Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post Reply
User avatar
Sea Dragon
Posts: 21
Joined: Tue Apr 19, 2011 9:52 am

Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Sea Dragon »

Ενα απο τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, είναι ότι οι περισσότεροι καταστηματάρχες δεν έχουν πάει ποτέ ψάρεμα..... παρ΄όλα αυτά γίνονται ειδικοί και δίνουν συμβουλές για όλα τα είδη ψαρέματος προοθώντας τα προιόντα τους.

Wizzard
Posts: 4
Joined: Tue Apr 19, 2011 10:11 am

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Wizzard »

Αγαπητέ φίλε κάπου λίγο υπερβάλεις. Από προσωπική μου εμπειρία σου αναφέρω ότι αυτό δεν συμβαίνει με καταστήματα που ασχολούνται αποκλειστικά με κατάδυση ( Ελεύθερη, Αυτόνομη) όσον αφορά τώρα τα υπόλοιπα καταστήματα δυστυχώς έχεις δίκαιο. Αφού οι ιδιοκτήτες τους δεν ασχολούνται με το αντικείμενο σχεδόν καθόλου επόμενος είναι πολύ πιθανόν να δίνουν λανθασμένες συμβουλές.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Στάθης »

Δεν δύναται ο κάθε καταστηματάρχης να ασχολειται με όλες τις μεθόδους ψαρέματος και να τις κατέχει σε βαθμό που να δίνει συμβουλές για όλες.
Οφείλεις σαν καταναλωτής, να ξέρεις εσύ την μέθοδο σου, να κάνεις την έρευνα σου και να ξέρεις τι ζητάς.
Την σήμερον, με τον πλούτο των πληροφοριών που υπάρχουν διαθέσιμες στο ιντερνετ, αν μελετήσεις για λίγες μέρες το αντικείμενο σου, σχηματίζεις μια πολύ καλή εικόνα, ακόμη κι αν δεν έχεις πρότερη εμπειρία.

Στο κάτω κάτω κανείς δεν σε αναγκάζει να αγοράζεις κάτι που δεν σου κάνει, το πολύ πολύ να σε πουν ιδιότροπο (so what?).
no whey no gain

Wizzard
Posts: 4
Joined: Tue Apr 19, 2011 10:11 am

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Wizzard »

Αγαπητέ Στάθη σίγουρα κάπου στο πρώτο σου ξεκίνημα την έχεις πάθει και εσύ όπως όλοι αγοράζοντας εξοπλισμό που στην συνεχεία πολύ σύντομα αντικατέστησες. Το θέμα που θίγει ο Sea Dragon μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με το ότι οι καταστηματάρχες εφόσον δεν μπορούν να κατέχουν όλα τα είδη ψαρέματος καλό θα ήταν να μην δίνουν συμβουλές.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by christos nic »

Wizzard wrote:Αγαπητέ φίλε κάπου λίγο υπερβάλεις. Από προσωπική μου εμπειρία σου αναφέρω ότι αυτό δεν συμβαίνει με καταστήματα που ασχολούνται αποκλειστικά με κατάδυση ( Ελεύθερη, Αυτόνομη) όσον αφορά τώρα τα υπόλοιπα καταστήματα δυστυχώς έχεις δίκαιο. Αφού οι ιδιοκτήτες τους δεν ασχολούνται με το αντικείμενο σχεδόν καθόλου επόμενος είναι πολύ πιθανόν να δίνουν λανθασμένες συμβουλές.
Φιλε μου δεν νομιζω ο φιλος να υπερβαλει!Επισης απο προσωπικη μου εμπειρια και μενα και εμπειρια αλλων φιλων σε ειδη ελευθερης καταδυσης τουλαχιστον σε μενα τον καιρο που ξεκινουσα μου πουλησαν πραγματα τα οποια μου ειπαν οτι κανουν για τον σκοπο που τα ηθελα..δεν ηταν πραγματα που δεν ηταν χρησιμα και μη ποιοτικα(ειχα μια μικρη ιδεα απο ποιοτικα πραγματα) αλλα για τον σκοπο που τα ηθελα δεν εκαναν αρχικα!
Το γεγονος οτι πολλοι καταστηματαρχες δεν εχουν τριβη με τον χωρο που προοριζοντε τα προ'ι'οντα τους και δινουν και συμβουλες ειναι καταστροφικο για το καταστημα τους γιατι ο πελατης θα το καταλαβει πολυ συντομα απο δικη του εμπειρια η αλλων φιλων!

Δεν ειναι μονο στα προ'ι'οντα που εχουν σχεση με την θαλασσα που γινετε αυτο αλλα γενικοτερα σε πολλα προ'ι'οντα αρκετοι πωλητες δεν εχουν γνωση για το εμπορευμα τους αλλα οχι ολοι!εγω προσωπικα τις περισσοτερες φορες προτιμω να κανω τις αγορες μου απο καταστηματα που εχουν πωλητη με γνωσεις και καποτε και εμπειρια απο χρηση των πραγματων που θελω..ομως δεν ειναι αρκετο μια γνωμη και σιγουρα θα ρωτησω καποιο φιλο η ακομα και σε ενα φορουμ να με βοηθησουν!

Pambs
Posts: 251
Joined: Sun May 18, 2008 5:22 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Pambs »

Εγω διαφωνω με καποια απ τα πιο πανω. Απο τη στιγμη που καποιος εχει κατι μεστο καταστημα του ειναι υποχρεωμενος ξερει τι και πως το καμνει. Αυτο ειναι κατι που πρεπει να περιμενεις απ ολα τα καταστηματα ανεξαρτητως ειδους

Οποιος πουλα κατι να φκαλει χρηματα, καλα καμνει να ξερει και τι πουλα

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by AggelosLRK »

Ειναι λαθος του καταναλωτη να μην ξερει το αντικειμενο που θελει να αγορασει και οτι θελετε πειτε..αλλα να ψωνιζεις παπουτσια και ρουχα και αλλο ψαρικα/κυνηγετικα που αν δεν ξερεις τι θελεις θα φυγεις με το μισο μαγαζι

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Στάθης »

Αν κάποιο καταστημα σε μια τόσο μικρή έκταση όπως η Κύπρος, εξειδικευόταν, δεν θα ήταν βιώσιμο.

Αν από την άλλη, ο καταστηματάρχης αφιέρωνε όλο το χρόνο που χρειαζόταν για να μάθει κάθε τεχνική, δεν θα είχε το χρόνο να μπει στο κατάστημα.

Συν Αθηνά και χείρα κίνει.
no whey no gain

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by angiec »

Μία παλιά παροιμία Εγιώ στραώννω τζιέ πουλώ τζιέ συ άμπλεπε τζιε γόραζε...................................

www.anglermania.com
Posts: 11
Joined: Tue Dec 18, 2007 2:46 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by www.anglermania.com »

Πραγματικα εχεται απολυτο δικιο,

πρεπει οσοι ασχολουμαστε με τα ειδη αλειιας να γνωριζοθμε 100% το αντικειμενο μας.Διαφορετικα καλα κανοθμε να παμε σπιτι μας.Πιο κατω δειτε ενα αποσπασμα του σεμιναριου που εχουμε δωσει στην αθηνα για την SEBILE LURES.Το καναμε για να επιμορφωσουμε τον καθε καταναλωτη η καταστηματαρχη σχετικα με την χρηση του καθε τεχνιτου ξεχωριστα.Η επιτυχια παιδια ηταν απολυτη και εκτιμηθηκε δεοντος απο τους συμμετεχοντες.

δειτε το αποσπασμα :D : http://www.youtube.com/watch?v=ftDXD6dDOTY

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Nirou Panagiotis »

ρε Ντινο ηρταν τα καλαμια του jigging .

www.anglermania.com
Posts: 11
Joined: Tue Dec 18, 2007 2:46 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by www.anglermania.com »

Nirou Panagiotis wrote:ρε Ντινο ηρταν τα καλαμια του jigging .

FILI IRTAN KAI EINAI APAIKTA:)),EXTREME ANGLERS RODS,DEN PAIZONTE,MONO GIA SOVAROUS XRISTES TOU EIDOUS:))

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Να σταματήσει ο κάθε ασχετος να μας πουλά ότι θέλει.

Post by Nirou Panagiotis »

ρε κοπελια επια και ειδα τα καλαμια που κοντα :roll: :roll: :roll: :roll: εννεν οπος τα επεριγραφε ο φιλος Ντινος αλλα εν πολλα καλλητερα . και δεν ειναι καλαμια που βλεπεις καθιμερινα ειναι προτα προτα χιροπιητα με φουτζι οδιγους γιριστους πανο στο μπλανκ του καλαμιου φουτζι θεση της μηχανης και παναλαφρα. για οσους ασχολουντε σοβαρα με το τζικινκ ξερουν οτι για να κανει ο πλανος της σοστες κινησης και να ερεθισει το ψαρι στο σιμιο για να τσιμπισει θελεις πολυ καλο καλαμι . παντος εγω επελλανα με το Ρ4 .

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”