ψαρεμα και εξελιξη

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

ψαρεμα και εξελιξη

Post by no-nick »

ρε παιδεια πιανω το περιοδικο απο τοτε που βγηκε και διαπιστωνω οτι , ενω η υλη του καλητερευη οι διαφιμησεις του λιγοστευουν,δεν ξερω για σας αλλα εγω πριν αρχισω να διαβαζω το πρωτο πραγμα που καμνω ειναι να μετροφυλλω το περιοδικο διαβαζοντας διαφημησεις για κατι νεο, για κατι που θα με βοηθηση σε συγκεκριμενες συνθηκες και μετα να διαβαζω τα αθρα.κοιταξτε που ειμασταν παλια, ολοι ψαρεμα με αντενα για τζαιφαλους, τωρα μαθαμε το εκλεζικο, το πολονεσ το σερφκαστινκ . τελευτεα εχασα αυτην την ικανοπιηση , πιστευα οτι τους επιασε ολους η κριση και δεν ξοδευουν για διαμημηση πραγμα που τελικα δεν νομιζω να στεκη οταν εμαθα απο πρωτο χερι οτι τα κοστα ειναι πολυ φθηνα.δεν γινετε ρε παιδεια το 2010 -11 ο Κυπριος ψαρας να μην ξερη οτι στην χωρα μας αντιπροσωπευονται τα DAIWA που ειναι απο της καλητερες μαρκες, δεν γινεται να μην ξερη οτι υπαρχη η OKUMA η TICA γιατι οι εδω αντιπροσωποι κανουν μεσανυχτα οι γιατι αποτι καταλαβα οταν μηλουσαμαι, μου εδωσαν να καταλαβω ΑΦΟΥ ΠΟΥΛΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΜΑΙ ............................
αρα μαλλον φτεουμαι και εμεις που δεν εχουμαι απαιτησεις, παμε παντα στου ιδιους, μας εκαναν δεδομενους και πιος ασχοληται με νεα προιοντα και διαμημησεις.
ολα ειναι μια αλυσιδα, διαφημησεις- ενημερωση - αθρα- περιοδικο-ιντερνετ - φορουμ , χωρις εναν απο αυτα το συστημα δεν δουλευη
ολα αυτα με προβληματισαν γιαυτο εγραψα τα πιο πανω, βλεπω να στρεφομαστε στα παλια, ψαρεμα με αντενα για τζαιφαλους, ενω ο γειτονας καλαμαρας και ιταλος θα ψαρευη καρχαριες απο την παραλια και ολα αυτα γιατι εμεις ειμαστε αδιαφοροι και οι καταστηματαρχες εδησαν τον γαρον τους

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by PeRoUkKaS »

υπαρχουν okuma στην Κυπρο? αυτο δεν το ηξερα.. :think:
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by gdeme »

Είτε είσαι σε άλλο πλανητη είτε αστειεύσαι.

Οικονομικη κριση λεγετε. Πεφτει η ζήτηση, πέφτουν οι τιμές,πεφτει η παραγωγη, απολυεται κοσμος για να μειωθούν τα έξοδα κτλ κτλ. Αρα κατ επεκταση δεν βαζεις διαφημισεις όπως παλια γιατι απλά δεν βγαζεις όσα εβγαζες παλια.

Δεν λεω οτι δεν εχει δικαιο στο οτι θα έπρεπε να διαφημιζουν ,αλλα δεν μπορεις να το επιβαλλεις σε κάποιον.
Απο την αλλη θα προτιμουσες να έβλεπες 3-4 διαφημισεις σε καθε τευχος απο ενα καταστημα και να απολυσει καποιον απο το προσωπικο του ή να βλέπεις 1 και να τον κρατήσει?

περναμε δυσκολους καιρους κοπελια και οσο και αν νομιζουμε οτι είμαστε στην απέξω , δεν είμαστε και τοσο, γιατι σε πολλά πράγματα εξαρτομαστε απο άλλες χωρε που τις έπιασε η κριση και πολύ μαλίστα

Οσο για το τελευαιο που λες, εχεις απολυτο δικαιο, αλλα φταιμε και καλα να παθουμε

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Προεδρε :!: :!: :!:
Κατ'αρχη να σου ευχηθω υγεια και μακροημερευση :)
Συμφωνω και επαυξανω σε οτι λεεις.
Τυχαια σημερα ειχα μια συζητηση με τον Ρολανδο που με ρωτησε ΓΙΑΤΙ αγοραζω το Περιοδικο μας. Στο κατω κατω, μου ειπε, εσυ δεν εχεις να μαθης τιποτε απο τα γραφομενα. Η αμεση μου απαντηση ηταν οτι το αγοραζω για τες ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ :o :o :o :o :o
ΝΑΙ ειναι αληθεια. Απο τες διαφημισεις περιμενω να μαθω για τα νεα προιοντα που εχουν οι εταιρειες, να τα αγορασω, να παιξω μαζι τους και να προχωρησω.
Ειμαι 54 χρονων :oops: :oops: και συνεχεια μαθαιννω.
Φιλε Περουκκα. Τες OKUMA στην Κυπρο τες φερνει ο Πανικκος ο Ζαβρος που ειναι ο ιδιοκτητης της MEDEX.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε μου gdeme :)
Να μου επιτρεψης να διαφωνησω μαζι σου.
Σε περιοδους κρισης και υφεσης ειναι που πρεπει να εντατικοποιουμε την προσπαθεια προωθησης και πωλησης των προιοντων μας :idea: :idea:
Και πιστεψε με διοτι ξερω για τι πραγμα μιλω. Στο κατω κατω ειναι η δουλεια μου :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by apsavvas »

gdeme wrote:Είτε είσαι σε άλλο πλανητη είτε αστειεύσαι.

Οικονομικη κριση λεγετε. Πεφτει η ζήτηση, πέφτουν οι τιμές,πεφτει η παραγωγη, απολυεται κοσμος για να μειωθούν τα έξοδα κτλ κτλ. Αρα κατ επεκταση δεν βαζεις διαφημισεις όπως παλια γιατι απλά δεν βγαζεις όσα εβγαζες παλια.

Δεν λεω οτι δεν εχει δικαιο στο οτι θα έπρεπε να διαφημιζουν ,αλλα δεν μπορεις να το επιβαλλεις σε κάποιον.
Απο την αλλη θα προτιμουσες να έβλεπες 3-4 διαφημισεις σε καθε τευχος απο ενα καταστημα και να απολυσει καποιον απο το προσωπικο του ή να βλέπεις 1 και να τον κρατήσει?

περναμε δυσκολους καιρους κοπελια και οσο και αν νομιζουμε οτι είμαστε στην απέξω , δεν είμαστε και τοσο, γιατι σε πολλά πράγματα εξαρτομαστε απο άλλες χωρε που τις έπιασε η κριση και πολύ μαλίστα

Οσο για το τελευαιο που λες, εχεις απολυτο δικαιο, αλλα φταιμε και καλα να παθουμε
μα θα μας πελανετε ρε παιδεία τη κρίση που την ίδετε. τα πράγματα πασην πάνω πάνω όχι κάτω κάτω.
και ο κόσμος βρίσκει που έξω να φέρει που είναι πιο φτηνά.

Έχει δίκαιο ο no-nick.

το περιοδικό είναι μια χαρά ο Κύπριος δόξα το θεό άρχισε και μπαίνει νομίζω στο θέμα του ψαρέματος με ποιο σύγχρονα εργαλεία και τεχνικές λόγω του περιοδικού και ειδικότερα τις διαφημίσεις που υπάρχουν μέσα και τα διάφορα άρθρα που δείχνουν τα καλάμια και τις μισινες εταιριών που υπάρχουν στη Κύπρο είναι και αυτό μια διαφήμιση αφού δεν βάζουν τα προϊόντα όλα μέσα που έχουν σαν καταστηματάρχες.

Ένα μικρό θέμα να μεγαλοση λίγο όμως και αναφέρομαι στα γλυκά νερά. Να υπαρξουν πιο πολλα θεματα
Last edited by apsavvas on Tue Dec 28, 2010 2:42 pm, edited 1 time in total.
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by admin »

Το λοιπόν παιδειά το θέμα του κύριου προέδρου μου δίδει την αφορμή να μιλήσω και να σας πώ το εξείς. Ναι καλά τα λέει ο πρόεδρος εσείς φταίτε.........Καλά ακούσατε εσείς φταίτε που του ανέχεστε τόσα χρόνια, εσείς φταίτε που δέν σας σέβονται .....εσείς φταίτε που δέν τους υποχρεώνεται να ξοδεύουν έστω μια ώρα κάθε τρίμηνο για να προωθήσουν σωστά τα προϊόντα τους.(Δέν βάζω τον εαυτό μου μέσα γιατί εγώ όλους τους προσεγγίζω και σε όλους λέω πόση σημαντική είναι η διαφήμιση) Εσείς που τους δίδετε τα χρήματα σας και δέν διεκδικάτε τα δικαιώματα σας . Απο το περιοδικό απαιτάτε πιο πολύ ύλη, πιο πολλά dvd , εκδηλώσεις, σεμινάρια, τεχνικά άρθρα, συνεχώς απαιτάτε απο εμάς χωρίς οι περισσότεροι να σκεφτείτε το πιο απλό πράγμα πώς θα καλυφθούν τα έξοδα και οι κόποι για τα πιο πολλά ποιό είναι το δικό τους κίνητρο. Την ίδια στιγμή φίλε gdeme που μια διαφήμιση στο περιοδικό κοστίζει σε ένα κατάστημα €90 το μήνα αυτοί ξοδεύουν τα διπλάσια και τριπλάσια ποσά σε ανούσια και ανόητα πράγματα. Με €90 το μήνα να διαφημίζεις τα προϊόντα σου στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ έντυπο στην Κύπρο που ασχολείτε με αυτά τα πράγματα δέν είναι αποτρεπτικό ούτε οικονομικά καταστρεπτικό. 'Ενα banner στην ιστοσελίδα των 2000+ μελών για ψάρεμα κοστίζει €50 το μήνα και πάλι μόνο 2-3 εταιρίες ασχολούνται μαζί μας. Αλλά εάν οι καταστηματάρχες ένιωθαν την πίεση απο τον κόσμο να διαφημίσουν σωστά και στοχευμένα, εάν ένιωθαν την πίεση έστω να διαφημίσουν τότε τα πράγματα θα ήταν για όλους μας πολύ διαφορετικά. Φυσικά κάποιοι δέν θέλουν να διαφημίσουν γιατί πολύ απλά μας κλέβουν και δέν θέλουν να διαφημίσουν την κλεψιά τους. Κάποιοι άλλοι λένε αφού έρχονται τα αρνιά και ψωνίζουν γιατί να διαφημίσω; Θέλω πραγματικά να συγχαρώ ορισμένα καταστήματα τα οποία απο το πρώτο τεύχος του περιοδικού μέχρι σήμερα είναι δίπλα μας , μας υποστηρίζουν μας στηρίζουν και σέβονται τόσο το περιοδικό όσο και τους αναγνώστες. Τουλάχιστο εμείς οι 2-3 χιλιάδες ψαράδες που αγοράζουμε το περιοδικό έπρεπε να δείχνουμε έμπρακτα την εκτίμηση μας πρός αυτά τα καταστήματα . Το τελευταίο τεύχος του περιοδικού απο 176 σελίδες έπεσε στις 160 γιατί απλά έλειπαν διαφημίσεις που θα κάλυπταν το κόστος των επιπλέον 16 σελίδων. όπως πάν τα πράγματα θα μικράνει και άλλο το περιοδικό γιατί εάν είναι ζημιογόνο απλά θα το σταματήσουμε. Αυτό που χτίσαμε με τόσο κόπο θα κλείσει και μαζί και αυτή η σελίδα γιατί απλά είμαστε παθητικοί δέν διεκδικούμε . Η σελίδα αυτή κοστίζει στην εταιρεία για ενοίκιο του χώρου και συντήρηση κοντά στα €600-€700 + πολλές ώρες επιμέλεια και ελέγχου απο τους διαχειριστές. Τα έσοδα της δέν είναι τόσα την ίδια στιγμή μάλιστα που την κίνηση της θα την ζήλευαν πολλές άλλες σελίδες γαιτί;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by admin »

κάθε διαφημιζόμενος με κάθε διαφήμιση ολοσέλιδη πέρνει δωρεάν 1/3 σελίδας για προώθηση νέων προϊόντων και 4 μικρές ευκαιρίες για προσφορές. Κάθε φορά που βγαίνει το περιοδικό σπάνε τα νεύρα μου να παίρνω τους καταστηματάρχες τηλέφωνο και να ακούω την στρερεότυπη φράση 'Βάλε τα ίδια'.

Αλλά πράγματα που ακούω απο καταστηματάρχες ' Εμείς δέν χρειαζόμαστε διαφήμιση'
Άλλα ' είμαστε ενάντια στην διαφήμιση'
Άλλα ' είναι η πολιτική της εταιρείας μας να μην διαφημίζουμε'
και διάφορα γιατί εμείς τους αφήνουμε να κάνουν ότι θέλουν

gone fishing tshop
Posts: 1
Joined: Tue Dec 28, 2010 2:45 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by gone fishing tshop »

παιδιά καλησπέρα και χρονιά σας πολλά. επί της ευκαιρίας για όσους δεν γνωριζόμαστε είμαι ο σταυρός και έχω ένα μικρο μαγαζί στην Λεμεσό και είμαι μεταπωλητής με ελαχίστη προμήθεια.εν τούτης με τα παιδιά του περιοδικού δημιουργήσαμε μια φιλιά και ο καθένας μας με τον τρόπο του προσπαθεί να βοηθήσει γιατί κακά τα ψέματα δεν είμαστε και στα καλύτερα μας. όταν εγώ που δεν αντιπροσωπεύω καμιά εταιρία βάζω διαφήμιση κάθε 3 μήνες γιατί είδα διαφορά σε αρκετά θέματα στο μαγαζί μου αυτοί που έχουν τα πάντα γιατί δεν το κάνουν?να απαιτήσετε αυτά που δικαιούστε γιατί ο καθένας εξαρτάτε από τον άλλον και στην προκειμένη περίπτωση εξαρτόμαστε από εσάς.δεν υπάρχει τίποτα να ζηλέψουμε από το εξωτερικό γιατί στην κυπρο υπάρχουν τα πάντα και ας μην φαίνονται

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by gdeme »

1) Εγω δεν ειπα οτι ειναι σωστο να μην διαφημισουν.
2) Ειπα οτι φταιμε εμεις για το οτι δεν διαφημιζουν και δεν νοιαζονται (γι αυτο συμφωνησα με αυτο το περι δεμενου γαρου)
3) Δεν νομιζω να ειναι θεμα προς συζητηση ή αμφισβητηση το αν υπαρχει κριση.
4) Κανεις ή σχεδον κανεις δεν διαφημιζει όπως παλιά
5) Λεφτα πετανε παντου (ασκοπα) όσοι εχουν ομως, γιατι αν δε εχεις γενικα ,ούτε πετας, ουτε διαφημιζεις
6) Δεν κρινουμε αν ειναι ακριβη η διαφημιση στο περιοδικο admin (οι τιμες που ανεφερε ειναι για γελια)

Το να διαφημιζεις ειναι αναγκαιο όχι μονο για να αυξησεις της πωλησεις σου (πχ δεν νομιζω η coca cola να διαφημιζει γιατι δεν εχει πωλησεις)

Ολοι συμφωνουμε στο ιδιο πράγμα αλλα με διαφορετικα επιχειρηματα.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by AggelosLRK »

Εφοσον το μεγαλυτερο ποσοστο των κυπριων βολευεται με αντεννες και σετ casting αξιας ~50ε τι να διαφημησει και ο εμπορος?
Πως ειμαστε 10-20-100 καμμενοι(με την καλη εννοια δεν κανει διαφορα)
Τον μεσο ψαρα που γνωρισα δεν θελει να ξοδεψει περισσοτερα απο 100ευρο στον εξοπλισμο γιατι θεωρει οτι το ψαρεμα ειναι ΕΥΚΟΛΟ,εφοσον πιανει εστω και τα μικρα μουρμουρουθκια,εφοσον ακομα ταιζει με ψαροτροφη γοπας στεγνη..εφοσον ψαρευει καλαμαρια με γαουροκαλαμα κτλ
Το αποτελεσμα ηταν το εμπορειο να προσαρμοστει πανω σε αυτες τι αναγκες ειδικα με την προσθηκη αλλοδαπων που λογο οικονομιας αγοραζουν φθηνα πραγματα και με μερικες εξαιρεσεις (ευτυχως) οι εμποροι δεν προωθησαν καθολου τα νεα προιοντα και τεχνικες αφηνοντας αρκετο κοσμο στο σκοταδι και στην παλαια νοοτροπια του τηγανιου.

Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω και φυσικα μπορει να κανω και λαθος,υπαρχει μια αμφιδρομη σχεση παντα μεταξυ πελατη και εμπορα και δυστηχως ειμαστε η μειοψηφια.
Τα πραγματα αλλαζουν σιγα σιγα λογο του περιοδικου και των διαγωνισμων αλλα θα παρει αρκετο καιρο ακομα για να μπορει ο αντιπροσωπος της ocuma να πλασαρει τα ποιοτικα προιοντα του και οχι τις μηχανες των 30ευρο πχ,το ιδιο και η D.A.M κτλ κτλ :think:

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by no-nick »

τελικα το θεμα ειναι πιο μεγαλο αποτι πιστευα.το ψαρεμα ειναι ψαρεμα ασχετος με τι τροπο η πια τεχνικη η εξοπλισμο ψαρευη ο καθε ενας,ομως πριν λιγα χρονια ολοι κατηγορουσαν τα κινητα αλλα τωρα ολοι εχουν, ολα αλαξαν, δεν υπαρχουν οι χωρες δευτερης η τριτης διαλογης οπως πιστευαν παλια, τουλαχιστον στην Ευρωπη, ο Κυπραιος μπορει να εχει ,οτι εχει ο αμερικανος ο εκλεζος ο ιταλος, το θεμα ειναι αφου μπορει γιατι να μην τα εχει. θημαμαι πριν καπια χρονια, οταν ξεκινησα το ψαρεμα μεσα στα κυματα το παραμαλλο με το βαριδι εβγαινε στην αχτη, ψαρευα με μονο ενα καλαμι και αυτο στο χερι και δεν εκανα αλλη δουλεια που να το ξαναριχνω μεσα, οταν πηγα Ροδο διακοπες ανακαλυψα τα βαριδια αγκυρες, νομιζα οτι ηταν η ανακαλιψη του αιωνα :) , ηρθα Κυπρο και σκευτομουν τροπους για να το αντιγραψω. αγορασα ανοξειδωτες βιδες και ππουλια, αγορασα ραβδους με τεφλον , εκανα ανοξειδωτα τελλια σε μαγαζι που εκαναν ελατηρια και αγορασα στενομακρα βαριδια. ολα αυτα μου εκατσαν γυρω στις 120 λιρες και ξεκινησα την διαδικασια κατασκευης, σε μια επισκεψη μου ομως σε ενα καταστημα για να παρω κανενα αγκιστρι και τετια, βλεπω τσιλημενα βαριδια με αγκυρες 120 γρ απο αυτα που ειδα στην Ροδο.θημαμαι ειχε μονο 3 και τον ρωτησα αν ειχε και αλλα μου ειπε οτι εχει ενα σακουλι κατω στο υπογειο και οτι δεν τα πιανη κανενας. σχεδον τα αγορασα ολα.χαρα γιατι βρηκα τα συγκεκριμενα βαριδια αλλα και μεγαλη απογοητευση που πεταξα τοσα λεφτα και χρονο για το τιποτε.

οπως ειπε και ο gone fishing (Σταυρος) στην Κυπρο εχουμαι τα παντα και ας μην φενονται το θεμα ειναι να τα ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΕΝΟΝΤΑΙ

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by apsavvas »

νομιζω να επιτραπει απο τους καταστηματαρχες οταν γινονται αρθρα στο περιοδικο να διαφιμιζονται και τα καλαμια και οι μισινες βασικα ολος ο εξοπλησμος στη διεξαγογη καποιου αρθρου.
Αυτο θα ειναι μια λυση να βγουν καποια προιοντα εξω που ειναι παρα πολυ καλα και παρα πολλα ατομα τα κακοφιμιζουν.
The only source of knowledge is experience

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σαββα :!: :!:
Εισαι της ιδεας οτι τα πραγματα που χρησιμοποιω στα αρθρα μου, μου τα δινουν οι εμποροι ΔΩΡΕΑΝ :?: :?: :?:
Πες μου ειλικρεινα τι πιστευης και θα συνεχισουμε αυτη την συζητηση που ανοιξε ο ΕΝΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ για το καλο ολων :clap: :clap:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ψαρεμα και εξελιξη

Post by apsavvas »

οχι δεν εχω τη εντυπωση οτι σου τα δινουν δωρεαν.
:D και αυτο ειναι λαθος πολυ μεγαλο για τα ατομα που θελουν να διξουν τα προιοντα τους.
Δεν ειναι αναγκη που τους κανεις τη χαρη και δινεις καποιες καλες εντυπωσεις για αυτους θελουν και ρεστα.

Τις προαλλες υπηρχε ενα θεμα στο φορουμ για νιμματα που υπηρξαν ως δοκιμες και τα βαλετε προς πωληση.και αναφερες οτι θα ειχε μιον ενα μετρο απο το καθενα δια το λογο testarismatos οπως αναφερες. αυτο δεν ειναι σωστο κατε μενα.

μπορουσαν καλιστα να αφερεσουν ενα μετρο για να γινει η δουλεια. Δεν νομιζω αυτος που θα αγοραζε μετα το νιμμα τα τον πιραζε οτι θα ελιπε ενα μετρο που τη στιγμη που το αρθρο που εκανες το εβγαλε ασπροπροσωπο.
The only source of knowledge is experience

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”