛΑς ΤΩΡΑ :?: εβκαλαν τιανι και ετιανισαντα ρε πελλε εν εχουν το θεο τους.εν τελεια μαυραναφεντοι χα χα χα :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

stathis 1821 wrote:( Μα τον θεό τους ρε κοπέλλια άμμα τζε φκάλαν καμιά 10ρκαν άψαν το καζούιν τζε εσίραν το τηάνιν πάνω τζε εφάναν τα επιτόπου!!! )
ΜΕ ΣΟΒΑΡΟΜΙΛΑς ΤΩΡΑ :?: εβκαλαν τιανι και ετιανισαντα ρε πελλε εν εχουν το θεο τους.εν τελεια μαυραναφεντοι χα χα χα :lol:
Nai re file organomeni me to aleyroui tous to lemonoui tous oulla comple... Eprepe na tous fkalw kammia fotografia alla hmoun polla neviasmenos tze en to skeftika...

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by Στάθης »

Στα φράγματα 'κομα να δεις καφρίλλες ρε Μάριε...
no whey no gain

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”