ΔΙΛΛΗΜΑ

Nikolas Nklou

ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

ειμαι σε διλημμα για το νεο καλαμι που θα πιασω... daiwa aqua sea s42t ,remixon spectra ή shimano alivio cx :?: :?: :?: :D

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Στάθης »

τρίλημμα εννοείς :!: :P
no whey no gain

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

για να μεν σας πω τετραλημμα :lol: :lol: :lol: :lol: (εσκεφτουμουν ακομα ενα αλλα ακυρωσα το)

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

nikolasarkaka wrote:ειμαι σε διλημμα για το νεο καλαμι που θα πιασω... daiwa aqua sea s42t ,remixon spectra ή shimano alivio cx :?: :?: :?: :D

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by konstantinos kalogir »

Πε μας ένα περίπου τι το θέλεις...

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

για surf casting αλλα και για casting :D

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by konstantinos kalogir »

Αν θέλεις κάτι που να κάμνει και για surf αλλα και για πιο light casting, μερικές εταιρίες έχουν κάποια μοντέλλα τα οποία έρχονται με 2 μύτες, μια light και μια πιο σκληρή. Δεν ξέρω κατά πόσο τα μοντέλλα που ανέφερες έχουν κάτι τέτοιο..

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:
nikolasarkaka wrote:ειμαι σε διλημμα για το νεο καλαμι που θα πιασω... daiwa aqua sea s42t ,remixon spectra ή shimano alivio cx :?: :?: :?: :D
φιλε χωρις να ξερω τα πρωτα 2 καλαμια εγω θα πηγαινα σε shimano λογο του οτι ειναι ανθεκτικα και δινει προσοχη στην κατασκευη αυτη η εταιρεια..καλυτερα λιγο ποιο ακριβο μοντελο απο το alivio οχι γιατι δεν ειναι καλο το alivio αλλα ειναι ποιο ποιοτηκα τα ποιο ακριβα του μοντελα!
πληροφοριακα σε τι τιμες ειναι τα καλαμια που βρηκες??

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

christos nic wrote:
nikolasarkaka wrote:
nikolasarkaka wrote:ειμαι σε διλημμα για το νεο καλαμι που θα πιασω... daiwa aqua sea s42t ,remixon spectra ή shimano alivio cx :?: :?: :?: :D
φιλε χωρις να ξερω τα πρωτα 2 καλαμια εγω θα πηγαινα σε shimano λογο του οτι ειναι ανθεκτικα και δινει προσοχη στην κατασκευη αυτη η εταιρεια..καλυτερα λιγο ποιο ακριβο μοντελο απο το alivio οχι γιατι δεν ειναι καλο το alivio αλλα ειναι ποιο ποιοτηκα τα ποιο ακριβα του μοντελα!
πληροφοριακα σε τι τιμες ειναι τα καλαμια που βρηκες??
ξεκινουν που 54 το shimano ,55 το daiwa,60 το remixon ....η shimano λιο πιο καλα μοντελα ξεκινουν τα ακριβα (100+ ευρο )

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

konstantinos kalogir wrote:Αν θέλεις κάτι που να κάμνει και για surf αλλα και για πιο light casting, μερικές εταιρίες έχουν κάποια μοντέλλα τα οποία έρχονται με 2 μύτες, μια light και μια πιο σκληρή. Δεν ξέρω κατά πόσο τα μοντέλλα που ανέφερες έχουν κάτι τέτοιο..
δυστηχως δεν βγαινουν με 2 μυτες τα συγκεκριμενα μοντελα ...

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by christos nic »

shimano alivio αν το πιασεις στα χερια σου και σου αρεσει βαρος-λιγισμα αγοραστο..χαμηλη η τιμη του και σιγουρα θα βρεις και ανταλακτικα κυπρο..!!!
κατι θυμουμε για ενα μοντελο shimano στα γυρο στα 70ευρο ποιο καλο απο alivio..ψαξε το λιγο!
τι action εχει το alivio?
Last edited by christos nic on Sun Mar 13, 2011 4:53 pm, edited 1 time in total.

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

εχει 3 μοντελα το πρωτο 100-120gr το δευτερο 130-150gr και το τριτο 180-200 gr

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:εχει 3 μοντελα το πρωτο 100-120gr το δευτερο 130-150gr και το τριτο 180-200 gr
αν θα παρεις αυτο το μοντελο τελικα το 100-120γρ νομιζω καμνει για καστινγ με 80γρ βαρος σε ηρεμες σχετικα καταστασεις και 100γρ βαρος αγκυρα σε μετριες καταστασεις ως 3-4 μποφορ..τορα αν θελεις να πιενεις μες στο χαλασμο 5-6-7 μποφορ θελεις 180-200γρ καλαμι..!

Nikolas Nklou

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by Nikolas Nklou »

μαλλον το μοντελο με 100-120 gr action εν πιο καλο οπως ειπες και εσυ christo

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΔΙΛΛΗΜΑ

Post by chrisostomos »

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος μια καλή πρόταση είναι και το Penn Tele-overseas που βγαίνει στα 130-160-180gm... Αν και έχω το 160 θα σου πρότεινα το 130gm που το σκέφτομαι και εγώ για μελόντικα.. Αρκετά κάλο σε πάρα πολύ καλή τιμή ανταγωνισμη με αυτά που παρουσίασες.
Από την άλλη επειδή και η Shimano είναι πολύ καλή θα σου πρότεινα το VENGEANCE AX TELE SURF στα 120gm.
Όλα τα παραπάνω είναι στο κατοστάρικο. Πολύ καλή σχέση τιμής ποιότητας.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “Καλάμια-Mηχανισμoί”