Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by leonidasss »

Λόγω αθκιασεροσύνης και αέρηδων ξεκίνησα να ντύσω ένα πάθος 110 που έχω με ξύλο ιρόκο (στα πλάγια του σωλήνα ώστε να του φτιάξω πλευρικά πτερύγια). Στοχεύω στη μείωση της ανάκρουσης (που θα μου δώσει τη δυνατότητα επίσης για πιο χοντρή βέργα), στην ενδυνάμωση του σωλήνα και στο σκότωμα της ώρας μου. Τα φώτα σας, τις τυχόν εμπειρίες και συμβουλές από κάποιον που το επιχείρησε; Τι πρέπει να προσέξω; Δουλεύει; Το ξύλο είναι ιρόκο μονό φύλο σε κάθε πλευρά. Υπάρχει κίνδυνος στρέβλωσης;

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by Giorkos »

λεωνίδα,

η αθκιασεροσύνη εν καλή...

το λοιπόν...

λες εν να βάλεις φτερά για την ανάκρουση....σίουρα θα βοηθήσει...το πόσο εν άλλη κουβέντα...αλλά σίουρα θα βοηθήσει.... πολλοί εφαρμόζουν του....πουλούν τζαι έτοιμα φτερά, αλλά εφόσον είσαι αθκιασερός καλύτερα κάμε το μόνος σου να ποσκολιστείς τζαι να τα κάμεις όπως θέλεις.

ρωτάς αν θα ζαβώσει ...τι εννοείς...αν θα ζαβώσουν τα ξύλινα πτερύγια, ή ο σωλήνας (γιατί θα τον πιέζουν τυχόν στραβά ξύλινα πτερύγια) ....

κανονικά αν αγοράσεις τα πτερύγια, σίουρα εν θα είναι 'ζαβα'....αν θα τα κάμεις, οι πιθανότητες να 'στραβώσει' λίο το ξύλο (μετά το κόψιμο του) εν πολλές...θα έλεγα σίγουρα...το πόσο πάλε θα ζαβώσει εν άλλη κουβέντα....επομένως αν θα τα κάμεις μόνος σου, κόψε το ξύλο πιο μεγάλο από τις διαστάσεις που θέλεις το τελικό μέγεθος....(ορθογώνιο εννοείται) για να έσιης ευχέρεια να το φάεις να το φέρεις στα ίσια του...τουλάχιτστον την πλευρά που θα το φάεις να φιλήσει τον σωλήνα.... ..μετά εν να το σχηματίσεις....

άφησε το καμιά εφτομά τζαι έλεγξε το... αν εν ολόισιο είσαι οκ... αν εν ζαβά μπορείς να τα πλανιάρεις να τα ισιώσεις πάλε τζαι λογικά εν να παραμείνουν ίσια για πολύ τζαιρό......
επίσης, δες την μερκά που έχουν τάση να ζαβώσουν τα ξύλα, ται βάλε τα ανάποδα το ένα που το άλλο στην κάθε πλευρά του σωλήνα (αν τυχόν θέλουν να ζαβώσουν, να σπρώχνει το ένα το άλλο, ...κάτι που κάμνουν στα κολλητά ξύλενα)...

για γόμμα όμως εν μπορώ να σου πώ τίποτε γιατί εν εκόλλησα ποττέ μου ξύλο σε αλουμίνο (ιδίως σαν του πάθος αν εν ο σαγρέ ο σωλήνας που έσιης)..μάλλον όμως καμιά εποξική....

καλές δουλειές !

εντιτ: Βάλε τζαι καμιά φωτό άμαν τα κάμεις !
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by leonidasss »

Λοιπόν! Επειδή άμα μου μπει κάτι στον νου πρέπει να το κάμω αμέσως, επροχώρησα αρκετά. Τα ξύλα είναι έτοιμα. Μένει να κολληθούν και να βαριδωθεί το όπλο. Για την εφαρμογή σκέφτομαι να βάλω 2 βίδες σε κάθε πλευρά (νίκελ φυσικά) πριν να κολληθεί. Αν οι τρύπες είναι έτοιμες, μόλις η γόμα μπει θα βιδωθούν ακριβώς στη θέση τους. :think:

FOΤΟ ΠΟΙΟ ΚΆΤΩ

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by Giorkos »

πολλά ωραί αη δουλειά σου !!!

ήταν να σου πω και εγώ αντί φτερά να το κάμεις σαν εκείνο που έκαμες !!!! επρόλαβες μας !!!!

:clap: :clap: :clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by leonidasss »

Βάζω και μικρές γτ έφκαλα τα μάτια σας. :text-imsorry:
Attachments
DSC02824 mikro.jpg
DSC02824 mikro.jpg (156.91 KiB) Viewed 7532 times
DSC02826 mikro.jpg
DSC02826 mikro.jpg (126.95 KiB) Viewed 7527 times
DSC02821mikro.jpg
DSC02821mikro.jpg (162.46 KiB) Viewed 7534 times

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by Giorkos »

Καλημέρα σας,

ξαναβλέπω τις φωτό σήμερα που είμαι πιο αθκιασερός...εψές είδα τες του βούρου....

πράγματι.... πολλά καλό αποτέλεσμα....τζαι οπτικά , τζαι σίουρα λειτουργικά !!!


leonidasss wrote:Λοιπόν! Επειδή άμα μου μπει κάτι στον νου πρέπει να το κάμω αμέσως, επροχώρησα αρκετά. Τα ξύλα είναι έτοιμα. Μένει να κολληθούν και να βαριδωθεί το όπλο. Για την εφαρμογή σκέφτομαι να βάλω 2 βίδες σε κάθε πλευρά (νίκελ φυσικά) πριν να κολληθεί. Αν οι τρύπες είναι έτοιμες, μόλις η γόμα μπει θα βιδωθούν ακριβώς στη θέση τους. :think:

εννοείς ότι τα φτερά εν δυο, όπως φαίνεται στην πρώτη φωτό , τζαι θα τα κολλήσεις μεταξύ τους....στο όπλο θα μπουν βιδωτά τελικά ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by leonidasss »

Και με βίδες αλλά και με γόμα. Από πού να γυρέψω γόμα;

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by leonidasss »

Τα ξύλα κολλήθηκαν. Τώρα θέλω να βάψω το ξύλο μαύρο. Προβληματίζομαι για το είδος της μπογιάς που θα βάλω, ώστε να μην κλείσω τους πόρους του ξύλου. Μπορεί κανείς να δώσει καμιά βοήθεια pls; (Ο Σαμψών22 που έβαψε το ξύλινο ίσως;)

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by Giorkos »

leonidasss wrote:Τα ξύλα κολλήθηκαν. Τώρα θέλω να βάψω το ξύλο μαύρο. Προβληματίζομαι για το είδος της μπογιάς που θα βάλω, ώστε να μην κλείσω τους πόρους του ξύλου. Μπορεί κανείς να δώσει καμιά βοήθεια pls; (Ο Σαμψών22 που έβαψε το ξύλινο ίσως;)
πουλούν 'βαφές' (stains) ...που μόνο δίνει απόχρηση του ξύλου...ήβρα μαύρο παλιά, αλλά εν θυμούμε πόθεν....ίσως ΙΚΕΑ που μάλλον όι....ίσως να είναι που την ΝΕΚ (λάρνακα)...

εν θα ανησυχούσα για τους πόρους του ξύλου ...που την μια εν καλά...που την άλλη :think: .. πολλοί κατασκευαστές βερνικώνουν τα ξύλενα (κλέινουν πόρους) !
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
pikatsas
Posts: 31
Joined: Thu Oct 01, 2009 4:38 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by pikatsas »

Γιατι να μην το περασει 3 χερια λαδι τικ μια χαρα θα ειναι.Εγω με το ξυλινο μου ετσι εκανα και δεν εχει κανενα προβλημα.Τωρα για μαυρο ας το περασει λαδομπογια μαυρη και ας κανει και ενα βερνικι απο πανω να προστατεψει την μπογια.Λογικα θα εχει ο ορινος,να πεις ομως οτι το θελεις για να αντεχει στο θαλασσινο νερο και λογικα θα σου πουν τι θα παρεις.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by Giorkos »

pikatsas wrote:Γιατι να μην το περασει 3 χερια λαδι τικ μια χαρα θα ειναι.Εγω με το ξυλινο μου ετσι εκανα και δεν εχει κανενα προβλημα.Τωρα για μαυρο ας το περασει λαδομπογια μαυρη και ας κανει και ενα βερνικι απο πανω να προστατεψει την μπογια.Λογικα θα εχει ο ορινος,να πεις ομως οτι το θελεις για να αντεχει στο θαλασσινο νερο και λογικα θα σου πουν τι θα παρεις.

to tik oil εννοείται...απλώς μάλλον ο λεωνίδασ θέλει το μαύρο για να πηαίνει με το πάθος ! μπορεί να κάμει στέιν μαύρο το ξύλο, (όι πογιά) τζαι μετά τικ οιλ που πάνω για προστασία !
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....


User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by AggelosLRK »

επειδη ειναι η δουλεια μου,θα σου προτινω να αγορασεις λουστρο με χρωμα καρυδιας η TIC (οχι Τic oil)η οτι χρωμα βρεις και σου αρεσει,παλια εβγαζαν και μαυρο αλλα τωρα πιθανον να μην βρεις.
Οσο ποιο πολλα χερια περνας το ξυλο τοσο θα σκουρευει αλλα και θα παχαινει η επιστρωση του λουστρου γιαυτο μην χρησιμοποιεισεις πινελο αλλα 1 σφουγγαρι,μπορεις ανα 40λεπτα 1 ωρα να κανεις και 1 χερι.
Και με το σφουγγαρι θα φαινονται και οι ποροι του ξυλου περισσοτερο απο καθε αλλη μεθοδο.
Μην χρησιμοποιεισεις λουστρο του νεφτιου αλλα του νερου ειναι ποιο ανθεκτικα.
Το λουστρο του νερου δεν θελει αραιωμα,απλα το ανακατευεις καλα και ειναι ετοιμο,οτι τατσα κανεις πανω στο σωληνα σου φευγει πολυ ευκολα με χλιαρο νερο και σφουγγαρι,μοναχα τα ρουχα σου προσεχε :)

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by leonidasss »

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Φίλε Άγγελε, αν και αρχικά σκόπευα να κάνω ακριβώς ότι μου πρότεινες (τώρα είδα την απάντηση σου) τελικά προτίμησα τη ζεστασιά του ξύλου. (Αρχικά ετέλλαρα το και έβαψα το με μαύρο σπρέι για να δω πώς θα φαίνεται, στη συνέχεια σκέφτηκα για απλές γραμμές ώστε να σπάζει το σχήμα και τον όγκο του, αλλά τελικά το πέρασα απλά λάδι τικ). Επόμενο βήμα η βέργα 6,75 (είχε 6άρα) και το βαρίδωμα. Θα σας το βάλω και τελειωμένο μόλις βρω καιρό.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Προσθήκη ξύλινων πτερυγίων σε αλουμίνιο σωλήνα (pathos)

Post by Giorkos »

leonidasss wrote:Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Φίλε Άγγελε, αν και αρχικά σκόπευα να κάνω ακριβώς ότι μου πρότεινες (τώρα είδα την απάντηση σου) τελικά προτίμησα τη ζεστασιά του ξύλου. (Αρχικά ετέλλαρα το και έβαψα το με μαύρο σπρέι για να δω πώς θα φαίνεται, στη συνέχεια σκέφτηκα για απλές γραμμές ώστε να σπάζει το σχήμα και τον όγκο του, αλλά τελικά το πέρασα απλά λάδι τικ). Επόμενο βήμα η βέργα 6,75 (είχε 6άρα) και το βαρίδωμα. Θα σας το βάλω και τελειωμένο μόλις βρω καιρό.
ρε λεωνίδα,

αν το κάμεις stain , (όι πογιά) εν να βαφτείτο ξύλο το χρώμα που θέλεις, ή καλύτερα, θα πάρει το ξύλο την απόχρωση που θα το 'βάψεις' , και θα διατηρήσει την φυσικότητα του (τα νερά του...όσα νερά έσιη το ιρόκο φυσικά...)... απλώς αντί ναν ξανθοκαφετί το χρώμα του, θα ήταν προς το μαύρο (ή ότι απόχρωση θα έπαιρνε, αναλόγως του πόσου νερού πρόσμιγες στο χρώμα σου) !

για τη χρήση λούστρου συμφωνώ τζαι γώ (δεν μου αρέσει στο ξύλο....μέχρι τζαι τες πόρτες του σπιτιού μου δεν τες ελούστραρα, αλλά έκαμα τες stain tzai ελάδωσα τες :D ..μένει να τους έβρψ βάρκα τζαι λάστιχα :think: ..

λάδι τζαι τίποτε άλλο, τζαι που τζαι που φρεσκάρισμα με λάδι κάθε λία ψαρέματα....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ιδιοκατασκευές-DIY”