Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Ανοίγω αυτό θέμα για να εκδηλώνουμε τα διάφορα αισθήματα πού νιώθουμε σε κάθε εξόρμηση μας ,χαρά λύπη οργή σαν και αυτή που έχω εδώ και τρείς μέρες και ακόμα δεν μου πέρασε .Είμουνα στην περιοχή κοντά στο Ζύγι σε μια μικρή παραλία όταν βγαίνουν δύο ψαροτουφεκάδες που δεν αξίζει να λέγονται έτσι,κρατώντας και τα ....ΤΡΟΠΑΙΑ τους και με καμάρι άρχισαν να εξηγούν στον κόσμο πού μαζεύτηκε πως τα πήραν.
Ένα χταπόδι..........15εκ
Δύο κουρκούνες....8-10εκ
Και το τρίτο.......ΕΝΑ ΓΛΑΡΟ!!!!!!! ΤΑ ΖΩΑ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Δεν βρήκαν τίποτε άλλο και κτύπησαν το πουλί και το χειρότερο το φύλαξαν για φαγητό που δεν ξέρω αν τρώγετε .....ΚΥΠΡΑΙΟΙ,ΜΆΛΙΣΤΑ
Το άλλο είναι που με εξόργησε είναι που δεν είχα μια κάμερα αλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν έξω γιά καιρό :oops: :oops: :oops:

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Costass »

δυστυχώς.. η περίπτωση που περιγραφής είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο, είναι όντως λυπηρό να θωρείς νεαρούς να skeftountai tze να πράττουν με αυτόν τον τρόπο.ποιος τους έδειξεν?? ποιος τους έμαθεν?? σκεφτούμε άμα τους θωρώ, πως ένα γονιός έμαθεν το kopelouin του να κάμνει έτσι πράματα.??? ενώ γίνουνται πολλά στο χορό πόλις κόσμος "εκπεδεφκεται" με σχόλια σεμινάρια tze ακούμε λεχωίς όπως catch and release,διαχείριση τόπον tze πολλά αλλα θετικά,την ίδια ώρα thoroumain tze κάτι "πετηκια" όπως τούτα που περιγραφής να κάμνουν τα δικά τους sana tze ήρταν που τον Ari ζουν στον κόσμο τους. μηδέν ανοχή εν η λύση ώσπου τους "ανεχουμασται" αυτά θα βλέπουμε.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Greg »

Εγω λογω της δουλιας μου εχω την ευχερια και παω καθε μερα ψαρεμα (και εννοω καθε μερα, σπανια να μην παω). εχω χορτασει και αποκτηνωθει με τα πραματα που βλεπω. Σκευτουμε μαλιστα να ξεκινησω να γραφω ενα ''ημερολογιο παρανομιας'' οπως εχω ημερολογιο ψαρεματος.

χτες για παραδειγμα που ημουν ψαρεμα με βαρκα ειδα καποιους επαγγελματιες να καμουν ταβητο ενα 'δυτη' και μολις εβλεπαν κοπαδι με ψαρακια σταματουσαν τη βαρκα και εκαναν γυροβολια με το δυκτι.. μετα που βγηκαμε εξω τα ιδια κοπελλια επινναν τους φραπεδες τους με τους λιμενικους. Αδικα χαλατε την υγεια σας με το να ασχολειστε με το τι κανει ο καθενας.
Esox Lucius

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by apsavvas »

νομιζω δημιουργισαμε ενα συνδεσμο και προσωπικα ειμαι μελος σε αυτο αλλα δεν βλεπω να γινετε κατι ρε παιδεια για να σταματισουν αυτα ολα.
Αν δεν μαζευτουμεν και να γραψουμε παραπονα και να παει μια καθως πρεπει επιστολη στο τμημα αλιειας ή και στο υποργειο αν χρειαζετε θα παραμενουν τα ιδια και τα ιδια συνεχως. ολοι κανουν παρανομιεσ αλλεσ μικρες αλλες μεγαλες.
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by admin »

apsavvas wrote:νομιζω δημιουργισαμε ενα συνδεσμο και προσωπικα ειμαι μελος σε αυτο αλλα δεν βλεπω να γινετε κατι ρε παιδεια για να σταματισουν αυτα ολα.
Αν δεν μαζευτουμεν και να γραψουμε παραπονα και να παει μια καθως πρεπει επιστολη στο τμημα αλιειας ή και στο υποργειο αν χρειαζετε θα παραμενουν τα ιδια και τα ιδια συνεχως. ολοι κανουν παρανομιεσ αλλεσ μικρες αλλες μεγαλες.
Περιμένουμε τούτο τον ανάφεντο έφορο σωματείων να μας στείλει τα χαρτιά ο Κώστας ο δικηγόρος χειρίζεται την υπόθεση και πέριμένουμε εντός των ημερών

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:....

χτες για παραδειγμα που ημουν ψαρεμα με βαρκα....
Εγόρασες τζαι βάρκα ρε?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Greg »

ε ναι.. ηταν να μεινω ετσι?
Esox Lucius

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Σήμερα,μετά λύπης βρήκαμε αυτή τη χελώνα-μωρό ,πεταμένη δίπλα σε μιά ψαρόβαρκα,πού ίσως πιάστηκε στα δίχτυα.Αν γνωρίζει κανείς το είδος αυτής θα ήθελα να μάθω. :(
Attachments
-0361.jpg
-0361.jpg (47.69 KiB) Viewed 6194 times

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Costass »

δυστυχώς αρκετά συχνά βλέπουμε έτσι εικόνες. πέρσι προσωπικά μέτρησα 5 οι 2 από "aφτες" ήταν πάνω που 70-80kg.an δεν κάμνω λάθος είναι πράσινη χελώνα ας με διόρθωση αν κςέρι κάποιος..?

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by angiec »

Δεν θέλω να σκεφτώ ότι όταν τράβηξαν τα δίχτυα να ήταν ακόμα ζωντανή... :evil: :evil:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Greg »

angiec wrote:Αν γνωρίζει κανείς το είδος αυτής θα ήθελα να μάθω. :(
απο τα σχηματα και τον αριθμο των λεπιων του καβουκιου μου φαινεται για caretta caretta
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
angiec wrote:Αν γνωρίζει κανείς το είδος αυτής θα ήθελα να μάθω. :(
απο τα σχηματα και τον αριθμο των λεπιων του καβουκιου μου φαινεται για caretta caretta
Chelonia mydas, Green Sea Turtle, Πράσινη χελώνα. Αυστηρά προστατευόμενη, εξαιρετικά σπάνια. Σε ολόκληρη την Μεσόγειο γεννά μόνο στην παραλία Τοξεύτρας (κυρίως) και Λάρα 1 (σπάνια) στον Ακάμα, στην περιοχη "Χελώνες" στην Καρπασία, και εικάζεται ότι ίσως γεννά και σε μια μικρή παραλία κοντά στα Άδανα. Τελευταίες μελέτες γενετικού υλικού από το University of Florida, Gainsville, δείχνουν γενετική απομόνωση από τους υπόλοιπους πληθυσμούς της Πράσιμης σε Αλαντικό, Ινδικό, και Ειρηνικό.

Στην Κύπρο υπολογίζεται ότι γεννούν γύρω στις 150 ενήλικες (μια φορά κάθε τρία χρόνια περίπου) στον Ακάμα, και ακόμη 70-80 στην Καρπασία. Στα Άδανα ίσως γεννούν άλλες 15-20. Αυτός είναι και ο συνολικός αριθμός θηλυκών σε όλη την Μεσόγειο.

Γρηγόρη, τις αναγνωρίζω αμέσως γιατί δούλεψα εντατικά (εθελοντικά εννοείται) με το ΤΑΘΕ στον σταθμό αναπαραγωγής στην Λάρα (και ο οποίος μάλλον δεν έχει μέλλον μετά την αποχώρηση Δημητρόπουλου / Χ"Χριστοφόρου από το ΤΑΘΕ) και είδα πολλές και ενηλικες και μωρά κι από τα δύο είδη... Αλλά και το σχήμα στο καβούκι συνηγορεί στην Πράσινη...

Πάντως είναι κρίμα που βρήκες νεκρό αυτό το υπέροχο πλασματάκι...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by christos nic »

Costass wrote:δυστυχώς αρκετά συχνά βλέπουμε έτσι εικόνες. πέρσι προσωπικά μέτρησα 5 οι 2 από "aφτες" ήταν πάνω που 70-80kg.an δεν κάμνω λάθος είναι πράσινη χελώνα ας με διόρθωση αν κςέρι κάποιος..?
5 νεκρες χελωνες ειναι ΠΟΛΥ σοβαρο πηρες τμημα αλιειας τηλ???
Υπαρχει σοβαρη υποψια φιλε να ειναι σκοτωμενες οι χελωνες που συναντας και πιθανον βασανιστικα ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΑΡΑΔΕΣ..η οποια πραξη αποτελει εγκλημα.
παραθετω μια διευθυνση ελληνικη η οποια μας δειχνει σε μια περιπτωση σκοτωμενης χελωνας καποιο εντυπο και καποια υπευθηνα τμηματα για καταγγελια οταν συνανταμε χελωνες νεκρες η εκτος θαλασσας..δεν ξερω αν υπαρχει κυπρο κατι αναλογο αλλα οποιος ξερει να μας δωσει τηλ..μαλλον τμημα αλιειας ειναι..?
http://sikam.wordpress.com/2009/12/10/% ... %81%CE%BF/
μην βλεπετε τετοια περιστατικα ετσι αδιαφορα καλεστε το τμημα αλιειας ενας αριθμος ειναι 1 λεπτο απο τον χρονο σας μονο!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by christos nic »

Και με την ευκαιρια περιστατικο νυχτερινης επισκεψης πρασινης χελωνας σε νυχτερινο καστινγ σε σημειο με πολυ φωτισμο..
ειχε βγει διπλα μας και δεν επεστρεφε στην θαλασσα..αμεσος φιλος πηγε να παρει τηλ το τμημα αλιειας και την τρομαξα καταφερνοντας να γυριση στην θαλασσα..δεν φενοταν για παραλια που μπορουσε να ειχε γεννηση μαλλον τα φωτα ηταν η αιτια που βγηκε εκτος..
Attachments
DSC01448 - Αντίγραφο.JPG
DSC01448 - Αντίγραφο.JPG (89.63 KiB) Viewed 6107 times
DSC01447 - Αντίγραφο.JPG
DSC01447 - Αντίγραφο.JPG (134.93 KiB) Viewed 6111 times
DSC01446 - Αντίγραφο.JPG
DSC01446 - Αντίγραφο.JPG (169.85 KiB) Viewed 6107 times

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: Αισθήματα..... περί ψαρέματος

Post by Costass »

φιλε χριστό, οι μονο έπιασα το τμήμα αλιείας έτυχε να μείνω μεσοπέλαγα για ώρες περιμένοντας να εμφανιστεί κάποιος,ακόμα περιμένω... δυστυχώς όσο παράξενο tze αν σου φαίνεται είναι σχεδόν συνηθισμένο να θωρούμε χελώνες tze δελφίνια πολλές φορες με εμφανές ολοκάθαρα σημάδια από δίχτυα,χοντρά παραγάδια προπέλες κάποτε παιγμένα με κυνηγετικά πας την κελλέ,για ποίαν υποψία μιλάς εν "εκαταλαβα"..? διαδικασίες υπάρχουν tze dame αλλα ποιος nomizizs θέλει να αναλάβει έτσι δουλειά? ξέροντας ποιος ευθύνεται αλλα χωρίς να μπορεί να το απόδειξη? tze το τμήμα al. ξέρει tze η αστυνομία ξέρει tze οποιος κάμνει πολλές ώρες στη θάλασσα με βάρκα κςέρι..μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράματα tze με ένα λεπτό να "γινετουν" η δουλειά.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”