Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by Στάθης »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Η γνωμη μου ειναι να κτισης την ερευνα σου πρωτα πανω σε φωτογραφικο υλικο απο ψαρια που θα φωτογραφισης ο ιδιος. Ξεκινα απο ψαρολιμανα την ωρα που ερχονται οι βαρκες να ξεφορτωσουν.
:handgestures-thumbupleft:
Έχετε δίκιο κύριε Ευάνθη, φέτος είναι λίγο δύσκολο όμως!
Ίδωμεν...

Disclaimer:
Για να μην παρεξηγούμαστε, δεν πρόκειται για έρευνα με οποιεσδήποτε βλέψεις, πέρα από τον κορεσμό της περιέργειας...
no whey no gain

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Νναι βρε Σταθη :idea: :idea: :idea:
ΑΛΛΑ καλο ειναι, εσεις που εισαστε πιο μορφωμενοι απο μας, να προχωρατε τα πραματα λιγο παρα κατω παρα να μενετε και εσεις εγκλωβισμενοι στην στασιμοτητα της σκεψης με την οποια ζησαμε εμεις.
Το οτι ψαχνεις και μονο εχει αξια :clap: :clap: :clap:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by Στάθης »

EVANTHIS LOIZOU wrote: ΑΛΛΑ καλο ειναι, εσεις που εισαστε πιο μορφωμενοι απο μας,
Επιτρέψετε μου να διαφωνήσω κύριε Ευάνθη.
Επέρασα αρκετά χρόνια στα έδρανα, και σας διαβεβαιώ ότι η μόρφωση δεν έχει να κάνει με την εκπαίδευση.
Ούτε η εκπαίδευση έχει να κάνει με την ικανοποίηση του αισθήματος της διερεύνησης, αλλά δίνει τις βάσεις για μεθοδικότητα.
Μάλιστα, βρίσκω τον κόσμο που δεν έχει τύχει τυπικής εκπάιδευσης αρκετά πιο μορφωμένο από κόσμο που δεν έχει δει τίποτα άλλο παρά πανεπιστημιούπολεις (ο νοών νοείτω).
Τελοσπάντων, ξεφεύγει η κουβέντα...
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. :)
no whey no gain

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by nicolas theocharous »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Σταθη :)
Τον ΠΟΚΛΑΝΝΟ, στην Ελλαδα τον λενε ΜΥΞΙΝΑΡΙ που απορρεει απο το γεγονος οτι το ειδος αυτο, εκτος απο τα αλλα ιδιαιτερα σχηματικα χαρακτηριστικα, εχει και πολλυ "μιξα" η "γλυνα" στο κορμι του.
Την λεξη "ποκλαννος" την μαθαμε απο τους παλαιοτερους αλλα δεν καταφερα ποτε να βρω την ακριβη προελευση της :oops:
Η γνωμη μου ειναι να κτισης την ερευνα σου πρωτα πανω σε φωτογραφικο υλικο απο ψαρια που θα φωτογραφισης ο ιδιος. Ξεκινα απο ψαρολιμανα την ωρα που ερχονται οι βαρκες να ξεφορτωσουν.
κ. Ευανθη εχτες ειχαμε την κουβεντα με ενα καλο μου φιλο για τα ψαρια την ωρα που εκαθουμασταν σε μια ταβερνουα της Λεμεσου και ετρωαμε. Το παιδι τουτο ηταν ψαροτουφεκκας για χρονια και ειπε μου πως ακουσε πως το ποκλαννος εφκηκε που ψαροτουφεκκαες και πως το συγκεκρημμενο ψαρι αμαν σε δει καμνει σου την αναγκη του και γινετε καπνος.

Εν ξερω αν ευσταθει αλλα ετσι μου ειπε και ειπα να σου πω. Αλλη μια εκδοχη.

Α και εκεινος Λεμεσιανος και τις κουρκουνες λαλει τις προσφυγοπουλλες αντι προσφυγουλλες :wink: :wink: :wink:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Νικολα Καλημερα :)
Οντως, οι Λεμεσιανοι, οι Σκαλλιωτες και αρκετο μερος της Αμμοχωστου τες ελεγε ΠΡΟΣΦΥΓΟΠΟΥΛΛΕΣ. Μεχρι το 1974, στον Νοτο ειχαμε σχεδον μονο ασπρες.
Οι Παφιτες δεν ειχαν χαπαρι ενω δεν ξερω τι γινοταν με τους Μορφιτες, Κορμακιτες και Κερυνιωτες.
Για το ονομα του Ποκλαννου αμφιβαλλω αν προηλθε απο τους Ψαροτουφεκκαες διοτι το ονομα αυτο υπηρχε πριν να υπαρχουν ψαροτουφεκκα. Υποψιαζομαι ομως οτι πρεπει να εχει σχεση με το γεγονος οτι θεωρειται "ξημαρισμενο" ψαρι.
Ο Σταθης νομιζω θα βρη ακρη :think: :think: :think:
Χρωστας ενα τραπεζι. Πρεπει να πληρωσης την προμηθεια για την βαρκα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Longliner
Posts: 24
Joined: Tue Oct 26, 2010 12:59 pm

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by Longliner »

Μιτάκι - Κιρκιλέντζιος
Χέλι - Μουγγράσσιελλο
Κοκοβιός - Παπάς
Σαλιάρα - Πετρόψαρο
Παπαγάλος - Ποντικόψαρο
Γουρουνόψαρο - Σσοιρόψαρο
Είδος καρχαρία - Παμπακάς

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by nicolas theocharous »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Νικολα Καλημερα :)
Οντως, οι Λεμεσιανοι, οι Σκαλλιωτες και αρκετο μερος της Αμμοχωστου τες ελεγε ΠΡΟΣΦΥΓΟΠΟΥΛΛΕΣ. Μεχρι το 1974, στον Νοτο ειχαμε σχεδον μονο ασπρες.
Οι Παφιτες δεν ειχαν χαπαρι ενω δεν ξερω τι γινοταν με τους Μορφιτες, Κορμακιτες και Κερυνιωτες.
Για το ονομα του Ποκλαννου αμφιβαλλω αν προηλθε απο τους Ψαροτουφεκκαες διοτι το ονομα αυτο υπηρχε πριν να υπαρχουν ψαροτουφεκκα. Υποψιαζομαι ομως οτι πρεπει να εχει σχεση με το γεγονος οτι θεωρειται "ξημαρισμενο" ψαρι.
Ο Σταθης νομιζω θα βρη ακρη :think: :think: :think:
Χρωστας ενα τραπεζι. Πρεπει να πληρωσης την προμηθεια για την βαρκα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
φιλε μου φυσικα και χρωστω σου ενα τραπεζι οι μονο για την βαρκα αλλα εχει καιρο τωρα που το χρωστω. βασικα με την βαρκα εγιναν 2 τα τραπεζια. σε παρακαλω θελω μια χαρη ομως. οποτε νιωθεις ενα 'good feeling' για κατι πιαννε με τηλεφωνο και λαλε μου το παντα φκενει μας σε καλο :lol: :lol: :lol: :lol:

ατε περιμενω σε ελα κατω στη βραχονησιδα μας (Κυπρο) και εννα τα δρομολογησουμε ουλλα τα χρωστουμενα και κανενα ψαρεμα φυσικα.

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by nicolas theocharous »

Longliner wrote:Μιτάκι - Κιρκιλέντζιος
Χέλι - Μουγγράσσιελλο
Κοκοβιός - Παπάς
Σαλιάρα - Πετρόψαρο
Παπαγάλος - Ποντικόψαρο
Γουρουνόψαρο - Σσοιρόψαρο
Είδος καρχαρία - Παμπακάς
οππας επιασαμε πραμα καλο. που εισαι ρε φιλε μου???

φιλε τον σαλιαρο λαλουν τον και στην Ελλαδα πετροψαρο!!!

εχω προσωπικες εμπειριες επειδη μια μερα εψαρευκα μεσα σε ενα ψαρολιμανο κεφαλους και επιασα ενα σαλιαρο μεγαλο (οι να φανταστειτε τιποτε μεγαλο σχετικα μεγαλο για σαλιαρο)!!! και ηρταν κατι ψαραες που ειχαν τις βαρκες τους τζιαμε και λαλουν μου τι επιασες και λαλω τους στα τελλια Κυπριακα για να τους πειραξω εναν παλιο σαλιαρο και λαλουν μου στην Κυπρο παλιοσαλιαρος ειναι το ονομα του? λαλω τους εγω οι ακριβως σαλιαρος απλα το παλιο εν το στολιδι του πριν το ονομα που καθοριζει την αξια αυτου του πανεμορφου ψαριου και λαλουν μου εμεις δαμε λαλουμεν το πετροψαρο!! ενας αλλος απεναντι στην ηλικια μου ειδεν την φαση με τον σαλιαρο και ηρτε μετα και λαλει μου μεγαλο πετροψαρο επιασες οποτε λαλω και εγω εδιασταυρωθηκαν οι πληροφοριες εκλεισαμεν τον ονομα του ψαριου για την Ζακυνθο. πετροψαρο!! :wink: :wink:

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by andrea5 »

πετροψαρο εχω την εντυπωση οτι αναφερεται σε δηλητηριωδη ψαρι με κεντρι ...ισως τον σαλιαρο να τον εσυνχησαν με την δρακαινα ... :)

nicolas theocharous
Posts: 472
Joined: Fri Jun 12, 2009 9:33 am

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by nicolas theocharous »

andrea5 wrote:πετροψαρο εχω την εντυπωση οτι αναφερεται σε δηλητηριωδη ψαρι με κεντρι ...ισως τον σαλιαρο να τον εσυνχησαν με την δρακαινα ... :)
οι ρε φιλε εν νομιζω, η δρακαινα συνηθως βρισκεται μεσα σε αμμο εν κολλα η ονομασια πετοψαρο νομιζω. εν ηταν να μου πουν επαγγελματιες ανθρωποι τον σαλιαρο για πετροψαρο και ταυτοχρονα να εσυχησαν τον σαλιαρο με δρακαινα :roll: :roll:

Longliner
Posts: 24
Joined: Tue Oct 26, 2010 12:59 pm

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by Longliner »

γεία σου φίλε μου, εθυμήθηκα αλλό ένα αλλά εν ηξέρω την ελληνική ονομασία
το φαρτσουκλούι

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by andrea5 »

οκ νικολα :)

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by Στάθης »

Longliner wrote:γεία σου φίλε μου, εθυμήθηκα αλλό ένα αλλά εν ηξέρω την ελληνική ονομασία
το φαρτσουκλούι
Έχεις φωτογραφία ή μπορείς να το περιγράψεις ή έχει ακούσει κανεις άλλος το όνομα και μπορεί να περιγράψει το ψάρι;
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by MariosK »

Και γω φαρτσούκλι το ξέρω. Μοιάζει λιον με γόππα. 1 φορά το έπιασα και δεν το θυμούμαι καλά.

Longliner
Posts: 24
Joined: Tue Oct 26, 2010 12:59 pm

Re: Κυπριακές ονομασίες θαλάσσιας πανίδας

Post by Longliner »

επιάναμε πάρα πολλά παλιά μοιάζει με μικρό λυθρίνι-φαγκρί

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”