Η πρωτη μου αδεια

Post Reply
User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Η πρωτη μου αδεια

Post by maratheftis »

Φιλοι χερεται...

Παρολο που ειμαι φανατικος τις θαλασσας...εσκεφτηκα να βγαλω αδεια για φρακτεσ και συγκεκρυμενα για το φραγμα ταμασου.που νομιζο εν το πιο κοντινο στο Τσερι που μενω (?)..για να τελιοποιησω την τεχνικη του εγγλεζικου..ετσι κανενα απογευμα εκτατο...... εχω τις ακολουθες ερωτησεις:

1. Αλλαζει τιποτε στην τεχνικη του εγγλεζικου σε σχεση με τη θαλασσα? εννοω παραμαλλα,αγγιστρια,μισινες κτλ?
2. Τι ψαρια κρατα το φραγμα?
3. Ποια τρογωνται?
4. Τι δολώματα να χρησιμοποιοησω για εγγλεζικο?

thanks :geek:
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Η πρωτη μου αδεια

Post by admin »

Μαραθεύτη έκατσες πάς το τραπέζι ακόμα εν ήρτε το γκαρσόνι να παραγγείλεις και θέλεις να ξεκινήσεις φαϊ :lol: :lol: :lol: :lol: . Φίλε για τα φράγματα γράφει το περιοδικό στο νέο τεύχος τι κρατά το κάθε φράγμα. Εάν τρώγονται σου εισηγούμε όχι, για το εγγλέζικο ισχύουν τα ίδια πράγματα εάν θέλεις βάζε αγκίστρια χωρίς κλέφτη να μην πληγώνεις θανάσιμα τα ψάρια.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Η πρωτη μου αδεια

Post by maratheftis »

admin wrote:Μαραθεύτη έκατσες πάς το τραπέζι ακόμα εν ήρτε το γκαρσόνι να παραγγείλεις και θέλεις να ξεκινήσεις φαϊ :lol: :lol: :lol: :lol: . Φίλε για τα φράγματα γράφει το περιοδικό στο νέο τεύχος τι κρατά το κάθε φράγμα. Εάν τρώγονται σου εισηγούμε όχι, για το εγγλέζικο ισχύουν τα ίδια πράγματα εάν θέλεις βάζε αγκίστρια χωρίς κλέφτη να μην πληγώνεις θανάσιμα τα ψάρια.

thanks admin. διαβασα το αρθο , ειπα να παρω και προσωπικες γνωμες....
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Η πρωτη μου αδεια

Post by caveman »

1. Αλλαζει τιποτε στην τεχνικη του εγγλεζικου σε σχεση με τη θαλασσα? εννοω παραμαλλα,αγγιστρια,μισινες κτλ?

Στην θάλασσα αλλάζουν τα δεδομένα ανάλογα με το είδος που θα ψαρέψεις έννεν?... το ίδιο συμβαίνει και στα γλυκά νερά!
Απλά έτσι γενικά, για να κάμεις μια αρχή, να σου πω τι δουλεύουμε συνήθως για μικρά του είδους τιλάπια, ηλιόψαρου, κυπρινοειδόν κτλ:

Μάνα 0.20μ.μ. ή 0.18μ.μ. παράμαλλο 0.14μ.μ. ή 0.16μ.μ. κυπρινο-άγγιστρα νούμερο 14 συνήθως κτλ κτλ

2. Τι ψαρια κρατα το φραγμα?

Ταμασσό με το εγγλέζικο θα έβρεις κοτζινόφτερα, ηλιόψαρα και χρυσόψαρα. Εάν ψαρεύεις στο φράγμα με μπικατίνι τα BARBLESS HOOKS ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ διότι θα πιάνουντε συνέχεια μικροσκοπικά λαβράκια τα οποία πρέπει να αφήσεις πίσω αμέσως και χωρίς ζημιά.

3. Ποια τρογωνται?

Όταν είναι μεγάλα βέβαια... κοτζινόφτερα & ηλιόψαρα, αν πάεις Λύμπια θα έβρεις και τιλάπιες... εν μέλι!!

4. Τι δολώματα να χρησιμοποιοησω για εγγλεζικο?
μπικατίνι
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Nikolas Nklou

Re: Η πρωτη μου αδεια

Post by Nikolas Nklou »

μια απορια....
ποσο χρονων πρεπει να εισαι για να βγαλεις αδεια για φραγματα? :) :)

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Η πρωτη μου αδεια

Post by caveman »

12 νομίζω :?: :think:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Nikolas Nklou

Re: Η πρωτη μου αδεια

Post by Nikolas Nklou »

caveman wrote:12 νομίζω :?: :think:
α εν καλα τοτε..δικαιουμε τωρα τζε κατι χρονια :lol: :lol: :lol: :lol:

Post Reply

Return to “Ψάρεμα γλυκού νερού”