Σκαρκές

User avatar
godshadow
Posts: 12
Joined: Mon May 16, 2011 6:18 am
Location: Famagusta

Σκαρκές

Post by godshadow »

Συνοδοιπόροι γεια σας κι από μένα. Ήθελα να μάθω κατά πόσο ισχύει η νομοθεσία της Ελλάδας περί Κιουρτών (περιορισμένο αριθμό) από ερασιτέχνες ψαράδες και στην Κύπρο. Εδώ και 1 χρόνο χρησιμοποιώ 3 σκαρκές τις οποίες ρίχνω χωρίς σκάφος (με το χέρι) ανά 10 μέτρα. Έχω διαβάσει τις σχετικές νομοθεσίες του Τμήματος Αλιείας και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μήπως πρέπει να βγάλω άδεια??

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Σκαρκές

Post by orfos »

godshadow wrote:Συνοδοιπόροι γεια σας κι από μένα. Ήθελα να μάθω κατά πόσο ισχύει η νομοθεσία της Ελλάδας περί Κιουρτών (περιορισμένο αριθμό) από ερασιτέχνες ψαράδες και στην Κύπρο. Εδώ και 1 χρόνο χρησιμοποιώ 3 σκαρκές τις οποίες ρίχνω χωρίς σκάφος (με το χέρι) ανά 10 μέτρα. Έχω διαβάσει τις σχετικές νομοθεσίες του Τμήματος Αλιείας και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μήπως πρέπει να βγάλω άδεια??
Φιλε εππεσες πανω στο θεμα μου
Αρεσκου μου πολλα οι σκαρκες και θελω να σε ρωτησω 2-3 πραματα
1) Τι δολωμα βαλλεις μεσα?(γλυστιριδα, ασιηνους?)
2)Τι ψαρκα πιαννεις?(σκαρους , κουρκουνες?)
3)Ξερεις κανενα που πουλα αλλα ως τα 10 ευρω? :) :)

Ευχαριστώ.

User avatar
godshadow
Posts: 12
Joined: Mon May 16, 2011 6:18 am
Location: Famagusta

Re: Σκαρκές

Post by godshadow »

Φίλε Ορφέ χρησιμοποιήσαμε τα πάντα....απο μαυρομμάτες, και γλυστρίδες, έτοιμο δόλωμα σε κάλτσες,λιωμένα τυριά με σαρδέλλες....μέχρι και αίμα κουνελιού με σκουλήκια και ψαροτροφή :D....χεχε τζίνη τη μέρα επία να στρέψω 2 φορές :mrgreen: ...το κλειδί βρίσκεται στο τάισμα πρέπει να πηγάινεις τουλάχιστο 8 ώρες πρίν να ταίζεις και άτε τωρά στην Κύπρο να έβρεις δικό σου τόπο...αφού ψαρέφκεις δαμέ και ο άλλος πατά που πάνω σου και ρέσσει :evil: ...άισε που 50% εννα σου τες κλέψουν αν δεν τες προσέχεις...Τέλοσπάντων εμέις για ρηχά νερά για σκάρους βάλουμε σκαρολάχανο,μαυρομμάτα, γλυστρίδα και γόνο ζυμωμένο και για κουρκούνες τροφή σε τούλη εν μια πράσινη εν τη θυμούμαι τωρά :? ....για πιο βαθιά νερά βάλουμε έτοιμες ψαροτροφές σε τούλι ή κάλτσα ή και σπασμένους αχινούς μπορείς να αυτοσχεδιάσεις κιόλας :) για πιο ΠΕΛΛΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ( εκοντέψαμε να πνιούμε φυσικα :lol:) για βαθιά νερά βάλλεις καλαμάρι ή εντόσθια ψαριών ή και μονοδόλια και μάνες τα οποία δένεις με μισίνα εντός της σκαρκάς ουτως ώστε να αιωρούνται λλίες φορές τα κατάφερα να μεν φκαίνουν έξω που τη σκαρκά :lol:.....όσο για τις τιμές επιασα τη μια πριν 6-7 χρόνια 40 λίρες τότε (μεγάλη σκαρκά) που το Λιοπέτρι που ένα Γέρο που κάμνει χειροποίητες και πέρσι τες άλλες δύο 140 ευρώ (70 ευρώ η μιά) που το γέρο πάλε....(εννα πεθάνει και έν μας κάμνει έκπτωση... χεχε....ο κάφρος :D )...Φυσικά έν ξέρω πόσα τες έχουν στα είδη αλιέιας μπορέι να πιό φτηνές και να έχει και πιο μικρές που τες δικές μας εμείς επιάμεν τες που το γέρο γιατί εδούλεφκε καλά η παλία...Εννα πιάω μιά βάρκα φουσκωτή να τες βάλλω πάνω όμως γιατί εφκήκαν τα σιέρκα μας με τες πολυστερίνες..
Last edited by godshadow on Mon May 16, 2011 1:38 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Σκαρκές

Post by Στάθης »

orfos wrote:3)Ξερεις κανενα που πουλα αλλα ως τα 10 ευρω? :) :)
Δεν νομίζω να έβρεις κάτι σε τέτοια τιμή.
Μόνο τα υλικά βγαίνουν περισσότερα.
no whey no gain

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Σκαρκές

Post by orfos »

godshadow wrote:Φίλε Ορφέ χρησιμοποιήσαμε τα πάντα....απο μαυρομμάτες, και γλυστρίδες, έτοιμο δόλωμα σε κάλτσες,λιωμένα τυριά με σαρδέλλες....μέχρι και αίμα κουνελιού με σκουλήκια και ψαροτροφή :D....χεχε τζίνη τη μέρα επία να στρέψω 2 φορές :mrgreen: ...το κλειδί βρίσκεται στο τάισμα πρέπει να πηγάινεις τουλάχιστο 8 ώρες πρίν να ταίζεις και άτε τωρά στην Κύπρο να έβρεις δικό σου τόπο...αφού ψαρέφκεις δαμέ και ο άλλος πατά που πάνω σου και ρέσσει :evil: ...άισε που 50% εννα σου τες κλέψουν αν δεν τες προσέχεις...Τέλοσπάντων εμέις για ρηχά νερά για σκάρους βάλουμε σκαρολάχανο,μαυρομμάτα, γλυστρίδα και γόνο ζυμωμένο και για κουρκούνες τροφή σε τούλη εν μια πράσινη εν τη θυμούμαι τωρά :? ....για πιο βαθιά νερά βάλουμε έτοιμες ψαροτροφές σε τούλι ή κάλτσα ή και σπασμένους αχινούς μπορείς να αυτοσχεδιάσεις κιόλας :) για πιο ΠΕΛΛΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ( εκοντέψαμε να πνιούμε φυσικα :lol:) για βαθιά νερά βάλλεις καλαμάρι ή εντόσθια ψαριών ή και μονοδόλια και μάνες τα οποία δένεις με μισίνα εντός της σκαρκάς ουτως ώστε να αιωρούνται λλίες φορές τα κατάφερα να μεν φκαίνουν έξω που τη σκαρκά :lol:.....όσο για τις τιμές επιασα τη μια πριν 6-7 χρόνια 40 λίρες τότε (μεγάλη σκαρκά) που το Λιοπέτρι που ένα Γέρο που κάμνει χειροποίητες και πέρσι τες άλλες δύο 140 ευρώ (70 ευρώ η μιά) που το γέρο πάλε....(εννα πεθάνει και έν μας κάμνει έκπτωση... χεχε....ο κάφρος :D )...Φυσικά έν ξέρω πόσα τες έχουν στα είδη αλιέιας μπορέι να πιό φτηνές και να έχει και πιο μικρές που τες δικές μας εμείς επιάμεν τες που το γέρο γιατί εδούλεφκε καλά η παλία...Εννα πιάω μιά βάρκα φουσκωτή να τες βάλλω πάνω όμως γιατί εφκήκαν τα σιέρκα μας με τες πολυστερίνες..
Ε φιλε εντο πιστευκω !!!!!
ΕΠιασες τες που εννα γερο που το Λιοπετρι?
Εμενα εν το χωρκο μου Το Λιοπετρι!!!
Πε μ το ονομα του γληορα τζιαι σιουρα πρεπει να τον ηξερω!!!
Ε φιλε εσυ ποθεν εισαι τζιαι παεις ετσι συχνα Λιοπετρι?
Εγιω καθε καλοτζιερι ειμαι τζιη κατω!!Ουλλοι μου οι συγγενεις εν τζιαμε!!!
Πε μ το ονομα του τζιαι το επιθετο του!!! :)
Ευχαριστώ για ολες τις πληροφοριες!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Σκαρκές

Post by christos nic »

godshadow wrote:Συνοδοιπόροι γεια σας κι από μένα. Ήθελα να μάθω κατά πόσο ισχύει η νομοθεσία της Ελλάδας περί Κιουρτών (περιορισμένο αριθμό) από ερασιτέχνες ψαράδες και στην Κύπρο. Εδώ και 1 χρόνο χρησιμοποιώ 3 σκαρκές τις οποίες ρίχνω χωρίς σκάφος (με το χέρι) ανά 10 μέτρα. Έχω διαβάσει τις σχετικές νομοθεσίες του Τμήματος Αλιείας και δεν βρήκα κάτι σχετικό. Μήπως πρέπει να βγάλω άδεια??
Φιλε πιασε ενα τηλ το τμημα αλιειας να μαθεις σιγουρα πραγματα μηπως και ειναι παρανομο..αν δεν υπαρχη ομως νομοθεσια δεν θα εχεις προβλημα νμζ..
να σε ρωτησω και κατι αφου ασχολησε με κιουρτους που ειδα οταν εκανα ψαροτουφεκο..μεταξυ των γλιστιριδων που ειχαν οι κιουρτοι ειχαν μεσα και μια ασπρη λωριδα που εμιαζε με κομματι πολυστερινης..αν ξερεις ειναι πολυστερινη και γιατι το βαζουν μεσα αυτο.. προκαλει μηπως τα ψαρια για να μπουν μεσα?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Σκαρκές

Post by christos nic »

Στάθης wrote:
orfos wrote:3)Ξερεις κανενα που πουλα αλλα ως τα 10 ευρω? :) :)
Δεν νομίζω να έβρεις κάτι σε τέτοια τιμή.
Μόνο τα υλικά βγαίνουν περισσότερα.
αρχιζουν απο 25ευρο αναλογα με το μεγεθος..πωλουντε σε πολλα καταστηματα ψαρικης τουλαχιστον Λευκωσια..τωρα αυτες που αναφερε ο φιλος που κανει ο γερος μαλλον ειναι αυτες οι πολυ μεγαλες που βαλλουν οι επαγγελματιες και γι αυτο στοιχιζουν αρκετα και γι αυτο δεν καμνει εκπτωση αυτος που τις καμνει γιατι οπως φαινεται ειναι ο μονος που τις καμνει και εχει και σταθερη πελατια..ομως μπορει και να ειναι και λιο σφιχτος :)

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Σκαρκές

Post by Sailor »

Παιδκια πρωτον σκεφτητε ποση τεχνη και ωρα χρειαζεται να γινει μια σκαρκα.Νομιζω χρειαζεται ενα μεροκαματο νατην κανει,αφαιρεστε 10 ευρω υλικα υπολογιζω,τελικα μεροκαματο 60 ευρω.
ΠΟΙΟς που εσας αν ειχε εμπειρια δουλειας 50 χρονων θα δουλευε για 60 ευρω??????????????ΟΙ να με λεμε μαλ..ες
Αν θελετε ποιο φτηνα ειναι απλο,μαθετε να τις φτιαχνετε.
Δευτερον,νομιζω οτι σκαρκες χρειαζεσαι αδειαν απο τμημα αλειας,ρωτηστε πριν βρεθητε προ εκπληξεως

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Σκαρκές

Post by Sailor »

Εν ξερω το γερο που το λιοπετρι,ειδα σκαρκες του ομως και μπορω να σας πω οτι δουλευκουν καλλιτερα που αλλες εισαγωμενες

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Σκαρκές

Post by christos nic »

Sailor wrote:Παιδκια πρωτον σκεφτητε ποση τεχνη και ωρα χρειαζεται να γινει μια σκαρκα.Νομιζω χρειαζεται ενα μεροκαματο νατην κανει,αφαιρεστε 10 ευρω υλικα υπολογιζω,τελικα μεροκαματο 60 ευρω.
ΠΟΙΟς που εσας αν ειχε εμπειρια δουλειας 50 χρονων θα δουλευε για 60 ευρω??????????????ΟΙ να με λεμε μαλ..ες
Αν θελετε ποιο φτηνα ειναι απλο,μαθετε να τις φτιαχνετε.
Δευτερον,νομιζω οτι σκαρκες χρειαζεσαι αδειαν απο τμημα αλειας,ρωτηστε πριν βρεθητε προ εκπληξεως
Οι εργοστασιακες φιλε μου εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη(μιση τιμη καμια 30-35 ευρο οι μεγαλες)και καλης ποιοτητας..

User avatar
godshadow
Posts: 12
Joined: Mon May 16, 2011 6:18 am
Location: Famagusta

Re: Σκαρκές

Post by godshadow »

Φίλοι έστειλα και πάλε το μιτσή (Αδελφός) στο Λιοπέτρι να ρωτήσει το Γέρο Τράττο (έτσι λέγεται και μένει κοντά στη μεγάλη εκκλησία δεξιά) αλλα και πάλε πουλά τες 70 ευρω....(οί ξαπολά μας ο Γέρος)...Εγώ είμαι Βρυσουλλιώτης αλλά παντρέυτηκα Λεωκωσία και πηγαίνω μόνο Σαββατοκυρίακα κάτω...(ώς τζαι δαμέ εχάσαμε :lol: )...εχτές όπως μου έιπε ο μιτσής είχε παραγγελίες για 10 σκαρκές (επέλλανεν ο κόσμος τέλλια :lol: )...Οι σκαρκές του είναι οι μεγάλες και δουλέφκουν αρκετά καλά...είναι τεχνιτης όμως και οι σκαρκές του κρατούν χρόνια...Πήρα τηλ το Τμήμα Αλιείας και μου είπαν ότι κολυμπώντας δικαιούσαι μέχρι και 5 σκαρκές χωρίς άδεια (εκαλυφτήκαμεν πάλε :D )...όσο για την άσπρη λωρίδα στις σκαρκές δεν έχω ιδέα... Ο καθένας ότι σκεφτεί κάμνει άλλοι πιάνουν..... άλλοι εν πιανουν..... συνηθισμένα πράματα....αν δεν πειραματιστείς που μόνος σου και να ξέρεις τι ψάρι κυνηγάς και πού το κυνηγάς τίποτε έν καμνεις.....εγώ εφοδιάστηκα με μάσκες για να κάμνω τροφές που μόνος μου (πειράματα δηλαδη :D )...Μιά φορά που τη μυρωθκιά εβρώμισεν η στολή και έκαμε 2 μέρες να ξιβρωμίσει :lol: ....Πολλές φορές έν είχαν τίποτε μέσα και έμεινε μας ο κόπος... :lol: :lol: :lol:

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Σκαρκές

Post by orfos »

godshadow wrote:Φίλοι έστειλα και πάλε το μιτσή (Αδελφός) στο Λιοπέτρι να ρωτήσει το Γέρο Τράττο (έτσι λέγεται και μένει κοντά στη μεγάλη εκκλησία δεξιά) αλλα και πάλε πουλά τες 70 ευρω....(οί ξαπολά μας ο Γέρος)...Εγώ είμαι Βρυσουλλιώτης αλλά παντρέυτηκα Λεωκωσία και πηγαίνω μόνο Σαββατοκυρίακα κάτω...(ώς τζαι δαμέ εχάσαμε :lol: )...εχτές όπως μου έιπε ο μιτσής είχε παραγγελίες για 10 σκαρκές (επέλλανεν ο κόσμος τέλλια :lol: )...Οι σκαρκές του είναι οι μεγάλες και δουλέφκουν αρκετά καλά...είναι τεχνιτης όμως και οι σκαρκές του κρατούν χρόνια...Πήρα τηλ το Τμήμα Αλιείας και μου είπαν ότι κολυμπώντας δικαιούσαι μέχρι και 5 σκαρκές χωρίς άδεια (εκαλυφτήκαμεν πάλε :D )...όσο για την άσπρη λωρίδα στις σκαρκές δεν έχω ιδέα... Ο καθένας ότι σκεφτεί κάμνει άλλοι πιάνουν..... άλλοι εν πιανουν..... συνηθισμένα πράματα....αν δεν πειραματιστείς που μόνος σου και να ξέρεις τι ψάρι κυνηγάς και πού το κυνηγάς τίποτε έν καμνεις.....εγώ εφοδιάστηκα με μάσκες για να κάμνω τροφές που μόνος μου (πειράματα δηλαδη :D )...Μιά φορά που τη μυρωθκιά εβρώμισεν η στολή και έκαμε 2 μέρες να ξιβρωμίσει :lol: ....Πολλές φορές έν είχαν τίποτε μέσα και έμεινε μας ο κόπος... :lol: :lol: :lol:
Γερο Τραττος ρε φιλε?
Επιθετο ρε φιλε ξερεις το?
Μεινισκει διπλα που την εκκλησια της Παναγιας Ελεουσης ενε την μιαλη σωστα?

User avatar
godshadow
Posts: 12
Joined: Mon May 16, 2011 6:18 am
Location: Famagusta

Re: Σκαρκές

Post by godshadow »

Ναι...Τράττος εν δεξιά που τη μεγάλη Εκκλησιά της Παναγίας της Ελεούσας την καινούργια (όι την παλιά που της βάλλουν λαμπούες τα Χριστούγεννα :D )...εν ξέρω επίθετο ούτως η άλλος εν και χρειάζεται μές το Λιοπέτρι :D ...

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Σκαρκές

Post by orfos »

godshadow wrote:Ναι...Τράττος εν δεξιά που τη μεγάλη Εκκλησιά της Παναγίας της Ελεούσας την καινούργια (όι την παλιά που της βάλλουν λαμπούες τα Χριστούγεννα :D )...εν ξέρω επίθετο ούτως η άλλος εν και χρειάζεται μές το Λιοπέτρι :D ...
Σωστός ο κύριος :D :D :D
Θεκκιου ρε φιλε. :D :D :)

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Σκαρκές

Post by Giorkos »

orfos wrote:
godshadow wrote:Ναι...Τράττος εν δεξιά που τη μεγάλη Εκκλησιά της Παναγίας της Ελεούσας την καινούργια (όι την παλιά που της βάλλουν λαμπούες τα Χριστούγεννα :D )...εν ξέρω επίθετο ούτως η άλλος εν και χρειάζεται μές το Λιοπέτρι :D ...
Σωστός ο κύριος :D :D :D
Θεκκιου ρε φιλε. :D :D :)

convert_to_local('φίλε') = χίλε :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”