Θραψαλα

Post Reply
Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Θραψαλα

Post by Nirou »

ανιγω αυτο το νεο θεμα γιατι για μενα ειναι ενα ψαρεμα που δεν το εχω κανει ποτε και δεν εχω ακουσει καπιον τουλαχιστο στην λαρνακα. αν και εχω διαβασει αρκετα για τον τροπο ψαρεματος δεν γνοριζω αν ισχιουν και για τα νερα τα δικα μας . οπος εποχη, βαθος , τιπος βυθου, δολομα, θραψαλιερα . παρακαλω οσους εχουν ασχολιθει με το ψαρεμα τους να δοσουν ορισμενες πλιροφοριες.
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Θραψαλα

Post by AggelosLRK »

πανω στην κουβεντα,εβγαλα 1 μισοκιλο πριν 2 ωρες απο την ακτη που σημαινει ηρθαν και αυτα

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Θραψαλα

Post by gdeme »

Φίλε Νιρου, ξέρω κατι παιδια που ασχοληθηκαν με αυτο το είδος ψαρεματος απο σκαφος.(συρτη)

Θραψαλιερες με νωπο πάνω και φλασερς.

Αν θυμαμαι καλα (γιατι πηγα μια φορα μαζι τους) ήταν Δεκεμβρης, νυχτα και εκτος του οτι η δικη μας βαρκα δεν έπιασε τπτ, τον δαγκωσαμε κανονικοτατα.

Η αλλη βαρκα έβγαλε 3.
Κιλα δεν ξερω ,αλλα ειχαν μηκος περιπου 1 μετρο το καθενα!!!

αν σε ενδιαφερει πες μου να μαθω περισσοτερες πληροφοριες

Nirou
Posts: 110
Joined: Mon Jan 04, 2010 10:27 pm

Re: Θραψαλα

Post by Nirou »

φιλε ενδιαφερει με καλο οτι μαθεις καλο ειναι.
τα ψαρια ειναι χοντρα

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Θραψαλα

Post by plenom'metatopsarem? »

Νιρού, σίγουρα υπάρχουν!
και τα θράψαλα γίνονται πολύ μεγαλύτερα από τα καλαμάρια
Δεν τα έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια, αλλά το σκέφτομαι με τη βάρκα

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Θραψαλα

Post by gdeme »

Λοιπον, είχα ρωτήσει, αλλα το ειχα ξεχασει το θεμα.

Θραψαλιερα, με νωπο πάνω (σαφριδι, κολιο) και μολυβια για συρτη.Επισης υπάρχουν flashers που κάνουν πολύ καλή δουλεια. (μπαινουν επιπλεον)

Ταχυτητες μεταξυ 1-3 μιλια και βάθη απο τα 40-60 μέτρα.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Θραψαλα

Post by plenom'metatopsarem? »

gdeme wrote:Λοιπον, είχα ρωτήσει, αλλα το ειχα ξεχασει το θεμα.

Θραψαλιερα, με νωπο πάνω (σαφριδι, κολιο) και μολυβια για συρτη.Επισης υπάρχουν flashers που κάνουν πολύ καλή δουλεια. (μπαινουν επιπλεον)

Ταχυτητες μεταξυ 1-3 μιλια και βάθη απο τα 40-60 μέτρα.
εκτός από κολιό και σαφρίδι ,ακόμα καλύτερα ,αν υπάρχει η δυνατότητα, δουλεύει ο κέφαλος ( δουλεύει επίσης τέλεια για σουπιές και καλαμάρια)
αλλά επειδή είναι λίγο δύσκολο να πιάσεις αρκετούς...
gdeme, πόσες θραψαλιέρες μπορούμε να έχουμε σε κάθε συρτή? γνωρίζεις?!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Θραψαλα

Post by gdeme »

Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος,αλλα οσες φορες ψαρεψαμε, ειχαμε μια σε καθε καλαμι. (τραβουσαμε 2 καλαμια)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Θραψαλα

Post by plenom'metatopsarem? »

gdeme wrote:Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος,αλλα οσες φορες ψαρεψαμε, ειχαμε μια σε καθε καλαμι. (τραβουσαμε 2 καλαμια)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε.
Πάντως πληροφοριακά , όταν κάνουμε συρτή εμείς για καλαμάρια , σέρνουμε πάνω στην ίδια μάνα 3 καλαμαριέρες και τις πιο πολλές φορές φέρνουμε 2 καλαμάρια πάνω...
ίσως δουλέψει και για θράψαλα! :)

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Θραψαλα

Post by plenom'metatopsarem? »

plenom'metatopsarem? wrote:
gdeme wrote:Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος,αλλα οσες φορες ψαρεψαμε, ειχαμε μια σε καθε καλαμι. (τραβουσαμε 2 καλαμια)
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε.
Πάντως πληροφοριακά , όταν κάνουμε συρτή εμείς για καλαμάρια , σέρνουμε πάνω στην ίδια μάνα 3 καλαμαριέρες και τις πιο πολλές φορές φέρνουμε 2 καλαμάρια πάνω...
ίσως δουλέψει και για θράψαλα! :)
αν δεν δοκιμάσουμε, δεν θα μάθουμε! ;) ...

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: Θραψαλα

Post by Nirou Panagiotis »

Nirou wrote:ανιγω αυτο το νεο θεμα γιατι για μενα ειναι ενα ψαρεμα που δεν το εχω κανει ποτε και δεν εχω ακουσει καπιον τουλαχιστο στην λαρνακα. αν και εχω διαβασει αρκετα για τον τροπο ψαρεματος δεν γνοριζω αν ισχιουν και για τα νερα τα δικα μας . οπος εποχη, βαθος , τιπος βυθου, δολομα, θραψαλιερα . παρακαλω οσους εχουν ασχολιθει με το ψαρεμα τους να δοσουν ορισμενες πλιροφοριες.
νομιζω μιας και η εποχη για θραψαλα αρχισεν και η περισοτεροι που μας κημουμαστεν πανομας (και βαλλω τον εαυτο μου προτον στη λιστα ) θα παρακαλεσω τον κυριο Ευανθη μιας και ειναι ενας απο τους γνοστες του ψαρεματος τους ( και πεζει πελλον :lol: :lol: :lol: ) να δοκει τα φοτα του ( ασεν και το φαναρουιν του ) για τον τροπον ευρεσης και ψαρεματος τους . σε πιο βαθος? σε τη βυθο? δολομα? μεθοδος?

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Θραψαλα

Post by plenom'metatopsarem? »

Nirou Panagiotis wrote:
Nirou wrote:ανιγω αυτο το νεο θεμα γιατι για μενα ειναι ενα ψαρεμα που δεν το εχω κανει ποτε και δεν εχω ακουσει καπιον τουλαχιστο στην λαρνακα. αν και εχω διαβασει αρκετα για τον τροπο ψαρεματος δεν γνοριζω αν ισχιουν και για τα νερα τα δικα μας . οπος εποχη, βαθος , τιπος βυθου, δολομα, θραψαλιερα . παρακαλω οσους εχουν ασχολιθει με το ψαρεμα τους να δοσουν ορισμενες πλιροφοριες.
νομιζω μιας και η εποχη για θραψαλα αρχισεν και η περισοτεροι που μας κημουμαστεν πανομας (και βαλλω τον εαυτο μου προτον στη λιστα ) θα παρακαλεσω τον κυριο Ευανθη μιας και ειναι ενας απο τους γνοστες του ψαρεματος τους ( και πεζει πελλον :lol: :lol: :lol: ) να δοκει τα φοτα του ( ασεν και το φαναρουιν του ) για τον τροπον ευρεσης και ψαρεματος τους . σε πιο βαθος? σε τη βυθο? δολομα? μεθοδος?
Πολλά, πολλά καλή πρόταση!!! :)

Post Reply

Return to “Ψάρεμα από σκάφος”