ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by NIKOLAS HARRIS »

Καλά ρε κοπέλια δεν πήγε κανείς για βουτιά σήμερα;;; :D :shock: :mrgreen: Τόσο ωραία μέρα με το δροσερό αεράκι της τα όμορφα ασπρα κυμματάκια της, τα συννεφάκια που νόμιζες θα σε καταπλακώσουν με τη μαυρίλα τους, τις αστραπούλες που έσκιζαν αλύπητα τον Ποσειδώνα καθώς προσπαθούσε να ξεφύγει απο τον αδίστακτο Δία;;......Δεν πειράζει πήγα εγώ για όλους μας :)
Πίγκα η όμορφη, αλλά δύστροπη...........αυτό το ψάρι με έχει στοιχειώσει τελευταία τη βλέπω στον ξύπνιο μου καθώς κάνω μάθημα στα παιδιά να περνά απο κάτω και να βραχώνει σε θαλάμι 5άστερο(για τους απορούντες, εννοώ θαλάμι που έχει τουλάχιστο 15 άλλα θαλάμια στο εσωτερικό του για να χαθεί τελειως το ψάρι) τη βλέπω και στον ύπνο μου να με κοροιδεύει λέγοντας μου δεν θα με μαγκώσεις ποτέ....
Τις είχα βρει εδώ και καιρό σε τόπο που τον ξέρει και η Θειά μου η Μαρίκα, ψάρια γνώστα με τ΄ονομα τους στους απανταχού ντουφεκιστάδες που παίρνονται είτε κατα κωλοφαρδία :dance: είτε με αρκετή μελέτη των συνηθειών τους και επιλογή της σωστότερης τεχνικής στην προσέγγιση των ψαριών αυτών!!
Σπατάλησα καμιά 7-8 εξορμήσεις μέχρι να καταλάβω κάτι πολύ απλό: είδες το ψάρι να βραχώνει σε εκείνο το μέρος; απλά ξέχασε το και προχώρα παρακάτω....
Τις εβλεπά απο την επιφάνεια τις ευλογημένες να βραχώνουν σε ενα φαινομενικά ευκολο θαλάμι, βουτιά κατευθειαν στην αρχή άτσαλα στην τρύπα μπροστά χωρις βέβαια αποτέλεσμα στην πορεία απο τα πλάγια απο αριστερα απο δεξια, με συρτο μεχρι την είσοδο ανάποδα κτλ....τελειοποίησα την τεχνική μου στην προσέγγιση του θαλαμιού και πάλι τίποτα......βράχωσε το ψάρι;;;ξέχνα το!!!
στα τελευταία όμως τρια ψαρέματα στο ίδιο μέρος η τεχνική άλλαξε και μετατράπηκε σε καρτέρια και συρτά!!Πρόσεξα έτσι ότι τα ψάρια ήταν πιο δεκτικά αλλά πάλι στέκωνταν κοντά στην ασφάλεια των θαλαμιών τους και μόλις εφευγες για ανάδυση είτε την έκαν για το πέλαγοες ανεπιστρεπτή είτε βράχωναν ανεπανόρθωτα!!.....
Η πλέον καλή γνώση του τόπου αλλά και των θαλαμιών στα οποία αρέσκονται αυτά τα όμορφα πλάσματα με ώθησε στο εξής:εντοπισμός του τόπου απο μακρυά βουτιά και συρτό μέχρι το θαλάμι.Εννοείται ότι αυτό θα γινοταν αν δεν είχα δει το ψάρι να βραχώνει, και καρτέρι στην εξώπορτα!
Τα καρτέρια του είδους στο απογευματινό κολυμπητό σήμερα διαδέχονταν το ένα το άλλο ο καιρός με βαρούσε αλύπητα και η γαλάνη που σήμερα της τα φόρεσε γκρίζα ο ουρανός με παραγούλιαζε μπάς και μαλακώσω!! :lol: Έλα όμως που κάτι με ωθούσε να μήν τα παρατήσω;;....
Η προαναφερθείσα τεχνική χρησιμοποιείται σε άλλο ένα απελπισμένο καρτέρι. Κάθομαι.....παντού ηρεμία το βάθος αρκετό, για να νιώθω άνετα, και το ψηλό ανήσυχο και χωρίς ναχει τα λογικά του......κάτι παίζει λέω.....οι σκέψεις πάμπολλές οι διαφραγματικοί έτοιμοι να με προσβάλουν και να μου επιβάλουν την επιστροφή στα γήινα και όμως....όλα με προσγειώνουν σε μιά μόνο σκέψη που μου επέφερε η στιγμιαία χρήση της όρασης σε ενα συγκεκριμένο σημείο......
λές;;;;αυτή είναι ναι, να τη έρχεται πλησιάζει για να ταφεί σπίτι της.....την έχω όμως αποκλείσει.......σκάσε και ηρέμησε θα σε καταλάβει ρε φλώρε δείξ΄της αδιαφορία.....μπήκε....... τώρα η ποτέ......
ΓΤΟΥΠ!!!!!Η βολή έχει κλείσει την αυλαία, ηρέμησα απο την ώρα που είδα τη βέργα να φευγει και να την παίρνει κατάφατσα χωρίς να της άφηνει περιθώριο αντίδρασης!Την αφήνω να κτυπιέται αφου η θέληση να μείνω εκει κάτω να παίζω μαζί της ήταν πολύ μικρότερη της βιολογικής ανάγκης για οξυγόνο!!
Μαθαίνουμε και πάντα θα μαθαίνουμε απο τα λάθη μας τις αποσεξίες μας τις κακές βολές τα ψάρια που χάνουμε τα ψάρια που χάνονται τα ψάρια που σκίζουμε τις τεχνικές που χρησιμοποιούμε τις ώρες που αφιεώνουμε την υπομονή και επιμονη που διαθέτουμε σαν προσωπικότητες!!
Ψάρια που έχουν κάποια χρόνια στην πλάτη τους χρειάζονται ιδιαίτερης μνειας, μια θέση στην καρδιά μας, και λίγα λόγια για επικήδειο!!

Συμπέρασμα: Όποιος ζηλεύει δεν χωράει στο χομπυ μας, όποιος δεν την σέβεται δεν πρέπει να βουτάει ούτε κάν να την πλησιάζει, όποιος νομίζει ότι τα ψάρια είναι μόνο και αποκλειστικά στα βαθιά πλανάται, όποιος νομίζει ότι επειδή πηρε δυο καλά ψάρια έκανε κατόρθωμα και πρέπει οι μισοί να τον επεφυμουν και οι υπόλοιοποι να τον αζουλεύκουν είναι για γέλια και τέλος όποιος νομίζει ότι σκοπός του ψάρεματος δεν είναι να ξεφύγουμε απο την τρέλλα της καθημερινότητας και να ηρεμησουμε επιστρέφονας στον τόπο απο όπου προήλθαμε αλλά τρόπος να φάμεν κρέας να βγάλουμε χρήμα ή να ικανοποιήσουμε τα εγώ μας τότες είναι για λύπηση!!!
ΚΑΛΕΣ ΒΟΥΤΕΣ!!


Image

Image

Image

Image

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by konstantinos kalogir »

Πολλά όμορφο ψάρι και φοβερή διήγηση, μπράβο φίλε μου!!! :clap: :clap:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by Giorkos »

:clap:

τζαι ακόμα ένα :clap: για το ότι το ψάρι ήταν γνωστό αλλά εγέλαν σου, αλλά τελικά εγέλασες του εσύ !

αν και δύστροπη, είναι ωραία :!: :!: :!:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by c.nadiotis »

Α παναγία μου ήντα πικγάτσα… είσαι λεβέντης ρε Νικόλα, τζαι διερωτούμουν που εχάθικεν τούτος τόσο τζαιρό… εκατάστρωνεν καταδρομική της πίγκας!!!!
:clap: :dance: :animals-chickencatch: :clap: :dance:
I live my life a breath at a time

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by mpousoulas »

ζηλεύω την αγνή τρέλλα που σε κατακλύζει και σε γεμίζει εμπερίες μοναδικές!
μπράβο!!
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by admin »

:dance: :dance: εννα σε λίσο εκαταίσχεψεσ το άρθρο :evil: :evil: :lol: :lol:

ZIAD
Posts: 18
Joined: Wed Jan 26, 2011 8:11 am

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by ZIAD »

μπραβο νικολα!! παντα τετοια :clap: :clap:

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by giannis33 »

Μπράβο Νικόλα!! Πόσα kg?

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by leshi cy »

μπράβο ρε φιλε μου :clap: :clap: !
όμορφη αφήγηση με πολλά μηνύματα για πολλούς από εμάς!
δύσκολα ψαρια και σίγουρα δεν είναι μονο στα βαθιά!
...πάντως πρέπει να είναι πάνω που 4+ kg όπως την σιγκοφκο :mrgreen: :mrgreen: !

...ξέρω και εγώ ένα ορφό έτσι ρε νικόλα καμια 10kg και πάντα κάμνει την αλέκος :lol: :lol: !
νομίζω ένα σε πάρο να τον παίξεις τζίε κάνει γιατί και εγώ θωρώ τον στον ύπνο m και στο ξύπνιο μου :teasing-tease: :teasing-tease: !
εγλίτωσε την καμια 10 φορες έως τώρα!

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by gptochos »

οϊ πεϊλερ :D Μπράβο Νικολά!!!!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by Giorkos »

gptochos wrote: Νικολά!!!!
ελληνικά παρακαλώ στο φόρουμ...όχι γαλλικά.....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Rodos
Posts: 71
Joined: Thu Apr 29, 2010 1:02 pm

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by Rodos »

Μπραβο Νικολα , παρα πολυ ωραιο ψαρι , εισαι δυαντος , και πολλυ καλη η ιστορια σου.Σου ευχομαι παντα τετοια και στους οιπολυπους .Ειστε πολυ τυχεροι εσεις που βρικσεται στο τοπο μας και μπωριται να πηγενεται ψαρεμα.Εμεις ειμαστεν Αγγλια και βλεπουμε μονο αυτα π γραφεται μεχρει να ερθουμεν κατω!!!!!

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by paulos charalambous »

:o :o πολλα δυνατος οπως παντα!! :clap: :clap:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by chrysanthos9 »

μπραβο Νικολα απαιχτη η πιγκα ρε φιλε εμας δακατω χθες δεν εμπορες να κοντεψεις τις θαλασσας που την τρυκκυμια γμτ εν κανει που εν ειχαμε σχολειο εν ηταν με καλη η θαλασσα :)
Rememper always someone waiting for you at home

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: ΠΙΓΚΑ Η ΔΥΣΤΡΟΠΗ!!

Post by orfos »

Νικολα πραγματικα πολυ καλη η πιγκα σου μπραβο απαιχτη μπορω να πω Μπραβο ρε φιλε!! :clap: :clap: :clap: :clap:

Post Reply

Return to “Ψαρέματα-Εμπειρίες”