Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Βρηκα και λιγα χρησιμα που τα διαβασα παλιοτερα..
Πορφυρα
Το ονομα της προσδιοριζει το βαθυκοκκινο χρωμα από την αρχαιοτητα,ανοικουν στην ομοταξια των γαστεροποδων,στην ιδια ομοταξια βρισκοντε και τα σαλιγκαρια ξηρας,θαλασσας,πεταλιδες κ.α

Για τους προγονους μας υπερξε πανακριβο μεσο επιδειξης και πλουτισμου(για να βαφει ένα υφασμα χρειαζονταν 12.000 κοχυλια)επισης το χρωμα της χρησιμοποιοταν για διακοσμηση παλατιων και κατασκευη καλυντικων.

Η καταναλωση της από τον ανθρωπο προκαλει ακομα και τον θανατο γιατι το κρεας τους είναι δηλητηριωδες.
Ως δολωμα υπαρχουν αναφορες για χρηση της στην αρχαιοτητα,στις μερες μας αρκετοι ερασιτεχνες ψαραδες ψαρευουν μ αυτή με καλυτερα αποτελεσματα όταν είναι η εποχη της που εκκρινει την κοκκινη ουσια η οποια προσελκυει κυριος την τσιπουρα,μουρμουρα,σορκο,μελανα,φαγγρι.. την βρισκουμε σε βυθους με αμμο.

Προσωπικα εγω μια φορα βρηκα πολλα παλια(εχω το κοχυλι ακομα)θα μας βοηθουσε καποιος αν μας ελεγε αν υπαρχει σε αφθονια σε αμμωδεις βυθους..εγω δεν συναντησα παντος τα τελευταια χρονια..

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

christos nic wrote:Βρηκα και λιγα χρησιμα που τα διαβασα παλιοτερα..
Πορφυρα
Το ονομα της προσδιοριζει το βαθυκοκκινο χρωμα από την αρχαιοτητα,ανοικουν στην ομοταξια των γαστεροποδων,στην ιδια ομοταξια βρισκοντε και τα σαλιγκαρια ξηρας,θαλασσας,πεταλιδες κ.α

Για τους προγονους μας υπερξε πανακριβο μεσο επιδειξης και πλουτισμου(για να βαφει ένα υφασμα χρειαζονταν 12.000 κοχυλια)επισης το χρωμα της χρησιμοποιοταν για διακοσμηση παλατιων και κατασκευη καλυντικων.

Η καταναλωση της από τον ανθρωπο προκαλει ακομα και τον θανατο γιατι το κρεας τους είναι δηλητηριωδες.
Ως δολωμα υπαρχουν αναφορες για χρηση της στην αρχαιοτητα,στις μερες μας αρκετοι ερασιτεχνες ψαραδες ψαρευουν μ αυτή με καλυτερα αποτελεσματα όταν είναι η εποχη της που εκκρινει την κοκκινη ουσια η οποια προσελκυει κυριος την τσιπουρα,μουρμουρα,σορκο,μελανα,φαγγρι.. την βρισκουμε σε βυθους με αμμο.

Προσωπικα εγω μια φορα βρηκα πολλα παλια(εχω το κοχυλι ακομα)θα μας βοηθουσε καποιος αν μας ελεγε αν υπαρχει σε αφθονια σε αμμωδεις βυθους..εγω δεν συναντησα παντος τα τελευταια χρονια..
υπάρχει κάτι στην Κύπρο σε αφθονία?! :wink:
εκτός από την παρανομία....

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by NIKOLAS HARRIS »

ΝΑΙ Η Μ...ΚΙΑ!!!! :snooty:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

NIKOLAS HARRIS wrote:ΝΑΙ Η Μ...ΚΙΑ!!!! :snooty:
Είπα να μεν το γράψω!!!!! :lol:
εν άντεξες!!! :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-lmao: :laughing-jumpingpurple: :laughing-rollingred: :laughing-rollingyellow: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rofl: :laughing-rolling: :laughing-rofl: :laughing-rolling:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by MariosK »

NIKOLAS HARRIS wrote:ΝΑΙ Η Μ...ΚΙΑ!!!! :snooty:
+1 :lol: :lol: :lol:

Η οποία συνεπάγεται και την παρανομίας :lol:

Μπράβο Φίλιππε πολλά ωραίο ψάρι.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
NIKOLAS HARRIS wrote:ΝΑΙ Η Μ...ΚΙΑ!!!! :snooty:
+1 :lol: :lol: :lol:

Η οποία συνεπάγεται και την παρανομίας :lol:

Μπράβο Φίλιππε πολλά ωραίο ψάρι.

ναι...είναι αλληλένδετα!!!

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΡΙΝ 4 ΩΡΕΣ ΕΠΗΓΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑΤΟΥΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΙΕΡΟ ΚΑΙ ΟΣΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΣΤΑ 6-7 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΜΕΤΡΟ ΒΑΘΟΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΛΩΣΕΙ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥΣ !!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΠ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΒΑΡΚΑΡΗΔΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

User avatar
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Posts: 218
Joined: Tue Aug 31, 2010 5:44 pm
Location: ΛΕΜΕΣΣΟ

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by ΦΙΛΙΠΠΟΣ »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΡΙΝ 4 ΩΡΕΣ ΕΠΗΓΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑΤΟΥΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΙΕΡΟ ΚΑΙ ΟΣΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΣΤΑ 6-7 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΜΕΤΡΟ ΒΑΘΟΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΛΩΣΕΙ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥΣ !!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΠ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΒΑΡΚΑΡΗΔΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΝΩΣΤΟΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!!
Ψαρεύω μόνο τις μέρες που τελειώνουν με ''Η'' !

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

ΦΙΛΙΠΠΟΣ wrote:ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΡΙΝ 4 ΩΡΕΣ ΕΠΗΓΑ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑΤΟΥΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΡΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ ΙΕΡΟ ΚΑΙ ΟΣΙΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΣΤΑ 6-7 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΜΕΤΡΟ ΒΑΘΟΣ ΕΙΧΑΝ ΑΠΛΩΣΕΙ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥΣ !!!! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΠ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΒΑΡΚΑΡΗΔΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!
Φιλε Φιλιππε λυπουμε και ξερω πολυ καλα πως νιωθεις αφου αυτο ετυχε στους περισσοτερους μας..δεν θα αναφερω περιπτωσεις αλλα πιστεψε με ειναι πολυ συχνο φαινομενο..εγω την λυση την βρηκα αφου καταλαβα πως δεν γινεται αμεσα κατι με το θεμα αυτο..επαψα να πηγαινω μερη που τους συναντουσα παντα και πηγαινω στα ελαχιστα μερη που δεν μπορουν να τα προσεγγισουν ευκολα εως και αδυνατο!
ετσι βρισκω την υσηχια μου τουλαχιστον να χαρω το ψαρεμα μου..και κατι αλλο..οι περισσοτεροι βαρκαριδες δεν τους νοιαζει καθολου μα καθολου απο τον ερασιτεχνη που εχει τα 2-3 του καλαμακια του εξω..ενεργουν με την νοοτροπια η θαλασσα μου ανηκει και τι γυρευουν οι ερασιτεχνες εδω και εκει,σκοπος τους ειναι να παρουν περισσοτερα ψαρια για μεγαλυτερο κερδος και δεν νοιαζοντε για κανενα ποσο μαλλον για καλες σχεσεις με ερασιτεχνες, ο σεβασμος και η λεξη ντροπη για αυτους ειναι μια αγνωστη λεξη!

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by jack tar »

φιλιππε σε καταλαβαινω απολυτα επαθα με την ολοι αρκετες φορες,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ολοι μας πρεπει να γινουμε μελη στο συνδεσμο που εχει δημιουργηθει για την παρακτεια αλιεια (δεν γνωριζω καν αν εισαι ηδη μελος)ομως μονο ετσι μπορουμε να σωσουμε και να διατηρησουμε οτι εχει μεινει.φιλε christo nic θεωρω οτι η λυση ειναι προσωρινη που εχεις βρει διοτι αν σε δουν και παιρνεις ψαρι απο μια περιοχη σιγουρα θα την γαζοσουν με δικτυα και το προβλημα δεν θα εχει λυθει. παντα φιλικα!
''surf casting'' A way of Living

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by chrisostomos »

Ο συχωρεμένος ο κυρ. Λευτέρης (ένας από τους δάσκαλους μου στο ψάρεμα) πάντα είχε μαζί του ένα καρούλι με 45μανα και 120γμ βαρίδι και πολλές φορές τους πετύχαινε στο κεφάλι...
Φυσικά στην Ελλάδα οπού ζούσα γενικός δεν λειτουργούσε τίποτα ποσό μάλλον το λιμενικό...Άλλα από όσο διαβάζω και εδώ τα ίδια σκατά είναι...
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by christos nic »

Ναι φιλε μου jack tar η λυση που βρηκα ειναι προσωρινη το ξερω και δεν αποσκοπη σιγουρα σε λυση του προβληματος αλλα στην αποφυγη τους για να χαρουμε το ψαρεμα χωρις να πιαννομαστε καθε ριξημο πας τα γεριμοδυχτια τους(και για να μεν τους θορω μπροστα μου με τα οσα κανουν γιατι καμνουν και πολλα αλλα)και αναφερα πως την εφαρμοσα μετα που καταλαβα πως δεν βλεπω να γινεται κατι αμεσα με το θεμα..
φιλε και εγω υποστηριζω πως το καλυτερο ειναι να δυναμωση ο συνδεσμος!και με περισσοτερα μελη με δυναμικες ενεργειες και δραστηριοτητες που θα προσφερει στο κρατος και να πετυχει την αναγνωριση του και να ληφθουν υποψη οι προτασεις του για τον ερασιτεχνη και για την καταπολεμιση της παρανομιας κτλ..το νερο μπηκε στο αυλακι σιγουρα αλλα θελουν τον χρονο τους τα πραγματα να αρχισουν να αλλαζουν..εως τοτε ομως φοβαμε πολλα πραγματα!τους φοβους μου τους εκφραζω για τις διαδικασιες τα συμφεροντα και οχι για τις προσπαθειες του συνδεσμου!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by admin »

Ρε παιθκιά καταλάβετε το το παιχνίδι είναι πολιτικό. Αν ο σύνδεσμος έχει εγγεγραμμένα μέληέστω και ένα ψηφοφόρο παραπάνο που τους επαγγελματίες ενα κάμουμε δουλειά εάν όχι να μείνουμε δαμέ να κάνουμε παράπονα και να κλαίμε την τύχη μας. Για αυτό γραφτείτε και γράψετε όσο περισσότερα μέλη μπορείτε πρίν τις εκλογές!!!!!!!!!1

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by stathis 1821 »

αριστε που μπορουμε να γραφτουμε? :think:

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Ψαρευτικές Εξορμήσεις και Αποτελέσματα

Post by jack tar »

stathis 1821 wrote:αριστε που μπορουμε να γραφτουμε? :think:
σταθη μου στην εκθεση που θα γινει στο my mall 5-6-7-8 του μαη θα υπαρχει περιπτερο του συνδέσμου και θα γινονται και εκει εγγραφες
''surf casting'' A way of Living

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”