Βαριδια ψαρεματος

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by andrea5 »

φιλε αν εβρεις τροπο τζιαι τρυπας τες πετρες για να περνας τελλι μεσα, ενναν καλυτερο που πλευρας διακριτικοτητας και φιλικοτητας προς το περιβαλλον :) ,ιδεα που την ειπεν παλια καποιος φιλος εδω σε ενα ποστ

Nikolas Nklou

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by Nikolas Nklou »

ξερω τροπο να τρυπω την πετρα :lol: :lol: :lol: ,αλλα πως δεν θα κοφκετε η μισινα που την τριβη?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by MariosK »

nikolasarkaka wrote:ξερω τροπο να τρυπω την πετρα :lol: :lol: :lol: ,αλλα πως δεν θα κοφκετε η μισινα που την τριβη?
Βάζεις ττέλη γαλβανιζέ μέσα που την τρύπα τζε στρίβεις τζε δημιουργάς ένα μικρό μάτι για να δέσεις την μισίνα.

Πάρε μερικές ιδέες http://www.anglingcentre.net/acatalog/c_paltrax.html

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by caveman »

Ασφαλώς εν για καλούπια που εμιλούσα για το ebay!

Σιφέρει πάρα πολλά, ο μόλυβδος εν σχετηκά φτηνός, με 5 ευρό φκάλλεις βαρίδια που θα ήθελες 30-50 ευρό να τα αγοράσεις έτοιμα, εποιπλέων έχει καλούπια για ττέλλενα, κάμνεις όσα ττέλλενα θέλεις για το σερφ που είναι ακόμα πιο ακριβά!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by Giorkos »

caveman wrote:Ασφαλώς εν για καλούπια που εμιλούσα για το ebay!

Σιφέρει πάρα πολλά, ο μόλυβδος εν σχετηκά φτηνός, με 5 ευρό φκάλλεις βαρίδια που θα ήθελες 30-50 ευρό να τα αγοράσεις έτοιμα, εποιπλέων έχει καλούπια για ττέλλενα, κάμνεις όσα ττέλλενα θέλεις για το σερφ που είναι ακόμα πιο ακριβά!
na pate se lastixaries tora ospoy en gliora tzai exoyn lia molyfkia (palia molivia ennoo, tzina poy itan mpalansarismena ta lastixa poy ta fkalloun aman ta ziasoun) , prin ta ksefortothoun(apagoreftikan ta molyfkia), tzai na sas ta poulisoun...sinithos mazefkoun ta palia tzai pouloun ta gia 'paliosiera' :D

i timi pou tous dinoun oi emporoi einai ekseftelistiki. eseis tha plirosete kati tis extra kai tha ta parete polla polla polla polla pio ftina !!!!

dokimaste to ! :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Nikolas Nklou

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by Nikolas Nklou »

κοπελια επαθα την...εν ξαναδοκιμαζω να καμω μονος μου βαριδια....ΕΚΡΟΥΣΑΜΕΝ τα σιερκα μας...με γαντια καταλαβει με τιποτε ο γεριμος....επεταχτηκε μισο μετρο ακομα λιο να μας καμει ψητο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:κοπελια επαθα την...εν ξαναδοκιμαζω να καμω μονος μου βαριδια....ΕΚΡΟΥΣΑΜΕΝ τα σιερκα μας...με γαντια καταλαβει με τιποτε ο γεριμος....επεταχτηκε μισο μετρο ακομα λιο να μας καμει ψητο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
τι πεταχτηκε ρε παιδια τι εγινε δηλαδι?

Nikolas Nklou

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by Nikolas Nklou »

ο μολυβδος...το μολυβι :geek:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote: οσες φορες εβουτισα εμαζεψα καμια 30 βαριδια αλλα δεν μου εμειναν για πολλυ :D :D εν ωραια πατεντα αλλα πρεπει ναν καλη και η θαλασσα :D :D
φιλε Νικολα θελοντας να βοηθησω σκευτηκα μηπως και ο λογος που χανεις συχνα βαρυδια ειναι λογο καποιου τροπου που κανεις στο μαζεμα της αρματωσιας σου απο ενα δυσκολο βυθο και οχι καλη επιλογη του σωστου βαρους..
για βραχωδεις βυθους εχει ειδικα βαρυδια που δεν σκαλωνουν ευκολα τα τεμολινο η χορευτες..
αν σου σκαλωνει το βαρυδι σαν μαζευεις την μισηνα τοτε να προσπαθεις στην αρχη με μια κινηση του καλαμιου προς τα πανω η μυτη να δινεις υψος στο βαρυδι στο βυθο μαζευοντας την ιδια ωρα και με γρηγορο ρυθμο να φερνεις την αρματωσια σου πανω απο τον ανωμαλο βυθο!ισως να ειναι αυτος ο λογος των σκαλωματων σου..

Nikolas Nklou

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by Nikolas Nklou »

φιλε χριστο τον βυθο που ψαρευω ξερω τον πολλυ καλα γιατι απλα αρεσκει μου να βουτω με την στολη μου και να βλεπω αν εχει ψαρι η περιοχη..... ο βυθος ειναι αναμοικτος και καποτε σκαλωνουν πανω σε θαλαμια ψαριων :o :o :o στο μαζεμα μου καμνω την παντα τουτη την κινηση(τραβω προς τα πανω το βαρος) :wink: :wink:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by christos nic »

nikolasarkaka wrote:φιλε χριστο τον βυθο που ψαρευω ξερω τον πολλυ καλα γιατι απλα αρεσκει μου να βουτω με την στολη μου και να βλεπω αν εχει ψαρι η περιοχη..... ο βυθος ειναι αναμοικτος και καποτε σκαλωνουν πανω σε θαλαμια ψαριων :o :o :o στο μαζεμα μου καμνω την παντα τουτη την κινηση(τραβω προς τα πανω το βαρος) :wink: :wink:
δυνατος νικολα! μπορει ομως να του ειναι χρησιμο καποιου που δεν εχει εμπειρια απο δυσκολους βυθους!
απλα ρε φιλε ειπα μηπως και βοηθησω την κατασταση γιατι ειναι κριμα να τσιμπηση και κανενα ψαρι μεγαλο και να χαθει λογο σκαλωματος..καποιοι εφαρμοζουν και την απελευθερωση του βαρυδιου το οποιο ειναι σε ποιο λεπτη μισινα σε ετσι βυθους δυσκολους με θαλαμια κτλ ετσι ωστε αν σκαλωσει το βαρυδι και εχει ψαρι πανω το αγγιστρι να κοπει η μισινα του βαρυδιου χανοντας το βαρυδι και το ψαρι να το παρουμε!
καμνω το και εγω αυτο με την αναγνωριση του βυθου βουτοντας :wink: !μετα χρειαζεσε πολλη πρακτικη για να στελνεις το δολωμα σου εκει που πρεπη..!
ακομη σε δυσκολους βυθους εγω παντα βαζω φλοατερ ειναι απαραιτητο κακο νομιζω..εχει καποιος αλλος καμια εισηγηση για δυσκολους βυθους να βοηθηση?

Nikolas Nklou

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by Nikolas Nklou »

μελη του forum μας καλησπερα....ειχα μια παραξενη ιδεα για το spinning αλλα ειπα πριν την δοκιμασω να ακουσω και την δικη σας αποψη.....ΙΔΕΑ : εσκεφτικα αντι για νεροφελλο για τα soft-baits να βαλω ενα μικρο βαριδιο συρτης (σαν αυτο http://www.lucky-fishing.gr/index.php?p ... Itemid=123 το συγκεκριμενο καταστημα δεν το βαζω για διαφιμηση, απλα επειδη εκαμα μερικες αγορες και ξερω τα προιοντα του το βαζω...αν θεωρειτε διαφιμηση παρακαλω να σβηστει) περιμενω τις αποψεις σας :D

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by MariosK »

nikolasarkaka wrote:μελη του forum μας καλησπερα....ειχα μια παραξενη ιδεα για το spinning αλλα ειπα πριν την δοκιμασω να ακουσω και την δικη σας αποψη.....ΙΔΕΑ : εσκεφτικα αντι για νεροφελλο για τα soft-baits να βαλω ενα μικρο βαριδιο συρτης (σαν αυτο http://www.lucky-fishing.gr/index.php?p ... Itemid=123 το συγκεκριμενο καταστημα δεν το βαζω για διαφιμηση, απλα επειδη εκαμα μερικες αγορες και ξερω τα προιοντα του το βαζω...αν θεωρειτε διαφιμηση παρακαλω να σβηστει) περιμενω τις αποψεις σας :D
Έχει δύο μειονεκτήματα:
1) Αν σου κάθετε κάτω το σχήμα του εν πολλά εύκολα να σου κουρακά
2) Πρέπει να το έχεις σχετικά κοντά στο τεχνιτό γιατί είναι σταθερό και πιάσεις ψάρι και εν μακριά που το δόλωμα δεν θα μπορείς να το χειριστείς και να το φκάλεις.

Δοκίμασε καλύτερα ένα μικρό συρόμενο βαρίδι, ειδικά τύπου bullet weight.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Βαριδια ψαρεματος

Post by christos nic »

Πολλα καλος τροπος τα συρομενα βαρυδια για σιλικονες για μακρινα πεταγματα χωρις την χρηση μεγαλων εξαρτηματων που κανουν τοσο θορυβο πχ πομπαρδες και buldo που γυρευα τροπο να τα αποφυγω..ομως μου δημιουργηθηκαν καποιες αποριες πχ
. δεν χαλουν καπως την φυσικοτητα της κινησης της σιλικονης τα βαρυδια αυτα?
. που ειναι καλυτερα να τοποθετηθει το περαστο βαρυδι,πισω απο το στριφταρι του πχ 1 μετρου παραμαλου η μπρωστα στην σιλικονη?
. για βραχωδεις βυθους ποιο περαστο βαρυδι ειναι καλυτερο σε σχημα,το στρογγυλο η του σχηματος σφαιρας?

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από ακτή”