απικο

GOFARIS
Posts: 18
Joined: Mon Mar 14, 2011 12:45 pm

απικο

Post by GOFARIS »

χερετω την παρεα των αντεναριδων.ειμαι ωεοσ στο ψαρεμα με αντενα και θα ειθελα την γνωμη σας για καλαμια ενα 6 μετρο και ενα 7 μετρο για αρχη μισηνες βαρακια φελλους αγγιστρια .ακομα δεν εχω τιποτα και θελω να αρχισω αλλα δεν εχω φιλους που ασχολουνται.οτι βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.
ευχαριστω εκ των προτερο

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: απικο

Post by konstantinos kalogir »

Γεια σου φίλε, από που είσαι και που πηγαίνεις ψάρεμα συνήθως?

GOFARIS
Posts: 18
Joined: Mon Mar 14, 2011 12:45 pm

Re: απικο

Post by GOFARIS »

ρε φιλε ειμαι απο παφο αλλα ακομα δεν αγορασα τιποτα για να παψ εστω και μια φορα τελεια νεοσ στο ψαρεμα

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: απικο

Post by konstantinos kalogir »

Κόφκω λίο μακριά (Λάρνακα). Παρόλο που η αντένα δεν είναι το καλύτερο μου, αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση ευχαρίστως να σε βοηθήσω! Θέλεις βασικά κάτι για αρχή σωστά? Γνώμη μου, με μια αντένα το πολύ 50 ευρώ κάμνεις μια καλή αρχή. Μεν πάεις σε κάτι πολλά ακριβό, εν να το σπάσεις γρήγορα και εν να πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου για επισκευή. Μάθε με κάτι πιο φτηνό και σιγά σιγά. 6μέτρη εν καλή επιλογή, τούτο όμως έχει να κάμει και με τες περιοχές που θα ψαρέψεις..

legendguards

Re: απικο

Post by legendguards »

εγω νομιζω να πιασεις 7 μετρο
να διαθεσεις 70 -100 ευρω τουλαχιστον αν σπασουν να εχπυν ανταλλακτικα και να μεν τα πεταξεις

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: απικο

Post by Tryfon »

7 μετρη αντεννα εν ι καλιτερη επιλογη(αν θα πιασεις ακριβο μην ξεχνας να το καθαριζεις για να σου μινει!!) και προτιμα καλαμι με fast τip action . τωρα για τα υπολιπα:μανα 18μμ μισινα, ενα φελλο κατα προτιμιση 2,10 η 2,5 γραμαρια για να εχεις την εφχαιρια να δουλεψεις περαστα βαριδακια των 2 γρ.ενα μικρο στριφταρι size18 με 20 περιπου και 2 παραμαλα με μισινα (fluorocarbon κατα προτιμηση) 16μμ των 70cm δισε 2 πραγκαρολες πολυ μικρες size 16. Μπρορεις να δουλεψεις και αγκιστρια τα οποια μπορι να μην χρειαστει να δισεις μονος σοθ εφοσον υπαρχουν ετοιμα. Παντα ειναι καλυτερα ομος να τα δυνεις εσυ.
Δολομα: Σε τροφη παστα υπαρχει το ετοιμο ready bait που μπορεις να δουλεψεις χωρις προεργασια και οι τροφες που καμνις εσι. Να την καμεις ειναι καλυτερο γιατι μπορις να πειραματιστις με διαφορες τροφες και μυροδιες. Υπαρχει επισης και ζωντανο δολομα οπος το σκουλικι(ακροβατης και πικαττινι),Γαριδα κατεψυγμενη,
Πασμωμα¨(Ταισμα): Μην ξεχνας οτι εχει το ταισμα σου πρεπει να εχει και το δολομα σου.
Ελπιζω να βοηθησα :)
Last edited by Tryfon on Sat Mar 19, 2011 6:57 am, edited 1 time in total.
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

legendguards

Re: απικο

Post by legendguards »

μπραβο ρε τρυφωνα
ειπες τα σωστα :D

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: απικο

Post by mourmouros »

Και που να τις βρει τις 16αρες αφού έχουν εξαφανιστεί από την αγορά από πέρυσι :wink: . Τρύφωνα αν έφερες να ρθούμε να πιάσουμε.
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: απικο

Post by PeRoUkKaS »

Tryfon wrote:7 μετρη αντεννα εν ι καλιτερη επιλογη(αν θα πιασεις ακριβο μην ξεχνας να το καθαριζεις για να σου μινει!!) και προτιμα καλαμι με fast τip action . τωρα για τα υπολιπα:μανα 18μμ μισινα, ενα φελλο κατα προτιμιση 2,10 η 2,5 γραμαρια για να εχεις την εφχαιρια να δουλεψεις περαστα βαριδακια των 2 γρ.ενα μικρο στριφταρι size18 με 20 περιπου και 2 παραμαλα με μισινα (fluorocarbon κατα προτιμηση) 16μμ των 70cm δισε 2 πραγκαρολες πολυ μικρες size 16. Μπρορεις να δουλεψεις και αγκιστρια τα οποια μπορι να μην χρειαστει να δισεις μονος σοθ εφοσον υπαρχουν ετοιμα. Παντα ειναι καλυτερα ομος να τα δυνεις εσυ.
Δολομα: Σε τροφη παστα υπαρχει το ετοιμο ready bait που μπορεις να δουλεψεις χωρις προεργασια και οι τροφες που καμνις εσι. Να την καμεις ειναι καλυτερο γιατι μπορις να πειραματιστις με διαφορες τροφες και μυροδιες. Υπαρχει επισης και ζωντανο δολομα οπος το σκουλικι(ακροβατης και πικαττινι),Γαριδα κατεψυγμενη,
Πασμωμα¨(Ταισμα): Μην ξεχνας οτι εχει το ταισμα σου πρεπει να εχει και το δολομα σου.
Ελπιζω να βοηθησα :)
καθηγητης ο τρυφωνας!!
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: απικο

Post by fISHANDCHIPS »

PeRoUkKaS wrote:
Tryfon wrote:7 μετρη αντεννα εν ι καλιτερη επιλογη(αν θα πιασεις ακριβο μην ξεχνας να το καθαριζεις για να σου μινει!!) και προτιμα καλαμι με fast τip action . τωρα για τα υπολιπα:μανα 18μμ μισινα, ενα φελλο κατα προτιμιση 2,10 η 2,5 γραμαρια για να εχεις την εφχαιρια να δουλεψεις περαστα βαριδακια των 2 γρ.ενα μικρο στριφταρι size18 με 20 περιπου και 2 παραμαλα με μισινα (fluorocarbon κατα προτιμηση) 16μμ των 70cm δισε 2 πραγκαρολες πολυ μικρες size 16. Μπρορεις να δουλεψεις και αγκιστρια τα οποια μπορι να μην χρειαστει να δισεις μονος σοθ εφοσον υπαρχουν ετοιμα. Παντα ειναι καλυτερα ομος να τα δυνεις εσυ.
Δολομα: Σε τροφη παστα υπαρχει το ετοιμο ready bait που μπορεις να δουλεψεις χωρις προεργασια και οι τροφες που καμνις εσι. Να την καμεις ειναι καλυτερο γιατι μπορις να πειραματιστις με διαφορες τροφες και μυροδιες. Υπαρχει επισης και ζωντανο δολομα οπος το σκουλικι(ακροβατης και πικαττινι),Γαριδα κατεψυγμενη,
Πασμωμα¨(Ταισμα): Μην ξεχνας οτι εχει το ταισμα σου πρεπει να εχει και το δολομα σου.
Ελπιζω να βοηθησα :)
καθηγητης ο τρυφωνας!!
Σηκώννει αύξηση η κουβέντα :character-spongebobdance:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: απικο

Post by apsavvas »

PeRoUkKaS wrote:
Tryfon wrote:7 μετρη αντεννα εν ι καλιτερη επιλογη(αν θα πιασεις ακριβο μην ξεχνας να το καθαριζεις για να σου μινει!!) και προτιμα καλαμι με fast τip action . τωρα για τα υπολιπα:μανα 18μμ μισινα, ενα φελλο κατα προτιμιση 2,10 η 2,5 γραμαρια για να εχεις την εφχαιρια να δουλεψεις περαστα βαριδακια των 2 γρ.ενα μικρο στριφταρι size18 με 20 περιπου και 2 παραμαλα με μισινα (fluorocarbon κατα προτιμηση) 16μμ των 70cm δισε 2 πραγκαρολες πολυ μικρες size 16. Μπρορεις να δουλεψεις και αγκιστρια τα οποια μπορι να μην χρειαστει να δισεις μονος σοθ εφοσον υπαρχουν ετοιμα. Παντα ειναι καλυτερα ομος να τα δυνεις εσυ.
Δολομα: Σε τροφη παστα υπαρχει το ετοιμο ready bait που μπορεις να δουλεψεις χωρις προεργασια και οι τροφες που καμνις εσι. Να την καμεις ειναι καλυτερο γιατι μπορις να πειραματιστις με διαφορες τροφες και μυροδιες. Υπαρχει επισης και ζωντανο δολομα οπος το σκουλικι(ακροβατης και πικαττινι),Γαριδα κατεψυγμενη,
Πασμωμα¨(Ταισμα): Μην ξεχνας οτι εχει το ταισμα σου πρεπει να εχει και το δολομα σου.
Ελπιζω να βοηθησα :)
καθηγητης ο τρυφωνας!!
τωρα επιρες το μερος του μαστρου σου για να σου δωση αυξηση :D :D :D
The only source of knowledge is experience

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: απικο

Post by Tryfon »

Meiosi gia na mathis na men glifeis :twisted:
Last edited by Tryfon on Wed Mar 23, 2011 10:22 pm, edited 1 time in total.
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: απικο

Post by Tryfon »

mourmouros wrote:Και που να τις βρει τις 16αρες αφού έχουν εξαφανιστεί από την αγορά από πέρυσι :wink: . Τρύφωνα αν έφερες να ρθούμε να πιάσουμε.
Γιατι ποτε μου λιψαν? :think:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
mourmouros
Posts: 199
Joined: Thu Jan 01, 2009 9:24 am

Re: απικο

Post by mourmouros »

Tryfon wrote:
mourmouros wrote:Και που να τις βρει τις 16αρες αφού έχουν εξαφανιστεί από την αγορά από πέρυσι :wink: . Τρύφωνα αν έφερες να ρθούμε να πιάσουμε.
Γιατι ποτε μου λιψαν? :think:
Ok Tryfon :handgestures-thumbup:
κλι κλι....τα ψαράκια μου!!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: απικο

Post by apsavvas »

περιπαίζουμε περιπαίζουμε το μαγαζί έκαμε σου το λαμπάδα που τη μέρα που ηρτεν τζιαμε κύριε. ελπίζω να μην έχεις παράπονο.

:D :D

Καλημερα σας
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “ANNTENA”