Multiplier reel

Nikolas Nklou

Re: Multiplier reel

Post by Nikolas Nklou »

christos nic wrote:
nikolasarkaka wrote:
Στάθης wrote:4,8:1 σημαίνει ότι για κάθε 1 γύρο της μανιβέλας, το spool γυρίζει 4,8 φορές.
αρα για casting τι μηχανισμο θελω? γλιορο ή αργο? ηξερα οτι χρειαζουμε ενα μεσαιο μηχανισμο ουτε πολλα αργο ουτε πολλα γλιορο :D :D
φιλε γιατι σκευτεσε για multiplier reel για ψαρεμα casting?
εχω υποψη πως οι μηχανισμοι με προστινα φρενα μακρινων ριψεων(οι συνηθησμενοι για casting) ειναι οι καταλληλοι για αυτη την τεχνικη γιατι εχουν μεγαλη διαμετρο της πομπινας για να μαζευει περισσοτερη μισινα στον καθε γυρο της μανιβελας και για γρηγοροροτερη απελευθερωση μισηνας κατα την ριψη.
σε ενα μηχανισμο για casting πρεπει να εχεις υποψη στο καθε γυρο που κανεις της μανιβελας ποσα cm μισινα μαζεβεις..
αυτο θα σε βοηθηση αν μαζευει ο μηχανισμος σου αρκετη μισηνα στον καθε γυρο της μανιβελας κυριως στο γρηγοροτερο ανεβασμα του βαρυδιου καθως και του ψαριου απο ενα δυσκολο βυθο..
νομιζω οι μηχανισμοι Multiplier δεν προσφερουν στο casting τις βολες που προσφερουν οι μηχανισμοι μπροστινων φρενων?
χριστο παραπανω σκεφτουμε τον multiplier για αλλαγη ...να δω πως δουλευκουν οι συγκεκριμενοι μηχανισμοι και τα σχετικα αν εν πιο ευκολος αν τον μαθεις κ.α :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Multiplier reel

Post by MariosK »

Christo αν ξέρεις να κάμεις σωστά τις βολές με την multiplier έχεις πολλά παραπάνο απόσταση. Επίσης οι multi νε μεν έχουν ποιο μικρό spool αλλά εν πολλά ποιο γλίορες οποτέ περίπουν έχουν το ίδιο ρυθμό μαζέματος με τις fixed spool. Είναι θέμα γούστου παραπαπάνο και αλλαγής όπως το είπε ο Νικόλας. Το μόνο σίγουρο κατά την δική μου γνώμη η απόσταση που σου δια μια καλή βολή με την multi είναι τις περισσότερες φορές αχρείαστη για τα δεδομένα της Κύπρου στο ψάρεμα.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

MariosK wrote:Christo αν ξέρεις να κάμεις σωστά τις βολές με την multiplier έχεις πολλά παραπάνο απόσταση.
εξαρτατε απο τον μηχανισμο στις μπροστινων φρενων(αν ειναι κωνικη πομπινα,αν ειναι ξεβαθη,η τεχνικη βολης κτλ) εν μεγαλο θεμα και αν μιλησουν οι καταλληλοι στο θεμα θα το διαπιστωσουμε..
νομιζω ακομη πως με τις μπροστινων φρενων ειναι πως η μισηνα ξετιλιγετε με λιγοτερη αντισταση..εκτος απο τις πανακριβες τελευταιας τεχνολογιας multiplier με ειδικα συστηματα.
Επίσης οι multi νε μεν έχουν ποιο μικρό spool αλλά εν πολλά ποιο γλίορες οποτέ περίπουν έχουν το ίδιο ρυθμό μαζέματος με τις fixed spool.
στον 1 γυρο της μανιβελας στους 4.5 γυρους πομπινας που κανει μια μπροστινων φρενων(αρκετα μεγαλης διαμετρου πομπινας) συνεχιζω να πιστευω πως μαζευει πολυ περισσοτερο απο μια multiplier μεγαλου αξονα περιστροφης.
εξαρτατε παντα απο τι μηχανη εχουμε υποψη.
για την αποσταση βολης θα συμφωνησω συνηθως ετσι ειναι αλλα μερικες φορες ειναι απαραιτητη η μεγαλη βολη και ειναι το μονο που μας σωζει!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

αν υποθεσουμαι οτι στην Κυπρο εχει ψαρι . :D και οι δυο μηχανισμοι εχουν τα υπερ και τα κατα τους.
δοκιμασα και τους δυο τυπους μηχανισμους σε εποχες που ειχα μεγαλες καβλες, καβλες μεχρι αισχατων που λεμε, με το χερι στην καρδια λεω οτι οι κανονικες μηχανουες εν εχουν υποθεση κοντα στις μουλτι. οι μουλτι ειναι πολυ πιο ελαφριες, πολυ πιο δυνατες, πολυ πιο φθηνες, πολυ καλητερο ζυγισμα με το καλαμι, πολυ λιγοτερη αντισταση απο τον αερα την ωρα της βολης , πολυ πιο δυνατα φρενα ,πολυ πιο γραμμικα φρενα. ολα αυτα δεν ειναι ολα απολυτα, υπαρχουν fix spool μηχανισμοι που μπορη να εχουν ισαξιο η και πιο δυνατα φρενα απο μια απλη μουλτι μονο που θα ειναι και 5 φορες πιο ακριβες.τωρα αν αξιζη να παει καπιος στου μουλτι ειναι προσωπικο το θεμα.εγω λεω αξιζη.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Multiplier reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα Κυριε Προεδρε :) :) :)
Νομιζω :idea: :idea: αντι να αγχωνεσαι με το θεμα, στειλε τον Χριστο να παρακολουθηση τον αγωνα στην Θεσσαλονικη :lol: :lol: :lol:
Ετσι θα βγαλη τα δικα του συμπερασματα.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

no-nick wrote:αν υποθεσουμαι οτι στην Κυπρο εχει ψαρι . :D και οι δυο μηχανισμοι εχουν τα υπερ και τα κατα τους.
:) σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για το ποιοι ειναι καλυτεροι απο τους 2..ο καθε ενας μηχανισμος ειναι αναλογος με την χρηση που θελουμε να κανουμε.
Μετα την μεγαλη εξελιξη των Multiplier reel σε ποιο πολυπλοκα και εξελιγμενα συστηματα φρενων ηταν αναμενωμενη η εξελιξη και των σταθερων τυμπανου που τις ανεβασαν σε υψηλο επιπεδο.
Οταν βρεθηκα στο σταδιο να αποφασισω τι να παρω απο τους 2 μηχανισμους πρωτο μου κριτηριο ηταν με ποιο μηχανισμο θα ανεβαζα ποιο γρηγορα ενα βαρυδι πχ 120γρ μαζι με 1 ψαρι 1-2 κιλα αποφευγοντας το σκαλωμα ενος δυσκολου βυθου..ειδα την διαμετρο των οριζοντιου τυμπανου και το μηκος της μανιβελας και τα συνγκρινα με των σταθερου τυμπανου και βαση λογικης σκευτηκα πως ο σταθερου τυμπανου με μεγαλυτερη διαμετρο πομπινας και μακριτερη μανιβελα θα με βοηθουσε περισσοτερο για τον σκοπο που την ηθελα.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλημερα Κυριε Προεδρε :) :) :)
Νομιζω :idea: :idea: αντι να αγχωνεσαι με το θεμα, στειλε τον Χριστο να παρακολουθηση τον αγωνα στην Θεσσαλονικη :lol: :lol: :lol:
Ετσι θα βγαλη τα δικα του συμπερασματα.
Αν ειναι για μενα που απευθυνεσε κ Ευανθη ευχαριστω που με προτεινες..!
μονο δωστε μου 2 ωρες καιρο να ετοιμασω τις βαλιτσες μου και κανα καλαμουι :D !

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

christos nic wrote: σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για το ποιοι ειναι καλυτεροι απο τους 2..
Χριστο εγω ειμαι απολυτος :D για τους μουλτι σε σερφκαστινκ ψαρεματα.

το αλλο που εχω να επισημανω ειναι οτι πιο παλια η καλοι φιξ μηχανισμοι για σερφ ηταν αργοι και οχι γριγοροι.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

no-nick wrote:
christos nic wrote: σιγουρα δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για το ποιοι ειναι καλυτεροι απο τους 2..
Χριστο εγω ειμαι απολυτος :D για τους μουλτι σε σερφκαστινκ ψαρεματα.

το αλλο που εχω να επισημανω ειναι οτι πιο παλια η καλοι φιξ μηχανισμοι για σερφ ηταν αργοι και οχι γριγοροι.
φιλε θα συμφωνισω εχουν υπερ οι οριζοντιου τυμπανου πχ ποιο ελαφριοι κ.α..αλλα εμενα ειναι αλλη η προτεραιοτητα μου..
δηλαδη εισαι υπερ οτι θα με εξηπηρετουσε καλυτερα για γρηγοροτερο ανεβασμα του βαρυδιου μαζι με πιασμενο ψαρι ενας multiplier μηχανισμος παρα ενας σταθερου τυμπανου μεγαλης διαμετρου πομπινας?ισως να μην εκαμα την σωστοτερη επιλογη..

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Multiplier reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Διορθωση :oops: :oops:
Εννοουσα τον ΝΙΚΟΛΑ.
Sorry Χριστο :oops:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

Χριστο εμενα τα κριτηρια μου για τους μηχανισμους δεν ειναι το ποσι μισινα μαζευη αλλα να εχει 1)δυναμη ελξης, 2)να εχει πολυ καλα στοπερ ( γραμικα)
και 3)μαζι με το καλαμι να το νιωθω ανετα, να μην πω αλλα προτερηματα . 1)στο θεμα δυναμης ελξης δεν νομιζω να διαφωνη καπιος μιας και οι μηχανισμοι τρολινκ που σηκωνουν τερατα απο τον βυθο ειναι ιδιας φιλοσοφιας με τα μουλτι και οχι με τους φιξ , στο θεμα 2) καλα στοπερ παρε ενα μεσο τιμης μηχανισμο με ενα καλαμι, καρφωστο στην αμμο , καμε μια ριθμιση στα φρενα και ξεκινα να περπατας γριγορα στην παραλια να δεις τα φρενα πως συμπεριφερονται, τοτε θα σινιδοπιησης πως σφιγκουν και χαμνιζουν μονα τους , με ενα μουλτι δεν θα σου σιμβη αυτο. και το τριτο να εχω 5-6 μποφορ κοντρα και να προσπαθω να κανω βολη με ενα ενα μηχανισμο τεραστιο πανω κατω 700 γρ ( μαζι με το καλαμι πανε στα 1100 ) τοποθετημενο ψυλα στο καλαμι και να μου κοβη και το δαχτιλο ειναι καπως δυσκολο . δεν ειναι τυχαιο που τα μουλτι ειναι το νο 1 μηχανισμος για Αγλια και Αμερικη.

οι επιλογες σου μια χαρα ειναι και μια χαρα ψαρια μπορουν να φκαλουν, τωρα αν χασης κανενα 15κιλο λογω φιξ κατε σενα , μπορης να σκεφτης να ξεκινησης τα μουλτι και αν χασης κανενα 30 κιλο ξεκινα τους τρολινκ :D
ψαρι δεν εχει στους μηχανισμους θα τα χαλασουμαι? :D

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

οκ Νικολα καταλαβαμβαινω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις καλοζυγισμενο καλαμι και ελαφρη μηχανισμο με χαρακτηριστικα δυναμης και λοιπα δεν αμφιβαλλω καθολου,
αλλα να ξεκαθαρισω πως ο καθε ενας μας βλεπει πως θα τον εξυπηρετηση μια επιλογη καλυτερα στο δικο του ψαρεμα πχ μορφολογια βυθου κ.α,
δηλ σε μενα τα ψαρεματα μου ειναι 7 στις 10 βραχοτοπους και γι αυτο χρειαζουμε αρκετα γρηγορο ανεβασμα της αρματωσιας μου για να μην μου μενουν ουλα στο βυθο και νομιζω πως με σταθερου τυμπανου μηχανισμο επιτυνχανετε καλυτερα(αυτο υποστηριξαν και αλλοι,εγω δεν εχω εμπειρια στους μηχανισμους αυτους)..

Την πολλη δυναμη ελξης τα πολυ καλα φρενα την ανεση στο καλαμι την χρειαζοντε αυτοι που τα βαζουν συχνα με ψαρια,καποτε και με δυνατα φευγια ανω των 3 κιλων για κυπρο(εγω δεν ψαρευω σερφ και τα ψαρια μου δεν ξεπερνουν τα 3 κιλα), πολλες φορες ακομα και 40 και 60 κιλων βλεπε αφρικη που κρατας και παλευκεις το τερας πανω απο 5-10 λεπτα καποτε και 20 λεπτο(εγω ετσι ψαρια εν θορω μπροστα μου και να δυσκολευτω πολλα να δω) :) και σε συνθηκες σερφ που ωραια οπως τα ειπες με αερα δυνατο κοντρα..
Η αληθεια αρεσαν μου οσα ειπες και σκευτομουν ο επομενος μου μηχανισμος να ειναι οριζοντιου τυμπανου γιατι μου αρεσαν κιολας περισσοτερο οταν τους ειδα αλλα εδωκα πανω στο θεμα στο φορουμ σταθερου τυμπανου vs οριζοντιου και διαβασα οτι οντως καποιοι λενε αυτο που φοβομουν..οτι δεν μαζευη ο οριζοντιου τυμπανου γρηγορα την αρματοσια σε βραχωτοπους που κυριος ψαρευω και ακομα πως αφου ειναι χωρις κατανεμητη χρειαζετε να κατανεμης το μαζεμα της μισηνας με το χερι :shock: για να μην σου καμνει τα γνωστα..τουτο το πραμα ετσι ειναι οντως???δηλαδη τζινοι που παν αφρικη και παλευκουν με τους καρχαριες την ωρα που τους κατακοφκουν τα χερια-μεση που το τραβημα που καμνουν κατανεμουν και μισηνα με το χερι τους στο μηχανισμο?

υπαρχη περιπτωση να χρησημοποιησω μηχανισμο multiplier με κατανεμητη μισινας με την προυποθεση να μην εχω shock leader στην μανα για να μην βρησκη στον οδηγο του κατανεμιτη κομπος?

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

christos nic wrote:οκ Νικολα καταλαβαμβαινω ποσο σημαντικο ειναι να εχεις καλοζυγισμενο καλαμι και ελαφρη μηχανισμο με χαρακτηριστικα δυναμης και λοιπα δεν αμφιβαλλω καθολου,
αλλα να ξεκαθαρισω πως ο καθε ενας μας βλεπει πως θα τον εξυπηρετηση μια επιλογη καλυτερα στο δικο του ψαρεμα πχ μορφολογια βυθου κ.α,
δηλ σε μενα τα ψαρεματα μου ειναι 7 στις 10 βραχοτοπους και γι αυτο χρειαζουμε αρκετα γρηγορο ανεβασμα της αρματωσιας μου για να μην μου μενουν ουλα στο βυθο και νομιζω πως με σταθερου τυμπανου μηχανισμο επιτυνχανετε καλυτερα(αυτο υποστηριξαν και αλλοι,εγω δεν εχω εμπειρια στους μηχανισμους αυτους)..

Την πολλη δυναμη ελξης τα πολυ καλα φρενα την ανεση στο καλαμι την χρειαζοντε αυτοι που τα βαζουν συχνα με ψαρια,καποτε και με δυνατα φευγια ανω των 3 κιλων για κυπρο(εγω δεν ψαρευω σερφ και τα ψαρια μου δεν ξεπερνουν τα 3 κιλα), πολλες φορες ακομα και 40 και 60 κιλων βλεπε αφρικη που κρατας και παλευκεις το τερας πανω απο 5-10 λεπτα καποτε και 20 λεπτο(εγω ετσι ψαρια εν θορω μπροστα μου και να δυσκολευτω πολλα να δω) :) και σε συνθηκες σερφ που ωραια οπως τα ειπες με αερα δυνατο κοντρα..
Η αληθεια αρεσαν μου οσα ειπες και σκευτομουν ο επομενος μου μηχανισμος να ειναι οριζοντιου τυμπανου γιατι μου αρεσαν κιολας περισσοτερο οταν τους ειδα αλλα εδωκα πανω στο θεμα στο φορουμ σταθερου τυμπανου vs οριζοντιου και διαβασα οτι οντως καποιοι λενε αυτο που φοβομουν..οτι δεν μαζευη ο οριζοντιου τυμπανου γρηγορα την αρματοσια σε βραχωτοπους που κυριος ψαρευω και ακομα πως αφου ειναι χωρις κατανεμητη χρειαζετε να κατανεμης το μαζεμα της μισηνας με το χερι :shock: για να μην σου καμνει τα γνωστα..τουτο το πραμα ετσι ειναι οντως???δηλαδη τζινοι που παν αφρικη και παλευκουν με τους καρχαριες την ωρα που τους κατακοφκουν τα χερια-μεση που το τραβημα που καμνουν κατανεμουν και μισηνα με το χερι τους στο μηχανισμο?

υπαρχη περιπτωση να χρησημοποιησω μηχανισμο multiplier με κατανεμητη μισινας με την προυποθεση να μην εχω shock leader στην μανα για να μην βρησκη στον οδηγο του κατανεμιτη κομπος?
Χριστο εγω πιστευω οτι για καστινκ ψαρεματα ο μηχανισμος δεν πρεπει ν εχει κατανεμητη, λιγη προσπαθεια χρειαζετε μονο για να μαθης να κατανεμης της μισισνα με το χερι,δεν σου λεω οτι ο δρομος προς τα μουλτι ειναι και ο πιο ευκολος αλλα μπορω να σου πω οτι η αισθηση ενος μουλτι ειναι ασικρητα ανωτερη απο οπιοδηποτε φιξ μηχανισμο

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Multiplier reel

Post by christos nic »

Νικολα ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα θα προσπαθησω να βρω καποιον που εχει μηχανισμο μουλτι πρωτα να δω τι γινετε και κατα ποσο ειναι ευκολο να κρατω καλαμι με το ενα χερι και με το αλλο να μαζευω την μισηνα με την μανιβελα και ταυτοχρονα με το χερι που κρατω το καλαμι να κατανεμω την μισηνα στο καρουλι..φανταζει μου αρκετα δυσκολο αλλα μπορει να μην ειναι τελικα..θα δειξη που θα εχω την ευκαιρια να δοκιμασω..παντος ειναι απαραιτητη η δοκιμη πριν να αγορασω και αν μπορω ευκολα να τον χειριστω σιγουρα ο επομενος μου μηχανισμος θα ειναι μουλτι ομως οπως καταλαβα πρεπει και το καλαμι να ειναι διαφωρετικο απο αυτο που ειναι συνηθισμενο με τους μηχανισμους τους σταθερου τυμπανου?

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Multiplier reel

Post by no-nick »

christos nic wrote:Νικολα ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα θα προσπαθησω να βρω καποιον που εχει μηχανισμο μουλτι πρωτα να δω τι γινετε και κατα ποσο ειναι ευκολο να κρατω καλαμι με το ενα χερι και με το αλλο να μαζευω την μισηνα με την μανιβελα και ταυτοχρονα με το χερι που κρατω το καλαμι να κατανεμω την μισηνα στο καρουλι..φανταζει μου αρκετα δυσκολο αλλα μπορει να μην ειναι τελικα..θα δειξη που θα εχω την ευκαιρια να δοκιμασω..παντος ειναι απαραιτητη η δοκιμη πριν να αγορασω και αν μπορω ευκολα να τον χειριστω σιγουρα ο επομενος μου μηχανισμος θα ειναι μουλτι ομως οπως καταλαβα πρεπει και το καλαμι να ειναι διαφωρετικο απο αυτο που ειναι συνηθισμενο με τους μηχανισμους τους σταθερου τυμπανου?

τα καλαμια μουλτι εχουν πιο πολλους οδηγους και πιο μικρους αλλα μπορης να κανη την δουλεια εκμαθησης σου με κανονικο καλαμι και μουλτι μηχανουα, αν ερχεσε Λεμεσο μερια μπορω να σου δειξω καπια πραγματα

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”